Bez Web 2.0 pochcípá český internet na zatuchlost

Je to provokativní nadpis, jak už to u nadpisů musí být, aby zaujaly. Jenže smutné je, že není dalek toho, co si myslím. Myslím si, že dlouhodobá absence aplikací Web 2.0 českému internetu uškodí. Výrazně. Spolu se vzrůstající rolí internetu ve společnosti také uškodí i české společnosti. V dlouhodobém horizontu viditelně. Možná přijde něco nového a my Web 2.0 přeskočíme, jenže je to málo pravděpodobné, stává se to zřídkavě a ještě více zřídka takový revoluční skok dopadá dobře.

Co je Web 2.0

Rozdíl mezi Web 2.0 a 1.0

Začnu více ze široka – co je to Web 2.0? K mému žalu si zřejmě většina české odborné veřejnosti myslí, že jde o beztabulkový vzhled, validní XHTML strict a pěkné stránky. Doplněné Ajaxem, pokud možno. Že je to buzzword, které se v Americe používá na balamutění investorů. To sice taky, slovo je to dnes na americkém internetu velmi „trendy“, jenže jeho atraktivita nevznikla sama od sebe. Zatím nejlepší český výklad pojmu Web 2.0 přinesl Marek Blažek – zřejmě se jako jeden z mála obtěžoval skutečně podívat na to, o co jde. V angličtině doporučuji k tomu termínu web Diona Hinchcliffa, jemuž jsem také sebral obrázek vysvětlující důvody přerodu z Web 1.0 na Web 2.0.

Web 2.0 znamená především maximální možné zaměření na uživatele. Jeho vtáhnutí do spolupráce na webu a to nikoliv proto, aby se ušetřilo na tvorbě obsahu webu, ale proto, aby si uživatel mohl službu používat po svém. Znamená to zbavit se rigidních schémat, při nichž vždy po jedničce následuje dvojka. Proč by tam nemohla být trojka a ke dvojce se uživatel vrátí, až bude chtít.

Typickým příkladem je zpravodajský web. Na těch klasických, tedy například všech českých zpravodajstvích včetně iDnesu nebo Aktuálně nemáte jako běžný čtenář prakticky sebemenší šanci jak ovlivnit to, čemu se zpravodajství věnuje. Pokud je redakce proparoubkovská a vy Paroubka nemáte rádi, jedinou vaší obranou je odejít na jiný web a použít to, čemu kdysi Václav Klaus říkal „neviditelná ruka trhu“ – tedy doufat, že s odlivem návštěvníků se ten web probere a zlepší své služby či názorové spektrum.

Teorie internetu jako svobody

Neviditelná ruka trhu funguje stejně spolehlivě, jako perpetum mobile. Pokud abstrahujeme od tření, funguje dokonale. Bohužel v praxi je tření dostatek na to, aby se stroj zastavil. V případě neviditelné ruky trhu jsou třením nejrůznější licence a další státní regulativní obstrukce, dnes hojně používané právě pro usměrňování médií žádoucím směrem bez toho, aby padlo to ošklivé slůvko cenzura. A pak především finanční bariéry pro vstup do odvětví. Vybudovat zpravodajský web něco stojí a to něco se dnes počítá na desítky milionů korun ročně s tím, že návratnost je spíš diskutabilní.

Kdysi jsme si zhusta mysleli, že právě příchod internetu přinese svobodu do všech těchto vztahů. Že odstraní zbytečné mezičlánky. Jenže už koncem minulého tisíciletí bylo zřejmé, že tahle naděje je lichá. Že pokud internet bude kopírovat klasické obchodní vztahy, nikdy mezičlánky neodbourá. Proč?

Nu, svoboda je věc relativní, většinou určitým způsobem vymezená. Například ve fašistickém Německu samozřejmě bylo možné pomlouvat Hitlera a tvrdit, že by měl být zastřelen. Ovšem za zdmi samotky, z níž vás ráno vyvedli na dvorek. Stejnou svobodu máte dnes i demokratickém světě. Názor můžete sdělovat, ale nikdo vás neuslyší, protože nemáte k dispozici žádný nástroj, jímž oslovit lidi. Hulákat na Václaváků nepomůže, nehledě na to, že většina zde se pohybujících lidí nemluví česky. Jistě, můžete si založit web. Pokud hodou šťastných náhod nevlastníte doménu seznam.cz, lze prakticky s jistotou soudit, že bude velmi málo navštěvovaný na to, abyste si mohli se svojí svobodou dopřát něco jiného, než její vyjádření. Akorát vás ráno nevyvedou na dvoreček. Tuhle práci si může stát dnes ušetřit, je neefektivní.

V roce 1996 jsme se domnívali, že výrobky budeme kupovat přímo od výrobců. V jejich eshopu, bez provize pro obchodníky. O nějakých dvacet procent levněji. I o víc. O polovinu levněji. Ne snad, že by internet na cenu netlačil, jenže zatím hodně právě v oblasti snadného porovnání cen. Prostředníci zůstali – až na výjimečné případy – a firmy prodávají přes eshopy, které jsou schopné masivní marketingovou podporou nalákat dostatek zájemců a propracovanou logistikou si je udržet. Dělat logistiku pro stovky velkoodběratelů je totiž něco jiného, než pro miliony drobných klientů.

Podobný proces proběhl u zpravodajství. Kolem roku 2000 proběhla konsolidace zpravodajských serverů nejenom v USA, ale i v Evropě a nakonec i u nás. Po prasknutí bubliny většina nezkonsolidovaných odešla do kytiček a zpravodajství ovládly mainstreamové servery. Jejich čtenáři reptají, že se na nich píšou nesmysly, markantní je to hlavně u technického zpravodajství, kde erudovanější čtenáři rozpoznají na první pohled, že redaktor věděl o zpracovávaném tématu starou belu. Jenže začarovaný jest zpravodajský kruh.

