Češi pěstují olej a nepoužívají LinkedIn

Včera jsem četl nějaký průzkum v MF DNES, kde se o češích tvrdilo, že jsou to zaprdění peciválové s charakterem rázovitých vidláků pěstující olej. Toliko názor lidí v zahraničí a zajímavé bylo, že čím bližší nám to byl soused, tím hůře nás viděl.

O něco později jsem hledal nějaké kontakty přes LinkedIn. Pokud tuhle službu neznáte, měli byste ji vyzkoušet, protože pokud někdy potřebujete někoho kontaktovat, dohledat, je to zřejmě ta nejlepší možnost, samozřejmě pokud jej osobně neznáte.

LinkedIn je něco, jako Orkut – socioware. Ovšem striktně zaměřený na obchod. Napíšete si svůj profil, napíšete, kde všude a co jste dělal a přidáte lidi, které znáte. A pokud hledáte kontakt na někoho, zadáte do vyhledávání koho hledáte – třeba pozici ve firmě. A pokud dotyčnou pozici či člověka zná někdo z lidí, které znáte vy nebo zná někdo, kdo zná někoho kdo zná vás atd, můžete si projít profil toho člověka a případně si požádat o skontaktování s ním. Ti lidé, kteří vás znají, se pak za vás elektronicky zaručí, že jste smysluplný kontakt a má smysl vám věnovat pozornost. Má to svou výhodu – dotyčný kontakt už o vás něco ví a váš email nevyhodí do koše jen tak bez rozmyslu 🙂

LinkedIn používám samozřejmě pro hledání zahraničních kontaktů, s těmi českými si už nějak poradím. Zajímavá a důležitá je zde role uživatelů, kteří mají spoustu kontaktů, protože přes ně se dostanete nejdále a nejrychleji k cíli – říká se jim tradičně nody. Pokud si necháte vypsat české uživatele LinkedIn podle počtu kontaktů, které propojují, vedou zahraniční zaměstnanci firem v ČR. Čestnou výjimkou je Roman Staněk následovaný Radovanem Janečkem a s odstupem také Zdeňkem Romankem a Ondřejem Bartošem. Zatímco Roman Staněk přímo (tedy v prvním kroku) propojuje 153 kontaktů, Ondřej Bartoš 96 kontaktů.

Ačkoliv seznam českých uživatelů LinkedIn čítá více jak 2000 uživatelů, co jsem tak vysledoval známější jména, většinou se propojují jen v rámci ČR a zahraničních kontaktů mají pomálu. Oproti tomu zahraniční uživatelé mají kontakty rozprostřené po celém světě – někoho v LA, jiného v Singapuru, Wroclavi atd.

V čem je problém? Opravdu jsme takoví peciválové, nebo jen nepoužíváme LinkedIn? A i kdybychom jej používali, máme kontakty v zahraničí nebo se smiřujeme s tím, že známe jen lidi v Čechách a dál naše ambice nesahají? Prošel jsem pár profilů polských uživatelů a dlužno dodat, že i oni tam měli řadu kontaktů do zahraničí, takže jsme opravdu takovou peciválskou výjimkou? Nebo to nepoužíváme proto, že to neznáme či snad proto, že je to jen anglicky?

Na závěr: LinkedIn není jediná služba podobného charakteru, je jich celá řada, ale tahle je zřejmě v business světě nejpoužívanější. A není jen na hledání kontaktů, ale i třeba na hledání práce v zahraničí, opět s tím principem osobního doporučení – můžete vyhledávat práce ve firmách, kde pracuje někdo, koho nějakým vztahem znáte, takže vás může doporučit. Chytré, vyzkoušejte. Abyste si přidali do profilu mne, stačí stisknout Add connections a vyplnit můj email Patrick.Zandl na marigold.cz

!++20++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

14 komentářů

 • Ještě jsi Patricku zapoměl, že jsme tradiční výrobci věžních hodin. Ale to mne celkem těší věžní hodiny má rád.

