Ceny WiFi techniky – stabilizace…?

Po nějaké době jsem aktualizoval přehled cen WiFi techniky, tedy orientační tabulku porovnávající ceny WiFi přístupových bodů (APček) a směrovačů (routerů). Ještě není aktualizováno všechno, ještě chci také doplnit nějaké novinky, ovšem nikoliv zásadní.


Poprvé se mi stalo, že jsem v několika případech zvyšoval ceny. Ne sice zase tak výrazně, desetikoruny či stokoruny, ale stejně to bylo tak odhadem 5 procent na některých výrobcích. Nevím, čím to je přesně, pochybuji, že by dodavatelé zdražovaly, spíše mi přišlo, že se projevilo posilování eura – protože to postihlo výrobky, které se podle mne spíše prodávají za eura. A nebo je to taky úplně něčím jiným 🙂 Pro nás je důležitý hlavně výsledek…


Největší změny cen postihly Zyxel, kde jsem předstal odkazovat přímo na Zyxel.cz, což už je teď jen anglická stránka Zyxelu, ale beru ceny z eD systemu, kde šly Zyxel produkty hodně cenou dolů. Zyxel AP s 802.11b je za 2373 Kč, géčkový za 2900 Kč, to jsou zajímavé ceny, v géčku prakticky nejlepší. Cenově v B u přístupových bodů stále vede Asus, D-link a 3Com.


Zajímavý je vývoj u routerů s wifi, kde bezkonkurenčně nejlepší ceny už dlouhou dobu má SMC, u něhož dokonce G verze vyjde na královských 2700 Kč. Asus v G provedení vyjde o šest stovek dráže, v B provedení je opět nejlevnější SMC za 2054 Kč, zatímco další je 3Com dražší o osm stovek.


Podivhudné je, že u no-name značek jako je Asus je cenové rozpětí mezi B a G verzí přístupových bodů veliké -  prakticky 1700 Kč – zatímco u 3Comu jsou to pouhé tři stovky, takže zatímco B verze Asus je podstatně levnější, než u 3Comu, G verze je výhodnější u 3Comu. U routerů je toto rozpětí vyrovnanější.


Na trhu se také objevují produkty nabízející i 802.11a s tím, že pokud si při instalaci produktu vyberete ČR, 5GHz frekvence se vypne, protože u nás není 802.11a povoleno.


Tož tolik – Přehled cen WiFi najdete v menu nebo odkaz je zde, průběžně to ještě budu doplňovat, vaše náměty posílejte sem. A jestli víte o někom, kdo má ceník OvisLinku na webu, dejte vědět…