Česká Nokia přišla o dva vysoké manažery

Patrick Zandl · 16. září 2003

Česká pobočka společnosti Nokia přichází v těchto okamžicích o dva významné manažery. Nokia Networks opouští Milan Sameš zodpovědný za prodej síťových produktů ve střední a východní Evropě, vůbec nejvýše postavený český manažer v Nokia Networks. Téměř ve stejnou chvíli se s mobilní divizí Nokia Mobile Phone loučí Karel Holub zodpovědný za prodej mobilních telefonů významným zákazníkům a za podporu speciálních služeb a produktů jako je N-Gage nebo middlety. Důvodem odchodu v obou případech je touha po změně; zatímco Milan Sameš míří do vedení významné IT firmy, Karel Holub prý bude zakládat vlastní společnost zaměřenou na poskytování služeb a obsahu pro mobilní telefony.

Osobně znám oba pány. Milan Sameš patřil mezi uznávané telekomunikační odborníky s širokým přehledem o trhu a bohatými kontakty sahajícími od České republiky přes Slovensko až někam do Rumunska, kam Nokia Networks pod jeho vedením také prodávala. Jeho náhrada nebude jednoduchá a vůbec není jisté, zda přijde z českých řad. Je ovšem pravda, že jeho práce byla pro veřejnost více méně v skrytu, protože fakt, kdo bude dodávat výbavu 3G sítí operátorů, veřejnost zajímá pramálo. O to důležitější byla pro Nokia Networks.

Působení Karla Holuba v Nokia MP jakožto "prodavače mobilů" je možná na první pohled snáze nahraditelné, závistivé jakyky o firmě říkají, že mobilní telefony Nokia se prodávají samy. Tak jednoduché to ale není. Velký entusiasmus Karla Holuba tlačil dopředu i aktivity, ve kterých by se jinak na naši malou republiku v rámci koncernu tak snadno nedostalo. Vzpomenout můžeme soutěž pro programátory middletů, ale i bohaté české zastoupení na Nokia Game. Budiž, i po tom může většina uživatelů bez zájmu mávnout rukou, i bez těchto aktivit se dá žít.

Zklamání přijde do jisté míry pro novináře. Karel Holub byl mezi nimi známá osobnost právě díky svému aktivnímu tlaku na prosazování vedlejších aktivit společnosti a do jisté míry pomáhal vyrovnávat tření mezi Nokia a novináři. Zejména v posledním roce se nedalo přehlédnout, že novináři se vůči společnosti Nokia rozdělili na dva tábory, na novináře velmi spokojené se spoluprácí a na novináře velmi nespokojené. Byl to právě Karel Holub, kdo do značné míry napomáhal uklidňování nespokojenosti s vyvážeností spolupráce mezi novináři a firmou Nokia. Těžko lze očekávat, že s jeho odchodem se situace změní k lepšímu, spíše naopak.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook