Marigold.cz » Cannes: podvedení novináři, rozmrzelí vystavovatelé
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Pokud bych měl shrnout svoje letošní dojmy z 3GSM kongresu v Cannes, asi bych řekl to, co jsem použil do nadpisu. I když s drobným vysvětlením.

Mnoho novinářů, se kterými jsem v Cannes (a po něm) mluvil, brblalo, že se zde vlastně nic nepředvedlo. Když jsem namítal a jmenoval konkrétní záležitosti, které mi přišly zajímavé, odpovídali mi novináři, že to je sice hezké, ale že hovořím o nějaké vyvíjející se technologii, která kdovíjak dopadne v praktickém provozu. Zamyslel jsem se nad tím a dlužno říci, že měli pravdu.

Vystavovatelé naopak byli rozmrzelí, že o jejich úžasných technologiích nikdo nepsal tak vyjásaně a nadšeně, jako v minulých letech – jako by nic nevystavovali, nic nedělali a nic zajímavého neukázali. Zamyslel jsem se nad tím – a měli pravdu.

Problém bych viděl v hromadě zklamání, které novinářům a publicistům v minulosti telekomunikační firmy vytvořily. WAP = mobilní internet. GPRS = vysokorychlostní data. M-platby = univerzální platební nástroj. Tohle všechno nám v minulosti telco firmy tvrdily a braly to za samozřejmost, že se o tom i tak píše.

O pár let později už víme, že to není pravda. WAP není mobilní internet, GPRS a jeho deklarovaná rychlost 171 Kb/s je pohádkou, M-platby jsou cokoliv jiného, jen ne univerzální platební nástroj. Takových příkladů najdete desítky.

Dnes jsou tu operátoři zase ve frontě s výrobci a zase chtějí, aby ze sebe novináři znovu udělali voly. Aby znovu chválili služby, jako jsou smartphone, stahování trailerů filmů, lokalizační služby, Push to Talk, IMS, videhovory, 3G sítě a data na nich – a další a další. Bez ohledu na to, že novináři se už probrali z přeludu, že tyhle úžasné funkce považují za krávoviny, že jim nevěří minimálně proto, že v minulosti se už tolikrát spálili a mají tendenci v principu tvrzením telco firem nevěřit a přemýšlet o tom skrytém háčku.

Vyplatil se telekomunikačním firmám tenhle marketingový podvod? Vyplatilo se jim vyhecovat očekávání do nesplnitelných mezí a pak počítat s tím, že nalákaní a rozvášnění zákaznící se spokojí s tím málem, co jsou firmy schopny splnit? Není celé PR v dnešní podobě jen nechutný a nerovnovážný podvod na novinářích a zákaznících? Není s podivem, že zatímco PR firmy a oddělení firem mohou lhát, až se jim od huby práší, novináři jsou popotahováni za jakýkoliv drobný přehmat či pochybení, je jim vyhrožováno žalobou a jsou vydírání odebráním reklamy? Kam tahle strategie celé odvětví dovedla?

Přesně na prah letošního Cannes. K podvedeným novinářům, kteří si poslechli bez zájmu přednášky, nevěřícně prohlédli výstaviště a pak napsali „telekomunikační průmysl se ani po pěti letech nevyhrabal z krize“.

Jenže v krizi je důvěra a v propadlišti dějin víra. Co si prolhaná píárka naložila, to si nyní budou muset sníst…

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 7:33 - Líbil se článek?

komentářů 6

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (zatím nehodnoceno)
Loading...


6 komentářů »

 1. No ano, PR je v podstatě lež: něco vypíchne (skvělá mobilní data), něco zamlčí (bude to pomalé), něco zalže (nebude to spolehlivé). Kdo a proč by jim pak měl věřit?
  V této souvislosti jeden citát: Reklama je navoněná zdechlina – tedy popravdě vždycky zapomenu, kdo to řekl, ale souhlasím s ním vždy :-).

  Comment by MoB — 22.2.2005 @ 11:43

 2. [1] Olivero Toscani – šéf reklamní strategie Bennetonu (kdysi). I se tak jmenuje jeho kniha, vyšla i u nás a je moc dobrá 🙂

  Comment by Tangero — 22.2.2005 @ 11:48

 3. [1] PR != reklama. A nikdo nerika, ze by se v PR anebo v reklame melo lhat. Je to jen na libovuli kazdeho hrace.
  Kazdopadne v necem s Patrickem souhlasim. Firmy (a nejen telco) se nechali reklamkami dohnat nekam, kde jejich produkt a prezentace jsou uz dve naprosto nezavisle veci. Vysledkem je, ze to co se prezentuje neprinasi uzitek uz vubec nikomu – ani firme, ani zakaznikovi a v dlouhodobe prespektive ani te agenture

  Comment by adamkopp — 22.2.2005 @ 11:51

 4. [3] To je pravda, to o lhaní nikdo neříká. Bohužel se tak děje, a to velmi často a velmi mnoho. A neřekl bych, že se "nechaly dohnat reklamkami" – lež jim také vyhovuje, viz třeba u nás aférky kolem CDMA a jiných nejen datových služeb mobilních operátorů.
  Nicméně bych opravdu měl odlišit přestřelené naděje (kdy ten co to říká tomu přinejmenším v daném čase opravdu aspoň trošku věří) a skutečné lži (kdy to je lež nebo polopravda – to je ještě horší – pro nejširší publikum).

  Comment by MoB — 22.2.2005 @ 12:36

 5. Myslim, ze se jim takove PR vyplatilo – nalakalo to totiz investory, aby do vyvoje penize nalili, a zakazniky (operatory apod.), aby si to koupili driv, nez prijdou na to, ze to neni tak zhave. A to je z pohledu vyvojare/vyrobce IMHO nejdulezitejsi 🙂 Akorat ta bublina ted praska, podobne jako drive ".com", a ruku v ruce s tim jde urcita skepse.

  Comment by Vasa — 22.2.2005 @ 14:06

 6. […] Nuž hútal som hútal a netrvalo dlho a vyhútal som, kde som to videl. Blogéri píšu ako by im za to platili. Ako by boli tými markeťákmi. Málo osobných skúseností, málo osobných a jasných názorov. Kľudne aj pozitívnych, ale radšej osobných. Prečo sa ľudia na svojich blogoch nadchýnajú ako pisatelia PíáR? Netuším, ale vadí mi to. Po prečítaní niekoľkých spotov odchádzam a nevraciam sa. PíáR sú plné noviny a na blogu to nemám rád. A netvrdím, že mne sa to nestalo. Ale snažím sa. K čomu vedie premnožené PíáR pekne popísal Patrik Zandl (Marigold.cz) v záverečnom zamyslení sa nad kongresom 3GSM v Cannes. Okrem iného píše: […]

  Pingback by M + M + M + M (4M) - : Duch PíáR v blogoch — 26.6.2007 @ 18:20

Přidejte komentář