CDMA prakticky zdvojnásobilo datový provoz Eurotelu


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Via VÚČAKO jsem (znovu)objevil zajímavé statistiky o provozu linek jednotlivých ISP propojených přes NIX. Tedy, statistiky jsou jen za provoz skrze NIX peering, tedy korespondují s objemem provozu do serverů na další NIX partnery, zpravidla tedy do českých zdrojů. I tak je v nich možno najít ledasco zajímavého – ISP se snaží odbavovat český provoz přes NIX.

Na této stránce je agregovaný provoz Eurotelu přes NIX a z posledního grafu (toho, co tu vidíme) je vidět provoz na NIX linkách Eurotelu za poslední rok. Zeleně je příchozí provoz, modře provoz odchozí, zpracovalo MRTG.

Eurotel - roční provoz v NIXu

Pokud se podíváme do grafu, vidíme, že počátkem srpna, kdy Eurotel spouštěl CDMA, měl příchozí provoz (přijímaná data, stahování) na úrovni pod 30 Mb/s ve špičce, na konci srpna se pohybuje přes 50 Mb/s (52-55). Pokud se podíváte na odchozí provoz, ten stoupnul tak o třetinu, možná o čtvrtinu. Plyne z toho jednoduchý a nikoliv překvapivý závěr – vyšší rychlost a kvalita připojení lidi ponouká více toto připojení používat a tedy více a více přenášet.

Eurotel je v současné době tak zhruba na třetině provozu UPC a troj-čtyřnásobku provozu T-Mobile  a zatímco tito ISP jsou zhruba ve stabilizované poloze (což, jak víme z branné výchovy je taková, kdy nehrozí poškození vnitřních orgánů), Eurotel roste.

Otázku, kolik získal Eurotel klientů pro CDMA, to jednoznačně zodpovědět nepomůže. Na druhou stranu grafy a aproximace k rychlosti a množství GPRS klientů napovídají, že drb, že Eurotel měl desetitisícího CDMA klienta už v prvních dnech druhého týdne prodeje CDMA, může mít pravdivý základ.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.

3 komentáře

  • Jsem zvedav kam az to pojde timhle tempem

  • do pr……

  • Rychlost a stabilita je opravdu cool, nicméně externí adresa není a podle slov specialisty eurotelu(hot line) není a nebude ???????
    to je pro tyto rychlosti neakceptovatelné, v místech kde není pokrytí jiným providerem a není jiné možnosti přístupu na internet, by jistě rádo toto spojeni používalo více zákazníku na "servery" v terénu.