CDMA450 na přelomu roku

Technologie CDMA přenesená do frekvenčního pásma 450 MHz určeného dříve analogovým systémům, je stále na postupu. Podívejme se, co se událo na sklonku roku 2004/5.

Velkým bojištěm se stalo v druhé polovině roku Německo. Jak jsem upozorňoval, místní regulátor RegTP uvolnil pásmo a vyhlásil tendr o tři licence. Jelikož se přihlásili pouze dva uchazeči, staly se před vánocemi vítězi nepříliš překvapivě Inquam Deutschland a T-Mobile. Zatímco na firmu T-Mobile si asi vzpomeneme, Inquam je investičně prodloužená ruka Qualcommu, firmy, která za prosazováním a techniku CDMA450 stojí.

Zatímco u Inquamu je tedy zřejmé, že použije CDMA450 a Německo se tedy stane první západoevropskou zemí používající tuto technologii (Portugalsko se příliš nerozebíhá a navíc je zde nasazována technologie překvapivě jako FWA), německý T-Mobile spekuluje nad tím, co použije. Nejdříve to vypadalo také na CDMA450 – překvapivě. Pak ale Siemens podepsal dohodu o spolupráci s Flarionem o prodeji koncových zařízení s FlashOFDM a zdá se, že je vymalováno. Pokud z toho, že T-Ventures má podíl ve Flarionu, chcete automaticky vyvozovat, že T-Mobile také u Flarionu nakoupí, tak zase tak jednoduché to není – René Obermann je placený za výsledky své skupiny a její (a vlastní) blaho za blaho investic T-Ventures nevymění bez ústupku.

V polovině února (zatím to vypadá na 17.) se má rozhodnout o udělení licencí také ve Švédsku, následně i ve Finsku. I zde je slušná šance na CDMA450, protože v jeho případě lze na rozdíl od Flarionu už dneska kombinovat hlas a data.

CDMA450 se také podívá za polární kruh a to do Murmansku, největšího města za severním polárním kruhem. Zdejší operátor Skylink podepsal kontrakt s čínským ZTE na dodávce CDMA450 EV-DO sítě. I za polárním kruhem si chtějí užívat vysokorychlostního internetu – ten je také integrální součástí nabídky služeb Skylinku a posunem k vyšším rychlostem Skylink doufá v další odbyt.

Poslední a nejaktuálnější lahůdkou z tohoto týdne je podpis kontraktu ZTE s argentinskou společností CoTeCal (Co-operative Telefonica Calafate), jedním z největších argentinských operátorů. Tomu ZTE dodá CDMA450 síť – ačkoliv tady se bude zřejmě důraz klást především na hlas. ZTE se tak řadí k nejůspěšnějším prodejcům CDMA450 infrastruktury, na svém kontě má již z dřívějška CDMA450 sítě v Norsku, Rusku, Venezuele a Brazílii.

Jen tak na okraj – ZTE dělá i terminály. V Cannes bude představovat údajně nejmenší UMTS telefon ZTE F808s váhou 104 gramů, rozměry 88.5mm x 44.6mm x 22.5mm, kamerou 300k pixelů a všemi dalšími běžnými cingrlátky. ZTE prodalo v roce 2003 zhruba 4,6 milionů mobilů především na domácím trhu, v roce 2004 se vydalo do světa se svými CDMA mobilkami a vytočilo rovných 12 milionů kusů. Nyní hodlá útočit i na UMTS sítě v Evropě a prodávat ještě více.

V Cannes budou také představovat infrastrukturu pro EV-DO 1x Release A a UMTS R5 HSDPA. Tož se budeme těšit …

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

30 komentářů

 • <i>I zde je slušná šance na CDMA450, protože v jeho případě lze na rozdíl od Flarionu kombinovat hlas a data.</i>
  Ehm, FLASH-OFDM má nativní podporu VoIP, takže tam naopak kombinace hlasu a dat na rozdíl od CDMA2000 1xEV-DO přímo existuje. U CDMA2000 je naopak potřeba (zatím) pro hlas kombinovat staré 1xRTT a 1xEV-DO, což se tak trochu prodražuje…

 • [1] i ty teoretiku. jediný voip, který je tam už jistý, je skype.

 • A takovy Skype mi fungoval i na CDMA. 🙂
  Dneska uz si to zkouset netroufam, jelikoz je uz upload kanal trochu zabity.
  ALe jeste koncem prazdnin to behalo skvele. I kdyz zpozdeni bylo chvili pul sekundy a chvili 3 sekundy. 😀

 • tak to vypada, ze nejaky evropsky roaming pro mobilni internet asi nebude..

 • [2] Jenže v testovacích FLASH-OFDM sítích to tak funguje a jiné zatím nejsou… Je ale pravda, že v Hong Kongu je také EV-DO síť s videotelefonií (v komerčním provozu, ale také v jiném pásmu).
  EV-DO Rev. 0 je ale obecně vzato na VoIP nepoužitelné, protože zatížením reverse linku dochází k signifikantnímu poklesu rychlosti forward linku (aspoň u Eurotelu tomu tak je, takže vlastně můžeme říci, že tomu tak je ve významném procentu komerčních EV-DO sítí v pásmu 450 MHz) neboli spolehlivost přenosu pak není až tak vysoká a jednak tu máme pořád tu relativně vysokou latenci (tj. o řád vyšší než u FLASH-OFDM)…

 • [5] mno, a ty jsi někde viděl podporu VoIP na čipsetech Flarionu? Já tedy ne – ani zařízení, které by mělo sluchátko. Jistě, k té PCMCIA kartě si můžeš pustit USB sluchátka a ten skype, ale to je zatím veškerá a third-party podpora voip, co tam je. Žádné specializované zařízení neexistuje, co já vím.

 • [6] Nevím, jak na čipsetech, ale telefon s ní je tady http://www.flarion.com/products/overviews/Handset_Product_Overview.pdf…. Jde také trochu o to, čemu říkáš chipset. Nicméně, podle mého skromného názoru plně postačí čipset schopný spustit Javu (stojí pár dolarů) a Java client podporující IP telefonii (nemusí to být nutně Java, stačí cokoliv). Hardwarová podpora VoIP na úrovni čipsetu by bylo IMHO mrhání penězi…

  Neboli FLASH-OFDM na rozdíl od CDMA2000 1xEV-DO Rev. 0, podporuje jak data, tak hlas (formou IP telefonie)… To, že je daný telefon prototyp bych jako problém neviděl, neboť celé FLASH-OFDM je vlastně jen "prototyp" (zatím)

 • [7] Jenže tenhle telefon se na rozdíl od ostatních výrobků jako PCMCIA karty, které nazýváš prototypy, ani nedá u Flarionu objednat. Čeká se na to, až referenční design převezme Siemens (či někdo jiný, což není zatím tak pravděpodobné) – pak to teprve půjde a pak teprve bude mít Flarion VoIP podporu. Zatím je to, jak říkám, teorie nebo Skype. Howgh.

 • [8] Ale Flarion ho používá u všech testů někdy od dubna loňského roku… Každopádně to jaksi implikuje, že FLASH-OFDM umí jak data, tak hlas. To, že si nemůžeš prototyp zatím koupit nemá se schopnostmi dané technologie nic do činění. Tvoje teorie tudíž tak trochu pokulhává (neboli platí to, co jsem řekl již na začátku). Q. E. D.

 • [9] v tom případě nechápu, proč ti vadí řešení u EV-DO – ať již RTT nebo Rev.A.

  to, že si něco nemůžeš koupit, podle mne také znamená to, že se nemůžeš spolehnout na to, že to někdy bude. Teoretická možnost zákazníky zajímat nebude – oni to chtějí používat, ne o tom teoretizovat, jako ty.

 • RTT se musí dokoupit, je to zbytečné mrhání penězi. EV-DO Rev. A mi nevadí, jen ještě neexistuje (ani v testovacím režimu) a tím méně v pásmu 450 MHz… Řeč je ale o Rev. 0, které je pro IP telefonii naprosto nevyhovující a IP telefonii jako takovou samo nepodporuje.

