Bezdrátová okurka – flamewary o GPL a vrtání díry do styroporu…

Okurková sezóna řádí i v bezdrátovém světě. Kdo mohl, vzal si dovolenou, kdo nemohl, je tak zmožen vedrem, že na seriosnější práci nemá pomyšlení a tak zprávy, které vycházejí, jsou většinou tak zajímavé, že nemám ani odvahu je publikovat. Nejvýraznější z nich je oznámení AT & T Wireless, že má 3G síť v čtyřech amerických městech….

A tak je prostor pro zajímavé diskuse, pro které běžně pro práci není času. Příkladmo se rozhořel flamewar kolem Sveasoftu. Sveasoft je firmička vyvíjející upravený firmware pro Linksys a další WiFi routery, velmi podařený, psal jsem o něm zde. Linksys routery běží na Linuxu, navíc Sveasoft svoji portaci dělá na standardním GPL základu jako je Wondershape – a tak jeho firmware Satori a Alchemy je také GPL.

Firma nedávno zpoplatnila své diskusní fórum, kde publikuje nové verze firmware a novinky kolem něj. Už to avizovala dlouho, 20 USD není zase tak moc, jenže se našlo několik lidí, kteří správně namítli, že GPL software nepodléhá zpoplatnění, tomu že podléhá pouze diskusní fórum. A tak vystavili onen firmware ku stažení i na svých stránkách. Sveasofťáci vypěnili, následovala ostřejší výměna emailů, kde už došlo na nabídku rozbití huby a podobné záležitosti, i když snad žertem míněné. Celou genezi sporu si můžete přečíst včetně emailů na těchto stránkách (autor po jisté zkušenosti zůstává v anonymitě). Flame došla tak daleko, že provozovatel dalšího oblíbeného serveru LinksysInfo, kde se Flame rozhořela nejvíce, všechny diskuse vymazal a další zakázal s tím, že diskuse nad GPL licencí jsou off topic. Docela ho chápu. Méně chápu přístup Sveasoftu, protože licence GPL, kterou jsem si kvůli tomu speciálně přečetl, opravdu uvádí, že GPL software může kdokoliv distribuovat, pokud tak činí v nezměněné podobě. Sveasoft to řeší tak, že z webu vypustil definici licence u nových verzí firmware – jenže tak lehké to nemá, je pranýřován za to, že do placeného firmware zahrnuje GPL software, což nesmí. A flame žije svým životem dále…

Já to příliš nechápu. Diskusní fórum za 20 USD mělo pro mne zatím největší problém jak to zaplatit, nepřijde mi to moc a online podpora i nápověda je jen tam… Podle mne by Sveasoftu příliš neublížilo, kdyby vydělával pouze na servisu. Ale je to jeho rozhodnutí.

Doma jsem chtěl propojit svoji a Vrecovu síť. Technicky to není náročné, stačilo by mi přidělat anténu za okno a byli bychom propojeni. Jenže vyvstal konstrukční zádrhel. Náš dům je obložený styroporem či čím (takový izolační polystyrén) – a do toho díru na uchycení sice snadno vyvrtáte, ale hmoždinka v něm nedrží. Pod ním je ještě nějaká izolace a teprve tak za 20 cm jsou cihly. Jenže takhle hluboko zavrtanou hmoždinku zase první vítr vyrve a ještě zničí omítku baráku na čtverečním metru, jak to všechno vypadne. A k čemu to uchytit, vůkol není jak. Inu, každý máme své drobné problémy… (následkem toho nám nejede internet, UPC ho ještě nezapojilo a já pracuju (pokud doma) s notebookem v okně, Dita si musí servery spravovat z práce a dost jí to vadí).

A vedro je, že by jeden leknul. V práci jsem nalepil na okno organizační diagramy a projekty firmy. Získal jsem tím obdiv, jako že potrebuji neustálý přehled o dění ve společnosti. Ne, nepotřebuju. Potřeboval jsem nějak nahradit nefunkční žaluzie…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

10 komentářů

 • no jestli můžeš pracovat u okna, tak není problém asi použít retranslaci přes WDS s libovolným AP za dva litry, jež ji podporuje (viz jak o tom byla řeč na prezentaci Widenetu)
  Jinak na uchycení přes izolaci se prodávají speciální hřeby, co maj asi 25 cm, jsou hladké až na hlavu, která je taková nějaká speciální že má držet i v dutých cihlách a tuším se i nějak speciálně instalují (nevím jestli se nastřelují či natloukají či se předvrtává nějakým speciálním vrtákem, už je to dlouho co je máme). Zeptej se v Obi/Bau_a___u atp.
  P.S.: ty sis nenechal doma udělat datovku? Já jsem sice taky bezdrátář, ale mám v 3+1 šestadvacet zásuvek 😉

 • [1] no, jenže u okna pracuju s notebookem, který to svojí interní anténou pochytá, na anténu bych to musel zabušit do zdiva a přeci jen se na ten styropor necítím… ještě to budeme nějak řešit, včera jsem zjišťoval, že máme šachty pro slaboproud, takže bych jí mohl hodit ethernet 🙂

  datovku jsem si udělat nenechal. v té době už se nedalo elektro měnit a i kdyby se dalo, asi by mi nedovolili prohodit kabeláž až k vrecovi o barák vedle 🙂

