Bezdrátový pražský internet – někdo upadl na hlavičku a hřebíček to nebyl

Kauza bezdrátového internetu v Praze se mi zdála být natolik komickou, že se jí zabývám na Marigoldu jen okrajově, jednou za uherský rok. Zdá se, že uhrovitost tohoto roku je dostatečná k tomu, abychom se k tématu vrátili.

Zopakujme si základní fakta alespoň v podobě, v jaké odpovídají turbulentní době. Pražský magistrát hodlá vybudovat bezdrátovou síť pokrývající části Prahy či snad i celou. K tomuto účelu hodlal vydudat peníze z Ministerstva informatiky v rámci podpory broadbandu, což ministerstvo prohlédlo jako šaškárnu a věc odpískalo. Magistrát se následně obrátil na nejrůznější fondy a dotace, rozpočet navýšil na částku přes 300 milionů a doufá, že celá věc projde.

Dívám se na to s krajním opovržením a despektem. Celá záležitost je po stránce odborně-technologické i ekonomické tak labilní, že označit ji za od prvopočátku zmanipulovaný podvod mi brání jen fakt, že selská logika a ekonomicko technické argumenty u soudu neplatí. V každém případě můj striktně soukromý názor v kostce zní: každý v magistrátu, kdo je pro, je buďto hrubě uplacen nebo prd rozumí internetu, jakožto i ekonomice. Obojí je pro mne důvod, aby na svém místě nesetrvával déle, než je nezbytně nutné a snad jen škoda, že doba defenestrací je, zdá se, dávno za námi. Přeci jen 300 milionů není málo peněz.

Argumenty pro metropolitní magistrátní síť jsou veskrze úsměvné, ačkoliv na první pohled vypadají být sexy. Představa babičky, která benefituje z bezplatného přístupu do magistrátní sítě a jednoduchého kontaktu se státní správou, je mírně řečeno… ehm.. naivní. Babička při slově digitální podpis vezme do zaječích, její syn také a teprve vnuk se možná chytne. Hlavně zděšením za hlavu a řekne babičce, aby všechno vyřídila po staru tím, že dojde na magistrát s krabičkou kávy a vyřídí, co vyřídit třeba jest. A pokud by chtěla opravdu digitálně komunikovat, nechť se jí zřídí terminál na magistrátě, což není sice tak pohodlné, ale o mnoho levnější pro všechny strany.

Oproti tomu stojí argumenty více ku zvážení, zejména narušení hospodářské soutěže. Magistrátní plánovači pod tlakem tohoto argumentu uvážili, že síť nabídnou jako infrastrukturu, jako velkoobchodní médium. To je šlechetná ohleduplnost, bohužel je usvěčuje hlavně z toho, že předešlé argumenty jsou jen hledáním důvodů, nikoliv pravou příčinou. Tou je touha stavět a spolu se stavbou rozhodovat o stamilionech. Proč si to myslím?

Na to se odpověď hledá snadno a je skrytá v prostém technologickém faktu: pokud magistrát nevyšaší nějakou privátní frekvenci, bude muset použít technologie na bázi WiFi, ať již v pásmu 2,4 nebo 5 GHz. Což jsou v principu technologie pomalé, pro danné použití nevhodné a rychlostně i kapacitně nedostačující – a to je známo každému, kdo se s nimi setkal, čtenářům Marigolda najmě, takže nebudu unavovat tím, abych to vyargumentovával. Nabízet na nich síť velkoobchodně jménem magistrátu smrdí průšvihem nejenom z hlediska vyšetřování korupce, ale především z hlediska technického i ekonomického.

Trend je Optika do domu …

Kdyby magistrát opravdu prahnul po povýšení konektivity v Praze na next level a myslel to seriosně, vypadala by tato snaha jinak. Zapomenuto by bylo rádio, WiFi by byl úsměvný doplněk domácnosti, ale rozhodně ne infrastrukturní přípojka. Debatovali bychom o tom, jestli pro české podmínky je vhodnější použít FTTH na bázi GPON nebo snad EPON. V každém případě bychom ale hovořili o tom, že taková síť se staví na bázi optických vláken a tedy formou pasivní optické sítě (PON). Teprve v tomto momentu bychom mohli hovořit o chvályhodné aktivitě, o revoluční změně, kdy nabízené efektivní a tedy nesdílené kapacity přípojek by šly do desítek až stovek Mb/s, na stonásobky toho, co nabídne WiFi síť. A samozřejmě na spolehlivostní mnohonásobky.

