Česká dvě procenta pro NATO aneb Kdo řekl, že král je nahý?

Tohle eskaluje rychle. Mikuláš Torrent Ferjenčík napíše ve facebookovém statusu, že 2% z HDP na obranu jsou v nejbližší době nedosažitelné při  udržení ostatních závazků vlády. A najednou se vyrojí hromada všech těch liberálních i konzervativních politků, kteří ho začínají natírat za to, že zpochybnil naše závazky k NATO. Naše závazky k NATO zpochybňuje fakt, že je neplníme. A neplníme je dlouhodobě. Mně osobně žlučí hnul bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, který na Twitteru Mikuláš Ferjenčíka napálil, přiložil nálepky „neomarxismus“ atd. Přitom to byl on, za jehož ministrování obrany dosáhly procentta výdajů na obranu lokálního minima, nikdy před ním nebyly nižší.

Takže zpět na zem. Realita je taková, že při současných závazcích (mezi něž třeba počítat platy učitelů, důchodů, zlevněného cestování a asi tak miliardu jiných vládních slibů) se k těm 2% požadovaným NATO nedohrabeme. Dovadní politika byla, že to neřešíme a doufáme, že NATO to nebude stát za to vyhazovat nás. Jsme černý pasažér. No a někdo nahlas řekl, že král je nahý. Kdyby to udělal někdo z liberální kavárny, kdo je volebně nevýznamný, byl by potlesk. Jenže tu pravdu nakonec řekl Pirát :

Je to tenhle doublethink, který české politice ubližuje. Protože část voličů je spíše citlivá na jméno nositele zprávy a část voličů je spíše citlivá na zprávu samu. Čímž se obě skupiny nikdy nemohou pochopit.

A než se případně zeptáte: K NATO vydali Piráti hodně oficiálních prohlášení a jsou snadno k dohledání. Ve zkratce: NATO ano, zvýšit výdaje na obranu ano, jenže ne tak rychle, jak to slibuje (a  neplní) ANO, ale tak, jak je realistické v našem rozpočtu. Kromě toho překontrolovat metodiku výpočtu těch procent a sjednotit ji napříč NATO, protože ji státy používají rozdílně. Modernizovat armádu ano, ale hlavně směrem, kterým se očekává moderní válka.

A k tomu jestřábímu pohledu na zbrojení ve stylu „Vyzbrojíme se a všechno zvládneme, budeme tvrdí a neústupní“.

Jenže to má malá ale:
1) za posledních 100 let jsme vedli dvě útočné války (proti Maďarsku a Polsku, daly by se označit za obranné, to podle politické příslušnosti mluvčího) a jednou jsme byli okupováni spojencem (SSSR). Jednou u nás byly umístěna vojska našeho spojence/ochránce/okupanta (Německo, slovo dle nálady mluvčího). Ať jsme měli jakoukoliv armádu, nebyla nám mnoho platna a spíše jsme měli dojem, že nás ze všeho vyseká, čímž jsme podcenili vztahy se sousedy.
2) naše stávající armáda se chce nějak vyzbrojit, ale nedá se zbavit dojmu, že se vyzbrojuje na minulou válku. Budeme mít asi dostatek transportérů a opravených tanků, ale málo PVO, nemluvě o dronech, nemluvě o kyberarmádě.

Takže jakkoliv se horuje pro investice do armády, nelze se zbavit dojmu, že pro svoji obranu uděláme nejvíce tehdy, když zvýšíme vzdělanost obyvatelstva. To za prvé. Za druhé, když se nám podaří vymyslet strategii obrany odpovídající současným metodám válek, což zemanovská generalita zjevně schopna není (to už by to udělala) a tudíž ani není důvod, jí poskytovat mnoho peněz na války staré.

A to jsou dva dobré důvody, proč mít pacifisty: aby vám připomněli, že není jen jeden pohled na věc a že se pravděpodobně chystáte udělat blbost, byť vedeni dobrými úmysly. Abyste měli možnost se zamyslet nad tím, zda to, co děláte, je opravdu promyšlené a správné. Abyste si mohli položit otázku, kde jsou naše investice do kyberbojiště…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • Obrazně řečeno, s naší obranou se to má tak, jako s dislokací příslušných úřadů v Praze: Pokud se něco pokazí nahoře v Černínském paláci (MZV), tak se ten valící exkrement nazastaví ani Na Valech (MO), ani dole na kulaťáku (Generální štáb). Základem naší bezpečnosti byla a je zahraniční politika, až potom ta vojenská.

  Dalším základem obranyschopnosti je ekoomická síla země. Pokud se ekonomové z levého i pravého křídla názorového spektra (Ilona Švihlíková, resp. Pavel Kohout) shodují na tom, že problém je stálý odtok kapitálu skrz dividend do zahraničí (sám o sobě zcela legální i legitimní) a že tudíž jako země nemáme šanci zbohatnout, asi na tom něco bude…..