 • no když koupíš nějaký AP s WDS, tak také bude mít svoji interní anténu, kterou se chytne na to co teď chytáš ty a přes WDS to přehodí i dovnitř (jestli je tedy na druhé straně také AP s WDS, které máš pod kontrolou). Jestli je tam jenom klient, tak pak stačí i AP bez WDS.
  Co se týče rozvodu uvnitř – můžeš koupit krabičky na Power-line s ethernet či usb výstupem, jedna stojí asi 50 €, 15 Mb rychlost, v případě potřeby dám kontakt (je to homologované pro ČR)
  ad kabeláž – no já to myslel kvůli Daně, kdybys měl ethernet, tak sedíš u okna, máš kabel do zásuvky a zapnutý proxy a ona sedí kde chce u další zásuvky

 • [3] no, to právě ne – vtip je v tom, že interní anténa ani ten malý pendrek u okna nic nechytnou, na to je potřeba pořádná anténa. Anténa v notebooku (tom mém) má tak odhadem 7 dBI. tomu se rovná tak ta sektorovka, co jsem tam chtěl přidělat, přišlo mi to lepší, než tam přigumicukovat notebook na parapet a sdílet internet z něj. Takže nějaká kraksna s WDS je ten samý problém – musela by mít anténu.

  rozvody uvnitř budou wifi 🙂

  i když možná časem to powerline zkusím… uvidíme.

 • [4] jenže z principu je ta anténa u notebooku všesměrová, můžeš tedy zkusit nějakou směrovou, která může být i méně zisková, kterou položíš na stůl či přilepíš na okno (http://www.wifishop.cz/insh…)
  Můžeš taky anténu přidělat dovnitř bytu a střílet zkrz okno. Tyhle jsou malé, tak že nebudou byt hyzdit:
  http://www.wifishop.cz/insh
  http://www.wifishop.cz/insh
  Ono také nezáleží jen an anténě, ale i na citlivosti atd., výhoda toho notebooku je, že bude mít přesně 20 dBi, nemá tam žádné konektory na kterých by šuměl atd., takže může mít kvalitnější signál než nějaký AP s anténou. Záleží také jaký vybereš AP, třeba teď co jsem zkoušel AP-4000, tak ve třípatrovém domě ve kterém předtím byly tři AP-600 a ještě byla slepá místa teď stačí jeden AP-4000 a signál je i na zahradě.
  P.S.: rozvody wi-fi – já jsem si nechal utp, protože to teď můžu využívat i pro rozvod pro repráky, telefon atd., což jde s wi-fi těžko 😉 Ale wi-fi mám samozřejmě taky (mobilita)

 • Mám doma nevyužitou D-Link DWL-M60AT 6dBi směrovou anténu, můžu ji za nějaký rozumný peníz přenechat.
  http://vanetshop.inshop.cz/

 • Vrele muzu doporuci chmemicke kotvy .Pouzivam HILTI ,ale i jine jsou pouzitelne ,halvne musi byt dvouslozkove.Pistol ti pujci v nejbyzsim Hilti centru a naplne stoji cca 500kc bez DPH (jsou na 100 kotev ,ale nacate se daji pouzit i pozdej).Uz tak mam zakotveno nekolik anten pres extrudovany polystyren a drzi ja vztekle :).Dalsi monost je provrtatdi na skrz a prousroubovat zavitovou tyci , ale to je dobre akorad na pudy.Rozhodne to vyje levnej nez WDS a pasivni retranslace signalu…

  PS: V se o kotveni najdes na http://www.hilti.cz/holcz/m… staci si tam stahnout katalogovy list v PDF

 • [4] powerline funguje perfektne, sice jen do cca 200 m dratu po dome, ale po byte to vetsinou staci. "klienti" ale musi byt na jedne fazi, jinak to nefunguje;stoji cca 3500 bez DPH

 • [8] právě proto je to u nás s powerline trochu problém, stejně tak ve starší zástavbě (paneláky) hodně nekvalitní (tj. hliníkové) kabely a vypálené zásuvky. Jo a taky některé typy našich elektroměrů.
  Ale pro novostavby je to OK a do jednoho bytu stačí skoro vždy (typicky je na jedné fázi celý byt, respektive všechny byty nad sebou) a když jsou na patře tři byty, tak má každej jednu fázi. Někdy je jedna fáze vyhrazená pro sporáky, myčky atd. A v jednom starym bytě (6 pokojů) jsem viděl dvě fáze pro 3 a 3 pokoje.
  Cena (VO) je typicky 50€ za jeden ks (USB, PCI či Ethernet).
  P.S.: jinak s těma více fázema se to dá také řešit, prostě dáš jeden modem na každou fázi.

 • jestli jeste prodavas tu antenu pro d-link, tak napis na m.walter@lasting.cz[6]