Bluetooth rizika: snarfing a bluejacking


REKLAMA:

Podcast Povídání o Apple, Tesla, Muskovi a cestách mezi BTC a EU na Mars

To je Patrickův týdenní podcast. Poslechněte si, jak se věci opravdu mají ve světě techniky. Ty důležité a podstatné, které vybral někdo, kdo tomu rozumí, ne generátor zpráv.
Rozcestník k podcastu i web verzi najdete zde.


 


Na serveru The Register byly publikovány údaje o bezpečnostní chybě bluetooth technologie u některých telefonů Ericsson a Nokia. Konkrétně jde o mobily Ericsson T68, T68i, T610, Nokia 6310i a 7650, u kterých lze tyto položky stahovat i bez autorizace majitele ve visible režimu. Chyba umožňuje přístup k telefonnímu seznamu a kalendáři a její objevitelé Adam a Ben Lauriovi ji nazvali snarfing. Podrobnosti najdete na stránkách BlueStumbler. Slovenský článek rovněž na SME.


Bluejacking je starší fenomén a nejde o žádnou bezpečnostní chybu, jen o vlastnost, kterou je třeba mít na paměti. Jde o to, že bluetooth zařízení umožní přijmout (nikoliv už uložit) vizitku i bez svolení majitele zařízení. Vypadá to jako pitomost, ale lidi se prostě baví tím, že si v metru prohledají dostupná bluetooth zařízení v okolí a pak na ně pošlou vizitku s textem „Jsme krok za tebou. FBI“ nebo si tak začínají povídat. Vizitka se samozřejmě uloží až po schválení uživatelem, ale o to až tolik nejde. Podrobnosti najdete na výše zmíněném BlueStumblerovi, dále také na BlueJackQ a nebo dokonce česky na MobilManii Bluejacking: zvrhlý fenomén vystrkuje růžky.

Odebírejte Patrickův Newsletter

Technologie v souvislostech. Týdenní komentář, který jde za pěnu dní.

Invalid email address
Slibuji, žádný spam. Co sám nerad, nečiním jiným.

1 komentář