Boj se závislostí na mobilním internetu

Příběh mého boje se závislostí na mobilním internetu pokračuje. Zopakujme si základní fakta: vyhodil jsem z výbavy iPhone, zrušil mobilní internet na svém novém telefonu Motorola RAZR2, který dnes už používají jen socky a retromaniaci a přestal jsem být dostupný na emailu a všelijakých socsítích každou minutu svého života. Dokonce se mi ani nesynchronizuje kalendář mezi všemi mými počítači – prostě proto, že ta papírová verze to neumí.

A jak to probíhá? První dva týdny jsem měl regulerní absťák. Znáte to. Jdu kolem něčeho, zaujme mě to, chci to někomu sdělit, vyndám z kapsy mobil … a hm, safra, touhle křuskou můžu leda tak poslat SMS. Zandávám mobil. Čekám někde – přečetl bych si výběr RSS zpráv, který mi nikdy k ničemu moc nebyl. Nejde to, nemám mobilní internet. Pak jsem se na to připravil: vyndávám papírové noviny, které jsem si nasynchronizoval do tašky v trafice. A víte co? Má to zajímavou výhodu. Už nemůžu číst jen to, co mne zajímá. Musím zase sledovat všechno, jako kdysi. Jak to? No, v RSS mám jen věci, co mně zajímají. Noviny provedly selekci jinak – a tak můžu sedět v čekárně a nudit se, nebo si číst zprávy, které jsou sice důležité, ale jinak bych je přeskočil, protože na ně už nějaký názor mám. Začal jsem si kupovat Respekt, A2 a Hospodářky, já vím, že řeknete, že všechny upadají a nejsou, co kdysi, ale já jsem je za první republiky nečetl. Čtu je teď a jsem spokojen. Oni píšou o věcech, které by mne zajímaly, kdybych věděl, že mne zajímají. A co víc: píšou o věcech, na které mám svůj názor jen z toho, co jsem pochytával ve vzduchu. Z toho, co někdo tweetnul a co mi kdysi stačilo na to, abych ten názor převzal a byl hrdý na „svůj názor“. Ale jak říká Gabal: to zjednodušování složitých témat je velká hrozba dnešní civilizace.

Hovořím o změně s kamarádem. Říká mi, že chápe, že potřeba mobilního toku komunikace může být něco jako závislost, ale že je na každém, jak se s ní vyrovná. Že jsem slaboch, že jsem tomu propadl. Že on ten problém naštěstí nemá, protože má dobrou sebekontrolu. Pak zdvihne oči od iPhone. Zatímco mi to říkal, překontroloval hlavičky došlých emailů, které mu právě přišly. Jsem za něho rád, že on tomu nepropadl a že slaboch jsem z nás dvou já. A odkšrtávám si další splněný bod: přestat popírat závislost. Tedy u sebe splněný.

Po dvou týdnech se projevují i jiné změny. Například komunikační. Řada lidí, kteří se mnou komunikují často, si povšimli, že už neodpovídám na každý email do pár minut po jeho napsání. Po počáteční panice se přizpůsobili. Dříve mi chodily zprávy typu „zapracuj to do nabídky“ a v pěti dalších emailech jsme si ujasňovali, co ze tří dodaných tabulek a deseti tisíc znaků mám zapracovat do podkladů. Nově si dotyčný povšiml, že moje odpověď přijde tu za půl hodiny, tu za půl dne, takže je třeba zadání promyslet a zkompletovat předem, aby mojí odpovědí bylo hotové zadání a ne otázka typu „co z toho všeho tam chceš?“. Kupodivu to ulehčuje život nejenom mně, ale i dotyčnému. Ano, kupodivu. Defragmentovali jsme fragmentovanou komunikaci. Líp se s tím drží kvalita i termíny, protože překopávat pětkrát něco jen proto, že dotyčný si to nerozmyslel a půl vteřiny, co se nad tím zamyslel, na kvalitní zhodnocení potřeb nestačí, to nebylo dobré.

Už taky tolik nestraším na „Fáčku“. Pravda, pořád tam pracovně docházím, ale nedávám se strhnout k tomu tam bezobsažně vykecávat. Tedy rozhodně ne tolik, jako dřív. Mimo jiné i proto, že na mobil se mi Facebook už nedostává, mobil bez internetu ho prostě nepodporuje.

Poslední výsledek je pozitivní. Je čas. Na přemýšlení. Řadu věcí je třeba promyslet komplexně, nahlédnout ze všech možných i nemožných stran. A nově mám i tu možnost. A když se necháváte co chvíli vyrušit nějakou sociální sítí, emailem či kdo ví čím, nemůžete nic takhle komplexně promyslet. Ano, uděláte si méně názorů, jenže kvalitnějších. Sleduju to na posledním povyku kolem iPadu a mutitaskingu. Vyjadřuje se tomu na Twitteru a Facebooku ledaskdo. Prakticky kdekdo. Jen minimum lidí ví, jak to ve skutečnosti je. Ale názor mají. Přečtěte si třeba komentáře pod článkem Rosti Kocmana. Názor tu má opravdu kdekdo. Bohužel bez toho, aby si potřeboval ověřit fakta. Někde ze sítě nasáli nějaký poznatek, který plave na vodě, když se na něj jen trochu hlouběji podíváte. Jen jim vyhovoval. To je ten pravý mor současné euroamerické společnosti: akceptujeme názory, které vyhovují našemu světonázoru. V rychlosti nezvládáme více, než povrchnost. A zůstáváme povrchní. Zůstáváme ve fázi statutu na fáčku místo blogpostu, kdybyste to chtěli příměrem k sociálním sítím. Máme problémy s obsáhlejší myšlenkou, kterou je třeba vyarumentovat. Myslíme si, že kdyby na to přišlo, dáme to z voleje, promyslíme to za pochodu. Tak, jako někdo za pochodu promýšlel zadání, co mi posílal. To, čím jsem znechutil sám sebe.

Připomíná mi to, jak mne pozvali na nějakou debatu o programování pro Windows. Pravil jsem, že tomu nerozumím. Zvoucí namítl, že už mne viděl několikrát mluvit, mluvím dobře a jsem od počítačů, tak přeci není možná, abych nemohl debatovat o programování pod Oknama. Odtušil jsem, že to bych sice mohl, ale kulové tomu rozumím, takže bych předně neměl a tudíž nechci. Místo toho, abych dotyčného potěšil pravdomluvností, jsem se ho dotkl tím, že se chci vykecat z účasti na debatě. Já vím, že bych tu roli zastal a se svýma zkušenostma asi i párkrát utřel ledaskoho, kdo by tam hájil cokoliv jiného, než by vylosovali mně. Někoho, kdo má denní zkušenost s tím, o čem povídá. Jenže takhle to být nemá. Přesně takhle to být nemá.

Sedím potichu a poslouchám, co říká svět kolem mně. I to má něco do sebe.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

20 komentářů

 • No jo. Tohle je následek stárnutí, resp. životní únavy. Už není tolik energie a tak se s ní musí šetřit a neplácat ji neefektivně na efektní gesta. :-))

 • „To se mi líbí“ 🙂

 • Je to již nějaký čas, co jsem zrušil svůj profil na FB a také zvažuji prodej „chytrého“ telefonu i nákup „normálního“. Informační instatní polévky už mám delší dobu dost, mojí prací otupělou mysl nijak nebystří. Myslel jsem si, že když si nechám informace „naservírovat“ ze sociálních sítí a rss agregátoru, tak ušetřím množství času, ale člověk pak přichází o pravý požitek z hledání a nalézání. Přeji hodně zdaru v odpojeném světě!

 • A nejde mit oboji? Taky ctu Respekt a dalsi nepovrchni tiskoviny, ale zaroven v metru procitam ledacos na webu. Facebook ignoruju.

 • jo zavislost je svina. diky ni porad odkladam reklamaci kaisera.

