Bluetooth versus ZigBee versus WirelessUSB, je v tom trochu zmatek

Patrick Zandl · 26. srpen 2003

V poslední době jsem četl hodně článků na téma, zak ZigBee ohrožuje Bluetootha jak se do toho ještě začíná míchat WirelessUSB. A jelikož jsem i dnes na Mobilu, překvapivě od Petra Nachtmanna četl článek s nadpisem Bluetooth ohrožen pilnou včelkou, Ericsson chce zachránit situaci, řekl jsem si, že ten zmatek je třeba uvésti na pravou míru.

Bluetooth není ZigBee a oba dva protokoly radiového spojení jsou k něčemu jinému. Jediný jejich společný znak, pro který je novináři staví proti sobě, je fakt, že pracují v radiovém pásmu 2,4 GHz. Je to ale stejné, jako porovnávat infračervené dálkové ovladače televize s infračerveným rozhraním IrDa.

ZigBee je robustní protokol určený k stavovému přenosu informací nebo k bezpečnému přenosu dat na nevysoké rychlosti. U ZigBee je důležitější, že jej nelze tak snadno zarušit a že informace bude dopravena k cíli. ZigBee se totiž má nasazovat jednak jako náhrada oněch infračervených ovladačů a jednak jako spojovací článek například domácí zabezpečovací techniky. ZigBee přenáší stavy, přenáší informace o tom, že se zapnulo ústřední topení, nebo že kamera detekuje pohyb - v takovém případě může i přenášet, co kamera snímá.

Bluetooth oproti tomu je náhrada datových kabelů a slouží k propojení "vyšší elektroniky" - tedy k přenášení náročnějších datových objemů. U bluetooth se nepředpokládá, že jej bude někdo systematicky rušit, zato se požaduje, aby data přenášel svižně a aby poskytoval prvky bezpečnosti na bázi párování zařízení. ZigBee oproti tomu umí ovládat všechna zařízení v dosahu stejně, jako libovolným dálkovým ovladačem televize můžete ovládat jinou televizi podobného typu.

Na první pohled to vypadá, že oba protokoly dělají totéž. Ano, i bluetooth můžete použít pro ovládání televize stejně, jako ZigBee a stejně, jako můžete vzít příslovečný  kanón na vrabce.

Hlavní důvod, proč Ericsson pracuje na lehčí verzie bluetooth je v tom, aby svoji technologii napasoval i tam, kde se očekávalo nasazení ZigBee. Ericsson pouze zavětřil nový trh a hodlá se spíše po ZigBee vrhnout lehčí verzí svého protokolu, než že by se obával, že podstatně pomalejší a jinak pracující ZigBee bude schopen převzít trh bluetooth zařízení.

Zcela jiná je situace s WirelessUSB. Prakticky pitomý, ale docela rychlý protokol by už bluetooth konkurovat mohl. Jenže kdo ho potřebuje? Nikdo - bluetooth je v prosazování dále a je podstatně lepší. Na druhou stranu, známe příhody, kdy někdo přišel později s horším výrobkem a stejně z něj udělal standard...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook