Černého Entropa JE umění k přemýšlení

Mám pochybnosti o moderním umění, nejsem intelektuál a vzdělanec, nechápu ho. Ale jestli jsem něčemu porozuměl od jeho zastánců, pak tomu, že moderní umění má nutit přemýšlet. Což ostatně mělo umění vždycky už od časů starého Egypta a Babylonu a není chybou tehdejších autorů, že jejich souvislosti nám dneska unikají. A v době, kdy se dokonale namalovaný obraz dá nahradit fotografií za dvě devadesát, musí umění spočívat na něčem jiném…

Na Entropii Davida Černého se snesla hromada ohně a ledaskdo dává palec dolů. Jenže jestli je něco moderní umění podle mého gusta, tak zrovna Černého Entropa. Proč?


Zdroj 24 heures.

Nejprve se zamysleme nad tím, jak by to dopadlo, kdyby do Bruselu putovala nějaká standardní česká skulptura. Kdyby někdo vytesal pár českých tradic jako Slávy dceru, stylizoval Říp nebo panoráma Hradčan vyvedl v trikoloře, případně imitoval Muchu, asi by se nad tím nikdo nepozastavil, umělec by shrábl oněch 2M Kč a v Bruselu by visela další tuctová práce, o níž by noviny v prvním a posledním článku jednohlasně s vládním věstníkem napsaly, že „representuje nejsvětější národní tradice“. Nikdo se nezamyslí, ale nikdo se nepobouří.

Jestliže umění má zastavit k zamyšlení, pak se to Entropě povedlo. Tím, že byla jiná a měla nápad. V sídle Evropy ukázala Evropu tak, jak ji vidí lidé země, která jí předsedá. A to není málo. Jistě, že to nemá být důvodová zpráva o dvoustech stranách ke každé národnosti, ale cožpak nesouhlasíme s tím, že stávkování je něco, co v klidu k francouzům přiřkneme jako národní sport? Že když se nad tím zamyslíme, tak to není jen obyčejný štrajk, ale také hledání a balancování sociální zodpovědnosti státu, firem a občanů, které francouzům leží na srdci? Je tohle tuctová euroanekdota? Je euroanekdotou moderní dálniční síť symbolizující v Německu, která také nepříjemně připomíná hákový kříž? Tedy samozřejmě jen v případě, když ho v ní chcete vidět? Neodpovídá podpora automobilismu a s ním spojeného nejenom průmyslu, výzkumu, ale i konzumu naší představě o němcích spolu s tím, že někde v pozadí je historie hitlerovského Německa ať už ve formě popíraného neofašismu nebo pocitu viny poválečné generace? To není euroanekdota, to je realita. A že bulhary míchne turecký záchod? Pročpak? Měli by být rádi, že ho vidíme jako hlavní odlišnost Bulharska od zbytku Evropy. A nakonec, nepřipomíná nám narážka na turecký záchod příběh bulharského chána Kruma, který si z lebky poraženého byzantského císaře Nikefora udělal nejprve hodovní číši a následně toaletní mísu? Jak mnoho se dá najít v tak málo znameních.

Korunu Entropě nasazují vymyšlení umělci a vše kolem včetně té omluvy. Bez toho příběhu kolem by to nemohlo být úplné. Ukazujeme Evropě to, že bez dvou desítek známostí a patronů se nikam v Česku nedostaneme – co na tom, že jména jsou smyšlená, to nikdo nepozná. A také to, že každé tajemství tu trvá velmi krátce. Není to jen umění nebo švejkovina: je to pravda, ale také v našich „nejlepších“ tendencích. A memento pro nás. Jenže opravdu: nikdo si toho nevšiml, že dvacítka sochálistů sochá a přitom neexistují a dělá to za ně jeden Černý. A nakonec omluva, věčné evropské hledání třetí cesty. Cožpak to věčné omlouvání nebylo příznačné pro Evropu dvacátého století a není jím i dnes? Cožpak by Hiter přepadnul Polsko, vždyť je to ten fajn chlapík, se kterým se nakonec dalo dohodnout a přistoupit na jeho vcelku oprávněné nároky? Copak právě s hledáním třetí cesty si neodskákala Evropa všechny průšvihy minulého století až ke svým mindrákům, které Entropa zrcadlí? Oh ano, finis coronat opus. Prohlásit: „Takoví jste, taková byla objednávka, takové je umění, zaplaťte a rozjímejte,“ to by bylo pro sochu někam do zámoří.

Říkejte mi co chcete, tohle je umění se vším všudy. S dobrou řemeslnou prací, výborným nápadem a příběhem kolem toho. A trefilo se to. Kdyby ne, nebyl by ten poprask. Kdyby to parodovalo boj Rastislava s Ludvíkem, ani pes by neštěkl, protože žádný komentálista by si toho nevšiml, nevěděl jaký Rastislav a jaký Ludva. Příběh by skončil někde ve výstavním katalogu. Takhle skončil na titulních stránkách novin. A ano, štve to ty, co takové nápady nemají a přitom ředitelují Národní galerii.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

53 komentářů

 • Bravo. Děkuji za shrnutí, které kdyby nebylo, musel bych ho napsat sám :). Ještě jednou díky.

 • Mám stejný názor, sice za tím nevidím tolik historických realit, ale zkrátka a jednoduše… Jo!

 • Pěkné. Ještě by to chtělo ten článek přeložit do angličtiny, ať si počte Evropa 🙂

 • Mě na tom celém zaráží postoj vlády, které se nejvíce dotkl ten „podvod“ se smyšlenými úmělci. Kdyby byli reální, tak by to bylo v pořádku? Kdyby tu bulharskou část plastiky vytvořil Bulhar mohli by si nad tím ve vládě umýt ruce? Zase tu máme tu malou českou předposranost…

 • Jan, skôr by som povedal, že by sa zmenil ten kontext a to všetko s tým súvisiace, tak ako o tom písal Arthur Dent.

 • Bez vyhrad souhlasim. Diky.

 • patrik zandl je zmrd a vyzirka

  predchozi veta musi byt urcite umeni, protoze:
  a) si to myslim
  b) vymyslel jsem si falesne jmeno
  c) anekdoticky narazim na to, ze jste tehdy mel tomu hulanovi zaplatit to mojito, aby na vas nebyl nasrany az za hrob… (nebo o co tam vlastne slo…) ;-]

 • Tomášmarný: Ne, to není umění, to je plagiát…

 • Zformuloval jste velmi pěkně to co jsem sám jen cítil nebo tušil.
  Děkuju.

  Také bych se přimluvil za variantu : přeložit a rozeslat do Brusele 🙂

 • @autor: díky za super shrnutí, tohle potřebují lidé slyšet, a ne že politiky „vypekl“ nějaký mladý umělec.
  @rgregar: taky mě to napadlo, směle do toho, jen jim to pošlete!

 • Diky, mam naprosto stejny nazor. Tady je reakce britu (http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article5518579.ece), veskrze se to libi a me se zase libi navrh jednoho komentatora, ktery ma radost ze to Evropa nechce a navrhuje, aby to koupila UK to Londynske Tate 🙂

  P.S. Cerny si to musi uplne brutalne uzivat, tipnul bych si, ze z jeho pohledu to ani nemohlo vyjit lip 🙂 Bravo!

 • Patricku, tady přidám pohled z trochu jiného úhlu. Taky si myslím, že je to lepší než Hradčana v trikolóře, ale jinak je to odshora až dolů spíš typicky česky upatlané.
  http://www.simindr.cz/entropa-jedna-chyba-za-druhou/

 • Vcera jsme meli veceri s kamarady. Cech, Slovenka, Danka, Nemka, Nemec, Francouz a dva Americane. Vsichni Evropane o Entrope vedeli a libila se jim. Cesko nemohlo v tomto smeru udelat lepsi propagacni krok.

 • Přijde mi to ušité horkou jehlou. Přemýšlení jeden večer u kafe, realizace par dnů max týdnů. Za 12 mega (2 od státu + 10 od Bakaly) by to mohlo vypadat trochu jinak. Tak co, 2 mega teatralně vrátím, a ještě super reklama. A kdo si mě odvaží kritizovat, ten mě nepochopil. Hlavně udělám to sám, ať se penízky nemusí dělit. Jak správně napsal pan Klíma v LN. Mystifikace = lež. A Duchamp se cynicky směje z hrobu…..

 • Prosím vás, nedělejte z Černého hrdinu. Takové vymlouvání, že to všechno bylo v plánu je trapné a nevím, jestli je špatná reklama dobrá za každou cenu.
  U mě pan Černý klesl, že to ale mělo patřičný efekt souhlasím.

 • Ted jen jak zdůvodníte, že pan Černý není schopen za svými názory ani stát a mlží, popřípadě to „umělecké dílo“ upravuje a pak to popírá. To ja také součást toho umění?

 • Osobně se mi to hodně líbí.

  Pokud by někdo nemohl najít bližší pohledy na jednotlivé státy s legendou, tak tady je moc pěkné PDFko: http://euxtv.files.wordpress.com/2009/01/entropa.pdf

  Mimochodem, Facebook přihlášení se neosvědčilo?

 • Velmi pěkný příspěvek.

  Já jsem se sledováním onoho díla velmi pobavil a tak se autorovi minimálně toto velmi povedlo. A o jakém díle se dnes hovoří v Evropě? Umění by mělo dělat cokoliv, třeba právě šokovat či pobuřovat… Od toho je to umění…

 • Já mám bohužel opačný názor. Ano, plastika se mi líbí, ze všech těch důvodů co jsi napsal, kromě toho, že to je něco „jak vidí země EU předsednická země“. Protože tak to není, je to „jak vidí země EU David Černý“. A ve vší úctě k Davidu Černému, to je všem naprosto ukradené. Neměl bych sebemenší výhrady kdyby
  a) to david oznámil a nemaskoval se fiktnívními osobami a pak se nevymlouval na to, že měl málo peněz i času (obojí bylo předem dáno a mohl takovou zakázku odmítnout)
  b) nebo opravdu splnil to co tvrdil
  c) nebo použil co nejvíce objektivní data – např. známý výzkum pomocí google s využitím fráze „are known for“ (např. http://www.google.cz/search?rlz=1C1GGLS_csCZ310CZ310&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=„hungarians+are+known+for“)
  d) nebo dělal to zcela zadarmo jako soukromý projekt
  e) nebo bylo to vystavěno jindy a jinde

  To co měl David odevzdal byla státní zakázka za státní peníze (jedno kolik procent, ale byly tam) s jasným zadáním atd. David svým jednáním zcela jednoznačně poškodil Českou Republiku a byť jsme opravdu známí v tom, že se neustále zesměšňujeme, protože si ve skutečnosti vůbec nevěříme, tak tímto způsobem znevážit Českou Republiku při její největší roli od dob Karla IV. může jen naprostý idiot.

  A samozřejmě by stálo za to poznamenat, že podobný průser v jakékoliv jiné zemi by znamenal vyhození minimálně zodpovědného náměstka, ne-li ministra zahraničí. Ale to je náš druhý typický rys, tady se neodstupuje ani když vás chytí stojícího nad mrtvolou s doutnajícím revolverem v ruce.

 • Není fér říkát: Bulharsko je jen turecký záchod apod. To ale nikdo neřekl. Entropa podle mně říká: Bulharsko je i turecký záchod(kromě spusty dalších věcí). Právě proto nechápu tu veřejnou omluvu, která mně mrzí a celou věc trochu zbytečně pohřbívá.

 • Pro mne tohle umění prostě není a nebude. Tohle je naopak přesně to, co si člověk představí pod pojmem „pseudoumění“. Jak mám některá díla Černého rád (například výborná MHD zastávka v Liberci), tak tohle mi přijde jako jednoznačně nejhorší a odfláknuté. Umění v tom není ani zbla, zamýšlet se dá i mnohem lépe a bez zkreslení objektivu jednoho jediného výtvarníka. Původní záměr byl podle mne celkem pěkný, podvod Černého ne. Jsou mystifikace, které mne pobaví a ocením je, tohle je bohužel jen ubohost. Škoda. Podle mne, s přihlédnutím k jiným pracím Černého, kdyby se tomu pořádně věnoval, mohlo z toho vzejít něco zajímavého. Takhle je to stejně trapné jako reklama, ve které to Evropě „oslazujeme“.

 • Wiki praví: „Umění, hovorově také někdy kumšt, je ve zkratce lidská kulturní činnost. Záhada umění spočívá v tom, že při nazírání na něj nevědomky směšujeme dvě úrovně, v nichž působí – individuální a sociální.“
  Individuální nazírání autor plastiky asi moc neovlivní, prostě buď líbí nebo nelíbí, to je na každým…
  Co se týče sociálního nazírání, tak se určitě trefil. Nic nebolí tolik jako pravda.

 • Shodou náhod a příčin se mi podařilo podívat se do Bruselu minulý týden a na tuhle věc jsem se taky šel podívat. Už jsem měl příležitost vidět umění povznášející ducha a tohleto dílo se mezi ně při nejlepší vůli zařadit nedá.

  Do vládní budovy se to nehodí, a to ani při dnešní extrémní toleranci k tomu, co lze do kategorie „umění“ zařadit. Mnohem víc by se „to“ se hodilo na Matějskou, kde by za korunu zakouřili rakouské chladící věže, rozblikal se rumunský zámek hrůzy, za dvě koruny by se rozjely německé dálnice a čůrající chlapečci by se rozčůrali a za pětikorunu by dokonce i italští fotbalisté masturbovali. Třeba by si to na sebe i vydělalo.

  Bohužel, české předsednictví v EU nezačalo ani tak pobouřením z díla, jako pobouřením a znechucením z dalšího dobrého kšeftíku mezi kamarády.

 • V zasade souhlasim s Patrickem a vyjmenovanymi duvody. K dnesnimu „umeni“ patri i mystifikace (rozdil od lzi – Cerny pocital s tim, ze se to proflakne). V podstate tomu dava dalsi rozmer.

  Jestli to je „umeni“ nebo umeni, to nerozhodneme my, ale az pristi generace, jako mnohokrat predtim. Jestli je to lacine, prvoplanove apod. je jedno – v danem kontextu to pusobilo jako bomba a o to slo a to se podarilo.

  Nemusi se to libit kazdemu, me se taky nelibi goticke obrazy, ovsem nezpochybnuju jejich historickou hodnotu. Ve sve dobe za ne dostali autori zaplaceno jen jako za remeslo, umenim se staly az pozdeji. Zaplaceno za vyrobu a napad dostal i Cerny. Jestli to bude umeni, to se teprve ukaze.

  Ted Entropa poslouzila zviditelneni CR nebanalnim zpusobem a to je pozitivni, v sedivem uniformnim Bruselu se nemusi hrat jen opatrne pri zdi.

 • Diskutovať o tom, čo je a nie je umenie nechám na iných – ale nedá mi aby som k tomu niečo nepridal. Najväčší umelecký výkon v tejto kauze podal podľa mňa Vondra keď tvrdil, že on o tom nič nevedel, a ešte sa potom ospravedlňoval. Ak o tom nevedel, tak so seba urobil blbca tým, že si neústrážil obsah diela ktoré objednal, pretože tá plastika tam išla pod menom ČR, nie pod menom autora. Ak o tom vedel, tak urobil zo seba blbca tým že sa ospravedlňoval, mal si za tým stáť. Jednoducho, urobiť zo seba blbca v priamom prenose pred celou Európou, aj to je UMENIE, a to tu predsa šlo…

 • Naprosto s Patrickem a jím vyjádřenými názory souhlasím.
  Je to povedené dílo, který se autor dokonale trefil do terče.

