CDMA je slepá ulička

Ano, vím, že možná tnu do živého a že se mnou mnozí nebudete souhlasit, přesto si neodpustím tuto polemiku na téma CDMA. Vedly mě k tomu vlastně dvě události. První byla Wireless Wednesday minulý týden, kde jeden člověk v diskusi (myslím, že to byl pan Čermák z firmy LogicaCMG z firmy Logos – vytváří pro Eurotel jejich Office Connector) upozorňoval na to, že se ve světě diví, jak tu máme úžasně levné neomezené mobilní připojení a pan Ryšánek z Eurotelu přihazoval, že nikde na světě nemají tak velké pokrytí vysokorychlostním mobilním datovým připojením. Druhá příčina pak byl včerejší článek EDGE – internet ve stínu CDMA na Živě. Autor – Ota Schön v něm srovnával rychlosti EDGE a CDMA a ke svému překvapení zjistil, že je CDMA dvakrát rychlejší. Mohlo by se zdát, že EDGE je předem odsouzen k zániku a že CDMA je nějaká super technologie, ale zkusím vysvětlit můj osobní pohled na věc.

CDMA není mobilní technologie

Nadpis je možná trochu kontroverzní a asi ne tak úplně pravdivý (ano, můžete CDMA přenášet, a je tedy “mobile”), ovšem úspěch CDMA (podobně jako GPRS unlimited) v ČR je postaven na něčem naprosto jiném – absolutní neschopnosti (či hnusné vypočítavosti) Českého Telecomu nabídnout cenově dostupné pevné neomezené připojení (ať už ADSL, nebo i Flat dial-up, nejlépe obojí).

95% lidí, co si tyto technologie pořídilo je jako mobilní nepoužívají – leží jim doma u okna, kouká na nejbližší BTS, maximálně to jednou za čas přenesou ke kamarádovi, když se chtějí vytahovat (ta procenta berte jako můj osobní odhad, ani pan Ryšánek, aní paní Přikrylová z T-mobile mi nechtěli říct, kolik uživatelů jejich neomezené datové tarify využívá mobilně, pan Ryšánek jen potvrdil, že většina uživatelů GPRS jej využívá jako náhradu za dial-up).

Zbylých 5% lidí toto připojení mobilně využívá – má notebook, připojuje se v práci, na cestách atd. Ovšem kolik z těchto 5% na tyto akce opravdu potřebuje neomezené připojení? IMHO by skoro všem stačil třeba 500 MB tarif, když by stál 500 Kč. A stejně tak pro těchto 5% a jejich využití je celkem jedno, jestli je rychlost připojení 150 kb/s (EDGE) nebo 250 kb/s (CDMA) a nevadí jim ani vyšší zpoždění u EDGE. Ovšem nyní musí s sebou nosit další cihlu, kabely a starat se o dobíjení dalšího spotřebiče.

EDGE má větší potenciál než CDMA

EDGE jim přinese větši svobodu – prostě nebudou na to vůbec muset myslet – připojení bude součástí jejich tarifu, jako je nyní GPRS, tedy na stejné faktuře. Nebudou muset instalovat nějaké speciální ovladače, telefony, které umí EDGE mají i BT a tedy nebudou muset s sebou tahat ani kabely. Nabíjet budou “svůj mobilní telefon”, tedy vesměs nikdy, protože v autě kde tráví čtvrtinu dne mají pevnou handsfree, která se jim o to postará, stejně jako dnes. Modem si také nikde nezapomenou, mobil mají vždy při ruce a v pohotovosti připraven k dat(l)ování.

Když by zde existovalo dostupné a rychlé ADSL připojení, kteří by měli lidé doma, pak by zde pro CDMA nebyl v podstatě prostor – 95% uživatelů by si jej nekoupilo, protože by měli levnější a rychlejší pevné připojení, velká část ze zbytku by si to také nekoupila, protože by měla pohodlnější EDGE připojení no a ten poslední zbytek by nedokázal vytvořit kritickou masu, která by dokázala umořit všechny CAPEXy, které byly třeba do CDMA narvat a tak by nemohlo ani vzniknout tak velké pokrytí a cena by nemohla být tak slušná.

Jenže všechno je to jedno velké “kdyby”. Problém je, že u nás je situace prostě jiná, a horko těžko se dostane do stavu, ve kterém je všude jinde ve světě. Telecom nemá zájem zvýhodňovat ADSL oproti CDMA, protože z CDMA má 100%, u ADSL by musel část dávat svým konkurentům. EDGE sem přichází relativně pozdě do situace, kdy všichni, kteří rychlejší mobilní data potřebovali už mají CDMA a kdy ta 95% masa uživatelů splatila velkou část nákladů na CDMA a tak horko těžko bude dosahovat stejného pokrytí. Navíc nejpozději za dva roky musí oba operátoři podle podmínek smlouvy se státem spustit UMTS a to je další hřebík do rakve datům dvouapůlté generace.

T-mobile a Oskar budou muset udělat EDGE hodně konkurenční – mohou si dovolit udělat nějaké limitované nabídky, hlavně by ale IMHO měli hodně zadotovat mobily, které se koupí s EDGE nabídkou na dva roky. Eurotel “dotuje” jejich modem nějakými 6 tisíci Kč, když by stejně tak zadotovali EDGE mobil plus přidali dotaci za běžný volací tarif a ještě vymohli pořádnou slevu u dodavatele, tak by se mohly levnější mobily s EDGE dostat na 1 Kč a to by přesvědčilo i ty, kteří by jinak zůstali u GPRS (drahý mobil jako fixní CAPEX náklad je pro ně větší problém, než vyšší OPEX). Operátoři a jejich dodavatelé si musí uvědomit, že když neprodají službu za tisícovku zákazníkovi a ten si ji koupí jinde, tak nejenom že ztratí tisícovku, ale zároveň jejich konkurent tisícovku získá.