Na vybudování erudované redakce jsou potřeba značné peníze a investovat je dlouhodobě s vidinou nejistého zisku. Běžný investor snadno nazná, že dovážet a prodávat ananas je podstatně méně stresující a jistější business. Navíc erudovaní odborníci se velmi špatně shánějí, zpravidla je lépe zaplatí firmy z branže. A do třetice, konkurence je nevelká, trh v podstatě rozdělený, takže bojovat kvalitou je zbytečně drahé. Minimálně na českém trhu je to především markantní – kromě Aktuálně tu vlastně není nikdo, kdo se o to profesionálně v poslední době pokusil.

Blogy samy neprorazily tak, jak se čekalo

Modlou byly weblogy. Hovořilo se o nich jako o občanské novinařině a o naději průvanu, který přinesou do novinařiny. Někde se tak stalo – například v Americe, v určitých oblastech. V Česku se nestalo prakticky nic, kromě toho, že Ostravák a pár dalších (včetně mne) na základě blogu vydalo pár knížek. Průlom nenastal.

Kde čeští soudruzi z blogů udělali chybu?

Chyba není přímo u nich, ale v systému. Ten se totiž nevyvinul tak, jako v USA. Nepřišla k nám druhá vlna webu, nepřišel k nám Web 2.0 ve své plné parádě. Zatímco k nám přišly blogy jako druhá vlna osobních stránek, druhá vlna zpravodajství a vyhledávání u nás teprve startuje. A zatraceně pomalu.

Tou druhou vlnou zpravodajství jsou servery typu Digg.com – v česku pak jejich místní obdoby LinkujCoJeNového. Druhou vlnou vyhledávačů jsou v americe servery typu del.icio.us, v česku pak je jeho obdobou můj Jagg.

Jak funguje Web 2.0 zpravodajský server Digg.com

Jak zpravodajské servery druhé vlny fungují? Můžeme si to ukázat právě na příkladu amerického Diggu, u něhož jsou vlivy silně zřetelnější, než u českých obdob.

Na Digg přijdete, zaregistrujete se (jen velmi stručně) a když se vám nějaký článek líbí, tak mu dáte svůj hlas. Naopak, když na internetu najdete nějaký článek, který se vám líbí, můžete si ho „diggnout“ – přidat přes formulář či bookmarklet. Čím více „diggů“ – hlasů – článek dostane v průběhu dne, tím výš se posunuje. Článek na Diggu vlastně není článek v pravém slova smyslu, je to jen jeho abstrakt nebo perex, chcete-li, navíc často napsaný člověkem, který článek poprvé přidal. A stále častěji rovnou napsaný autorem článku, který tak upozorňuje na jeho publikaci. Z psaní textu na Digg se stává přímo disciplína, protože čtenáři očekávají slušnou informaci již v perexu a nalákání na nesmyslný článek mohou snadno potrestat tím, že článek prostě „nediggnou“ nebo dokonce nahlásí jako nesmyslný.

Digg tedy není zpravodajským serverem v tom slova smyslu, jak jsme se naučili je vnímat v první vlně webu. Nemá vlastní redakci, která by smolila články. Má něco více. Koexistenčně využívá stávající infrastrukturu bloggerů.

Klasický kvalitní blog trpí tím, že autor píše sice erudovaně, ale nepravidelně. Píše jen tehdy, když je něco hodno jeho pozornosti a času. Tím se liší od klasického zpravodajského serveru – ten musí něco vydat, děj se i neděj něco zajímavého. To ale vede k tomu, že nemá smysl takový blog sledovat každý den, ale jen jednou za čas. Nebo používat RSS. Což nedělá každý. Nebo vás to téma nezajímá tolik, abyste ho sledovali soustavně, ale důležitou událost si rádi přečtete.

A tehdy přichází vhod Digg. Odkazuje na články, které se zdají kvalitní samotným jeho čtenářům. Na blogy, na menší servery, které si s tématem pohrály a taky na mainstreamová média, pokud to stojí za to. A ke článečkům má diskusi, která je často větší, než u samotného článku na cílovém serveru.

Tento přístup je výhodný pro obě strany. V září poprvé Digg předehnal v návštěvnosti server News.com patřící CNetu a to znamená, že patří mezi nejvýznamnější online média světa. Pro odkazované servery má zase jinou výhodu (a z technického hlediska i nevýhodu) – Digg efekt. V momentě, kdy se stránka objeví dostatečně vysoko na Diggu, přichází na ní obrovské množství lidí. Nezřídka to vede k zahlcení serveru. V každém případě to ale znamená podstatný objem návštěvníků a pozornosti. Být diggován je privilegium.

Však tomu také řada serverů notně pomáhá a pod články se objevují ikonky serverů, jako je Digg nebo Del.icio.us – po jejich stisku jednoduše stránku přidáte na ten který server. A přísun návštěvníků je zajištěn. Oboustranně. Kdo na tom prodělává, jsou mainstreamová média, jež se tomuto systému vyhýbají. Nechtějí být obcházena. Chtějí být vaší výchozí stránkou. Ale mají smůlu stále častěji.

Podobný přístup v Česku dlouho chyběl. Zatímco Digg vznikl na konci roku 2004, na české mutace jsme museli čekat skoro dva roky, do léta 2006. Články z blogů se tedy snažily koncentrovat jen nejrůznější agregátory blogů, s omezeními vyplývajícími ze jejich podstaty. Skutečný zpravodajský web 2.0 nám až doposud chyběl a prudký nárůst zájemců o Linkuj.cz je toho jen důkazem.

