Bezrámečkový displej je koncem designu mobilních telefonů

Tohle je dost zajímavý postřeh: bezrámečkový displej je koncem designu mobilních telefonů. Přišel s ním designer Philippe Starck (dělá design některých Xiaomi telefonů) – a pravděpodobně každý, kdo nějaký bezrámečkový mobil viděl. Jsou si podobné jako vejce vejci a takový Essential od iPhone X je na fotkách z větší vzdálenosti těžko rozeznat. Zatím to zachraňují rozdílné stranové poměry, ale věřím, že vymýšlet ideální stranový poměr bude pro designery za chvíli dost otupující.

Vždycky jsem tvrdil, že dnes všechny mobilní telefony vypadají jako iPhone. Ne samozřejmě úplně doslova, ale pokud se podíváte na mobily v roce 2006, měly nejrůznější stranové poměry, provedení klávesnic, čudlíků. Po roce 2010 už v podstatě neexistovalo jiné provedení, než jaké zavedl iPhone – tedy čelní displej přes maximum plochy a pod ním zpravidla jedno tlačítko, které se v posledních dvou letech stále více stěhuje na zadní stranu mobilu. Jde už hlavně o čtečku otisku prstů, která určitý rozměr potřebuje.

S rozpoznáváním uživatele podle jeho obličeje experimentuje Apple již velmi dlouho (původně s ním počítal do počítačů) a funkci Face ID až nyní nabízí ve svém nejdražším přístroji. Opatrnost má to smysl – oproti podobné (a dva roky staré) funkci v Android telefonech je Face ID významně dále a mnohem spolehlivější, neoklame ji ani fotka, ani zavřené oči ani tma a funguje rychle. Zrovna rychlost i spolehlivost je přitom pro takovou funkci klíčová, i rozpoznávání otisků se ujalo až tehdy, když Apple přišel s použitelnými parametry a koho by napadlo srovnávat to s deset let starou koncepcí otisků prstů v noteboocích.

Qualcomm sice ještě před představením FaceID sliboval stejnou funkci jako standard ve své nové čipové sadě, ale jak se ukazuje, čipovou sadu bude dodávat ve vzorcích příští rok a v množství spíše jeho koncem. A tak androidí obdoba Face ID má před sebou spíše osmnáct měsíců, ale možná také dva roky, než bude možné ji běžně používat. Což nevylučuje, že řada výrobců (Samsung) nebudou tlačit o řád horší funkcionalitu jako ekvivalent.

iPhone X versus LG G6. To ještě rámeček má, ale nebýt brady dole, už by jen rozhraní naznačovalo, že jde o dva různé telefony… 

Jenže identifikace uživatele nebyla hlavní překážkou, po pravdě ani Home tlačítko. Obojí by šlo odhodit již dříve, jenže nebyl důvod. Apple je skoupý na změny, které se dělají jen proto, že je možné je udělat a bylo zřejmé, že jednou bude měnit jak způsob identifikace uživatele, tak přístup k home obrazovce a nehodilo se to dělat nadvakrát.

Podstatné je, že až v poslední době se výtěžnost displejů a uložení elektroniky dostaly do formy, kdy bylo možné rámečky odstranit i u zařízení, které se budou vyrábět v desítkách milionech kusů, jako je iPhone. To za prvé. Za druhé se začalo řešit vytvarovaní displeje tak, aby mohl obsahovat sluchátko – mikrofon a větší reproduktory už jsou dávno uloženy na hranách. Až se podaří vyřešit úspěšně i zvukovod, rezonanci skla nebo cokoliv, co umožní nedělat do horního kusu displeje výkus pro sluchátko, bude bezrámečkový design už zcela dokonán.

A to je ten problém. Jak se odliší mobily, až bude vlastně nejvýhodnější, aby vypadaly stejně ze strany, z níž je vnímáme nejvíce? Vlastně nijak. Starck říká, že je to tak dobře, protože mobil má dobře přenášet hlas nebo data a jeho vzhled je vlastně nedůležitý a tradičně byl daný technologickými možnostmi. A ideálem samozřejmě bude, až fyzické provedení mobilu bude zcela dematerializováno, napojeno na lidské smysly a fyzická podoba mobilu skončí. Jak je to ještě daleko? Už ne mnoho ve většině ohledů, až na tu zobrazovací jednotku…

Co je tohle za telefon? iPhone X? Essential? Ne… Xiaomi Mi Mix 2

Čím se mobily budou odlišovat v budoucnosti? Vnitřkem – tím, co budou umět a jak to bude pohodlné. Jenže tahle změna má ještě jeden dopad. Mobily přestanou být statutovým symbolem. Už nebude možné dodávat si společenského statutu tím, jaký mobil v restauraci vyložíte na stůl, protože nebude co vykládat nebo to nebude příliš odlišitelné.