A co vy – když byste mohli mít doma i v práci neomezené 1:50 ADSL 512/128 za 500 Kč, dvakrát rychlejší za 900 Kč, a CDMA a EDGE za 900 Kč příplatek k vašemu tarifu (a při koupi EDGE byste mohli při koupi mohli získat výrazně levněji mobil), co byste si pořídili?

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

44 komentářů

 • Bohužel nefungují ankety, takže kdyžtak do diskuse. Díky. Autor

 • To neni vubec kontroverzni clanek, ale pomerne dobre zhodnoceni situace. Nezbyva, nez souhlasit:-)

  Mr. B

  P.S. Akorat nemuzu souhlasit s tim, ze EDGE je vuci UMTS tezko konkurencni. EDGE neni ani konkurencni, protoze naopak UMTS velmi vhodne doplnuje a neverim tomu, ze by jej Eurotel v prubehu roku 2005 nespustil tez.

 • Je to vsechno kdyby.
  a) ten pane nebyl Jirka Cermak, ale pan z Logosu, co delali pro ET onen uzasny synchronizacni soft
  b) spadam do tech 5% a rozhodoval jsem se velmi jednoduse – i kdybych si poridil nejlevnejsi ADSL a k tomu nejlevnejsi ROZUMNE DIMENZOVANE (z hlediska prenesenych dat) pripojeni k internetu bezdratove, coz je bohuzel GPRS data nonstop (500 MB by mozna stacilo, ale to nikdo nema, pokud vim), tak jsem porad vysoko pres cenu CDMA, ktere rychlostne v podstate vyrovnava ADSL v rade pripadu a vyrazne prekonava GPRS i EDGE. K tomu pokryti EDGE je, kdyz to reknu strucne, zatim k smichu

  takze pro me nebylo co resit, jinak ano, ISP na CDMA JE pomerne neobvykly business case a pricinou neschopnost CTc. Venoval bych proto pripadne stvave kampane timto smerem.

  jinak, jsa uzivetelem notebooku, zustal bych presto u CDMA. EDGE v soucasne podobne podle mne neni zadnym duvodem, proc si EDGE porizovat. pokryti je proste tristni + zatim nevyjasnene technicke problemky.

 • [2] No UMTS musí spustit Eurotel i T-mobile, jinak by jejich miliardy propadly. Mohou to ale spustit ve velmi omezené míře.
  IMHO je zatím EDGE a UMTS velmi konkurenční – UMTS přináší spoustu nových věcí, ovšem při neexistenci mobilů a pokrytí nevyužitelných a tak se jeho funkcionalita smrskává na "rychlou datovou rouru". Také bude hodně dlouho trvat, než se uživatelé naučí UMTS fičur využívat. A v době, kdy už se bude moci UMTS rozjíždět zde budou jiné technologie, které nabídnou to samé či víc, za méně peněz (UWB, Wi-Fi atd.). Když by operátor nedal před pár lety 20 miliard za UMTS licenci, ale investoval je do pokrytí Wi-Fi a nabídky Wi-Fi "mobilů" s nějakou proprietární Voice over Wireless technologií (standardní bude až příští rok) tak má ty samé funkce, exkluzivitu a už mu to nosí prachy.
  Zatím UMTS vypadá jako velmi slušně utopené peníze a jediný vítěz je Oskar 😉

 • Baže tak. Nicméně pro venkov je CDMA celkem záchrana. Já jsem se zrovna chystal CDMA koupit, abych měl aspoň něco. Nicméně s maximálním úvazkem na rok. Naštěstí se ale čerstvě v dané oblasti objevilo WiFi, takže není co řešit. A jak tak zjišťuju, tak se WiFi šíří venkovem rychlostí přímo bleskovou. Zajištěný datový tok a minimální latence vítězí. Navíc ne úplně jasné podmínky u CDMA služby mě odrazují podobně, jako dřívější problémy s tím zařízením.
  Naprosto souhalsím s mobilitou. Notebook mám, ale přenáším ho z kanceláře dokanceláře. V terénu potřebuju připojení výjimečně. Platit kvůli tomu neomezený tarif za 700 Kč mi přijde jako blbost. Kdyby ale dali data za rozumný příplatek – já bych to viděl tak na 250 Kč za 500 MB, tak bych je koupil – byť bych to asi ani nevyužil. Měsíčně by ale měli zajištěných 250 Kč navíc. Chtějí víc – nemají nic. 😉
  A druhou podmínkou by byla nějaká rozumná EDGE karta do počítače. Pohrávání si se spárováváním zařízení a tak mě tedy skutečně nebaví. Kdybych měl kartu ve slotu a prostě ji buď použil, nebo nepoužil, to by byla jiná káva.
  [2] S vámi též souhlasím. Taky v EDGE konkurenci nevidím, spíš ten doplněk. Otázka je jestli to i operátoři tak brát budou. Ono to UMTS bude ve velkých městech, ale jestli se EDGE dostane mimo města, to bych se raději nevsázel. Jenže jestli bude EDGE pouze tam, kde bude i UMTS, tak mi to přijdou vyhozené peníze (ze strany uživatele i operátora).