  Mno, moje klíče od bytu si taky nemůžeš koupit a přesto existují :o))) FLASH-OFDM ale v praxi již funguje, stejně jako FLASH-OFDM handset s podporou VoIP. Podpora VoIP u FLASH-OFDM je navíc jaksi zakotvená již v samotném názvu technologie – Fast a Low-latency jsou dva základní předpoklady pro IP telefonii, když pak celý systém stojí na IP, pak není co řešit. Jinými slovy – teoretizuješ (vaříš naprosto z vody) tu maximálně tak ty a to ještě blbě… (důkaz viz výše) Howgh

 • Jak mali kluci. 🙂

  Ja porad vidim vysledek. Ja osobne si na CDMA EV-DE Rev.0 ten Skype klidne i pustit. A dokonce to i bude telefonovat. I kdyz to mozna misty muze stat za starou backoru. A zalezi kde to budu zkouset.
  Kazdopadne tady v Praze nad Andelem to beha velmi dobre. Ostatne stejne jako treba EDGE 😉

  A pokud jde o Rev. A …. no, ono tu treba take jednou bude. Stejne jako tu treba nekdy v budoucnu bude Flarion.

  Ale zatim mi to stejne porad pripada, jako hloupe dohadovani, jestli je neco lepsi nebo ne. Bez ohledu na to, ze poradne neni v praxi nasazene ani jedno. Akorat je jedno mozna o chlup bliz praxi. Oboji se ale zatim jen ukazuje na kongresech.

 • [11] Ehm. Zakotvení podpory čehokoli pomocí názvu není moc přesvědčivý argument.

  Nejdo o to, že by Rev.0 bylo pro IP telefonii zcela nevyhovující – jak se ostatně může přesvědčit každý, kdo si na Data Expressu pustí Skype, ale o to, že díky velkým link-layer paketům se při VoIP provozu spektrální efektivita Rev.0 dostane pod 1xRTT, takže to pro masové nasazení nedává smysl.

  Co se té neustále opakované mantry o Flarionu a IP týče, je to blbost – respektive využívají toho, aby se vymezili proti 1xRTT, kde IS-41 signalizace potřebuje synchronní linky. Pokud se bavíme o EV-DO, tak to samozřejmě celé jede na IP (včetně povinné podpory MobileIP).

 • [1]Ja stejne, jako Martin Zikmund nesouhlasim s autorem ohledne podpory hlasu v techto sitich. Zatimco parametry EV-DO Rev. 0 puziti VoIP vylucuji, ve Flarionu je naopak velmi podporovane. Problem je, ze Flarion zatim funguje jen v testovacim provozu na dvou BTS v Haagu, takze i v tomto pripade tu zase jen teoretizujem o necem, kde nejsou zkusenosti z realneho provozu. Presto je Flarion zda se byti mnohem blize, nez bajne CDMA REV. A. a tim padem i vyhrava ve sporu, ktera technologie prinese drive funkcni VoIP:-)

 • [13] No, ten argument s názvem se týkal spíše toho, že tomu tak skutečně je.
  EV-DO Rev. 0 má vysokou latenci (200 ms), při velkém zatížení uplinku se nebezpečně řádově sníží rychlost downlinku (což vede občas k výpadkům hovoru) a hlavně EV-DO Rev. 0 neumí nastavit při přenosu prioritu hlasových paketů (ti, co používají na Rev. 0 Skype, jako třeba ostatně i já, zajisté vědí, že tou dobou není kupříkladu vhodné mít spuštění download nějakého souboru).

  FLASH-OFDM ani EV-DO Rev. A tímto nedostatkem netrpí (u Rev. A to zatím není v reálu vyzkoušeno). To, že je EV-DO založené na IP tu nikdo nevyvracel 😉 Jediné, co jsem řekl a stále si zatím stojím (stejně jako pánové z Flarionu) je, že FLASH-OFDM má nativní podporu IP telefonie a tudíž jej lze využívat již od počátku jak na datovou, tak na spolehlivou a kvalitní hlasovou komunikaci, což o EV-DO Rev. 0 v pásmu 450 MHz (čímž se elegantně vylučuje Hong Kong, který je svou implementací EV-DO Rev. 0 poněkud specifický) říci nelze.

 • [14] jenže tady nebyl spor, která technologie přinese první VoIP. Pouze jsem soudil, že CDMA450 podporuje hlas již dnes, ačkoliv okruhově. Což je fakt. Zatímco Flarion VoIP zařízení se nevyrábí, z čehož jsem vyvodil, že pro kombinovanou datovou a hlasovou síť jsou méně vhodná. Martin Zikmund je jako vždy jiného názoru a domnívá se, že budoucího 450 MHz operátora ohromí PDF dokument prototypového zařízení. Jistě, že teoreticky může každá technologie používající IP transport podporovat VoIP, v tom asi není sporu …

 • [11] Ale Martine – prohlédni si někdy návrhy cen za IMS systémy, které by do čisté EV-DO sítě doplnily funkční podporu VoIP. Při tom by jsi zjistil, že kombinace 1xRTT s EV-DO je cenově stejně zajímavá (záleží na velikosti sítě), jako IMS a EV-DO. Až na ty drobné problémy s efektivitou, které zmiňuje Kamojedov a na tom, že si na ni ještě chvilku počkáme.

  Navíc, jak víme od doby letů Nasa na Měsíc, není pro přenos hlasu ani tak podstatná latence, jako jitter. A aniž bych si nárokoval stoprocentní pravdivost tvrzení, problémy Skype na dnešním eurotelecím EV-DO jsou založeny spíše na tom rozkmitaném rozptylu, než na zpoždění. Ačkoliv v důsledku máš pravdu, příčinou je tomu vytížený reverse link, na němž není žádná priorizace IP traznitu hlasu, nicméně důvody pro to jsou zcela jiné. Proč by taky byla priorizace voip – jestli si chceš zavolat s Eurotelem, mají docela funkční GSM, mohlo by Ti stačit.

  Ale abys měl klid, opravil jsem v zájmu správnosti článek tak, že hlas a data lze u EV-DO kombinovat již dnes.

 • [17] No, ona ta latence je u telefonování mnohdy velmi podstatná, protože může vést ke dvěma zásadním problémům – ozvěna a nepřípustně dlouhá doba odezvy. Pokud se to drží do 200 ms, je to ale ještě vcelku přípustné, nicméně to stále nemění nic na tom, že EV-DO Rev. 0 je na IP telefonii nepoužitelné, pokud jako použitelný definujeme takový systém, který je pro IP telefonii běžný a IP telefonii poskytuje spolehlivě a s příslušným QoS – neboli klasická IP telefonie např. na H.323 v Ethernet sítích pomocí Call Manageru od Cisca + příslušných routerů a switchů se schopností nastavit prioritu hlasových paketů.

  FLASH-OFDM sítě ale, byť v testovacím provozu, umožňují právě takovou telefonii a umožňují ji už teď, umožňují ji už od počátku (FLASH-OFDM technologie je na ní od počátku připravená) a je to v pilotních sítích již dostatečně otestováno. Mimo jiné bych si tipnul, že tam budou zrovna ty samé routery a switche od Cisca a i přímo klasický Call Manager. V EV-DO ale IP telefonie není zatím podporována a není k dispozici na použitelné úrovni. To, že Skype "jakž takž" funguje, je sice pravda, ale nedovedu si představit, že by se na to třeba někdo spoléhal a operátor tuto službu garantoval…

  Jinak k tomu CDMA450 – ono je dosti sporné bavit se tu o CDMA450, což vlastně buď vůbec nic není a nebo to klidně může být CDMA2000 1xRTT jako v Polsku a nebo CDMA2000 1xEV-DO jako u nás a v zásadě by to mohlo být i IS-95 a nebo cokoliv jiného. Chce to říct, co máš tím "CDMA450" na mysli. Pokud CDMA2000 1xRTT a CDMA2000 1xEV-DO, pak to podporuje hlasové volání i datové přenosy, ale taková síť je zatím jen v Rumunsku (pokud si tam to 1xRTT nechali, což asi ano, ale nevím, jestli se pokrytí EV-DO a 1x překrývá nebo ne). Taková implementace je však zbytečné plýtvání jak penězi, tak dostupným pásmem. FLASH-OFDM by ve stejném pásmu mělo být údajně i levnější než EV-DO Rev. 0 samotné a rozhodně by v daném pásmu bylo značně efektivnější (na hlas+data).
  Jinak hlas a data u EV-DO zatím samozřejmě kombinovat nelze. Lze jej ale kombinovat u CDMA2000 sítí. EV-DO (neboli Evolution – Data Only) je ostatně již dostatečně výmluvný název pro to, že je to jen na data.