  Současné ekipě MO se nedaří utratit ani těch 1,1%. Problémem je zvládání komplexních akvizičních projektů (a to nechávám stranou jejich politické pozadí). Za další, je potřeba nasadit nějaké rovnoměrné udržitelné tempo přezbrojování. U nás se mnohé akvizice dlouho odkládaly a tak je saha nahradit několik základních zbraňových systémův v krátkém časovém sledu. Je otázka, zda toto je armáda schopna zvládnout (přezbrojení, přeškolení, vytvoření systému výcvikového a logistického zabezpečení) v tak krátkém sledu bez dopadů na bojeschopnost. Navíc se vám ten hrb kumulovaných výdajů bude posunovat do budoucna v čase (následný Mid-Life Upgrade a náhrady).

  Případný konflikt začne zpravodajskou a kybernetickou operací. Ostatně jakási nevyhlášená kybernetická válka nizké intenzity se již vede zhruba od počátku dekády, ne-li déle. A někdy se zdá, že i mezi spojenci…..

  Pro sražení moderní průmyslové či post-průmyslové země na kolena v podstatě stačí jediné: vyřadit její energetickou soustavu. Jak je ta naše resilientní? Bez schopnosti startu z úplného blackoutu? Chtělo by to mít alespoň dva malé pohotovostní zdroje ve středních Čechách a na Hané, to by mne uklidňovalo více než přezbrojená mechanizovaná brigáda.

  „Klasický“ konflikt vysoké intenzity někde na východě Evropy sice nelze vyloučit, ale je otázka, zda se má na pro něj potřebnou výzbroj alokovat takový podíl výdajů, když naše civilní obrana de fakto skoro neexistuje, je poddimenzováno ženijní zabezpečení teritoria, teritoriální vojsko je jen zlomkem potřebných počtů, a o alespoň symbolické protiraketové obraně centra země si můžeme nechat jen zdát…

  A taky se na to můžete podívat z jiného hlediska. Já chápu, proč chtěli Američané pobaltí v NATO a hlavně, proč tam chtěly být ty země. Ale tím se vytvořil de fakto nový West Berlin. Ty státy se nemohou ubránit samy, vždy je asi budeme nějak podporovat, ale pak prostě musí oni dávat na obranu mnohem více než současná 2% (asi jako Israel, 4,7%). Jak k tomu přijde česká IT firma, když se z jí placených daní namísto lepšího IT vzdělávání bude financovat heavy metal pro AČR na obranu pobaltí, když jí na globálním trhu konkurují IT firmy právě z pobaltí, které díky tomu nejsou zatíženy tak vysokými daněmi?

 • Kyberbojem rotu zelených mužíčků se samopaly neporazíte. Konec konců ani skupinu „nedoprovázených dětí“ s noži a odhodláním.

 • „Takže jakkoliv se horuje pro investice do armády, nelze se zbavit dojmu, že pro svoji obranu uděláme nejvíce tehdy, když zvýšíme vzdělanost obyvatelstva.“ – ano, správně, jen skupina filozofů a sociologů se ubrání holýma rukama proti tankům. A vůbec nejlépe se budou bránit profesoři, že?

 • „Takže jakkoliv se horuje pro investice do armády, nelze se zbavit dojmu, že pro svoji obranu uděláme nejvíce tehdy, když zvýšíme vzdělanost obyvatelstva.“

  – V 1939 po německém útoku na Polsko tam Němci rozjeli několik vyhlazovacích akcí polského obyvatelstva, jedna z těchto akcí byla AB-Aktion, kdy vyvraždili několik desítek tisíc příslušníků polské inteligence. Takže vzdělanost s tehdejším spojenec/ochránce/okupanta (váš slovník vycházející ze dvou třetin z nacistických zdrojů) nehla.

  Odkaz měl patrně vést na příspěvek toho Ferenčíka, ale nesmazal to už?

 • “ pro svoji obranu uděláme nejvíce tehdy, když zvýšíme vzdělanost obyvatelstva“

  S touto větou by se asi dalo souhlasit. Kdyby se ovšem dnes vzdělanost neměřila počty titulů Bc., Mgr. a MBA, které neprokazují schopnost vlastního logického (a kritického) myšlení, ale v podstatě jen míru poslušnosti uchazeče.

  Jinak zdaleka nejnižší obranný rozpočet jsme měli za Protektorátu (vládní vojsko bylo miniaturní a stálo opravdu drobné). Kontribuce Říši tvořily jinou rozpočtovou kapitolu…

 • „Kdyby to udělal někdo z liberální kavárny, kdo je volebně nevýznamný…“

  A čo také si predstavujetě, Kefalín, pod takým pojmom „liberální kavárna“? Mně to splývá právě s těmi neomarxistickými Piráty.