 • EDGE je momentalne konkurenci tak maximalne k adhoc wifi

 • Mimochodem, bohuzel titulek "CDMA není mobilní technologie" je BLABOL, kterym se autor shazuje a  jasne ukzuje sve zaujeti proti konkretnimu provedeni Eurotelu. Pokud CDMA2000 1xEV-DO neni mobilni technologie, tak co jineho?

  To, ze u nas je dostupny jen jeden modem, diky pouzite frekvenci, a ze pro opravdu plne vyuziti, diky absenci doplnovani se zakladni hlasove/datovou 1xRTT siti je nutne vyuzivani externi anteny jeste neznamena, ze "CDMA není mobilní technologie". Prosim rozlisovat technologii a konkretni aplikaci. Nehlede na to, ze CDMA i v nasem pojeti je mobilni technologii, JEN NE TAK KOMFORTNI, JAKO MOBILNI TELEFON s BLUETOOTH. Stejne tak muzete rict ze GPRS neni mobilni technologie, nebot kdyby pan Rysanek opravdu chtel, tak data chovani zakazniku by sla najit a zjistil by, ze vyznamna cast uzivatelu flat fee GPRS sluzeb je pouziva – k pripojeni na apn internet – take na jednom miste. GPRS take neni mobilni technologie?

  Musim rict, ze me tohle docela fascinuje. u pana Bileho jsou utoky proti CDMA zvykem jiz pres rok a ani hromada argumentu nic nezmuze (a protoze se s nim ani nebudu poustet do debaty), ale proc se snazite dokazat ze nejaka sluzba je tim nebo onim? Je predevsim na zakaznicich aby si vybrali. Ja mam pocit, ze vam proste vadi, ze nekdo dela tady business na ukor CTc, nebo nevim ci si ty vysvetlit.

 • Ad EDGE u Eurotelu – je pravdepodobne, ze spusti i EDGE, ale je mozne, ze pujde i jinou cestou nez je UMTS a EDGE. mobil podporujici CDMA2000 na frekvencich 2,1 GHz a 450 MHz a GSM na 900/1800 by stavbu UMTS asi mohl vyresit 😉 Ja vim, je to mirna utopie, ale jelikoz licence na 3G je technologicky nezavisla, neni receno ze to musi byt UMTS, jen ze to musi byt IMT2000 technologie….

  jinak u TMO bude EDGE a UMTS komplementarni, jinak to ani asi nepude, to ma Mr. B pravdu.

  no nic, hadat se tady nebudu.

 • [3]Díky, správně, nějak se mi to pomíchalo. V článku jsem to opravil.
  S těmi daty máš pravdu, proto jsem někde v článku psal o 500 Kč za 500 MB – když by to bylo, tak by jsi sil koupil ADSL+omezené GPRS/EDGE/CDMA dohromady za tisícovku, a nebo jen jedno z toho za 900 Kč, ovšem s tím, že bys měl doma poloviční rychlost než když bys měl ADSL?
  Netvrdím, že pro CDMA není žádný trh. Když někdo pracuje z domova, v kanceláři i na cestách, nemá připojení ani do kanceláře a pro všechno využívá CDMA, tak je to rozumná volba. Ovšem předpokládá to, že doma ani v kanclu není nikdo, kdo by chtěl internet když on je na cestách, tj. řekněme cílový trh, mladý svobodný muž co podniká na vlastní triko.
  Další trh je pak trošku slibnější – spousta lidí miluje CDMA, protože jim to platí firma, a oni tak nemusí domu kupovat vůbec nic. Takže obecně všichni svobodní obchodní cestující (nesmí bydlet s někým, kdo by potřeboval internet v době jejich nepřítomnosti).
  A tím v podstatě výčet končí.

 • [7] Já to taky hned pod tím titulkem vysvětlil. Ano, je to mobilní technologie ve smyslu, že umožňuje mobilní připojení a dokonce k tomu byla vyvinuta.
  Ale IMHO to tak 95% uživatelů prostě nepoužívá a pro ně to tak de-facto mobilní technologie není, jen prostě jiná forma internetového připojení.
  To není nějaké napadání té či oné technologie či firmy, mě jsou ukradené obě, ale prostě smutný fakt daný stavem internetového trhu v ČR a počtem notebooků v ČR. Jestliže je v ČR nula nula nic notebooků, tak mobilní využití libovolné technologie bude vždy přibližně nula nula nic mínus mraky lidí, kteří mobilní připojení nepotřebují plus pár jedinců, kteří mají desktop doma a na chatě či v práci a přenášejí modem.

 • [8] A vy myslíte, že by o to měl Vodafone zájem? 😉 Ale možná je to podnětný nápad pro management ČTc. Ti neustále vymýšlejí, jak a kde co zmrvit.

 • [4] Licence nestály 20 miliard, ale necelé 4 miliardy pro TMO a 3,5 pro ET, za to by toho s Wi-Fi až tolik nepokryli, nehledě na to, že vydělávají a vydělávat budou na hlasu, ne na poskytování internetu, protože tam prostě nelze konkurovat komunitním sítím a konektivita pro ty sítě z pohledu mobilního operátora taky není moc zajímavá.

