Blog od nepřátel blogů aneb Gadgets.cz od Cpressu

Gadgets.cz

Živě si to v minulých dnech rozdalo s weblogy v několika článcích a nyní poté, když čtenářům osvětlilo, jakou žumpou weblogy jsou, rozhodlo se jeden vlastní blog spustit. Jmenuje se Gadgets.cz a je o takových těch hračičkách a zajímavostech. Inu, proč ne.

Gadgets.cz je instalace Drupalu se šablonou inspirovanou klasickými bloggerovskými šablonami, doplněnou o reklamní tagy. Výhoda tohoto přístupu je jasná – snadno a rychle to nainstalujete, teď se rozhodnete, za dvě hodinky to běží. Není mi zcela zřejmý komerční význam tohoto kroku. Gadgetovské hračky se k nám dovážejí jen málo a stejně málo se prodávají, takže inzerce na ně je minimální. V ČR je gadgets stále ještě MP3 přehrávač – jenže těch je nahusto na Živě. Zatím tu běhá reklama na Živé ADSL (což není ADSL bez agregace, ale ADSL prodávané serverem Živě, kdyby vás jméno mělo mást). K tomu druhý banner nese inzerci na Skype sluchátko. Jde o zabírání trhu, nudu v Brně či jen pokus? Považují editoři Živě gadgets za tak vzdálené zaměření Živě, že je bylo třeba osamostatnit, nebo to má hlubší smysl, sledovat, jak se čtenáři zachovají k serveru vedenému profi firmou na způsob blogu?

PS: V komentářích na blog.macich.net Marek Lutonský uvádí, že Gadgets.cz vzniká ve spolupráci s V. Janečkem, autorem Supervěci.cz. Jsem zvědavý, jak se takový server chytne u nás.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

12 komentářů

 • Původně jsem se nechtěl vyjadřovat, ale teď se dívám, že je to opravdu veselá slátanina. Čekal jsem spíše technické serepetičky, ale je tam všechno – od velkých amerických aut přes nový displej až po nádstavec na prodloužení jazyka u psa.

  Tak jsem udělal reklamu a můžu jít. Nepochybně zajímavý pokus, jen co je pravda. Otázkou zůstává, nakolik je to vážně myšlený projekt nebo spíš PR Cpressu…

 • No mierne som tusil, ze by tam mohlo byt spojenie so superveci.cz, chcel som to mat potvrdene. Napriek tomu by snad nebolo odveci triestit "sily". Mne sa povodne najviac pacil styl este za cias http://gadgets.bloguje.cz/

 • [1] No, právě proto jsou příspěvky členěny do kategorií – můžete číst pouze tu, která vás zajímá a psí jazyky a super bouráky nemusíte vůbec potkat 😉

 • Náhodou, mně se ten web líbí. A na ten "prdící" polštářek, o kterým jsem si přečetl právě na gadgets.cz, prý už jde dokonce reklama v TV.

 • [3] Pravda, to jsem nějak přehlédl. Ale málokdy se mi chce něco filtrovat – většinou čtu titulní stránku jak leží a běží a kdyžtak jdu jinam.

  Poučen navštívím opět…

 • Pořád se točíme kolem terminologie: co to vlastně je ten blog. Pokud zůstaneme jen u vnější stránky, tj. že články jsou vidět celé na titulce a stohují se za sebe do jednoho velkého pruhu, tak Gadgets.cz asi blog je.

  Podle mého názoru je ale hlavní rozdíl v tom, jestli jde o osobní deníček jednotlivce, o jeho vlastní názory na libovolné téma, nebo o web s redakcí, editorem, vydavatelem (přičemž ve všech případech nejde o jednu osobu). Z tohoto druhého pohledu myslím Gadgets blog není.

  Pravda, zatím jsem tam nejvíc vidět já, ale to je jen počáteční stav, kdy projekt potřebuji rozjet. Postupně jej budu předávat kolegům z našich redakcí, budou se zde víc objevovat externí redaktoři. Myslím, že zrovna tohle není typický znak blogu.

  Když se na Živě objeví články, které píšou o blozích spíše negativně, neznamená to, že celé vydavatelství rázem mění stanovy a dopisuje do nich odstavec s povinnou nenávistí k blogům. A to je další rozdíl mezi běžným webovým médiem a blogem ve smyslu deníčku jednotlivce, který zde prezentuje jen své názory.

  Ne, myslím si, že Gadgets.cz není blog. Ale na druhou stranu – není to vlastně jedno?

 • Patricku, máš nás nesprávně zaškatulkované coby nepřátele blogů (ostatně vůbec pojem "správné zaškatulkování" je contradictio in adiecto). K blogům nemáme žádný emocionální vztah, snažíme se je a jejich význam pro svět i Internet jako správní novináři hodnotit tak nezaujatě, jak je jen možno.

 • [7] Nemám vás zaškatulkované. Jen jsem použil oblíbenou novinářskou metodu tvorby titulků tak, aby obsahovala všechna klíčová slova. Ostatně, proč se nepozastavit nad tím, že ještě nedávno jste blogy na Živě považovali za dekadenci a nyní formu blogu sami používáte.

 • Podle mě to blog není.

 • [4] Zrovna ten prdící polštářek jsem ocenil. Je fakt že to není technická věc, v TV jsem ještě nic takového neviděl, každopádně se mi tato informace docela hodí a přemýšlím o něm.

 • [6] Blog je definovaný formou. Ne způsobem psaní, objektivitou (subjektivitou), počtem publikujících.

 • [11] hmm, tak to já bych zase řekl naopak. Co je to "forma". To že nějaký magazín použije nějaký blog-optimised redakční systém nedělá z toho magazínu blog, stejně tak jako když bude někdo psát svůj deníček na Genesis, tak se z toho nestane magazín. Server, kde nejsou v žádné míře osobní záležitosti, publikuje na něm více lidí a eliminuje osobní názory bych blog nenazval (případně bych to zařadil do podvarianty profesionální blog, ala marigold).