  A že tu noname2 tvrdí, že nejde o pohled čechů na Evropské státy, ale že jde o pohled Černého na Evropské státy … nesouhlasím.
  On tam totiž přesně vystihl většinu klišé o jednotlivých státech, jak je obecně česká společnost vnímá. To není pohled jedince. A myslím že většina lidí dá za pravdu, že to prostě vystihuje náš pohled. Za mne to totiž platí.

  A to že autor svým výtvorem trefil přesně, to podtrhuje už jen mediální humbuk okolo a rozporuplné reakce. Diskuse kolem toho. Kdyby to všichni pochvalně vyzdvihovali, asi by šlo o mdlé dílo. Kdyby to všichni hanili, bylo by to na zamyšlení. Tady se ozývají především potrefené husy.

 • No ja si tedy ten Vas clanek, pane Zandle, precetl a musim rici ze to je tedy solidni blabol. Me to spis pripada, ze pan Cerny mel vyborny napad ohledne te slepovanky, ale pote mu dosli napady uplne. Chapu ze jednou videl v Bulharsku turecky zachod, tak udelal z Bulharska turecky zachod (bulharum rozumim ze jsou kvuli tomu dost zatrpkli, protoze jejich stalety nepritel – turci, se museji poadat za bricha, ted uz nejsou jejich kamosi ani Rusaci, na ktere sazeli behem 20. stoleti, ti jim zase zatli plyn). Jak ale reagovat na stejky na mape Portugalska, nebo na slony v Norsku. To uz je proste bez napadu a jen na efekt. Z toho dila proste cisi jaka je to rychlokvaska vymyslena nad pivem za jeden vecer.

 • Černého tvorbu žeru a jsem rád, že jsi o Entropě napsal Patricku právě ty. Málo Čechů tvoří unikátní věci, aniž by z toho bylo cvičení originality pro originalitu.

 • re lahvoň: ale nejde o v kolika procentech se s kolika procenty trefil (třeba u mě naprosto minimálně), jde to, že to prostě je nějaký subjektivní názor, což by bylo v pořádku, kdyby to s tímto bylo nabídnuto a s tímto přijato. Ale věc se má tak, že Ministerstvo zahraničí vypsalo výběrové řízení s definovaným obsahem, cílem (podpora evropské vize…), cenou i termínem. Černý jej vyhrál se svou představou díla sebereflexe jednotlivých členských zemí, souhlasil s cenou i termínem. Pak dodal tohle a když se to proflákne, tak tvrdí, že na to neměl dost času a peněz, takže to udělal tímto způsobem, aniž o tom komukoliv řekl atd.
  Kurňa uvědomte si, že tohle není nějaké obyčejné umění, tohle je forma politického prohlášení České Republiky. Je to jako by si objednal prezident tričko se španělským nápisem „Miluji Brazílii“ od nějakého umělce aby se s ním ukázal v brazilské televizi a získal si brazilce na svou stranu, a umělec s odůvodněním záměrné umělecké mystifikace tam napsal „Brazilci jsou čuráci“.
  Z uměleckého hlediska proti tomu nemám vůbec nic, je jedno jestli se mi to líbí nebo ne (spíše ano, já mám Černého díla rád), nápad to byl výborný, ale stejného pozitivního vnějšího dopadu a bez politických problému šlo dosáhnout tím, že by jej udělal např. tak jak slíbil