  Pokud jde o využívání UMTS, tak uživatelé zpočátku vůbec nepoznají, jestli využívají UMTS nebo GSM. Navíc, UMTS z pohledu operátora neznamená rychlá data, na to existuje opravdu dost jiných technologií, které efektivněji pracují s frekvenčním přídělem. UMTS pro operátora znamená především vyšší kapacitu v síti i pro hlasové služby (to je trápí mnohem víc než rychlá data), novou aplikační platformu, lepší billing – v podstatě vše lze narvat i do GSM/EDGE, ale je jednodušší a efektivnější to využívat v UMTS, už kvůli tomu, že s tím počítají i dodavatelé hardwaru a ať se to líbí nebo ne, tak bez symbiózy operátor/dodavatel by tady ty sítě nefungovaly, byť se to kvůli tomu prodražuje.

 • JEdinou vec: me CDMA je, kdyz ma svetle chvilky, i rychlejsi nez ADSL 512/128 pri agregaci 1:50. Na uploadu urcite. Takze proc bych si kupoval neco, co nebude mobilni a nebude ani rychlejsi? Nehlede na to ze proste EDGE bude pomalejsi nez CDMA. Nehlede na to, ze kdyz pojedu na tyden na chatu, tak mi tech 500 MB stacit nebude. Pro me jsou v dany okamzik karty rozdany prilis jasne… uvidime za rok a pul.

 • Pro si myslite ze nasazeni CDMA misto UMTS by bylo mrveni? v okamziku dostupnosti mobilu, ktere podporuji CDMA2000, UMTS i GSM by bylo v podstate jedno, kterou sit by zakaznik pouzival a ET by se mohl rozhodnout pro neco co je z jeho hlediska efektivnejsi 😉 ale jak rikam, to je utopie, realita asi bude konzervativnejsi – i kdyz pred rokem i nekteri jedinci, zde diskutujici, vykrikovali cosi o tom ze CDMA je blbost, to nepude, nebude to tak levny a bla bla bla 🙂 a hle :)) Zdravime pana Bileho 🙂

 • Prosim, zkuste jednu vec. Zjistit, kolik lidi pouziva flat-fee grps pripojeni jako nahradu dialupu. Tesim se na clanek "GPRS neni mobilni technologie".

 • Ovšem je otázka, jestli bych si třeba koupil ADSL a k němu za pětikilo limitovaná data EDGE/CDMA. Asi bych pak zvažoval, jestli není výhodnější platit jen jednu fakturu a zvolil bych tu mobilní, protože ADSL si s sebou nikam neodnesu.

 • ja musim podoktnout, ze CDMA se asi osvedcilo, to by jinak rumunsky operator Zapp nespoustil CDMA 1xEV-DO ( http://www.zapp.ro/offer/data/express/?.content.language=en… ) a nestal se tak 2. evropskou zemi s touto technologii ( http://www.zapp.ro/about/technology/evdo/… ).

 • [15] ale no tak malére, nedělej že to nechápeš. Ano, 90% uživatel nevyužívá flat-fee gprs mobilně a to potvrdil (teda bez těch procent, jen řekl "naprostá většina") i Ryšánek. Pro ně se tedy nejedná o mobilní technologii.
  [17] Přesně! Doufal jsem, že někdo tento argument použije. Všimněte si KDO to KDE zavedl! Až bude CDMA EV-DO zavádět někdo v zemi, která má pro daný trh dostupnou nabídku neomezených vysokorychlostních připojení, pak to bude něco znamenat. Tohle je naopak potvrzení toho co tvrdím. Že tedy CDMA EV-DO smysl má jen pro takto průserové oblasti.

 • [14] Nebudu obhajovat tvrzení Mr. B před rokem, to snad zvládne sám, nicméně bych doporučil přečíst si, co se o CDMA450 před rokem napsalo a porovnat to s dnešním stavem (a pro zpestření doporučuji i Malérovy příspěvky v různých diskusích). Jinak je to z obou stran jen plácání do vody.

 • uff, tak timhle koncim. pokud jste pane schopen rict toto: "Až bude CDMA EV-DO zavádět někdo v zemi, která má pro daný trh dostupnou nabídku neomezených vysokorychlostních připojení, pak to bude něco znamenat. Tohle je naopak potvrzení toho co tvrdím. Že tedy CDMA EV-DO smysl má jen pro takto průserové oblasti." tak obavam se ze
  a) nechapete vubec k cemu mobilni technologie slouzi, pripadne vam dela potiz akceptovat existenci jinych technolgii nez GSM a UMTS (tak na me uvedena citace pusobi)
  b) nejste schopen se podivat na stranky CDG.org, kde si muzete velmi rychle najit, ze v dany okamzik je EV-DO sit ve vzduchu v komercnim provozu 22 siti v zemich jako je Korea, USA, Thajsko, Taiwan, Japonsko, ktere bych nepodeziral z toho, ze trpi aktunim nedostatkem vysokorychlostniho pripojeni.

  Kdyz tedy sam vite, ze GPRS je pouzivano stejne prevazne jako nahrada pevneho pripojeni, proc nedstite siru na GPRS a na EDGE, ktere bude prevazne pouzivano STEJNYM zpusobem.

  No nic, dalsi dva tydny sem raci chodit nebudu, protoze tohle se cist neda.

 • ano, pan Bily ma pravdu. napriklad tvrzeni "Takže ji mi líto, ale na mobilní vysokorychlostní internetovou síť rychlejší než ADSL po celé ČR raději zapomeňte. Senzace se nekoná." je pravdive. CDMA pokryva dejme tomu necelych 80% obyvatelstva a rychlosti jsou obdobne jako u ADSL. Stejne jako cena. Takze placme, my, priznivci CDMA, ADSL nebylo pobito na hlavu.