 • [18] Ale houby – i s Rev.0 se dá dělat VoIP a QoS. Algoritmus scheduleru není součástí EV-DO specifikace a řada výrobců si nějaký ten generalizovaný scheduler nabastlila a VoIP ozkoušela. Vesměs se ovšem dohodli (z jasných obchodních důvodů)počkat na Rev.A.

  Výkřiky o vyšší efektivitě namíchaného VoIP a přenosu dat jsou klasickou IP agitkou z pevných sítí, se kterou je to na rádiu mnohem složitější (ono to ostatně je často mnohem složitější i na těch drátech.) Jakmile se přestanu chovat oportunisticky a budu plánovat přenosové zdroje dle abstraktních požadavků QoS namísto podle potřeb fyzické vrstvy, zaplatím za to dramatickým snížením propustnosti sektoru. Pro příklady netřeba chodit daleko – koho postihlo WCDMA, ví svoje.

  Není také třeba propadat nebezpečné iluzi, že (ať už Flarion nebo EVDO Rev.A)síť bude nějak altruisticky prioritizovat VoIP, takže nastane bonaza. Celý QoS mechanismus je pod kontrolu operátora – není to nic s čím by se dalo kutit z uživatelské strany. Operátoři zpravidla mají velmi vyhraněné názory na to co, od koho a kam bude mít prioritu a kolik to bude stát navíc.

  P.S. Co se běžnosti týče, je proprietární Skype daleko běžnější než "standardní" SIP řešení – ať již s Cisco Call Damagerem nebo ne.

 • [19] Navic mam dojem, ze VoIP muze behat klidne i bez QoS 🙂 Proste best effort je obvykle dost dobry i pro hlasovy pakety.

  A pokud si nekdo mysli, ze QoSem vyresi nejaky dramaticky problemy s overbookingem, tak ehm, buze zklaman.

 • [18] Co se CDMA2000 týká a jeho IP vrstvy, zkus si projít nějaké texty či specifikace na 3GPP2.org týkající se Multimedia Domain (MMD), vyvede tě to z omylu, že hlas a data na EV-DO kombinovat nelze – finta je samozřejmě v tom, že hlas je zapouzdřen jako data, to je také důvod, proč se tomu říká VoIP a proč se technologii říká EV-DO. A je zajímavé, že zatím nikoho nepostihuje touha tuhle marketingově hezkou událost převést do placené praxe a všichni pozůstávají u spínaného tranzitu hlasu (čím to bude?). Možná by jsi měl ty operátory také vyvést z bludu…

 • [20] Mno a já mám dojem, že IP telefonii bez QoS může provozovat pouze dobrodruh, neb se nejedná o řízení priority VoIP paketů pouze mezi MS a BTS, ale i po cestě dál… Implementace IP telefonie bez QoS obvykle dopadají obdobně jako implementace ČSSD do naší vlády… A to tu ještě neřešíme tu latenci, která je u EV-DO Rev. 0 na IP telefonii žalostně vysoká

 • [21] Doporučuji nezaměňovat CDMA2000 a CDMA2000 1xEV-DO Rev. 0, kupodivu to nejsou synonyma… Jinak o EV-DO Rev. 0 neustále platí to, co jsem psal výše (neboli to, co je v těch specifikacích), a to i přesto, že Tvůj příspěvek měl být patrně původně pokus to vyvrátit.

  Latenci při spojení s nějakým serverem si každý uživatel EV-DO zajisté umí zjistit sám, stejně jako kvalitu a spolehlivost spojení přes Skype, zejména pokud si spolu s telefonováním třeba poslouchá internetové rádio 😎

  Ale, když si z té IP telefonie na EV-DO Rev. 0 tak nadšený, tak pročpak nezahodíš svůj obstarožní a pomalý GSM telefon a nepoužíváš místo toho tu proklamovanou a fungující IP telefonii na "CDMA450?" A proč tu vlastně všichni netelefonujeme již přes EV-DO Rev. 0 od Eurotelu, vždyť tahle technologie podporuje jak data, tak hlas (aspoň Ty tomu očividně možná i věříš). Že by pánové z Eurotelu byli tak hloupí a zapomněli, co jejich síť vlastně umí a využívají teď jen půlku jejích možností? No, to by se teď, za předpokladu, že Tvoje tvrzení je pravdivé (jako, že ne), měli v Eurotelu chytit za hlavu a fofrem začít používat tu implementovanou telefonní část zázračného a pro všechno vhodného EV-DO Rev. 0!

 • [23] … myslím, že přesně tím to bude – v Eurotelu jim jeden Martin Zikmund chybí, aby jim to vysvětlil a dal do pořádku. Bez toho se to nepohne.

 • Mírně naruším vaši diskusi: současný ev-do cdma od eurotelu VoIP neumožňuje (čti není tak kvalitní, aby se to na tom dalo dostatečně kvalitně používat). Dělali jsme nějaké testy, takže to mohu říct dost přesně. Problém je samozřejmě latence a hlavně dost vysoký jitter. Ovšem Eurotel chce do pár měsíců (nepamatuji si přesně datum) nové parametry sítě, kde se dušují zpožděním do 50ms a pakliže budou mít ztrátovost do 2%, neměl by být problém na tom libovolnou VoIP technologii provozovat.
  Samozřejmě pochybuji, že by to dělal sám Eurotel (pak by asi nešel do "data-only" řešení, ale rovnou by pořizoval obojetné služby přímo nad cdma", ale chytli by se toho jistě jiný. A to je imho i protiargument – právě proto to totiž Eurotel neumožní (respektive bude držet některé parametry nad akceptovatelnou hranici), utíkaly by mu takto zisky.
  tolik můj názor, kterýžto ale není podložený tak hlubokými znalostmi mobilní technologie, jako máte vy (jen čerpám z vyjádření našich odborníků na VoIP).

 • [24] Já tady netvrdím nesmysly jako, že EV-DO Rev. 0 podporuje IP telefonii jako někdo (a ten někdo tedy rozhodně není Qualcomm). Každopádně je zřejmé, že Ti jaksi došli argumenty, že?

 • [26] nedošly mi argumenty, ale chuť dohadovat se s tebou pořád do kola.

 • [25] Přesně tak, Eurotel chce implementovat CDMA2000 1xEV-DO Rev. A (až bude) a tam už to má být zcela o něčem jiném… (tj. řízení QoS, latence do 50 ms, atd.). Co se parametrů EV-DO Rev. 0 týče, tak ty Eurotel drží na obvyklé úrovni, možná spíš na té o něco lepší než průměr.

  Ale to Patrickovi očividně není možné vysvětlit, jemu prostě na IP telefonii asi stačí Rev. 0 v současné podobě, ale zdráhá se nám prozradit, proč ho tedy pro tento účel nepoužívá 🙂

 • [27] Se mnou, s noname, s Mr. B, s Kamojedovem a se všemi ostatními, že? BTW: Qualcomm je stejně šmejd, že tu tebou proklamovanou funkcionalitu EV-DO Rev. 0 už léta zatajuje… Dokonce snad nutí výrobce telefonů, aby schválně nevyráběli telefony s IP telefonii pro EV-DO Rev. 0 podobné jako si třeba udělal Flarion pro FLASH-OFDM. Přesně pro tu technologii, která podle tebe samozřejmě IP telefonii vůbec nepodporuje… Chudáci z Flarionu, až na to přijdou, že to jejich technologie neumí, to bude asi velké zklamání po desítkách úspěšných testů IP telefonie s jejich prototypem telefonu…

 • [28] Martinovi je zase těžké vysvětlit, že jsem původně hovořil o okruhově spínaném přenosu hlasu, tedy 1xRTT a až ty jsi začal do toho tahat voip a tvoji domnělou neexistenci prototypových řešení pro voip na EV-DO.

  Fakt nemá cenu se pokoušet ti vysvětlit, že prototyp není totéž, co dostupný výrobek, že návrh není totéž, jako dodatelné řešení atd. A že některé firmy volí osvědčená řešení namísto nejmodernějších a nevyzkoušených atd.

  No, přísahám, poslední můj příspěvek na toto téma, nemám se nechat od Martina Zikmunda a jeho hlubokých úvah nechat vyprovokovat, vím to léta 🙂