 • Zaznělo tady víceméně spektrum všech názorů, přidám k nim ještě jeden. Autor i vláda trochu opomněla rozdílný přístup různých národů k humoru a mystifikaci. To co nám-vám může připadat jako nadsázka a vtip určený k zamyšlení, nemusí tak připadat jiným. Pokud by tato plastika měla splňovat tento pohled, pak by byla právě potřeba účast umělců ze všech zemí, a jejich náhled na jiné státy. Ovšem takto musím souhlasit s negativním hodnocením, styl humoru se liší stát od státu, mystifikace pro různě nábožensky, politicky, kulturně rozdílné komunity je také rozdílná. Každý to ví, a i tak dokáže někdo vyplodit totální hloupost typu : oni nechápou umělce. Ne, nikdo z jiné kultury nemusí chápat styl a úmysl autora. Pokud je jeho dílo určeno do stejně naladěné enklávy, nechť ať je tam tak interpretováno. Ale jen těžko můžeme čekat stejný pohled na věc z jiné kultury. Máme za co se omlouvat, za svůj hloupý přístup k nejlepšímu koření života, jako je humor. Ten by totiž měl být laskavý a pokud chci něco vytvořit a vystavit pro celou Evropu, pak bych měl chápat, jaký přístup ke stejné věci mají jiní. A to se nestalo.
  JerEvánek.

 • Fakt rozna paleta nazorov. Pravdepodobne odzrkadluje stav mysli a kultury. Neda mi nereagovat.
  1. Dobre umenie netreba vysvetlovat. /nesplnuje kriteria ten nezmysel Entropia/.
  2. Dobre umenie chcete mat doma – v tomto pripade na dome. Naozaj by ste si dali navarit ten nezmysel na dom?Aby reprezentoval VAS?
  3. To rozhodne az cas…..Ak jedneho dna /dajme tomu o 100 rokov/ tu budovu asanuju, uvidime, ci to bude mat pre niekoho az taku hodnotu,ze to daju aj na novu, a nehodia to do srotu ako prilezitost zarobit.
  4. A potom, dobre umenie by malo hovorit aj o osobe umelca, o osobnom nahlade na temu. Mna nezaujima kompilat nahladov na narody, zaujima co nove priniesol umelec v obsahu a forme. V tomto pripade je to velka NULA.
  Z dovodu vyssie uvedeneho nie je pre mna viac dovodom sa zapodievat dielom ani autorom.

 • At tak nebo tak, David Cerny nam (Cesku) v Evrope udelal vybornou pozitivni reklamu.
  Viz napriklad zde: http://www.hurryupharry.org/2009/01/14/entropa/
  Clanek konci slovy „Kez bych byl Cechem“.

  Dokazal by tohle nektery z tech kokotu, kteri to kritizuji (napr. Knizak)? Umeni neumeni, to je jedno — ucel to plni skvele.

 • nesouhlasim s tim, ze moderni umeni ma v prvni rade ucit lidi premyslet. Mozna jsem omezeny, ale kolikrat ho ani nepovazuji za umeni.
  Umeni, vcetne toho moderniho, by se melo v prve rade bud libit a nebo nelibit (pokud mozno libit), vyvolavat v lidech „pekne pocity“. Nebo hodne premyslite o Michelangelovych freskach v Sixtinske kapli ? Spise zasnete jak je to pekne. Premysleni v umeni ma podle me az druhoradou roli (proc je ten strom stribrny, co asi jsou tamty bile koule, proc je to cele zlute ?).
  Pokud tuhle jednochuchou podminku umeni nesplnuje, je pro me nezajimave, pro premysleni jsou na svete jine, mnohem zajimavejsi veci. Budu-li chtit napriklad premyslet o spolecnosti, staci ji pozorovat, cist zpravy. Umeni je to posledni ktere by me k tomu vyprovokovalo.

  I kdyz se da obraz okopirovat, neznamena to ze umeni musi spocivat v necem jinem. Melo by dal spocivat ve vytvareni vice peknym obrazu, i treba jako predloham pro kopirovani (chtel bych mi doma vernou kopii Zahrady rajskych poteseni nebo kopie plzenskeho malire Kotyzi).