  O to tu ale vubec nejde. CDMA neni slepou vyvojovou vetvi. CDMA je stejne zivotaschopnym resenim jako je GSM, ktere tu s nami jeste par let bude, ci jako pripravovane UMTS. A to se zpochybnit neda.

  A navazet se do toho, ze CDMA je "slepou ulickou", kvuli tomu ze se pouziva predevsim stacionarne? No a co, proboha? To je GPRS v tom pripade taky. Misto toho, aby autor byl RAD, ze si muze koupit pripojeni i babicka z horni dolni, KDE NIKDY NEBUDE ADSL, nebot ADSL nikdy nebude mit pokryti 99% obyvatelstva, tak mu to vadi. ja tomu proste nerozumim. WiFi je take slepou ulickou, protoze puvodne kancelarsky system se nasazuje na prenosove trasy, coz zasvinuje pasmo a v nekterych oblastech prahy je Wifi obtizne pouzitelne i s velmi ziskovymi antenami. Rekne autor techto radek slovo proti Wifi? Ne. Nechapu, proc se navazi prave do CDMA, proc se nenavazi do GPRS a jeho stacionarniho vyuziti.

 • BTW, dalsi zajimava citace z webu pana Bileho: "Při tempu upgrade na EDGE by T-Mobile tento stav mohl dosáhnout cca za rok. Srovnáme-li současný stav z jiného úhlu pohledu, to pak naopak CDMA silně za pokrytím GPRS/EDGE zaostává (70% vs. 99%), navíc bez vyhlídky zlepšení. Vše nasvědčuje tomu, že Eurotel již do CDMA nehodlá nějak výrazně investovat". Ze 4.11. Nevim, pokud neni upgrade site ze 170 BTS pri spusteni v srpnu na 270 na konci ledna vyrazna investice, tak uz nevim, co by ji mohlo byt.

 • No ale pokrytí CDMA nikdy nedosáhne pokrytí GSM/GPRS/EDGE to je snad jasné.Až na vyjimky ET CDMA jen posiloval v oblastích kde už stejně pokrytí bylo….takže bych to zas tak kladně neviděl, ale radši nebudeme předbíhat

 • [5] EDGE PC Card je Sony Ericsson Gsm GC85

 • [17] V Rumunsku jsem parkrat byl – tam je to totiz vtipne v tom, ze nastup mobilu prevalcoval nastup pevnych linek :-). Proste, ti lidi tam jeste nedostali/nesehnali telefon s dratem – tak si radeji koupili rovnou mobil. Tj. dratene DSL tam ma mnohem mensi moznosti pokryti. Takze podobna situace jako u nas, jen z jinych duvodu.

 • Je třeba si uvědomit že EGPRS není 5 kodoých schemat a modulace 8 PSK. Jo to kompletně nových 9 kódových schámat (ve třech rodinách).
  A od toho se odvíjí další vlastnosti EGPRS:

  * Lepší Dynamická Linková adaptace než u GPRS
  * Incremental redundancy – HARQ (Hybrid ARQ) (tedy i špatně přijatá data se použijí pří dalším vyhodnocení a porovnávají se z opakovaně přijatými daty) tím se zelpší zisk kolem 2 dB.
  * Efektivnìjší využití rádiového kanálu – modulace 8-PSK
  * Přímá Retransmise – podle rodiny kódových schémat (data se rozdělí podle příslušné rodiny kódových schemat z zkousí se odvysílat 1/2 – a je větší naděje že se to úspěšně zdaří)
  * 9 kódových schémat – vyšší rychlosti, jemnější odstupňování, 3 rodiny
  * LQC (Link Quality Control) – lepší výběr kódového schématu

  Takže EDGE není je 8 PSK je to podstatně vylepšené GPRS

  Tex

 • Ještě si dovolím poznámku k terminálům tedy telefonům pro EDGE. Všimněte si že Nokia (až na pár výjimek) vyrábí telefony pouze s EDGE ostatní výrobci se budou chca nechca 🙂 muset přizpůsobit jinak mohou zavřít svůj bussines. Předpokládám že zlom v EDGE nastane těsně před vánoci a po vánocích (sledujte ozorně statistiky Nixu). Spousta velkých firem dnes nakupuje telefony N6230 (mimochodem tuším že je to nejprodávanější Nokia – ať mne páni z Nokie opraví). BTW“ nokia má EDGE i u telefonů které nejdou připojit k PC tedy opravdu low-end (EDGE je tam pro MMS,WAP a downloads).

  Pokud potřebujete solidní GSM/EDGE/WiFi PCMCIA kartu tak si pořiďte tohle

  http://www.option.com/products/edge_spec.shtml

  Jinak vřele doporučuji N6230 nebo něco dražšího Nokia pokud na to máte např. N6630 nebo N9500 ostatní přístroje mají nízké EGPRS multislot class.

  Nemá cenu kupovat něco co má multslot class pod 10.

  Howg – tolik tedy má poznámka.

  Tex

 • Ja si zase jen myslim, ze situace v CZ naznacila budouci trendy, vetsi rozsireni WLL (wireless local loop). Budoucnost je v bezdratech, natahovani kabelu je drahe… Myslim si, ze vetsi revoluci nez UMTS bude WiMax.