Proč pasivní optické sítě? Inu, do proinvestování optiky v Praze se v nejbližší době nikdo nepustí a dobrodruhů, kteří to zkusili, je jen pár a zaměřených na malé oblasti a firemní klientelu. Telecom/O2 skončil u toho, že do země zakopal měď a nyní se z ní bude snažit vytěžit maximum a transmutace mědi v nikláky bude fungovat úspěšně tak dlouho, dokud někdo nenabídne alternativu za lepších podmínek. DSL technologie je v technologicky vyspělém světě na konci své evoluční životnosti. Můžete přicházet s ADSL2+ (o což se konečně snaži O2 i u nás), můžete se modlit ve spásu v podobě VDSL nebo snad VDSL2 a nasazovat do sítě DSM (dynamickou správu spektra), ale stejně skončíte u malé vzdálenosti nebo vcelku nevysoké rychlosti. Bez FTTH, tedy optiky do domu, se na další internetový level neposunete, minimálně ne s těmi technologiemi, které pro nejbližší dobu v okolí zříme.

Telecom/O2 nic moc netlačí a na trhu domácností je to silně poznat

A tu je situace prostá. Optika v zemi není, mědí vládne Telecom / O2. Na rádio zapomeňte, to je sice hezká (a hlavně přenosná) věc, ale na opravdu slušné rychlosti to vážně není. A tam, kde je rádio vhodné, již nabídka existuje nebo neexistují frekvence, jak ji úspěšně zrealizovat.

Metropolitní FTTH by dávalo větší smysl, než metropolitní WiFi. Jak technologicky, tak ekonomicky. A nemuselo by vůbec být zadarmo, ale jako investiční podpora za ekonomicky únosných kritérií. V případě, že by se plány na metropolitní síť přesunuly směrem od používání nelicencovaného rádia k optice, by celý plán začal alespoň i na druhý pohled dávat smysl.

Metropolitní WiFi za peníze daňových poplatníků smysl nedává a pokud, tak jen těm nahoře, kteří budou u rozdělování prebend. Nám dole nikoliv. A to je třeba si zdůraznit, protože zřejmě ne každý na magistrátě pochopil, že to víme…

PS: rád bych se vyhnul hluboké diskusi na téma proveditelnosti pokládky FTTH na území Prahy a zásahu do stávajících optických sítí. Já mám hrubou představu, že to není tak jednoduché a nelze moje vyjádření zjednodušit na tvrzení, že Zandl je pro metropolitní optickou síť placenou z našich daní. Nakonec, takový PragoNet jsme tu už měli, ačkoliv tehdy nešlo o síť pro připojení domácností. Chápejme prosím všichni, že uvažování o stamilionových investicích by nemělo skončit u druhého pohledu na věc a měl by přijít pohled třetí, tedy nemilosrdné použití tabulkového kalkulátoru, tabulky úrokových měr a nabídek dodavatelů technologií. Jenže u metropolitní WiFi sítě se ani tak daleko dostávat nemusíme…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

21 komentářů

 • Začínám být vděčný za odnože CzFree.net, které na sídlištích tahají optiku, nicméně je tu problém s tím, že nemají moc peněz, to znamená, že se nekoná masivní rozšiřování optiky, ovšem co chcete za 300/měs… 😉 🙁

 • „V případě, že by se plány na metropolitní síť přesunuly směrem od používání nelicencovaného rádia k optice, by celý plán začal alespoň i na druhý pohled dávat smysl.“

  Patricku, záleží na úhlu pohledu, základní otázka zní: je schopen dodavatel komponent „Bezdrátové Prahy“ dodat i komponenty pro „Optickou Prahu“? Pokud zní odpověď ne, tak tomuto dodavateli (a jeho spojencům na Mariánském náměstí) naznačený přesun smysl rozhodně nedává.

 • Jednoduše malá domů. Akorát to radním neproběhlo tak rychle jak si představovali a teď se v tom plácají.
  Stát toho dělá víc než by musel, dělá to draho a dělá to špatně. Proč se pouštět do dalších projektů, které jen naruší současný trh? Korupce. To je jediná odpověď!

 • Hlavně si nedokážu představit člověka co si pořídí zařízení k připojení na wi-fi a pak to bude používat jenom na připojení k stránkám magistrátu. Takových lidí podle mně bude minimum, když už budu mít vybavení pro wi-fi tak budu chtít používat internet plnohodnotně.
  Aby to pak nedopadlo tak že úředníci řeknou „lidi to nepoužívají, holt musíme zrušit to omezení ať ta síť k něčemu je, když už jsme do toho dali tolik peněz“

 • Ano, s tímto názorem plně souhlasím. Právě proto bych viděl v optické celopražské síti mnohem větší postup než od wifi. Město může díky svým vlivům i právním schopnostem tahat sítě tam kde to občanské sdružení nebo jen parta nadšenců prostě nedokáže.
  Vizte například obce které jsou v Praze, ale jsou na samém okraji (ano, teď trochu hrabu na svém písečku) – ADSL tu jednoduše není, nebo pouze v rychlosti 512/128, což vám nikdo nekoupí. To, že pár kilometrů odtud je optická stanice net4netu (Radonice) je sice super, ale bezdrátovou sítí to kvalitně nedotáhnete a OS nebo pár zapálených lidí optiku přes pole nenatáhne.
  Takže milí páni na magistrátu by taky jednou mohli uvažovat podle hlavy/odborníků a ne podle velikosti úplatku. Nechci wifi, které by mi zarušilo poslední možnost připojení k internetu, chci možnost kvalitního připojení.