Je lokální zaměření špatné?

Častým protiargumentem proti lokální obdobě těchto služeb je jejich českost, malost – omezený český internetový prostor. Jilm to nazývá „nesmyslným lokálním nacionalismem“.

Domnívám se ale, že tomu zdaleka tak není. Ačkoliv je český internet maličký oproti tomu americkému, ani on se nedá sledovat tak snadno. Zdá se, že zdrojů máme málo, ale zdání klame. Málo máme „velkých“ weblogů, ale máme řadu dalších stránek, kde občas vycházejí velmi zajímavá díla všeho druhu. Když už jsme u těch blogů, zachytili jste pár měsíců starý kulinářský blog Pana Cuketky? Zachytili jste nový blog publicisty Petra Koubského nazvaný Idées fixes? A viděli jste blog profesionálního gigola Griga? A to mluvím jen o celcích, nikoliv o jednotlivých informacích, které vás zřejmě minuly. Ano, i na českém internetu máme řadu zdrojů a pokud si myslíte opak, pak jste jich zřejmě většinu přehlédli.

Východiskem je větší brouzdání po internetu, abyste třeba našli, co hledáte. Nebo využití aplikací Web 2.0 pro zpravodajství (jako je Digg) a vyhledávání (jako je del.icio.us) – jejich českých obdob Linkuj a Jagg.

Mají uživatelé používat lokální služby, nebo jejich globální předobrazy? Když odmyslíme od svobody, nechť každý použije, co jemu jest libo, musíme přiznat, že důležitý je lokální marketing a jazyková bariéra. Řada lidí raději použije i technicky méně zdatnou službu, jen když je v češtině a někdo je na ni navede. Sílu lokálního marketingu bych v tom vůbec nepodceňoval. K čemu americká dokonalá služba, o níž se v česku masy obtížně dozvědí… čechum k ničemu a amíci na ně taky tak zvědaví nejsou.

Bez Web 2.0 služeb se český internet zatuchlosti nezbaví. Mít dobré weby nestačí, ještě se o nich také musí vědět a to dostatečně rychle na to, aby autory nenapadlo si to rozmyslet pro nedostatečný zájem.

Výhody to bude mít pro obě strany. Jak pro provozovatele Web 2.0 serverů, tak pro bloggery. Ostatně, řada z nich to již pochopila a přidává odkazy na Linkuj, Jagg i slovenské Asdf (které právě koupil deník SME) pod své články. Namátkou i Marigold, nově také ale i Bloguje pro své blogy. Máte už i vy odkazy přidané na svém webu?

Jen tak na okraj: diggovský model má také své problémy. O nich až někdy jindy, nebo si o nich přečtěte na Wikipedii. Až přijdou k nám, budeme je řešit.

Tak. A teď víte, proč mám takovou radost z toho, že k nám Web2.0 weby začínají pomalu přicházet.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

62 komentářů

 • Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.

 • nevím jak Vám, ale mě na vadí docela jedna věc. V Čr najdete široké spektrum lidí, kteří jej využívají hlavně na zvýšení čtenosti svých článků a linkují si vlastní výtvory co mají u sebe na webu. Princip by měl být takový, že jej zalinkuje někdo, koho zaujal… pak se stane, že bloger A zadal 90% linků na svůj blog A a pod… to mě fakt síří… nejde s tím nic dělat, jen to, že by bloger přestal egocentricky chtít cpát svůj link všude a počkal si, až svým obsahem zaujme…

  a nebo, pokud by existoval filtr -> odfiltruj příspěvky uživatele A na jeho blogu A. Zapnul bych si ho okamžitě.

 • i když teď koukám, že si tangero také linkuje vlastní 🙂 ale tohle je aspoň kvalitní obsah, budiž aspoň to "omluvou"…

 • [2] Já si naopak myslím, že je to dobře. Autor neodbude popis svého článku na Linkuj a ten už by nemohl editovat, kdyby ho někdo předběhl. Neatraktivní témata prostě propadnou proto, že autor je jeden, ale uživatelů Linkuj je snad přeci jen o něco více 🙂

 • faktem je, že proti zalinkovaným článkům s kvalitou nelze nic mít… (vím, že kvalitu je těžké objektivně posoudit, tak snad s originálním obsahem k věci), ale proč mám očima jezdit po článcích o novém štěňátku, jehňátkách na vytuněné grafické kartě a pod?

 • na Staré Vráně jsme zavedli jagg.cz a je to docela úspěšné. kromě nás nás linkují už i jiní lidé 🙂

 • Tak jak jste to, Patriku, nastinil to vypada moc pekne, ale ja se tedy poprve podival na linkuj.cz a zda se mi to jako totalni amaterismus. Navic je to vse moc technicky zamerene, marne hledam nejakou kategorii kultura do ktere bych pridal zajimavy clanek.
  A jagg.cz to uz je uplnej pruser. Nazvu tag moje manzelka urcite neporozumi, navic navod pro normalni lidi chybi uplne.
  Takze asi jeste nejakou dobu pockame, nez to prosakne mezi normalni prispevatele do diskuzi idnesu.

 • Bezva článek, v podstatě jsi mi Patricku objasnil, o co jde. Díky. Musím změnit svůj dosavadní názor, ale změním ho rád, bo to má smysl!