Nakonec se může stát, že iPhone bude posledním designem mobilního telefonu…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

 • „Mobily přestanou být statutovým symbolem. Už nebude možné dodávat si společenského statutu tím, jaký mobil v restauraci vyložíte na stůl“

  Už aby ta doba zde byla a přestaly se konečně řešit takovéto kraviny.

 • Design je prece o tom, jak to funguje. Ne jak to vypada.

 • Samsung má rozpoznávání tváře (Face ID), které sám nedoporučuje jako příliš bezpečné, a pak rozpoznávání duhovky (Iris ID), které má být o řád bezpečnější jak prst, a je taky extrémně rychlé.

  To jen tak na okraj… Apple má jen ono „Face ID“, byť to samotné implementované lépe (infra kamery a diody oproti klasickému foťáku Samsungu).

 • Telefon nepřestane být statusovým symbolem, protože okolí zpravidla ukazujete zadní stranu přístroje…
  Notebooky dnes taky vypadají všechny stejně, ale některé mají na víku jabko a jiné ne. Totéž telefony.

  • Zadní stranu telefonu ukazujete hlavně při volání, což je dnes u mobilů jen okrajová funkce 🙂

   Až bude displej bez rámečku až do kraje, tak přeteče za okraj a až bude i na zádech a vlastně kolem dokola telefonu, tak to teprve bude konec designu :o) … a pak bude konečně zase na řadě nějaká ta klávesnice 😉

   • No, nevím jakje to u vás, ale většina lidí v mém okolí se dívá na telefon zepředu a většina ostatních tedy vidí – ano, sice pod úhlem, ale přesto – zadní stranu přístroje.

    Jinak zadní stranu telefonu dnes ukazujete (myšleno přímo, vertikálně) hlavně při fotografování – a to platí i pro selfíčka.

 • No, tvrdit, že nikdo nebude mít další 2 roky rovnocenné řešení, je dost odvážné tvrzení vzhledem k tomu, že Samsung už má obdobně rychlé a spolehlivé řešení v podobě čtečky duhovky.
  Myslím si taky, že tady Apple trošku slevil ze svých zásad nasazovat nové technologie, až jsou skutečně odladěné a lepší než předchozí řešení. Face ID je podle všeho výrazně pomalejší než čtečka otisku prstu. Už jen kvůli tomu, že s otiskem prstu můžu telefon odemknout už při vytahování z kapsy a při pohledu na něj už je „ready“. Ve výsledku je to i méně klepnutí. Na odemknutí iPhonu X jsou potřeba dvě klepnutí na displej. Telefon se čtečkou odemknu jedním stisknutím a pokud se čtečka umístí na nějaké přirozené místo (nejlepší to má IMHO Sony na straně, kde má většina lidí palec), tak je to pořád lepší řešení.
  Apple měl raději investovat čas do implementace dostatečně malé čtečky otisku prstů, která se vejde do bezrámečkového telefonu, a Face ID si nechat na později. Nebo ho mít jako volbu, jak to dělá třeba Samsung, a čtečku odstranit až v momentě, kdy je Face ID opravdu po všech stránkách lepší a čtečka otisků prstů není potřeba.

 • Podle mého názoru je ten „konec designu“ dán spíš jevem, který bych popsal jako „posun velkosériovosti do absurdity“…
  Tohle je totiž u současné elektroniky kámen úrazu, firmy se nějak odnaučily produkci v menších sériích. Absurdita je v tom, že menší sérií jsou dnes míněny desetitísíce, u mobilů někdy dokonce statisíce, počítá se v miliónech.
  V minulosti se samozřejmě všichni snažili o růst sériovosti, to je logické a pochopitelné, nicméně za normální se braly hodnoty minimálně o řád (možná i o dva řády) menší než dnes, což vytvářelo prostor pro více variant. Jenže dnes je za úspěch považován pouze tak velký počet, že si nikdo nedovolí jít na trh s méně tradiční alternativou, které by se reálně prodaly v lepším případě „jen“ statisíce kusů o desítkách tisíc nemluvě, proto jde každý „na jistotu“. Popravdě moc netuším, co by se s tímto dalo dělat, obávám se, že nic 🙁