Broadband Fórum – rozhodujeme

Noname píše: Na serveru Internet Pro Všechny jsem napsal své první pocity a názory na projekty, které jsme dnes dostali k hodnocení. Je to jen po letmém prolétnutí, tak po mě nechtějte nějaké pevné závěry, přesto si troufnu již teď prohlásit, že je to lepší než jsem čekal a že je tam vše v co jsem doufal a i něco více. Samozřejmě je tam i spousta nesmyslů, ale ty jsou myslím většinou zcela zjevné a nemají šanci.

Můj závěr je tedy takový, že věřím v úspěch tohoto dotačního titulu a stanovil jsem si interně takové jednoduché měřítko, podle kterého naši práci za rok ohodnotím. Cílem je rozvoj vysokorychlostního internetu v roce 2006. Věřím, že za rok bude v ČR dvojnásobná průměrná rychlost uživatelů internetu, dvojnásobný počet domácních uživatelů broadbandu a dvojnásobný celkový objem přenesených dat těchto uživatelů. Jinými slovy – za jeden rok se dosáhne více, než za všechny předchozí dohromady. Osobně věřím i v synergické efekty, které BBF přinese, dost bych se divil, kdyby třeba Telecom do února výrazné nezrychlil a nezkvalitnil ADSL služby, aby mohly být považovány za broadband a aby tedy do míst s ADSL nemohla dotovaná konkurence. Věříte, že se tyto cíle podaří naplnit?

P.S.: úplně offtopic, ale možná jste zaznamenali tiskovou zprávu MI, které se chlubí „analýzou jedné renomované britské společnosti“, podle níž Česká Republika udává tempo v rozšíření Internetu po boku třeba Velké Británii. Jak asi správně tušíte, pravda je úplně jiná, ona „renomovaná“ britská společnost existuje půl roku, nikdy nic jiného nevydala, a je dotovaná britskou vládou, navíc po detailním pohledu na celou zprávu vyplývá, že tato společnost si zjevně za pojmem „udávání tempa“ představuje být na chvostu a snažit se z toho vyhrabat. A já hlupák vždy při sledování běžeckých závodů považoval za toho kdo udává tempo toho prvního. Ostatně detailně to na IPV rozebíráme, tak se pobavte. Vím že občas musí P.R. oddělení projevit svou činnost, ale zas by se to nemělo dělat tak, aby ze sebe dělali hlupáky.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • Vážený pane,
  pokud si jako objektivní kritérium činnosti BBF stanovíte stupeň rozšíření vysokorychlostního internetu v roce 2006 v ČR, pak budete opravdu "úspěšní". Nedovedu si představit, že by mohlo dojít k poklesu :-). V tomto smyslu měl mnohem větší význam prodej Telecomu. Stejně objektivním kritériem hodnocení Vaší "práce" by mohl být například růst HDP ČR v roce 2006 🙂 Ten bude jistě rovněž zásluhou Vaší komise….Objektivním kritériem může být dle mého názoru pouze detailní hodnocení jednotlivých projektů, o což jistě nebude mít zájem nikdo… V prostředí ČR s největší mírou korupce v EU (myslím, že jsem druzí po Polsku) je jedinou obranou žádné dotace nepřidělovat a raději snížit daňovou zátěž obyvatelstva popřípadě umožnění odečtení nákladů na broadband z daňového základu.
  Myslím si, že poté by lidé participující v tomto programu nemuseli členům BBF sypat peníze bokem za konzultace s projektem, jak si Vy představujete jejich "tržní chování". Samozřejmě nedojde k porušení zákona, pouze etika jde zcela bokem. To jsme si již mohli přečíst ve Vašich předchozích příspěvcích.
  Doufám, že podobné korupční komise jako je Vaše s rozdělováním dotací budou co nejdříve zrušeny.

 • [1] ano, typický nesmyslný příspěvek od člověka, který sám nic nedělá, ale hlavně že umí buzerovat a obviňovat ostatní.
  MIČR vyhlásilo "výběrové řízení na podporu projektů pro rozvoj vysokorychlostního přístupu k internetu pro rok 2006". Nevím co vy si představujete pod takovým rozvojem vysokorychlostního internetu, já si pod tím představuji to, že více uživatelů bude využívat lepší a rychlejší internet a že tak přestaneme být 4 zemí OECD od konce co se týče penetrace vysokorychlostního připojení. Samozřejmě, počet uživatelů takového připojení roste i nyní, ale rozhodně ne tak, jako si myslím já, že poroste v roce 2006 i díky aktivitám BBF.
  Analýza jednotlivých projektů je hezká věc a určitě ji uděláme. Jenže nám jde o akceleraci celého trhu, ne o úspěch jen těch samotných projektů. I kdyby by všechny projekty dopadly úžasně dle očekávání, ale nenastartovalo by to celý trh, tak bych to považoval za neúspěch.
  A co se týče vaší připomínky o podplácení a placených konzultacích – nevím o tom, že by kterýkoliv člen BBF byl podplacen či za úplatu konzultoval projekty. To jak jsem to myslel já s jednou mou připomínkou tu bylo řešeno už xkrát, takže s tím furt neotravujte. Jestli máte nějaké podklady pro to, že můžete tvrdit, že jsme "korupční" (asi jste myslel zkorumpovaná) komise, tak mi je ukažte. Do té doby prostě jen obviňujete 14 lidí, kteří přes svou pracovní vytíženost našlo několik desítek hodin času, aby zdarma řešily krizovou situaci internetu v ČR, protože jsou představitelé asociací a sdružení, kterých se to velmi dotýká, ať už je to asociace provozovatelů telekomunikačních sítí, sdružení obcí měst a krajů a nebo zástupci uživatelů internetu.
  Mohu vám garantovat, že všech 14 členů by raději nižší daně, odečítání nákladů na broadband atd., jenže na to musí být politická vůle a dokud zde budou 25% křesel mít komunisti a 35% ČSSD, tak se taková vůle stěží najde, BBF ani MIČR na to nemá sebemenší vliv.

 • [2] zvasty.. skoro jste me rozplakal, kolik mame hodnych zadarmo pracujicich lidi v nasi zemi.

 • [3] hodnotný argument, hodný přezdívky

 • Vážený pane,
  možná Vás to udiví, ale jsem pracovitý člověk. Ze své činnosti odvádím významné daně a zásadně nesouhlasím, aby z nich byla podporována činnost podobných komisí ani podobných dotačních programů. Pravidelně se zúčastňuji voleb a aktuální situace ani mi není po chuti.
  Můj příspěvek není nesmyslný, ač se Vám to může z Vašeho zúženého pohledu zdát. Na "pseudoprojekty" typu BBF jsem přímo alergický, protože tudy cesta opravdu nevede. Současnou situaci rozhodně nevnímám jako "krizovou situaci internetu v ČR", internet je dostupný pro každého občana naší země, vše je pouze otázkou použité technologie a ceny ze strany poskytovatele. Na tuto cenu ovšem krátkodobé dotační akce nebudou mít pražádný vliv. Nesnažte se mě dojmout historkami o horských vesničkách, kde si dělají wi-fi pro tři lidi a to pouze díky Vám :-).
  Promiňte mi srovnání, ale obdobné dotace mi připomínají situaci kdy většina občanů ČR dotuje některým obyvatelům Prahy bydlení v cenu na nesmyslně nízké úrovni. Poslanci, typu Fischerové se za uvedené dotace budou bít do krve, pokud budou bydlet v bytech v centru Prahy téměř zadarmo a celá ČR to po prohraném soudu bude muset zaplatit majitelům natvrdo, bohužel opět z našich daní.
  Pokud ovšem Vaši práci děláte opravdu zadarmo jako oběť současné "krizové situaci internetu v ČR", pak Vám přeji hodně úspěchů ve Vaší práci. Pak ovšem prosím rovnou uveďte číslo svého účtu, na které Vám opravdu zašlu korunu… Věřím, že nebudu sám :-).

 • Hmm, vidíte a mě BBF přijde jako velmi zajímavá věc a jestli se povede vybrat dobré projekty, klidně věřím, že s trhem hýbne.

 • [5] Jak už jsem mnohokrát opakoval, to jestli projekt narušuje hospodářskou soutěž bude velmi pečlivě hodnoceno, IMHO tímto sítem neprojde 9/10 infrastrukturních projektů. Na rozdíl od paní Fisherové hájím zájmy těch horských vesniček, ačkoliv v horské vesničce nebydlím, a rozhodně jsem zásadně proti projektu Prahy, kde bydlím. Bohužel vám nemohu říct, jaké projekty tam jsou a co se mi líbí, tím bych asi moc ovlivňoval, zkuste ale schválně vymyslet nějaké projekty, které si myslíte, že by pomohly rozvoji internetu a obsahu na něm, snížení digital-divide, zvýšení poč. gramotnosti, zlepšení el. komunikace se státní správou atd., a přitom nejsou komerčně proveditelné.
  A jestli si myslíte, že je Internet dostupný opravdu každému v této zemi, tak jste prostě omezený vy. Já v tom 8 let pracuji, 3 roky řeším v IPV problémy s dostupností lidí, kteří se na nás obrací a odpovědně vám mohu říct, že prostě je ještě mnoho míst, kde je internet buď nedostupný zcela, nebo pouze jen vytáčený, nebo je sdílená 64 kbit nabízena za tisíc Kč a výše.
  Cílem dotací je naopak ty vaše daně ušetřit – město kde nyní není internet musí platit veliké prostředky na provoz epodatelny, připojení knihovny atd. aby naplnili své zákonné povinnosti. V takových městech bývá vysoká nezaměstnanost, i lidé, kteří něco umí a dělají, nemají kde své výrobky prodat, nebo nemohou pracovat vzdáleně. Takže ze svých daní platíte jejich příspěvky v nezaměstnanosti, platíte vysoké měsíční účty na internet atd. Vesnice nemají na jednorázové vyšší investice s návratností delší než několik měsíců. Dotace tomu může pomoci.

 • [7]
  Přesně…Venuše Vám bude vděčná :-).

 • Chtel jsem napsat neco skutecne od srdce, jakoze noname je skutecne neuveritelne sebestredny a dryacnicky se sebepropagujici p*tomec, ale radeji vam popreji krasne svatky a hodne stesti do Noveho roku;-)