 • [7] Inu, k "web 2.0" patří kromě zmiňovanejch vlastností taky patřičně "seksy" (rád bych to napsal s "x", ale systém mě v tom případě odmítne jako spammera… fakt výtečný!) název – rozuměj cosi zkomolenýho, co ještě není zaregistrovaný. A taky přídomek "beta", kterej je (jak vidět) docela na místě… 🙂

 • Tag? To je přece jasný, to čmárají ti sprejeři po barácích. pokračování viz [1] 🙂

 • A myslíte Patricku, že je kromě Diggu místo pro další konkurenční server? Může na českém internetu existovat zároveň více služeb jako je Linkuj.cz? Vyčítáte iDnes a Aktuálně zatuchlost, ale co byste dělal na jejich místě jako, dovolte mi ten paskvil, český Web 2.0 vizionář? Jak mají zpravodajské weby vtáhnout čtnáře do spolupráce na tvorbě obsahu. Očekáváte snad, že Novinky se přemění na proparoubkovský Digg a naopak Aktuálně bude sbírat body pro články laděné na opačnou stranu? Názory pana Cuketky či gigola jsou sice zajímavé, leč do zpravodajství mají daleko. Kdo by pak o dění na české politické scéně psal, když ne klasické zpravodajské servery? V zahraničí jsou daleko běžnější politické blogy a komentáře, u nás byste je hledal jen těžko (vím, výjimky se najdou). Ostatně, podívejte se na politickou sekci na Linkuj: http://linkuj.cz/?id=show&par=&typ=11&viewnr=… To jest budoucnost politického zpravodajství na českém netu?

  Aby bylo jasné, koncept Diggu, Linkuj a dalších se mi líbí, věřím však, že úspěšné mohou být spíše v oblasti technicky zaměřených serverů. Vždyť Digg také nemá na hl. stránce nastaveno zobrazování všech článků, ale pouze „Technology“.
  Navíc si myslím, že na malém českém rybníčku je jedna služba Linkuj až až, další podobné si své místo nalézt nedokážou.

  Ano, Digg v návštěvnosti překonal Cnet, nikoliv CNN. Weblogy.cz patří mezi českými blogy k těm nejnavštěvovanějším, neviděl bych v tom tedy takovou senzaci (já vím, Marigold je na tom pořád lépe;).

  Souhlasím s vámi, že některé "Web 2.0" projekty se úspěšnými mohou stát, jmenujte mi však prosím další a já vám ke každému povím příklad třech jiných, které zůstanou v propadlišti dějin.
  Díky za odpovědi

 • já mám u "web 2.0" služeb trochu pocit, že je zatím (diggy a jaggy) používají ti "early adopters" a dá se tak ještě něco smysluplného najít. Až (jestli) to začne používat "masa", bude stejný problém jako s vyhledávači – dolování kvalitní informace :-/

 • Přesně tak, mám k Webu 2.0 potažmo socialware averzi právě kvůli tomu – jakmile se k tomu dostanou masy (tj. začne to "fungovat"), bude to na pytel. U redakce iDNES mám zpravodajskou jistotu, o web tvořený (ovlivněný) čtenáři iDNES nemám zájem.

 • Ohledně Web 2.0 bych zas nebyl tak nekriticky oslavný. Podle mne jsou mechanismy Web 2.0 sice dobré, ale snadno sociálně zneužitelné. Uživatelé snáze podlehnou kdejaké hype a tejnětak je rychle opustí. Z dlouhodobého hlediska se pouze napasou ti, kteří tuto hype v aktuálním čase zpeněží, nebo jinak zhodnotí. Je totiž rychle zviditelněn "populární" obsah před nějakou hodnotou.
  Neříkám, že to je chyba Web 2.0 .. Je to jen nástroj, který se dá využít a zneužít. Stejně jako se dřív tleskalo, jak jsou hypermarkety úžasné.. dneska u normální krámek nezavadíš, když, tak každý zoufalec nadáva jak jsou drazí!!! Nikomu však nepřijde divné, že za jogurty (v důsledku globalizace v omezené nabídce) platí 200 a více% marži jdoucí nadnárodním společnostem, bez ohledu na to, jak je kvalitní. Ale tatáž ovce už neví, kde jinde by nakupovala…

  Takže bacha, aby nakonec nebyl web 2.0 plný dokonalých nástrojů usnadňujících přístup k povrchnímu hype a kdenic tunic. Viz třeba několik populárních blogů, keré jsou provozovány ikonami, které už nemají co říct, ale čtenáři tam chodí.

  Vzpomínám na technologie Push, kde byly a kde jsou dnes. Zmizely a místo nich nastoupily reinkarnace RSS… A to taky zmizí a nastoupí něco jiného.

 • Moc pěkně strukturovaný článek, ačkoliv s ním nesouhlasím. Vytvářet české klony anglických web 2.0 služeb bez portálu v zádech je boj s větrnými mlýny.

 • A neni Internet neco vic nez jen linkova farma? 🙂

 • [11] Na to je docela snadná odpověď. Opravdu si myslíte, že zpráva o tom, že Izrael udělal z Bejrůtu parkoviště, nějak lidi zajímá? Neřku-li se jich nějak dotkne? Myslím lidi třeba v Evropě nebo v Americe, kteří nejsou z Bejrůtu. Myslím, že ne. Jich se mnohem více bezprostředně dotkne fakt, že Mac představil iMac s úhlopříčkou 24 palců a true HD rozlišením. I to je mimochodem důvod, proč jsou politické zprávy tak na ústupu z naší pozornosti. Jsou irelevantní. Spíše vás bude reflektovat firma Apple nebo Microsoft, než politická scéna. TA žije svým životem a moc s tím nenaděláte.