 • Fakt je, že s těmito „technologickým závislostmi“ problém je – když nic jiného, tak je to děsný žrout času…
  Přirozeně jsou projevy u každého člověka jiné – já třeba nemám absolutně problém se závislostí na mobilu, ale co se týče notebooku a internetu, tak tam jsem už nedávno rozjímal nad tím, že toho v podstatě promrhaného času je trochu moc a asi se taky pokusím jít trochu do sebe. Když se to ale celé nasčítá za větší skupinu lidí, tak se obávám, že čísla toho promrhaného času vyjdou dost úděsná a když se připočtou i zmíněné otázky příliš povrchního pohledu atd, tak to problém je docela citelný.

 • jj pěkně napsaný..
  taky pozoruju, že než abych kvuli informaci (třeba kvuli pravopisu či právní, medicínskou radu) vyhledal člověka, CO TO VÍ, spokojím se googlem.. 🙁

 • Moc pěkný článek, díky za něj. Zkusila jsem jít ještě dál, najít pár lidí, co by zkusili žít bez mobilu úplně. Trvalo mi to asi půl roku a oslovení pár stovek kamarádů a známých a známých známých…, než jsem našla jich aspoň pár. Zajímavý, někdo má absťák a paniku, někdo se cítí mnohem svobodněji. Nouveau Riches se jim říká… těm, co si dovolí nebýt neustále ve online ve vztahu k síti i druhým lidem.

 • Super, díky za průběžné informace z akce 🙂

  A doufám, že příště bude i něco negativního, neboť musí být komplikace.

  Jen pro zajímavost s těmi offline médii (noviny, časopisy). Už přes půl roku se snažím do firmy pro své lidi dostat předplatné jak odborných časopisů, tak méně odborných. A bohužel nemůžu prostřelit argumenty, že jim platíme internet, tak proč ještě něco dalšího, když na internetu je vše… Ano, je tam vše, ale musím vědět, co hledám. Pokud nemám klíčové slovo, tak čtu jen část toho mega internetu a jak PZ správně popsal, mohu přebírat (chybné) závěry dalších povrchních čtenářů.
  Těším se na další díl experimentu. A odložil jsem nákup nového telefonu, který mi ušetří spoustu práce, která bez něho neexistuje 🙂

 • Taky mě někdy samotného zaráží, že si přečtu u většiny článků pouze titulek a vůbec nemám potřebu číst celý text.
  Ale popravdě, většina článků je 4 řádky agenturní zprávy + 25 řádků omáčky /rozvedený titulek, text zprávy, nicneříkající autorův rozbor zprávy, související informace = co už jsme o daném tématu napsali/.
  Proto mi vyhovuje Reflex, Respekt apod. kde se vyplatí přečíst od začátku do konce i rozhovor s baletním mistrem na odpočinku.

 • Blahopřeji ke znovuobjevení rozumu.
  Jinak já se mobilnímu Internetu nijak nevyhýbám, koneckonců potřebuji jej i pracovně (čas od času musím být online kvůli dohledu nad servery). Vždy jsem si ale dával velký pozor, aby se ze mě nestal novodobý povrchní primitiv – oběť, která technologie vpodstatě neumí používat ke svému prospěchu. Nikdy jsem nebyl na jakémsi podivném Fajcůku :-), módní sociální sítě mně prostě nic neříkají (možná mě zaujmou až nějaké asociální :-)), chce – li mě někdo kontaktovat, má možnost přes E-mail a někdy večer Jabber. Přitom s Internetem žiju vlastně už skoro 17 let, před tím s Fidem a BBSkami…
  Velmi záleží na tom, zda člověk tyto věci umí opravdu používat, obětí je mně upřímně líto. Přeji autorovi blogu, aby v rozumné míře vydržel a nešlo jen o nějaké líbivé dočasné gesto.

 • Tož článek je napsaný parádně. Já procházím podobnou změnou už cca rok a musím říci, že je to paráda. Závislý jsem asi nikdy nebyl, ale vyčlenil jsem si přesně čas, kdy budu na netu. Člověk najednou zjistí, že má více času. Možná to souvisí i s věkem. Taky je zajímavý zjištění, že internet má jednu obrovskou nevýhodu – hrozně balastu a žvástů a už mě nějak nebaví se tím prokousávat……..

 • pekny clanek…ja sam na svem htc datovy tarif sice nemam, ale kdyz vlezu nekam do hospy, kde je wifi, hnedle zabrouzdam. den bez netu u rodicu – a zacne mne bolet hlava:)….dale uz to ale poustet nechci, fejsbuuk ignoruju ostentativne. mozna ale bude treba byt asi vazne trochu radikalnejsi….jak je zde psano-neodpovidat hned na maily, neviset furt na chatu-a radeji se zacit zase vice s lidmi bavit face to face…
  jsem ve strednim veku a pomalu mne ta stadnost informacni spolecnosti taky zacina desit-jen si nekdy rikam, neni-li to prave tim, ze pomalicku zacinam starnout a nestiham toho uz tolik, kolik ti mladi vlcaci okolo mne…..

 • Před 5lety jsem s mobilem švihnul o zeď a jsem relativně svobodný. Chvíli jsem byl za blázna, ale okolí si zvyklo. Mám pevnou a číslo zná jen rodina a pár dobrých kamarádů. Internet neřeším. Jsem introvert a sociopat. Lidi jsou mi ukradený. Nedružím se. Zprávy mediálních zmrdů nečtu. Hodně si vybírám co chci do hlavy. Protože z hlavy mi to už nikdo nikdy nedostane.

 • Já jsem pouze vyhodil všechny přátele na FB a čekám kdo si toho všimne kdo ne má smůlu. tak jsem z cca 60 reálných přátel na 3 současných :), absták trochu je (po tom vědět co se děje, fb jsem měl jen coby konzument událostí u přátel).

  U iphone jsem vypnul sync mailů a mam synchronizované pouze kontakty a kalendář a je lépe. IM+ už téměř nepouštím a mám klid, sice to bylo kromě navigace v podstatě nejdražší app ale za klid to stojí.

  Vsadím se že do prázdnin bude iPhone zpět.

 • Pro mě je zas retro psát něco na internetu v češtině. A diky za pobaveni synchronizací novin ze stanku do tašky. Ale dál už TL;DR

 • O tom čase jsi to vystihl perfektně. Když furt něco sleduješ tak není čas. Jenže, když všechno vypneš, jen sedíš a přemýšlíš – najednou tě napadnou perfektní názory, témata (třeba na blog). Já vlastně všechny témata o kterých bych chtěl napsat do budoucna mne napadli tímto způsobem.

  Jinak hezký článek. Vystihl jsi všechno podstatné a líbí se mi tvůj názor. Není to soupis hloupostí z internetu, ale vlastní názor s přidanou hodnotou :).

 • když sem si pročítal tvůj článek, uvědomoval sem si smutnou realitu dnešní doby. v životě bych si nepřipustil, že něco takového je možné, ale máš 100% pravdu a nejhorší na tom je, že jsem na tom i já sám závislej. asi bych s tim měl něco udělat… něco malýho do začátku – třeba smazání z FB nebo aspoň ten internet v mobilu odříznout…
  fadim ti a pokračuj dál…

 • … Y2K,mikroplatby, blogy, soscite… dycky se nejade nejaky to HYPE aby lidi meli modlu. Ja na to kaslu, internet tezim a zpracovavam pro svou spotrebu, a kdyz nepracuju sem s rodinou a prateli. Stinnou strankou je ze nekdy prijde ze serveruu SMS ze nejdou, to se hoplt pak musi pres mobil do prace(ingernetu), a to tak ze hned, protoze se nekomu zastavil ropnej vrt (tim i mne) ale tak to bylo dycky. Ke kravam se stava kazdej den ve 4:00…. Njoy 2010+

 • Bude další článek na oto téma? Na facebooku už od Vás byly nějaké příspěvky z iPhone, tak jsem zvědav jestli jste se nevrátil zase zpět k online životu :-D…???