 • IMHO ma u nas velky zajem o mobilni pripojeni jeste jednu pricinu (i kdyz asi ne tak silnou jako absence rozumneho pevneho pripojeni). Diky naprote nedostupnosti cenove pristupneho bydleni a diky fenomenu stehovani se do velkych mest pouze na pracovni dny dost velka cast obyvatelstva travi znacnou cast sveho casu v ruznych dopravnich prostredcich. (I ja k nim patrim :-)) Onehda jsem jel vlakem domu a tak cvicne jsme si prosel vlak. Napocital jsem 7 notebooku, z toho minimalne 3 byli pripojeni na internet. Ve vlaku bylo odhadem tak 300-400 lidi.
  Vubec posledni dobou pozoruji ve svem okoli velky narust poctu notebooku a mobilni pripojeni je k nim logickym doplnkem.
  Dalsi prekakou pevneho pripojeni je typicky cesky fenomen chatareni – rekl bych, ze znacna cast lidi travi sve vikendy jinde nez pracovni dny (a nemusi to byt jen chata, spadaji sem i jiz drive zminovani "tydenni dojizdeci"). A nevim, jestli i pri liberalizovanem trhu by byla dve pevna pripojeni levnejsi nez jedno "prenosne".
  Takze teoretickou poptavku po mobilnim a "prenosnem" pripojeni bych nepodcenoval.

 • Ačkoliv jsem vlastně už z tohoto článku vyškrtnut, dovolím si přidat své "dva centy":

  Nechci přilévat oleje do ohně porovnáváním technologií, naopak chci říct, že na nich vůbec nezáleží.

  V debatě výše padala slova typu "velké kdyby" a "kdyby byl Telecom…" , "ADSL nikdy nebude tam-a-tam" … to vše má jednu příčinu: zákonný monopol. Exploze WiFi a pokročilé mobilní připojení k internetu v Česku jsou totiž jenom vyplněním díry, kterou po sobě nechaly nedostatečné zákony a nedostatečná deregulace telekomunikací u nás. Trh si prostě sám vytvořil alternativy tam kde je poptávka; a když to nešlo včas po pevných linkách, našel si trh cestu jinde.

  Kdyby chyby. Stačilo aby byl telekomunikační trh deregulován včas, tak jako se to přihodilo trhům jiným (na nich pak vznikly spousty alternativ a řešení a krachů; viz trhy finanční a například kampeličky). Zatímco finanční trhy bohatství zpracovávají a směrují, komunikace jeho tvorbu přímo zprostředkovávají a v mnoha směrech bohatství i spoluvytvářejí. Lidé spolu totiž nekomunikují prostřednictvím plateb, úvěrů a úspor, nýbrž po drátech a hlasem nebo obrazem. Anebo osobně, když se sejdou na něčem jako je Wireless Wednesday 😉

  Technologie samotné jsou totiž nepodstatné, je to o lidech. Lidé tvoří bohatství a přitom, téměř mimochodem, také poptávku, ze které vznikají technologie… například ty komunikační.

  A pokud jde o mobilitu: jestli máme náskok, buďme rádi. Už Jára Cimrman věděl, že dráty jednou zmizí.

 • Ja proti CDMA neutocim nijak zamerne. Jsem jen proste CDMa EV-DO skeptik a snazim se polemizovat s lidmi opacneho razeni, tedy CDMA EV-DO onanisty. Spocatku jsem byl proti tezke presile, nyni se sily vyrovnavaji, uvidime, co zvitezi nakonec:-)

  Mr. B

 • [22] Tento clanek, jak jste spravne poznamenal, jsem psal pred ohlasenim 100 novych BTS CDMA, coz pro me byla tak trochu sokujici zprava. Sokujici proto, ze se ET rozhodl vrazit prachy do okrajove technologie, kdyz za rok muze mit totez (resp. vice) na zcela kompatibilnim EDGE/UMTS/HSDPA na ktere migruje 80% tohoto mobilniho sveta a za ktere par miliard uz tak jako tak utratil.
  Dle meho nazoru ceka CDMA na 450 za dva tri roky stejny osud, jako NMT. Provoz ve velkych meste zmigruje na jinou, lepsi technologii, spadne cena a BTS se vesele budou stehovat na venkov, kde by mohl byt CDMA 450 jiste zajimavym resenim posledni mile. Dokonce me napada vizionarska myslenka, ze az Eurotel nekdo rozumny koupi (Vodafone) a oddeli se od Telecomu, pak bude docela mozne, ze celou sit CDMA 450 Telecomu proda a ten ji vyuzije jako reseni posledni mile na venkove, kde zavadet ADSL neni vubec efektivni.

  Mr. B

  Mr. B

 • To je ale kravina, tento článek. Protože EDGE je podle autora pro pouhých 5% lidí lépe než CDMA, proto je CDMA prý slepá ulička? A co těch 95% lidí? Není náhodou právě ono pomalé EDGE slepá ulička, protože pro 95% lidí je rychlé CDMA výrazně lépe? Protože 95% nepotřebuje internet v mobilu, co běhá na 100kbps, ale za to mnohem více potřebuje rychlý internet, třeba i přenosný (=CDMA), co běhá kolem 1Mbps?

  Ehhh… Chtěl jsem se k tomu vyjádřit na svém webu, ale ani to nebudu dělat, tento článek není ani dost dobrý pro dobrý flame. Je v něm jen jeden obrovský logický omyl.