  Za druhé, jak tu někdo řekl, zatím jsou tyhle servery hodně geek záležitost. Minimálně u nás. Třeba delicious se dost proměnilo uživatelskou skupinou od vstupu Yahoo. Je tu vidět více laiků, ale Joshua reagoval rychle a správně to podchytil, takže je to ku prospěchu a ne na obtíž. I na Diggu je řada politických témat, ale Digg vám nastaví na titulku to, co používáte. A to v našem případě americká politika není.

  Já netvrdím, že klasické zpravodajské servery zmizí. Jistě, že ne – alespoň ne všechny. Netvrdím také, že všechny Web 2.0 projekty přežijí dva roky svého života. Jenže otevírají šanci pro něco dalšího. Pro další vývoj. Bez železa parní stroj neuděláte, ať máte uhlí sebevíce.

  Myslím, že je tu ještě místo. Ani Linkuj ani Jagg nejsou technicky nejlepší, dá se s tím ještě dělat. Ještě nenabrali takovou masu, aby se situace nedala zvrátit. Je tu navíc prostor i v dalších segmentech. Jen odvážlivci se nějak nehrnou.

  Jak si představuju Web 2.0 zpravodajství já? No, na to dám obšírnou odpověď až praxí, vydržte do konce roku 🙂

 • [14] Nejsem nekriticky oslavný. Slabiny jsem zmínil, rozpitvávat jich zatím mnoho netřeba.

  Co se hype týká, jistě – s tím se Digg potýká, potýkají se s tím v mírnější formě i jiné weby. Bojovat se s tím dá, jsou tu nejrůznější reputační systémy, které umožní vyvážit masu nevzdělanců s názorem odborníků. Ale žádný spor v tom, že je to nástroj a jako každý ho lze zneužít i prostou lidskou pitomostí.

  Technologie přicházejí a odcházejí. No a co… 🙂

 • [18] Reputační systémy jsou k ničemu. Odborníka přes internet nepoznáte, odborník může být asociální a dav obdivovatelů nikdy nezíská.
  Masa nevzdělanců pomocí reputačního systému nevyzdvihne odborníka, ale nejukřičenějšího nevzdělance. Jen se podívejte na ty bandy přikyvovačů pod spoty na blozích. I ten největší pitomec dokáže strhnout houf lam, které mu zobou z ruky.

  Navíc o některých věcech nelze demokraticky hlasovat. Tvrzení "1 + 1 = 3" se nestane pravdou jenom proto, že pro to všichni hlasují!

 • U nas v USA je uplne jina situace nez v Cechach. Nase televize a radia jsou nechutne. Zejmena ty ktere si rikaji zpravy. Za prve v kazde hodine takzvanych zprav, je 20 az tricet minut reklam. Z toho zbytku se vetsinou mluvi o idiotech jako Michael Jackson, Paris Hilton a tak. Pak jsou tam katastrofy z celeho sveta a pak ne vic nez pet minut zprav z domova (jeden republikan krici na jednoho demokrata a ten krici zpatky). Zpravy ze zahranici jsou vyhradne zpravy o nasich valkach (Irak, Afghanistan).

  Blogy jsou odpved na tenhle korporacni hnuj. Vy v Cechach mate velice slusnou verejnou televizi a zpravodajstvi. (vzdycky to muze byt lepsi, ale ve srovnani s USA vam Ceskou televizi zavidim) Takze proc by se cesi obtezovali hledanim na internetu, kdyz se muzou divat na televizi. Neviditelna ruka trhu bez regulaci zlikvidovala zpravodajstvi v USA. A ted jde po demokracii.

 • Ale i kdyz to neni pravda 2 muze byt zakazana kdyz si to vetsina bude prat. Kouzlo demokracie, pokud nechas volit velke mnozstvi nevzdelencu, chytri proste prohrajou volby. A pak je muzes zakazat. My (USA) se stavame "blbci only" demokracie. A nam blogy nekdy pomahaji ale nekdy taky propaguji nevzdelanost.

 • Musim s autorem clanku naprosto souhlasit. Pokouset se delat kvalitni obsah neni zadny med. A najit si sve citatele driv, nez celou vec "pro nezajem" vzdate… neni vubec jednoduche.

  V dnesni dynamicke dobe jsou systemy na bazi napr. Diggu zcela nepostradatelne…

 • [17] Abych řekl pravdu, zajímám se o politickou situaci ve světě i u nás, a ten Mac by mne asi ze židle nepostavil. A s firmou Apple nebo Microsoft toho taky moc nenadělám, tohle vaše přirovnání jsem příliš nepochopil. Každopádně díky za odpovědi a na ten konec roku se těším 🙂

 • Nevím, nevím. Přečetl jsem si oba blogspoty a moc s tím nesouhlasím. Možná jsem kapku natvrdlý, ale Marek Brožek nejprve vykřikuje, jak je Web 2.0 úplně jiný, aby pak popsal normální Web 1.0. Navíc míchá Internet a Web.

  Dion Hinchcliffe je přesnější, ale zase vykřikuje cosi o tom, jak to změní celou společnost. Nic proti, ale s měněním společnosti a s tvrzením, že lidé změní svou povahu na základě vnějších okolností, máme myslím všichni svoje zkušenosti. Nějak to nefungovalo. Dion je Američan a tuto zkušenost nemá.

  Jo a s tím, že zatím jsou tyto služby skvělé, protože je nepoužívají blbci, souhlasím naprosto. Před nějakými deseti lety byste si myslel, jaká je elektronická pošta skvělá služba. Dneska jí používáme jen proto, že zatím nikdo nevymyslel nic lepšího.

 • Patricku, jsem jedním z těch, kteří tomu také nevěří. Dnes, v době, kdy tyto služby používají jen very very early adopters, to jde. Linknutí většinou myslí dobře, nejsou to prudiči – internetoví trolové. Ty to zatím nezajímá, nemají co ničit, naštvali by příliš málo lidí (snaží se pracovat efektivně).