  (a teď mě tak napadlo, proč je to rovnou tak megalomenské? proč by nestačilo pokrýt levným internetem vybrané veřejné prostory – úřady, knihovny, kavárny, něco na způsob La Fonera? Proč vůbec wifi tahá město ven, když by mělo zůstat tam kde bylo původně určeno – do vnitřních prostor?)

 • No ja se na to na vsechno divam ponekud jinak, vzdy kdyz si lide stezuji na to ze neco nemaji a bylo by dobre kdyby to mel kazdy a dostanou to treba zdarma, tak na chvili zmlknou a pak si budou stezovat na to ze je kvalita mizerna a po vylepseni si zase budou stezovat a tak to bude dal a dal……

  Me tu vsichni takhle pripadate, by me zajimalo co byste asi tak delali (na co byste nadavali), kdyby neco takoveho jako wifi nebo jine podobne pripojeni neexistovalo jako treba pred 10az15 lety.

  No ted neco napiste.

 • S tim by se dalo pochopitelne souhlasit, kdyby ovsem ten projekt nemel zasadni dopady na existujici firmy – at uz technicke (vyrazny narust ruseni uz tak zapraskaneho pasma) ci ekonomicke (nekala konkurence).

 • To mne by se libilo, kdyby freenety vyhnily tak rychle a hezky, jako BBS: jakmile se objevilo slusny pripojeni na internet, zdechlo to. Asi skoda ty komunity, to jo… ale porad se s par lidma slejzame 🙂 Bohuzel freenety jsou porad obstojnou alternativou (pochopitelne ve smyslu obstat v konkurenci) a je na nich hruznej nanos sentimentu, takze dokud to pujde, budou se asi udrzovat a utapet v nich penize. Skoda, protoze nekde (opakuji ‚nekde‘, slovy ‚ne vsude‘) uz by to chtelo zacit zainvestovat do neceho… ja nevim jak to rict, abych neurazil freenetaky a pritom rekl neco o kvalite 🙂

 • ja teda nevim co cekas ze napiseme. Jak rikas pred 10lety tu prakticky zadne wifi nebylo a tehdy by byl kazdej technicky zdatnejsi prazak za takovouhle aktivitu magistratu vdecny.
  Dnes jsou tu stovky provideru a tisice hotspotu, ktere jsme vybudovali za soukrome penize proste proto, ze situace s internetem byla zoufala, CTU se k tvrdym postihum Telecomu za drzeni se dialupu a neposkytovani ADSL nemel. Pro Telecom to byla logicka situace, ja mel doma ISDN a platil jsem za 128kbit internet neco kolem 10.000 Kc mesicne pri intenzivnim vyuzivani, kdyby zavedli DSL, platil bych par stovek za vyrazne vyssi rychlost(pro Vasi informaci DSL je technologie znama jiz v 80.letech, telecom ji u nas zacal zavadet az koncem 90.let jako revolucni sluzbu ve zkusebnim provozu).
  No a tak jsme se jednoho dne rozhodli ze takhle ne, dohodli se s velkoobchodnim dodavatelem konektivity a za 13000 mesicne jsme si v par lidech poridili 2MBit internet a nasdileli pres wifi. Pak nas bylo vic a vic, konektivita rostla a dnes obsluhuje temer 500 domacnosti a firem(nektere firmy pak poskytuji internet dalsim stovkam subjektu). Za tech par let provozu jsme do infrastruktury narvali urcite par milionu a pak prijde jiny statni organ(Magistrat) a rozhodne se ze nam infrastrukturu zarusi. To mu nastesti nedovoluje Smlouva o zalozeni Evropskych spolecenstvi(Verejna podpora podnmikani je zakazana) a ja jsem stale optimista v tom smeru, ze jim zamer nevyjde.

 • Ja nevim, co porad nechapete, ICZ jakozto vyherce pochybneho VR a dodavatel potrebuje velkou zakazku jako sul, maji lidi na spravnych mistech, ja tobe – ty me, a ti lide se to zkratka za kazdou cenu snazi protlacit.