  Jeden clovek nemuze videt Bulharsko jako zbytek naroda, tzn. ze takto je to malo.

  Pochybuji za autor sel ve svych uvahach az k socialni odpovednosti statu a ze by se zajimal co Francouzum lezi na srdci – proste docela casto stavkuji tak to tam dam. Jestli mu krivdim a ubiram na intelektu, rad se omluvim, ale tohle nepovazuji za umeni.

  Provokovat, upozornit na sebe, vejit ve znamost a tim mit vetsi sanci na dalsi dobry kontrakt 😉 To se mi zda pravdepodobnejsi.

  h.

 • ted ctu ze David Cerny dodal, že pokud chtěl svou prací někoho skutečně urazit, byl to jedině Klaus, který podle Černého uráží Čechy.

  Pokud ho urazi nazory na globalni oteplovani a pokorou pred overenymi fakty, nebo svym vztahem k Lisabonske smlouve, nedivim se. Zapado to presne o moji predstave o techto umelcich. Je preci umelec a ti si s takovymi vecmi vetsinou hlavu nelamou.
  Uprime by me prekvapilo kdyby s VK souhlasil.

  Pro ty kdo maji zajem, odkaz na jednu peknou prezentaci o oteplovani. Autorem je kluk z Plzne, Lubos Motl, mozna ho znate, byvaly profesor teoreticke fyziky na Harwardu, stale velky blogger.

  lubos.motl.googlepages.com/cep.doc

 • ‚…..A nakonec, nepřipomíná nám narážka na turecký záchod příběh bulharského chána Kruma, který si z lebky poraženého byzantského císaře Nikefora udělal nejprve hodovní číši a následně toaletní mísu?…‘
  …WOW….
  Do you now know a full story about Krum and Nikefor?
  First read about this story then comment it!

  Czech smallness….

 • Bulgarian: ano, znám všechny tři verzé toho příběhu. Jen mi uniká, na co narážíte …

 • Patrik, I hane questions to you.
  Many europeans knows nothing about Bulgaria. What do they thinks when see Entropa Bulgaria piece? Probably they thinks – Bulgaria is a good country ?? Or, the toilet is symbol of Bulgaria, especially Turkish toilet?
  Why turkish toilet?
  This type can be seen in all South Europe – Balkans, Italy, France even in Prague hospitals.
  Why bulgarian toillets must be called turkish?

 • Entropě říkám: ANO!Skvele odráží český způsob uvažování…Entropa to je typický čechismus, krásná ryze česká hříčka :-)..Akorám mám za to, že Černý mohl vyobrazit Českou republiku jako usmívajícího se Švejka s půllitrem v ruce.Klausovy výroky v sobe neobsahuji nadcasovou charakteristiku ceskeho naroda, naopak mám za to, že Češi jsou skutečně národ Švejků a není, proč se za to stydět – chovat se švejkovsky – to byla historicka nutnost. Příspěvku autora i Černému vysekávám poklonu.

 • Problém je v tom, že toto rádoby umění potřebuje svou interpretaci. A ta je dána v kontextu. Pro Čecha je zcela jiný než pro Belgičana, atd., atd. Z tohoto pohledu už to není tak senzační jak by se mohlo zdát. Daleko lepší by bylo to nazývat zrcadlem evropských integračních snah a popírání zmíněných kontextů. Přestože výtvor vybízí k reflexi, nikdo z politiků, úředníků jdoucích kolem ji neučiní.

 • Lidi, ten brouk Pytlík, to je dokonalý! Celá Entropa je taková rozpačitá, trochu zlovolná, ale teprve teď to dostalo smysl…

 • Jasně. Je úplně jedno, jestli je to Černý David nebo Modrý Petr. Podstatná je reakce. Ostatně, od Duchampova věšáku je umění relativní, tak co. Škoda, že se nesuší PET flašky. Hodně síly – nebo síry, nebe peklo, hraj.