  Tex

 • Odpověď zní – nepoužíváme LinkedIn. Třeba já osobně se pohybuji na netu od roku 1996, předtím na Fidonetu, atd., přičemž do dnešního dne jsem o LinkedIn neslyšel a ani bych jej nijak nevyužil.

 • [2] Ono zalezi, jak kdo by to (ne)vyuzil. Letmy nahled do seznam lidi jasne rika, ze se jedna (alespon co se CR tyce) o lidi zejmena na manazerskych nebo konzultantskych pozicich. Tem se to treba muze hodit (a nebo nemaji co delat ;-))

 • Asi jsem blbej, ale muzes mi Patricku rict prosim, proc kdyz si te chci pridat, tak ti posilam Pozvanku? Kdyby to bylo jako u ICQ autorizace, tak to pochopim… Ale takto?

 • [4] je to jako ICQ autorizace. Posláním pozvánky je myšleno jako pozvání do tvé "sítě" – tím stvrzuješ, že na mne máš kontakt. Jinak bys musel požádat o předání pozvánky přes někoho, kdo mne zná – a zřejmě nemáš v síti nikoho, kdo zná tebe i mne, takže ti to systém nenabídl…

 • [2] Já jsem na tom velmi podobně, také jsem o linkedln nikdy neslyšel. A není mi moc jasné, pro jaký druh businessu to vlastně může být dobré – většina lidí si buduje obchodní kontakty celý život, a je to často v podnikání to nejdůležitější. Takže myslím nestojí o to, aby si někdo jejich seznam procházel, proč pomáhat konkurentům?

  V oblasti hobby bych to pochopil, ale v businessu? Nebo jsem nepochopil o co jde?

  Mimochodem, Orkut ještě žije, nebo to je jen splasklá bublina?

 • [6] Orkut zije, ovsem hlavne v dobe, kdy je v Brazilii hluboka noc …

 • patrick, nepocul som o tom a ako ineho komentujuceho aj mna napadla suvislost s ICQ, ze je to vlastne velmi podobne IM avsak s takouto socialnou funkciou – v ICQ nemam sancu sa napriklad dopatrat k doporuceniu typu "ma tohto cloveka niekto vyznamny v kontaktoch?". Ale zrejme je tato sluzba orientovana mimo mnozinu pouzivatelov akehokolvek instanmessagingu 😉 a ani majitelov IM sieti (vratane Skype) ziadne socialne siete moc nezaujimaju a najma ich mnozina pouzivatelov by taketo funkcie chapala ako zasah do sukromia (aj ked nelogicky v kontexte s tebou spominanou sluzbou).

 • [8] No, ty samozřejmě tuhle možnost u ICQ nemáš, ale AOL ji má. AOL může projít seznamy všech lidí a zjistit, kdo koho zná.

  Vizualizace sociálních sítí není nic nového, používá se hezkých pár let pro nejrůznější analýzy a tyhle nové programy to vlastně jen zpřístupňují běžným lidem. Je samozřejmě důležité vědět, jaká je sociální síť v určité oblasti, protože díky tomu můžeš zjistit, kdo je node – kdo je ten člově, jehož stačí ovlivnit a máš všechny v kapse. Vy/zne/užití je nasnadě …

  Doporučuji pročítat weblogy jako je Connectedness, Scale free atd. Škoda, že se u nás tomu žádný blog nevěnuje, je to dost namáhavé sledovat to alespoň povrchně k telco, jenže je to dost zajímavé a důležité 🙁

 • [5] AHA!!! 🙂

 • Ja mam 90 kontaktu :-]

 • [2] To same. Vcetne toho, od kdy se pohybuju na siti. Nepouzivam a pouzivat nebudu.
  A souhlas i s [6] ohledne budovani kontaktu…

 • a já že jich máš 110 😀