 • Věřte, že až se objeví skutečně konkurence schopné připojení na internet, tak ty freenety zase zaniknou.
  Nicméně dobře řízené freenety nestojí na místě (jak dokazuje např. projekt NFX) a tak velmi pravděpodobně budou i v budoucnu oblasti kde si komerce ani neškrtne a naopak oblasti kde bude reálně dostupná pouze komerce.

 • Jsem klientem Wifi ISP v Praze a sam mam zkusenost s tim, jak je Praha zarusena a pokud by jeste magistraty chteli free wifi, tak to bude uz asi uplne v pr#$%, navic jak budou resit situaci, kdy podle nejake dohody ma mit prednost ten, kdo zabral kanal drive? Slysel jsem, ze oni chteji pouzivat metodu preladovani kanalu, coz zarusi uplne vsechny v dosahu.
  Sam jsem se ucastnil jednani o free wifi pro Prahu 6 a je videt, ze ti lide vubec netusi o co jde, ale jen potrebuji trochu PR prezentace a predvolebni body. Vzal jsem si mapu CZFREE pro Prahu 6 a ten pan zastupitel koukla jak jelen, kdyz videl, ze je tam uz nejak plno, ale podle nej se urcite najde spoelcna cesta…tak uvidime.

  Sam jsem majitelem regionalniho Wifi ISP a k temto „pokrokovym projektum Magistratu a MeU“ mam drobne vyhrady shodne s Patrikem Zandlem.

 • Komerce pro me = zaruky (konektivita a pokrok, rekneme) za penize. V zadnem z amaterskych projektu se proste neudela upgrade za par milionu s navratnosti x let, porad je to placani za par kacek na sousedske siti a imho na to casto doplaci lide, kteri by radi dobre zaplatili za dobre sluzby.

 • Na místech kde má naše komunitní síť natahanou optiku, tak už Karneval láká pouze na „profesionalitu“. To je totiž to jediné v čem v oněch lokalitách může konkurovat. A zjevně ještě nezkrachoval, stejně jako O2 , takže kdo chce nějaké „záruky“ tak je dostane.

 • Jak kdo tahal optiku, jestli se muzu zeptat?

 • Optiku si tahají samy členové komunitní sítě. Zatím je v drtivé množství optiky na místech kde bylo tahání svépomocí reálné (a nejedná se o pár metrů, ale o kilometry). V dalším plánovaném rozvoji ovšem už budeme více používat pronájem už položených vláken, protože překopávat celé město je nereálné, respektive příliš drahé, pronájem hlavních tras vyjde levněji.

 • Cili ‚sami clenove‘ kopaji a pokladaji kabely nebo to nekde lezi na zemi? Ja si moc nedovedu predstavit, ze bych si sel vykopat par kilometru prikopu kvuli pripojeni na net, tak se ujistuju, ze to chapu dobre 🙂 Je nekde k nahlednuti nejaky popis nebo forum, kde se to probiralo?

 • Mozna trochu mimo misu, ale neodpustim si:
  1) Vzhledem k tomu, ze si cenim jakes-takes privatnosti, vzdycky vynechavam pri navrhu pripojeni do internetu ony samozvane free mistni providery. Ono totiz neni nic moc, kdyz mi do meho pohybu na internetu nakukuje soused a pak se vyznamne tvari, jake ze to lechtive stranky jsem navstivil. Hodi se sem take noflame dovetek: nechme iluzi o kryptovani apod…
  2) Pokud bude pokracovat vyvoj v sitovych technologiich, nejsou z dlouhodobeho hlediska free neziskovi poskytovatele (kteri pouze bouraji ceny tem, kdo to mysli vazne, s kompletnim servisem a zarukami, a z tohoto duvodu musi generovat zisk) perspektivni, protoze do siti je treba investovat…

 • Členové se občas prokopávají přes zeď (tj. v reálu se většinou jen provrtají). Jinak pokládají kabely do podzemních koridorů kterých na v našem městě naštěstí relativně dost. Případně se tahají kabely přes bloky domů (a ty domy se při tom připojí 😉 ) a občas vede nějaká ta optika vzduchem. Prostě jak to v dané místě jde.
  Kilometrové výkopy zatím neprovádíme, ale v řádech stovek metrů se k tomu chystáme.

  Jinak fórum u nás máme, ale je dostupné pouze z czf.

 • Tak ted uz veta „Na místech kde má naše komunitní síť natahanou optiku, tak už Karneval láká pouze na “profesionalitu”.“ dava jasnejsi obrysy 🙂

 • jsi něják moc chytrý,
  proč hledáš problémy tam,kde nejsou.
  opět se mi chce zvracet.