  Jakmile by se tento typ služeb zažil a začal být navštěvovaný, byla by to hned jiná situace. Trol by dostal do ruky nový nástroj, na kterém by se mohl vybít.

  Dovolím si odhadnout, že články nikdy nebude tímto způsobem hodnotit víc než pár procent lidí. Výsledkem proto bude velmi ovlivněný žebříček, zcela nereprezentativní. Ba ještě hůře: v těchto pár procentech bude mnohem větší podíl trolů než mezi všemi čtenáři. Další část nebude hodnotit článek samotný, ale téma – bez ohledu na kvalitu samotného textu. A je to rázem v pytli.

  Důkaz? Podívej se na diskuze na Novinky.cz, jak dopadl ušlechtilý nápad s označováním kvalitních názorů. Tato služba je u dobře čtených článků (opět upozorňuji na trolí efektivitu) zcela zbytečná. Je takřka zárukou, že se mezi kvalitní názory dostanou jen ty největší nesmysly.

  Ještě pohled, jak by se na věc mohli dívat větší vydavatelé: určitě je nebude moc zajímat, že nějaký článek vyzdvihne pár procent lidí s neznámou strukturou. Pro řazení článků na stránce bude stále důležitějším ukazatelem jejich prostá čtenost.

  Že to v zahraničí funguje? V zahraničí funguje řada věcí, které jsou u nás v současné době (snad říkejme i generaci) nepoužitelné. Jako zajímavou věc to myslím bere každý a i osobně tyto služby vítám a využívám. Na masové komerční nasazení bych si ale v ČR nevsadil.

 • az uz bude WEB 2.0 plus ci minus, konecne sem pochopil, co to znamena – diky

 • [25] Tvým argumentům a obavám Marku rozumím a předpokládám, že jsou dány zkušenostmi z internetových diskusích na vlastních serverech. Proto jsem taky ty dva roky se zatajeným dechem sledoval, jak se zachová Digg, až mu přijdou trolové. Poradil si s tím, vývoj u něj neusnul. A to už má návštěvnost velmi solidní a s troly se setkal.

  Je také pravda, že články hodnotí málo lidí. Na Diggu "stačí" pár set diggů na to, být na titulce, což je relativně málo vzhledem k počtu lidí, co to sledují. Údává se, že zhruba stovka diggerů vlastně rozhoduje o tom, co se tam bude vystavovat. Na Linkuj je to ještě markantnější.

  Digg na to odpovídá, že není žádným demokratickým systémem. Rozhoduje administrátor. Na Diggu už sedí redakce lidí, kteří váhy posunují podle toho, kde se objevili trolové a prošly všemi ochrannými mechanismi. Jako každý systém potřebuje i Digg své korektivy a zatím je nachází.

  Problém diskusí u Novinek je v tom, že se rozhodl kvalitu diskuse upozadit a nevěnovat se jim. Chybí jakýkoliv náznak reputačního systému a protitrolích mechanismů, protože redakci jde o počet shlédnutých stránek a tam je každý trol dobrý.

 • [23] Zjednodušeně a nasertivně řečeno: když Izrael srovná celý Libanon se zemí a umře při tom hromada lidí, pro nás jako obyvatele Evropy se nic moc nezmění, kromě toho, že se někam pošle kontajner humanitární pomoci a protestní nóta. Takže proč to sledujete? Abyste vypadal jako intelektuál? Nebo vás to zajímá jako absolutní reality-show? Opravdu si myslíte, že to v horizontu pár měsíců, kam jsme schopni dohlédnout, má nějaký vliv na naše životy?

  Oproti tomu když Apple představí nový iMac s velkým displejem a TrueHD, tak si můžeme být jisti, že to dá další impuls pro rozvoj HDTV a pár dalších výrobců s tím příjde taky. Ceny HDTV půjdou dolů, funkce nahoru, zavádění se urychlí. Budeme moci na bombardování Libanonu koukat dříve v lepší kvalitě.

  Zhruba tak jsem to myslel. Hodnoty se převrací…

 • [19] Záleží na tom, jak ten reputační systém navrhnete. Dobře navržený systém tohle umí odchytat. A i když neumí, můžete použít nějakou ruční korekturu, tedy jako majitel serveru direktivně přidělit reputaci lidem, kteří se vám líbí a o nichž se domníváte, že jejich nazírání ja problémy vám odpovídá. Takže je to taková ta absolutistická demokracie – až na absolutní výjimky je vláda v rukou lidu 🙂

 • [27] Aha, protitrolí mechanismy jsem přehlédl. Prozkoumám to podrobněji.

 • No asi jsi moc dobře nečetl článek a nebo nepochopil WEB 2.0 Jde hlavně o to, aby jsi se dozvěděl o článcích, který by ti jinak unikly a jak jinak než když je tam přidá autor. To, jestli se ti zobrazí na první stránce rozhodují ostatní ne autor. Takže máš zaručenost dostatku článků a pokud to hodnotí aspoň trochu inteligentní lidé tak i kvalitních…

 • Napsal jsem delší reakci, ale systém ji označil za spam.

 • [31] pokud to hodnotí aspoň trochu inteligentní lidé

  no a na tom to končí… a začínají redakce, administrace a protitrollí vyvažování parametrů hlasování atd. celé to totiž funguje pouze pokud poměr aktivních alespoň trochu inteligentních lidí překročí určitou kritickou poměrnou část uživatelů a celkový počet uživatelů určitou absolutní masu – a na to je nás možná v Česku prostě málo.

