BBC slízává pochvalu za nasazení foto-mobilů do zpravodajství

BBC se vloni odhodlala k zajímavému kroku – vybavila čtyřicítků svých reportérů telefony a vybudovala systém pro příjem zpráv pomocí foto-telefonů – reportéři tak mohou posílat jak fotky, tak dokonce video přímo z mobilu do BBC. Už vloni, při návštěvě Bushe v Británii s tím sklízeli úspěchy, protože reportéři s mobilem byli nenápadní, všude se vmáčkli a fotku byly schopni ihned odeslat do redakce.


Nedávno je také pochválil Forbes – tomu se líbilo, jak BBC pokryla nehodu autobusu v East Yorkshire, kdy reportér s mobilem dorazil na místo zpravodajství před ostatními týmy, byl schopný ihned fotit a fotky odesílat a BBC byla schopná díky němu ihned přinést obrazové zpravodajství. Napravo vidíte, jak takový obrázek vypadal.


Samozřejmě i v Anglii zuří dohady o tom, zda je lepší přinášet rychle horší kvalitu, nebo počkat na lepší kvalitu, až dorazí tým s profi fotografem a profi vybavením, já si ale podobně jako novináři z BBC myslím, že prvořadý je ten „moment“ a jeho co nejvěrnější zachycení – a nižší kvalita není tak podstatná. Ostatně povšimněte si, jak často u nás TV Nova své zpravodajství „aranžuje“ – událost, kterou nenafilmovala, jednoduše sjede znovu s nějakými lidmi a je jim jedno, že s autentickou událostí to má společného tolik, jako divadlo.


Forbes mimo jiné uvádí, že BBC původně používala upravené telefony Nokia 3650, které jim na zakázku přizpůsobila softwarová divize Philipsu. Nyní ale redakce přecházejí na 3G telefony – rovněž zákaznicky přizpůsobené. Jaké to ale nevím, prý si pochvalují, že tak lze dělat delší videa. Zdroj: Forbes – The BBC Deploys Video Cell Phones.


V tomhle nejsme sto let za opicemi. Už při Summitu Nato v Praze přišla redakce iDNESu s nasazením Nokia 7650 do zpravodajství a momentky rovněž šly rovnou na web. Borgis pro redaktory internetového Práva mobily nakoupil záhy taky, aby se chytil trendu. Dokonce jedna fotka z mobilu vyšla v MF DNES, to je ale zatím všechno – fotky jsou opravdu z mobilů zatím přiliš mizerné. Jenže s novými mobily se to změní. Joj, ještě je tu moje MMS zpravodajství z Cannes 🙂 A fotka z mobilu se dostala už i na titulní stránku NY Times – jde o tuhle při prodeji AT a T.