Běžné potíže s peněženkami pro kryptoměny

Nikdy před tím mě to nebralo. Skladování větších kryptočástek jsem nechal na cold wallet, případně zkušeným kolegům, na menší jsem prostě měl aplikaci v mobilu. Jenže pak jsem přešel z Androida zpět na iOS a znervózněl jsem. 

Víte, jak se vždycky říká, že těch dvanáct slov vám obnoví peněženku? Ono to funguje dobře. Jenže ne vždycky, ne všude a ne úplně. Tak například ta Mycelium peněženka – z Androidu na iOS software té samé firmy, tam to nefunguje. Nevidíte ani zůstatek, ani transakce. Googlováním zjistíte, že je to známá chyba, s níž se nic neděje. To samé při převodu na další peněženky. Nakonec se to dá spolehlivě rozchodit jen málokde a nejlepší řešení je z Mycelia utéct. Bohužel tím, jak je bitcoinový svět dost rozkolísaný, není moc jiných řešení.

Existuje celá řada vypulírovaných bitcoinových peněženek na iOS, jenže nestíhají vývoj. Nestíhají třeba nastavení poplatku za transakci, takže v dnešní době převádějí peníze jen za draho, neumí třeba alternativní měny, které jsou vhodné pro běžné užití (v tom se chytá Litecoin třeba). A často nemají jiné forky Bitcoinu jako Cash – což nevadí každému, ale výběr to může zúžit.

Z hlediska bezpečnosti jsem si říkal, že by bylo zajímavé podívat se na hardwarovou peněženku. Sympatický český Trezor právě představil novou verzi, bohužel se ještě neprodává a starou jsem chtěl. Takže jsem koupil Ledger Nano S. Bohužel to ukazuje většinu nevýhod, jaké lze od takového produktu čekat. Peněženka nefunguje samostatně bez počítače (leda s mobilem a mimochodem v českém app store nemá přístupnou aplikaci), nefunguje to bez aplikace použitelné jen přes Chrome/Chromium. Jestli jste si mysleli, že Ledgerem bezpečně zaplatíte i přes počítač, který plně neovládáte (třeba v internetové kavárně), tak na to asi můžete zapomenout.

Pro běžného uživatele je to stále těžké a matoucí. Použitelnost mobilních peněženek na iOS pokročila, ale tím se zase vytratila variabilita. Například většina peněženek neumí vymazat privátní klíč, abyste mobilní peněženku mohli používat jen pro prohlížení operací. Zejména u Bitcoinu, kde jsou stále dost vysoké transakční poplatky a používáte je jen pro větší platby, to pro řadu lidí má z pohledu bezpečnosti smysl, autorizaci dělají na počítači. Je to dobré tehdy, pokud peněženka umí více oddělených účtů, přičemž ten, na kterém máte větší množství prostředků, není běžně na mobilu určený k placení.

Na iOS doporučuju vykašlat se na dříve dost chybové Mycelium (nová verze to vylepšuje, ale stejně k ní nepanuje důvěra) a podívat se na Bread wallet (mám rád švýcary) nebo Airbitz, která má to hlavní: je deterministická/podporuje HD, SPV klienta i bezpečnost přes TouchID. Pokud ovšem přecházíte z Mycelia na Androidu, prostě si peníze převeďte z androidí peněženky (klidně pomalu a za levno) do nové adresy. Jinak je to problematické.

Přitom oddělení kryptoměnové peněženky z počítače, který běžně používáte, má velký smysl. Je příliš snadno kompromitovatelný. Pro běžné použití je autorizace mobilem bezpečnější, jenže člověk implicitně nemá důvěru k tomu, že mobil neztratí. Záloha seedu je naprostou nutností, ale kdo ji dělá pořádně?

Samostatná hardware peněženka je dobrá věc, ale mají před sebou ještě dlouhou cestu. Ledger táhne nižší cenou, ale je to výrazně osekaná věc. Trezor v nové verzi neznám (hejhej, je to český, to bude dobrý!) a láká mě vyzkoušet BitLox, který podle popisu by mohl být velmi zajímavý. Otázka je, jaký bude v praxi.

Jestli máte nějakou lepší zkušenost kolem peněženek s iOS, dejte vědět. Takový fajn přehled peněženek je tady. PS: O webových ani neuvažujte. 

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • Proč webové ne? Chápu lidi, kteří utíkají od bank, protože chtějí mít přímou kontrolu nad penězi. Ale to není můj případ. Právě kvůli výše uvedeným důvodům jsem přešel na Coinbase. Nemusím řešit zálohování, synchronizaci mezi zařízeními, klidně pošlu platbu z cizího zařízení (je to krapet zdlouhavější kvůli 2fa a ověření na email, ale jde to docela v pohodě). Mají prostředky u nich uložené pojištěné. Ne nadarmo mají 12 milionů uživatelů.

  • Protože Mt. Gox (to je v kryptoměnách dobrý příklad, vygooglujte si články k němu). Je příliš těžké věřit provozovatelům peněženky že si něco neulijí a že ji ubrání proti útočníkům.

   • Já případ Mt.Gox znám, ale myslím, že je Coinbase přece jenom jiný. Drží nad nimi dohled jako nad burzou americké regulační úřady. Když došlo k tomu podivnému propadu ETH na moment o 99 %, úřady s nimi okamžitě začaly vyšetřování. Vklady mají pojištěné, což má dva efekty: 1. když je někdo hackne, tak člověk dostane peníze zpět, 2. ta pojišťovna na ně bude určitě tlačit, aby co nejvíce eliminovali riziko. Spolupracují s nimi renomované firmy jako Fidelity.
    To opravdu není nějaká startupová peněženka někde v Asii, která by si mohla jen tak ulít peníze a zavřít krám.
    Dlouho jsem měl BTC taky jen u sebe, ale potom, co jsem o ně vlastní chybou málem přišel, jsem usoudil, že na Coinbase budou víc v bezpečí. A s neporovnatelně lepší uživatelskou přívětivostí.
    Jediné praktické negativum v tom, že nemám ke svým bitcoinům přímý přístup, je u forků. Tam člověk zcela závisí na tom, jestli a kdy ten fork bude Coinbase podporovat. Doteď třeba nemám přístup k Bitcoin Cash.

 • Máš zkušenosti s vývovojem internetu věcí. Co si myslíš i měně IOTA, která se chce stát „internetem“ pro takovou technologii?