 • No nevím. Dva základní dotazy:

  Když si v tuhle chvíli otevřu Digg.com a Linkuj.cz, tak tam vidím jako první články "What would happen if the top diggers stopped?" a "Bez Web 2.0 pochcípá český internet na zatuchlost" – takže se vlastně nejedná o nic jiného než sebeuspokojování a články zaměřené dovnitř komunity. Pokud do ní nepatřím, tak mě to nezajímá. Jaký je přínos těchto web2.0 hraček pro normálního člověka?

  A druhá, jaký je obchodní model webu jako linkuj.cz ? Digg se nejspíš z těch kontextových reklam uživí,ale uživí se z kontextových reklam něco podobného v češtině?

 • [29] Velice dobře funkční reputační systém je na Slashdotu…

 • Co se na to podívat obráceně.

  Odrazit se můžeme třeba od zmíněných blogů:

  Hovořilo se o nich jako o občanské novinařině a o naději průvanu … nestalo se prakticky nic … Průlom nenastal.

  Zklamali blogeři? Zklamal systém? Nedorazil Web 2.0?

  Ale houby! Neznám snad jediného blogera, který by měl psal s ambicí novináře, který by chtěl být tím nadějným průvanem. Naopak znám spoustu pisálků, co se blogováním baví, nalezli novou formu komunikace, a chcete-li, tak třeba i prima hračku. A dokonce, blogeři často končí právě z důvodu, že vnitřně cítí, že ze zábavy se stává povinnost.

  Patricku, pokud tě blogy zklamaly, jen to jen chyba Tvého zcestného očekávání.

  V podobném duchu se dá přistupovat i k dalším projektům a potažmo k celému chápání Web 2.0

 • Nestává se mi často, abych si ráno přečetl článek od Patricka a obratem začal psát reakci.

  10 let používám Microsoft technologie, a určitě se shodneme, že Microsoft není technologický leader, ale za to marketing má docela dobrý. MS už dávno pochopil, že pokud je nějaká technologie (v jejich případě) úspěšná méně, než bylo očekáváno, je potřeba ji přejmenovat a vyzdvihnout nějakou jinou, běžnou schopnost a prodeje to nastartuje. (ActiveX -> COM -> DCOM -> COM+ -> Component services)

  Podobné je to i s pojmem Web 2.0. Tato iniciativa však vznikla zespodu a nekoordinovaně, což implikuje, proč je tento pojem chápán a pojímán tak rozdílně (od technického pohledu Web2.0 = AJAX, Web služby až po Web2.0 = social network).

  Tzv. „web 2.0“ je prostě přirozený vývoj web aplikací. Jedny z nejčastěji jmenovaných „atributů web 2.0“ jsou …

  je to delsi, pokracovani tady

 • [13] Naprosto souhlasim. S clankem lze naprosto nesouhlasit, protoze jakmile tam bude masa lidi, tak vzdy tyhle socialni servery sly a pujdou do kytek z ruznych duvodu (viz orkut, co je totalne na nic protoze tam banda brazilskych pubertaku jen ze srandy sbira kamose, takze maji ve svych znamych treba 50tisic pratel a tim ten system naprosto degraduji). Totez plati i zde, az tam budou bandy, co ze srandy budou jen tak diggovat na naprosto debilni clanky, tak to lidi otravi. Proto osobne verim konzervativnimu a pragmatickemu pristupu a to, ze clanky mi vybere odborna redakce, co je za to placena, stara se o to a ta musi zvazit, zdali dany clanek je nebo neni kvalitni. Ale masa to nikdy nebude, protoze masa je vzdy nejhorsi volba pro kvalitu.

 • [36] Opet velmi dobry prispevek a presne vystihuje ten bod. Clanek je prave nesmyslny proto, ze zduraznuje technologii nad myslenku a napad. A realizaci VUBEC nejde!!! Podivejte na craigslist, ktery je technicky na urovni webu z roku 95 a pritom prave tohle lidi miluji a miluji to masy. A proc? Odpoved je snadna – lidi miluji SNADNE veci, nic sloziteho, preflashovaneho nebo preAjaxovaneho, ale snadneho a neproflaknuteho tisici banery.
  Proto technologie vubec neni podstatna a taky nesouhlasim s tim, ze blogy neuspely. Stejne tak tady neuspely aukce, ktere jinak v jinych zemich frci jak dive. Je to proste jina mentalita. I u tech blogu je to jinak. Lidi uz to ani dnes tolik nebavi, protoze se od nich ceka, ze budou neco zdarma psat a tim se ze zabavy stava povinnost a to nikdo nechce delat zadarmo, kor v CR. Proto jen opakuji, ze tahle blaznivost kolem web2.0, ajax je stejna jako v 2000 kolem ecommerce, pak vsechno melo byt XML, pak zase vsechno melo byt jen o web services a uplne vse melo byt propojeno a co nebude nabizet web service tak zahyne a podobnych cancu tady uz bylo fakt hodne. Mrknete na bazos.cz, ten kluk co z toho vytahnul a jak to jede a ten web je silenost 😉 Fakt je to inspirace pro to, ze technologie VUBEC neni dulezita ale ze dulezity je napad a jednoduchost, mnohdy naprosta.
  Flashove hracky jsou pekne na pokoukani, ale uzitna hodnota nula (pokud to nejsou hry). Takze jak uz jsem napsat, clanek je nesmysl a uz jsem se vsadil s kamosem, ze to blazneni kolem Ajax a web2.0 padne jako xml, web services a verture investori v roce 2000 🙂
  Jinak na tohle napsal Roman Pichlik pekny clanek: http://www.sweb.cz/pichlik/archive/2006_05_21_archive.html#114836449364537886

 • Tak me napada – co treba pojmenovat mailing listy, ktere existuji temer od zacatku internetu jako WEB 3.0 – minimalni "published content" (jednoduchy skript na serveru) a spousta obsahu od komunity…

 • Jak už jsem napsal u předchozího příspěvku k Jaggu – problém je, že já nechci číst blog nějakého gigola, od serveru typu Jagg bych chtěl, aby odhadl co mě zajímá a nabídl mi takové články. Má proto velmi mnoho indicií a neměl by to být takový problém – dokáže mě identifikovat (cookies/registrace), může vědět, jaké články jsem četl (měření kliků), může zjistit, které mě zajímají a které nikoliv (stačil by odkaz palec nahoru dolů), mohl by dopředu zjistit některá kritéria (předem vybrání kategoríí článků a jejich odhad podle obsahu přes klíčová slova, vybrání jazyků, kterým rozumím, white/black list serverů …), mohl by zjišťovat vazby mezi články (analýza textů, jako to děláš na na přehled.net), zná detaily od ostatních lidí a dokáže tak udělat sociální vazby a tak bude dávat větší váhu názorům lidí, se kterými se dlouhodobě shoduji v líbí/nelíbí), systém navíc může integrovat RSS serverů a podle uvedených pravidel se snažit odhadnout co se mi líbí a nabízet tak nejenom titulky článků, ale i perex a tak mi ještě lépe pomůže se zorientovat a najít kvalitní články.
  Až bude takovýto systém existovat, tak to teprve bude systém zaměřený na uživatele a vycházející z názorů uživatelů. To teprve by byla revoluce. Velká výhoda podobného serveru by byla v tom, že by nemuselo být deset tisíc lidí, aby se utvořil nějaký representativní vzorek, ale stačili by i jeden či dva, kteří by měli podobné zájmy jako já.

 • [41] Tak se pripravte, tenhle system uz mame skoro hotovy :)))) mohlo by to byt hoooodne zajimave 😉

 • [42] No hurá 🙂 tak pak dejte vědět!

 • [42] a pokial sa zamyslite, ci priberiete k tomu aj slovenske prostredie (cize budete mysliet aj na to, aby to spracovavalo veci zo slovenska a pre slovakov), tak bod k dobru a som zvedavy 😉 nenechajte si ujst mozne pole posobnosti, aby som napr. ja nemusel cakat, kym niekoho na slovensku napadne urobit nejaku zalostnu kopiu alebo este lepsie nic 😉

 • P.S.: jinak já WEB 2.0 vidím spíše jako technologickou záležitost, kdy web není "webové stránky", ale "webová aplikace", typickým ukazatelem je, že uživatel nepřepíná stránky, vše mu běží na jedné stránce – příklady mapy.cz atp.
  [42] tak to se hlásím jako betatester a ředitel 😉

 • [28] A co tenhle scenar? Izrael srovna Libanon se zemi, zasahne Iran, Izrael na hrozici porazku reaguje jadernym utokem na Teheran, vlozi se do toho Rusko, ci nova velmoc Cina (ktera potrebuje Iranskou ropu nejvic ze vsech) pak jsou vtazeny USA a NATO a Patrick je mobilizovan a jeho MAC je znicen atomovym vybuchem nad Prahou…
  Jinymi slovy: blizky vychod hybe svetovymi dejinami.

 • Myslím že web 2.0 je opravdu jen buzzword. Internet se postupně vyvíjí, ale nikoli takto skokově

 • Jaky zpravodajsky server na ceskem internetu je podle vas proparoubkovsky? Predpokladam ze vsechny krome lidovky.cz?

 • Tak jsem teď zkusil napsat asi deset komentářů s co nejnevinnějšími slovy a nic. Tak skončí i web 2.0.

 • Podle mě začne být každý software zajímavý až tak od verze 5.0. Počkám si na to i u toho Webu. A doufám, že Web 5.0 už nebude jen beta verze.

 • Takovy linux byl dobry nekdy od 2.4.16 (kdyz opravili ten problem s VM co radil ze zacatku rady 2.4). S radou 2.6 jsem zacal od 2.6.10. Je jasne, ze Web 2.0 nebude ono, ale mozna ze verze 2.2 uz bude mit vychytany ty zakladni problemy a 2.4 bude dost dobra, aby na ni clovek vydrzel zatimco se bude Web 3.0 vyporadavat s vlastnimi problemy, tj. nekdy do verze 3.3 …

 • DObry den, pokud hledate rozcestnik, kam psat o kulture a historii, pripadne se o ni neco docist, doporucuji vam navstivit portal „www.tipynavylet.cz“.www.tipynavylet.cz

 • Český internet potřebuje jen trochu víc času 🙂

  Jedna z prvnich 2.0 vlaštovek – Media Blog

  http://www.mediablog.cz/

 • Nějak jsem ze všech těchle extrainteligentních věcí na větvi,… RSS ještě chápu … ale nějaký linkování a web 2.0? Proč komplikovat něco, co už je takhle dost komplikované pro dost lidí co se dostanou k internetu? Zkuste udělat průzkum a zjistíte, že lidi co chápou a znaj RSS,XML,apod. bude asi tak 10% , 40% bude vědět co je prohlížeč a HTML a zbytek bude hledat na internetu stylem…otevře se domácí stránka a URL stránky napíšeme do políčka na Google.com pro vyhledávání a následně klikneme na vyhledanou adresu :-/

 • autor ma naprostou pravdu. gratuluji k dobremu clanku.

  artysite

 • Veľmi zaujímavý článok

 • Zaujimava diskusia. Mozno prispejeme trochou. Nas web.2.0 pokus je na http://www.pozrisi.sk