 • „V sídle Evropy ukázala Evropu tak, jak ji vidí lidé země, která jí předsedá.“
  V tom je trochu problém – tohle je nesmysl. Nebo máme vůdce mluvícího za všechny? Vylamovací Kristus je OK, jiné věci taky, tohle jsou trochu míchaná vajíčka. Ale platí, že důležitá je reakce. Víc než kusy umělé hmoty.

 • Teda, je zase vejspelcht, ze se to das nad shrnout jenom slovy „Sieg um Jeden Preis… „

 • Asi takhle: Váš názor že „Černého Entropa JE umění k přemýšlení“, tedy názor, že tento paskvil je umění, je k přemýšlení…

 • Zajímavé je i to že nikdo- NIKDO nenadává na výroky Vašíka které tam běží jako že za čechy . a při tom za tím celý národ určitě není…. Vašík Skeptik zvaný Euro.

 • A konec konců je to ENTROPA a ne EVROPA. Tak co.

 • Myslim ze opravdovym umenim s velkym U se Entropa stala az po doplneni pribehu (a jestli to mel Cerny v planu, pak teprve klobou dolu). Ano, s tim vsim korenim je Entropa odrazem EU. Ale moc se bojim ze realita je jinde.
  Ale co: realita budiz zapomenuta, a ted uz jenom zaridit aby to zbytek Evropy pochopil take tak, a nejenom jako ukazku lacineho prizemniho humoru a nasi obvykle schopnosti obchazet dohodnute.
  Takze prirucka k Entrope by mela dostat verzi 2.0.

 • Neomezený přístup do databáze Trans

  Už více jak měsíc databáze Trans nabízí svým uživatelům neomezený přístup do Transu. Stačí mít po ruce počítač připojený k internetu. K získání plného přístupu ke všem aktuálním údajům v databázi Trans není už nutná instalace programu Trans v počítači. Stačí si pamatovat svůj identifikátor TransId a heslo pro přístup do vlastního účtu. Pomocí těchto údajů je možné se zalogovat do Databáze Trans On-line

  http://www.logintrans.cz
  http://www.trans.eu

 • ENTROPA se mi líbí. Je to dobrá nadsázka a potrefená husa se vždycky ozve. I když jsem nedávno četl rozhovor s Davidem Černým v příloze HN, kde se pozastavuje nad českou politkou a vůbec celou českou kulturní frontou a tvrdí, že od českého státu za ENTROPU nedostal ani korunu. Prý má ENTROPA viset někde na Národním divadle (na Nové scéně), ale asi k tomu nedojde, kvůli krizi, apod. Myslím si, že je to docela škoda, protože Černý to ztvárnil skutečně pěkně a nenechal se omezovat nějakými konvencemi. To že slíbil, že to bude dělat 27 lidí a nakonec to udělal celé sám je sice taková malá kaňka na jeho cti, ale jinak jsem jednoznačně pro ENTROPU.

 • O tom, že to je umění, snad nikdo nepochybuje.

  Řeší se otázka, jestli je tento styl humoru vhodný (na mezinárodní úrovni).

  Takže celý tenhle článek je úplně mimo mísu. Nezlob se..

 • Entropa je něco dokonalého, výborně promyšleného, vypovídajícího a pravdivého. Umění je subjektivní, ale v tomhle vidím jakýsi druh objektivity, země byly znázorněny podle obecně platných výpovědí. Můj palec je nahoru!

 • To dílko pobavilo nesouhlasím s tím že je dokonalé .Jedna věc je mi záhadou a novináři si toho nevšímají.To dílo bylo objednáno a zaplaceno přesto jeho majilem yůstává Černý.Přeci si od něho stát nepronajmul něco a potom mu to zase vrací.Pokud to tak je byla smlouva špatně napsána a Vondra by se zato měl zodpovídat.

 • I love Cesky and the lovely peoples and it’s great you have in the European Foderation.