Berdárovo temné mručení o podplacených novinářích

Na Lupě vyšel v sérii rozhovorů také rozhovor s Gabrielem Berdárem, šéfem Českého Telecomu. Poměrně vkusný a hezký rozhovor, na to, jak je firma pana Berdára obecně oblíbená. Jenže na závěr se hovor stočil na novináře a pan Berdár si nenechal ujít příležitost, aby jim osladil pozornost, kterou Telecomu věnují, když oznámil, že "jedna či dvě redakce se musely za lživé komentáře svých novinářů omluvit, protože se navíc ještě zjistilo, že jeden z pisatelů měl na věci s velkou pravděpodobností i majetkový zájem". O chvíli před tím pravil, že svou roli v pomlouvání Telecomu hrají též "neukojené ambice, osobní finanční prospěch, nebo prostě jenom tak, protože nadávat na cokoliv je snadné a v módě."

Hodně by mne zajímalo, který z novinářů má z psaní o Telecomu majetkový prospěch (pokud odmyslíme honoráře za články). V diskusi samozřejmě padla celá řada jmen oblíbenců Telecomu (uváděli je diskutující, ne zástupci Telecomu, ačkoliv jsem o toto upřesnění žádal a nevěřím tomu, že si je zodpovědní nepřečetli). Pánové Holčík, Peterka, Sova, Krsek, Nachtmann, Merunka a samozřejmě já – ty všechny má Telecom v paži, protože mu neskáčí na špek a nezkonzumují bez přemýšlení každý blud, který Telecom vypustí v naději, že se mu bude věřit. Je to dalekosáhlé spiknutí, novináři mezi sebou komunikují kryptovanými esemeskami, používají nelegální šifrování emailů na bázi prohnilého a teroristy vyvinutého PGP. Přesouvají na anonymních kontech peníze tak, aby nešly vystopovat, domy a haciendy, které nakupují, trejdují zásadne přes bahamské firmy a společného koženého přítele. Všechno řídí ještírci, Ivo Benda a čipová totalita je díky těmto novinářům na blízku.

Jen tak si lze vysvětlit, že Telecom nevytáhl důkazy a neřekl jména těch uplacených novinářů, že raději rozmazával máslo po hlavách všech.

Abychom byli přesní, jedinou omluvu na téma Telecomu, kterou jsem zaznamenal, byla z mé strany a týkala se M. Heřmana – to, když jsem nesprávně uvedl, že ho z Eurotelu propustili, zatímco odešel sám. V kontextu článků to bylo velmi nepodstatné a byla to elementární slušnost opravit informaci (byť nepodstatnou) tak, aby byla správná. Tedy – v novinařině je to slušnost, u PR oddělení to není potřeba.

V té souvislosti stojí za to připomenout, že moje závěry ze článků mají svoji platnost. Právě Michala Heřmana jsem označil za horkého kandidáta na post šéfa Eurotelu, on sám toto následně popřel. Zajímalo mne, kde Telecom vyčaruje člověka s manažerskými schopnostmi, přehledem o Eurotelu a ochotou sednout si na horké místo v Eurotelu za pár týdnů – ale nechal jsem si tuto jízlivou otázku pro sebe. Telecom na ni odpověděl tento týden, když M. Heřmana jmenoval prozatimním šéfem Eurotelu. Atd atd.

Takže jsem zvědav na to, kdy Telecomu dojde, že žádné spiknutí se nekoná, že je tu pouze skupina novinářů, kteří mají alespoň elementární povědomí o tom, co je to ADSL a jak vypadají telekomunikace a že je jim divný rozpor mezi tím, co tvrdí a činí Český Telecom a jak to funguje jinde. Jasné je, že je jednodušší temně mručet nad podplaceností této skupiny novinářů, než onen zmíněný rozpor vysvětlovat…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

13 komentářů

 • V diskuzi u onoho článku na Lupě se člověk ale dozví věci… Každopádně to vypadá, že Berdár vůbec nezvládá komunikaci. Říká zcela zbytečně věci, kterými jen dráždí. Myslím, že si tak zbytečně vytváří problémy i tam, kde zatím nebyly. Kdyby se raději věnoval tomu, nač byl najatý…

 • A co měl Berdár říct. Vždyť odpověď na kritiku ve stylu "stojí za tím konkurence, která z toho má prospěch" je přímo učebnicová a slýchám jí několikrát týdně (naposledy třeba v těch zmatených Euro zprávách o bankrotu Aliatelu).
  Jinak má dokonce částečně i pravdu. Určitě novináři do značné míry spolupracují s alternativci. Ale není to žádné spiknutí, ale to že obě skupiny mají společné cíle a tak si pomáhají. Ale to je chyba Telecomu – kdyby dělal věci pořádně a kdyby byl vůči novinářům vstřícný, tak by to mohlo být klidně naopak. Jenže Telecom je stará struktura, která s novinářemi komunikuje v podstatě jen formou PR nesmyslů a hodina keců těch debilů nevydá ani na smysluplnou jednořádkovou zprávu (zkuste třeba najít něco co má vypovídající hodnotu na včerejším rozhovoru na mobil serveru). S novináři mluví zásadně lidé, kteří mají tisíce hodin školení jak mlžit, zdržovat atd. (krásně viditelné na jednáních třeba o dial-up internetu). Berdár se od nich liší v tom, že je navíc arogantní cholerik, což se projevuje nejen v rozhovorech, ale i v jednání (viz třeba ty příspěvky na Lupě, ale znám i lepší story).

 • [1] ano, to už mne také napadlo. Vzpomínáš, jak před lety se několik novinářů umluvilo a vytočilo Hrašku z RadioMobilu tak, až vysázel přes protesty PR oddělení při tiskové konferenci plná čísla zákazníků, ARPU a další data? Joj, zvládat komunikaci je problém, se kterým se šéfové musí vypořádat – celý problém s odvoláním Valeskiho podle mne byl jen v Berdárově vysvětleních a abych tak řekl prostořekosti, když říkal, co neměl a neříkal, co měl…

 • Já nevím, čemu se vlastně všichni divíme. Když má někdo napsat takovou tiskovou zprávu jako nedávno Telecom (viz. http://blog.macich.net/1088…), tak se pak člověk nemůže divit mlžení, šálení atd … 8)

  Možná by se pánové Gross & spol. měli více věnovat katastrofální situaci ČR než provádět zákulisní čachry v Telecomu a další firmách, kde má stát většinový podíl.

 • [4] Doplňte si mezi "takovou" a "tiskovou" slovíčko "drzost". Horká hlava = chybějící slova, hrubky a překlepy. Pardon 😳

 • Jaké společné cíle mají novináři a alternativní operátoři? Taky bych neřekl, že mluvčí Telecomu před novináři mlží. Takový pan Sršeň poskytuje přesné odpovědi na otázky, a mistr vytáček Crha dokonce v dobrém rozmaru poskytuje informace mimo záznam — tedy nevím, jak novinářům, mluvím jen z vlastní zkušenosti.

 • [6] No jestli byla řeč o ADSL a dial-upu (jako že v těch rozhovorech byla), pak určitě pro tebe není žádné překvapení, že novináři v podstatě bojovali za uvolnění pro AO tak, aby to zde mohlo být nabízeno. Myslel jsem tedy ty novináře, kteří nejen o stavu informovat, ale snaží se jej svoji aktivitou i změnit (i když pravda, tohle není čistá novinařina), např. Zmiňovaný Míla Sova (což sice není de-jure novinář, ale jako nezávislý informační zdroj okolo ČTc je aktivnější než všichni ostatní) či pan Peterka.
  A osobně sem se účastnil mnoha tiskovek a je fakt, že "něco" pustí jaksi mimo, ovšem jinak informují P.R. způsobem, který je vhodný tak možná pro čtenáře Vlasty (vzpomeňte si třeba na dotazy na overbooking ADSL Express a odpovědi typu "odpovídající kvalita"). A nebo vůbec overbooking na ADSL, jak mlžili jak funguje a půl roku nepřiznali, že vlastně není zapnutý (prý) a že jej najednou zapnuli atd. Oni to na první pohled dělají dobře (tj. prezentují před veřeností jen to "lepší já"), ale ve finále mi přijde, že ti kteří to občas sledují a pamatují si musí zákonitě získat pocit, že jsou neustále obelháváni. No a ta tiskovka na ČVUT – to byla vůbec sranda.

 • patriku, nefunguje http://new.marigold.cz/acti

 • [8] jo aha, ten jsi vypnul a je teď nový.
  (ale http://feedvalidator.org/ch… je blbě furt a čeština tamtéž taky) 😉

 • [7] Pány Peterku a Sovu považuju spíš za píšící aktivisty než za aktivistické novináře. A ano, v případě overbookingu asi máte o mložení ze strany Telecomu pravdu, ale tehdy jsem pochyboval, zda to sami vědí.

 • [8] nefunguje adresa new.marigold.cz – musis ji nahradit za http://www.marigold.cz, musel jsem to vypnout, delalo mi to tady neplechu…

 • Já prostě zbožňuju tenhle bulvár kolem internetu.
  Tyhle články sou vážně rulezz a jsou daleko zajímavější než česká politika 🙂

 • [12] Já osobně považuji Marigold za jeden z TOP blogů … bulvár bych hledal jinde 😆