CDMA450 – nakonec, co jsme čekali?

Patrick Zandl · 1. březen 2004

O projektu CDMA450 se toho po jeho "pozastavení" Telecomem hovoří hodně. Dneska vyšel další článek na toto téma od Tomáše Votruby na MobilManii a autor si v něm tipuje: "Eurotel spustí CDMA, T-Mobile taky a Oskar dá přednost EDGE".

Nemyslím si to a pokusím se objasnit proč. Především, přes všechnu nenávist k Telecomu za jeho  neschopnost zprovoznit (nejen technicky, ale hlavně obchodně) to jeho PDSL, musíme připustit, že Eurotel CDMA450 by bylo nadbytečné. V prvé řadě míří do stejného segmentu zákazníků jako ADSL, v řadě druhé jde o radiovou technologii, která své rychlosti nabízí s vypjetím všech sil. Oproti tomu lze postavit jen obchodní agresivitu Eurotelu, která by nepochybně alespoň z části zvládla zastavit odliv zákazníků k jiným produktům jako je internet skrze WiFi či Bluetone Angel. Jenže to není výhoda technologie, ale výhoda schopnosti obchodního týmu a výhoda toho, že investiční návratnost jinak počítá mobilní operátor a jinak operátor pevný. Zákazníkům je jedno, jaká technologie je bude obsluhovat, pokud bude přiměřená cena, kvalita a dostupnost - ADSL z toho splňuje stěží jednu podmínku.

Pochybuji tedy, že by si Telecom chtěl pouštět škodnou do datového kurníku a považuji to za racionální rozhodnutí - komu by pak prodával svoje ADSL, které technicky může být lehčí, vyšlo investičně dráže a Telecom je pouze neschopen nabídnout jej za více přijatelné podmínky, ačkoliv z příkladů ze světa víme, že to jde. Na druhou stranu postoj Eurotelu jako samostatného subjektu je také docela silný a argument rozvoje mobilních služeb - kdy CDMA450 nabídne formou mobilní služby - také nelze snadno oslyšet. Podle posledních zpráv z vnitřku Eurotelu se v Eurotelu pracuje na dalším rozpracování projektu CDMA450 jako mobilní služby.

O CDMA450 v nabídce T-Mobile: bavil jsem se o tom na Nokia Párty v Cannes s lidmi z T-Mobile International a ti mi potvrdili, co si myslím - tedy že jde jen o snahu vyrovnat krok. V případě, že Eurotel do CDMA450 nepůjde, nepůjde do něj ani T-Mobile, protože celosvětově to nezapadá do jeho strategie a na lokální strategie T-Mobile příliš nedá, pokud koudel nehoří viditelně. To už je docela pravděpodobné, že T-Mobile zapracuje na 3G v ČR a nabídne ji do konce letošního roku v pilotním provozu.

Oskar a EDGE je kapitola sama pro sebe. Oskar drží tvrdou linii základních výnosových služeb, tedy hlas a SMS. Oskar nikdy nešel brzy do služeb, které byly v ranném stádiu implementace - ani do GPRS ani do MMS (samozřejmě vyjma služeb, které mu tu někdo za lacino spíchnul). Proč by se tedy hnal do EDGE - ani indikace od dodavatelů tomu nesvědčí, nehledě na to, že v jeho síti se bude těžko implementovat a vyžádá si náklady, které mateřská TIW nemůže ve své finanční situaci příliš potřebovat. Oskarovo EDGE čekám nejdříve v polovině roku 2005.

Ale samozřejmě, mohu se mýlit a všechno bude jinak :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook