Bluetooth sníží cenu za telefonování, Alcatel představoval 535 a 331 modely

Našel jsem zprávu, podle níž British Telecom hodlá umožnit telefonům vybaveným bluetooth volání skrze speciální přístupové body vybavené bluetooth. Zprávičku jsem našel na IT News, zapátral jsem, protože se mi zdálo divné,když jsem v ní četl, že podle BT půjde o stavbu velké bluetooth sítě. Nakonec se ukázalo, že BT hodlá představit technické řešení podobné základnové stanici DECT telefonu, tedy krabičku vybavenou bluetooth a přípojkou do telefonu, díky níž budou moci bluetooth telefony sloužit jako bezdrátové telefony za lokální poplatek. Vše by mělo být kombinovatelné i do firemních ústředen pro lokální volání na ústředně zdarma. Zní to slibně, ale bluetooth hlasový profil má jen málo zařízení a i dosah současných zařízení je kolem 10 metrů, spíše než proklamovaných 100 metrů.


Alcatel včera v Kaabě představoval své nové modely 535 a 331 (ten první už prodává T-Mobile) a tak jsem se zašel podívat. Asi poprvé jsem viděl, že výrobce mobilů si přinese konkurenční telefony a umožní novinářům to porovnat hned a na místě, Alcatel srovnával svůj 331 s Siemens A55 a Nokia 2100 – a srovnání vypadalo docela příznivě pro Alcatel. Jeden reklamní slide z presentace vidíte zde 🙂


Já na ty levnější modely moc nejsem a tak jsem se spíše zajímal o 535 vybavenou barevným displejem a MMS. Telefonek designově vypadal hezky, i funkce se mi pozdávaly, snad jen MMS by mohly být i s videem, ale kdo to dneska umí (Series 60 telefony snad jen). Navíc v nabídce T-Mobile je to telefonek v dotaci za 2000, bez dotace pro zákazníky za sedmičku. A to už je opravdu velmi slušná cena, však se Alcatel pochlubil, že T-Mobile odebral slušné množství a za velmi slušnou cenu. Však také po srpen ho má T-Mobile exklusivně. První dojmy z 535 na Mobil.cz.