 • absolutní neschopnosti (či hnusné vypočítavosti) Českého Telecomu nabídnout cenově dostupné pevné neomezené připojení (ať už ADSL, nebo i Flat dial-up, nejlépe obojí).

  Opravdu jste tak naivni, a myslite si ze na tom ze neexistuje neco jako dial-up za pausal ma nejvetsi zasluhu Telecom? Co treba lobby provideru poskytujici dial-up pripojeni?

 • [34] no vzhledem k tomu, že jsem se účastnil jednání o dialupu nejdříve za platformu Internet Pro Všechny, později za největšího alternativního poskytovatele dialupu v ČR, tak mohu zodpovědně prohlásit, že to co píšeš je kravina

 • [33] Radku, nevím jestli jsi ten článek četl, ale mám dojem že ne. Samozřejmě titulek je poutavý, ale článek netvrdí, že by nyní pro 95% lidí nebylo CDMA lepší, ba právě naopak. Článek tvrdí, že kdyby tady bylo rozumné ADSL a kdyby tady se spouštělo CDMA s EDGE v jeden okamžik, tak by mělo větší šanci na úspěch EDGE (ba dokonce se domnívám, že v tom případě by vůbec CDMA na náš trh nevyšlo, protože by se nemohlo zaplatit, protože 95% lidí by na něj prostě nešlo a o zbylých 5% by se musel podělit s EDGE).
  Četl jsem příspěvek na tvém serveru, stejně jako Lupa a Živě hodnotíš rychlost. Probůh Radku, vždyť je to stejná blbost, jako když by si někdo kupoval auto podle maximální rychlosti. Pro mobilní připojení nehraje roli, jestli je rychlost 150 nebo 250 kbit. Ale hraje velkou roli, jak moc je "mobilní" a zde EDGE vede a vždy bude.

 • [20] ad 22 siti v zemich jako je Korea, USA, Thajsko, Taiwan, Japonsko.
  Malére promiň, ale myslel jsem, že se bavíme o CDMA versus EDGE. A ani jedna z těch zemí, které jsi nepsal nemá GSM a tedy ani žádný EDGE. Jsou to zcela jiné trhy s jinými technologiemi.
  Přečti si předchozí příspěvek co jsem napsal Radkovi a napiš, jestli jsi můj článek pochopil tak jak jsem doufal že vyzní a jestli něco v tomto konceptu nesouhlasí.

 • [36] Proc si sakra vsichni myslej, ze jedinym uzivatelem mobilnich paketovych dat jsou stahovaci webu a majlu? Jsou aplikace, kde rozdil mezi 150 a 250 Kb/s sakra poznas.

 • [38] jo? a který například. Protože všude ve světě stojí mobilní data a velká rychlost a objem proti sobě (je fakt že díky CDMA teď tady máme jeden z nejrychlejších a nejlevnější neomezený mobilní internet), rychlá mobilní data se objevují teprve v posledním roce (no dobře, v Japonsku a okolí už tři), a tak naprostá většina mobilních aplikací je optimalizována pro minimální datový tok. A dokonce většinou počítají i s větším zpožděním (a to je jediné co zapříčiní rozeznatelný rozdíl v rychlosti).

 • CDMA je v podtatě podvod na zákazníkovi. Reklama říká "nejrychlejší mobilní internet, rychlost 256 na download" apod. To jsou vše – alespoň dnes – pěkné kraviny. Mám čerstvou mizernou zkušenost (konec-konců proto zde studuji wifi..:-) 14 dnů jsem to zkoušel a zhnusenej jsem od toho utekl. Problémy s modemy přetrvávají (počítejte s tím, že šance, aby vám první modem fungoval, je cca 1:3). Služba s přibývajícím počtem uživatelů kvalitativně kolísá kolem úrovně dobře fungujícího klasického dial-upu! Varuji všechny, kteří o tom uvažují jako o spáse, resp. v tom duchu, že si konečně pořídí pořádný rychlý internet. Chcete-li lepší spojení, pak rozhodně zapomeňte na CDMA. Více info pro pochybující zde… http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=6906

 • NESPOKOJENÍ S CDMA BUDOU 1.3. OD VZDOROVAT EUROTELU

  POKUD MÁTE CDMA, TAK SE PŘIDEJTE – JE TO I VE VAŠEM ZÁJMU. NA ÚTERÝ 1.3. JE OD 9:00 RÁNO AŽ DO 9:00 NÁSLEDUJÍCÍHO DNE VYHLÁŠENÝ "DEN VZDORU".

  Smyslem je, přimět Eurotel vyšším zatížením sítě k tomu, aby dostál svým slibům o vysokorychlostním internetu, vhodném pro "stahování hudby a filmů" jak hrdě prezentoval. Aby si uvědomil, že si nemůže se svými zákazníky beztrestně zahrávat. Nedořešené technické problémy a omezování některých služeb činí v mnoha případech CDMA kvalitativně horším připojením, než je GPRS. Je smutné, že za daného stavu neřeší ISP vlastní technické problémy, ale místo toho se intenzivně věnuje náboru dalších klientů, kteří rozhodně nepřispějí ke zvýšení průchodnosti místy silně přetížené sítě.

  Na http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=40646&reakce=40646… , nebo na http://anon.free.anonymizer.com/http://www.cdma.cz/diskuze.php?vlakno=40646&reakce=40646… (anonymně) je vlákno, kde pozlobení uživatelé CDMA domlouvají na tom, jak pomocí zvýšeného objemu stahování dat (současné stahování Linuxových distribucí účastníky akce) přinutit Eurotel, aby dostál svým původním závazkům.

  CDMA, pomalejší, nespolehlivější a v neposlední řadě provázené neplněnými mediálními sliby je pro část uživatelů, vázaných poměrně nemravnou a téměř nevypověditelnou smlouvou, nepoužitelným připojením s ohledem na jimi plánované využití (z mediální kampaně Eurotelu neplynulo nic o omezování P2P sítí, natož o problémech se stabilitou připojení a přetížených oblastech…)
  Citace jednoho výmluvného příspěvku:

  "Pokud je na http://www.nix.cz/graf2/switch_16_2_4.html… zobrazen tok přes CDMA, tak max. denní dat. tok je 180 mbps. Je-li celkem 30 000 lidí s CDMA přípojkami, potom je průměrný datový tok na existující přípojku ve špičce 100 kbps (průměr na počet připojení, ne tedy na aktuálně připojené).

  Protože pravděpodobně nikoliv nepodstatná část nepřijímá trvale běžící streamy, ale stahuje po malých kvantech (surfování, pop…), tak se nedá bez znalosti jiných statistických údajů odhadnout počet aktuálně připojených,

  Ve špičce bývá zobrazována průměrná rychlost (dsl.cz) pod 200 kbps, za předpokladu neomezené kapacity sítě sítě by stačilo na zdvojnásobení datového toku cca 1000 lidí (z těch, kteří v onu dobu trvale nestahují), na zvýšení o 10 % pouhých 100 lidí, na oněk cca 5 %skoku v době zavedení/zrušení FUP pouhých 50!!!

  Pochopitelně, čím více, tím lépe, ale netřeba se obávat nízké efektivity – stačí cca 0,17% menšina (o více než řád méně, než je homosexuálů v populaci :-)))

  Z grafu nixu vyplývá, že oněch 180 Mbps nebylo v rámci kalendářního roku překročeno, možná se z toho dá usoudit, že existuje nějaká horní limita dat, ke které se ET přiblížil. Možná právě proto omezuje co může, protože o co sníží stávající datový tok, to může rozprodat formou dalších přípojek.

  To je také patrně důvod, proč se "nesosači" nemohou dočkat zlepšení – omezení se nedělají kvůli nim, ale kvůli přílivu dalších…

  Zkusit to k 1.3.? Proč ne, je to den, jako jakýkoliv jiný… Mělo by ale o tom vědět co nejvíce lidí, takže bychom měli všichni informovat kde se dá – alespoň na jednotlivých fórech. Času je zatím dost a účast je zapotřebí co nejvyšší.

  Na závěr ještě poznámka – na http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?PG=1&ARI=121504&CAI=2114… je moc zajímavé srovnání – odcituju: "Následující graf ukazuje podíl jednotlivých rychlostí při měření. Rozsahy jsou v 50kbit rozestupech, hodnotě 100 tedy odpovídají rychlosti 100-149 kbit/s, 150 pak odpovídá 150-199 kbit/s. Dobře je vidět, že nejvíce uživatelů CDMA dosahuje rychlostí 100-149 kbit/s, zatímco u ADSL je většina uživatelů soustředěna na horní hranici rychlosti, tedy 400-450 kbit/s. Ač je tedy v průměru CDMA o třetinu pomalejší než ADSL, většina uživatelů bude ve skutečnosti pociťovat spíše čtvrtinovou rychlost." Podívejte se prosím na graf na onom linku (Podíl jednotlivých rychlostí u ADSL a CDMA) – je to velmi smutný pohled.

  Eurotele, Eurotele, kde zůstaly tvoje sliby…"

 • Mam takéto skúsenosti: Za normálnych okolností – teda počas dňa sa mi modem vôbec nevypína. Pokiaľ ho ale nechám pripojeny na sieti p2p cez noc, (v dobe, kedy eurotel neaplikuje FUP) tak stopercentne viem, že mi pripojenie zbúchne. Pripojenie sa neobnoví a tak sa klient snaží pripojiť na hub – ale márne. Myslím si, že je to ale zlomyselnosť od Eurotelu, pretože sa mi to už dlhšiu dobu prejavuje. Aké sú vaše skúsenosti…?

 • Ted už je cdma definitif šrot

 • Mno, po zmene vedeni CT (ted Telefonica) se pripravujou zmeny, pujde se tvrde ke slevnovani a zavadeni ADSL. Cca 1-2 mesice dozatu se na ADSL pripojku dalo pripojit jen uzivatele, ktere byly od ustredny cca 3,2km. V soucastnosti byl tento "obchodni" limit zrusen, a nyni se jiz muze pripojit skoro kazda pevna telefonni linka na ADSL a pokud ne, tak je jen otazka nekolika mesicu kdy se dovybavuji vsechny ustredny v CR technologii ADSL. Take bude pravdepodobe existovat i balicek – program, kde smouvou na ADSL pokud budete mit i mobil (simku) od eurotelu, ziskate v ramci pausalu nejen pristup pres ADSL ale paralelne i pristup cez CDMA nebo EDGE(EGRPS) jako "back-up" reseni. Je vyhodnejsi (a do budoucna jeste vic) aby CT/ET dostal lidi co pouzivaji net doma na ADSL s moznosti obcasneho pripojeni na "bezdrat", kde se prave teto "bezdratove" siti ulehci. Uvidime co nam "telefonica" prinese na Vanoce 🙂