Ceragon FibeAir 10060 – Gigabit v bezlicenčním pásmu

Patrick Zandl · 22. červen 2004

Izraelská společnost Ceragon dnes představila svoje bezdrátové řešení pro gigabitový ethernet. A co je na tom nejlepší, pracuje v bezlicenčním pásmu. Jde o FibeAir 10060 nabízející rychlosti až 1,25 Gb/s v bezlicenčním pásmu 60 GHz. Abych byl přesnější, toto pásmo je bezlicenční v USA, u nás jsem ho vůbec nenašel ve frekvenčním plánu, takže netuším, jestli tak daleko ČTÚ ještě nedohlédlo, nebo jsem to jen nenašel.

Něco málo k tomu 60GHz pásmu - v něm je veliký problém s vodou, protože ta vlny pohlcuje. Také je tu velký probém s kyslíkem, protože ten činí totéž. Takže dosahované vzálenosti jsou v tomto pásmu v rozmezí kolem jednoho kilometru a přenos prakticky spolehlivě zlikviduje hustý déšť. Tisková zpráva zde.

Pokud jste příznivci vysokých rychlostí, nedávno také přestavila společnost FSona svůj SonaBeam, Free Space Optic (FSO) systém (něco jako Ronja/Crusader) - tohle zařízení vytáhne rychlosti až 2,5 Gb/s pomocí laseru. Fakt hezká věc. Zase to má problémy s mlhou, takže ideální je oba systémy spojit a zálohovat je tak. I dosah je u obou systému (FSO a 60GHz) podobný. Ceny neznám, ale pro české komunitní sítě to rozhodně nebude to pravé... 

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook