Babelgum – Bábelská žvýkačka je další zajímavý TV platform projekt

V poslední době je už potřeba rozlišovat, co který dobrodruh s internetovou televizí dělá, zda jen platformu pro její šíření, nebo samotný obsah, či obojí.

BabelGum patří do té první kategorie a je přímou konkurencí Joost a ačkoliv to není úplná novinka, hlavní novinkou je, že v poslední době začaly vycházet betaverze jeho software, které jsou velmi použitelné. A to je správná chvíle i u nás uznat BabelGum za rovnocenného bojovníka v ranku P2PTV a poukázat na fakt, že Zenstromův Joost není zdaleka jediný a ani nijak napřed. Spíš naopak, Joost zatím zejména proti asijské konkurenci zaostává ve všech parametrech a jen fakt, že asijské verze P2PTV na euroamerický trh příliš nepronikaji (rozsypaný čaj v menu nám nevoní) dává Joostu šanci. A taky dobré jméno jednoho ze sponzorů. To asi nejvíc.

BabelGum má za sebou také dobré jméno, i když u nás asi ne tak známé. Silvio Scaglia je zakladatel Fastwebu a Omnitelu a Babelgum si založil jako další píseček na hraní.

Babelgum je také založen na P2P technologii šíření videa a jde o přehrávač videa, který mimo jiné slibuje poskytovatelům obsahu vyřešit i placení za přístup k jejich obsahu, pokud si to budou přát. Například již do startu slibuje pět dolarů za tisíc stažení klipů všem blogerům, větší publishing house si mohou přijít na více.

Obsah má být zajištěn zatím nespecifikovaným DRM, pokud si to majitel obsahu přeje. Nároky na hardware jsou podobné, jako u Joostu, cca 1 GHz procesoru, co nejrychlejší linka, ale stačí prý 200 Kb/s, tedy citelně méně, než Joostu. Měl jsem na testování pomalejší konfiguraci a přehrávání moc luxusní nebylo.

Pro přehrávání videa je důležité ještě mít instalovaný Quicktime 7, což je pikantní.

Pro infrastrukturní projekty není ani tak důležité, jak dobré jsou v betaverzi, jako spíš koho do spuštění umluví, aby se přidal a nabízel přes ně svůj obsah. Takže se nechme překvapit, znovu připomínám, že pro český obsah tyhle projekty moc nejsou. Proč? Protože za tři hodiny spuštění Joosta máte v trapu týdenní limit půlmegového ADSL od OuJé.

A kdo jste nedohledali investici Google do P2PTV, tak vězte, že je to čínský Xunlei, akorát nevím, zda info je oficiální. Google sem nasypal cca 5M USD za 4% firmy, další investoři do toho dali dalších 15M USD.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • Nezdá se vám poněkud zvrácené, že u těchto projektů pomůžete za svoje peníze TV distribuovat, budete platit za obsah a ještě navíc budete omezováni DRM?
  Představte si, že by Nova k Vám na barák postavila svůj vysílač, Vy byste za to museli plaltit a ještě by Vám ke vchodu postavila ochranku, aby s k Vám náhodou nepřišli dívat na telku sousedi.

 • No, mně přijde, že záleží na vás, jak moc velká kavka jste a na jak tenkou vrstvu medu se přilepíte. Třeba mně se líbí si s tím pohrát, ale používat to ve skutečnosti nebudu, protože ani s UPC bych to síťově neuživil…

 • Příklad Novy znám:
  Kabelové televize ze zákona musí besplatně šířit Novu. Jelikož ji šíří (vysílájí) musí podle dalšího zákona platit autorské práva (které již jednou byli zaplacené). A v případě, že máte hospodu/hotel a zaplatíte si kabelovou televizi s Novou, tak musíte uzavřít další smlouvu s OSou a opět musíte platit.
  Inu, selský rozum na tento paskvil prostě nestačí ….

 • Milion dolarů pro P2PTV tam, milion sem. A přitom nejpoužitelnější to maj stejně Čínani. Je něco známé o pozadí TvAnts nebo SopCast?

  Nezdá se mi, že by parta Číňanů zbastlila na koleně a zadarmo produkt(jasně, není tam DRM), na který na západě potřebujeme takovejch peněz.

 • To, ze na to na Zapade potrebujeme takovejch penez neznamena, ze by to na Zapade nekdo nedokazal udelat za par kacek 🙂

  Nezapomen, ze na Zapade vis prakticky jenom vo tech projektech, kery sou financovany tak dobre, ze si muzou dovolit PR/marketing 🙂

 • Blbost. Vím o projektech, který mají dost peněz na to, aby postli příspěvek do newsgroupy. A to zase tolik nestojí …

 • Poslys a proc to vlastne prekladas jako ,,babelska“ a ne ,,babylonska“ zvykacka?

 • Presne… prece Babylonska zvykacka podle vzoru Babylonska rybka 🙂

 • co je pikantniho na quicktime 7?
  ja jsem nejakou diskusi zaregistroval u stream.cz, ale tam to slo v rovine, zda tu nejvyssi nebo staci o verzi nizsi, ale unika mi ona pikantnost :o)

 • Jen tak, víc se mi to líbí 🙂

 • No, pikantní to je hlavně proto, že nebývá zvykem spoléhat se na tenhle player na této platformě. Když, tak WMV, DIVX/XVID atd. Ale proč zrovna QT …