Avátary pro mobilní telefony

Když jsem kdysi dávno přemýšlel o tom, co ještě není v mobilu a jak s námi jednou bude komunikovat, vzpomněl jsem si na avátary, vizualizované representace virtuálizované osobnosti, kdybyste chtěli nějakou definici.

Avátar může mít řadu podob, na netu se nejčastěji používají ikonky, jenže proč nepoužít celou animovanou postavičku. Siemens si třeba hraje s Woobbie – avátarem do svých chytrých telefonů (viz obrázek). Jenže zatím jen hraje, praktické uplatnění to nemá, protože něco jiného je, aby vám avátar v mobilu četl, co jste si do mobilu zapsali vy a něco jiného je, aby interagoval, aby vám byl schopen sdělit, že letadlo, kterým máte v úmyslu letět, se zpozdilo. Je něco jiného avátara implementovat jako imbecilního pana Sponku a jako samostatně „myslící“ objekt propojený s internetovými znalostními bázemi, už s omezeními pamětí mobilních telefonů, které neumožňují výrobcům nacpat do telefonu všechny potřebné algoritmy a ponechávají je uložené na vzdáleném serveru.

Sám jsem z tohoto provedení avátarů mírně na rozpacích. Osobně si do diáře píšu třeba kusou poznámku „17:00 letiště“ a většinou se mi daří vzpomenout nebo z letenek odvodit, kam to vůbec letím, jenže jak to pozná avátar? A budeme mít náladu pro něj vyplnit číslo letu, aby mi včas dal vědět, že odlet je tradičně opožděný, což se zjistí v okamžiku, kdy už stejně jsem na letišti?

Ve své povídce (Flotile) avátary považuju spíše za virtuální náhradníky volané strany. Počítačem generovaný obraz, který s vámi jedná a chová se, jako by šlo o telefonovaného – přijme a vyřídí vzkaz, nebo umožní volanému mluvit, aniž by byl viděn, když už chcete používat videotelefonii.

Nic z toho neznamená, že se avátary vůbec kdy prosadí, i když jako u blůstky, která je na ráně, bych to čekal. Problém avátarů je v tom, že musí být velmi dobře připravení, aby uživatele nezklamali a uživatelé na ně nezanevřeli. A to ještě nejsou ani ti počítačoví, natož telefonní.

Jen tak na okraj, jak se tlačí nové technologie. Vodafone měl trauma z toho, že videotelefonii v jeho síti prakticky nikdo nepoužívá. A tak někoho moudrého napadlo zavést volání na infolinku ve formě videohovoru, kdy na operátorku vidíte – a toto volání je rovněž zdarma. Popularita videohovorů od té doby v Portugalsku mírně stoupá i mimo infolinky… 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

8 komentářů

  • Už aby ty videohovory na infolinku byly u nás. Některé operátorky bych rád viděl. Docela si dovedu představit ten novej erotickej byznys – teď už to nebude jen planý tlachání starej tetek s krásným hlasem do telefonu, bude potřeba i vizuální vjem 🙂

  • Microsoft Sponka mobilní telefony dál neposune..

  • Dá se někdy to zelené cosi stáhnout? Alespoň nějaká beta …

  • Algoritmus nema s rytmem nic spolecneho

  • Ten zelený prďola je dobrý, sice nepochybuju, že zcela k ničemu – možná naopak škodí a činí práci pomalejší – přesto vypadá roztomile.

  • ja bych namisto bezpohlavniho prdoly radeji peknou zenskou

  • Pekne zprasena cestina v clanku, tangero, styd se. Desitky chyb, co treba "algorytmy"? Priste si to projed wordem :-/.

  • Když jsem ještě dělal u mobilního operátora, tak se o tom vážně uvažovalo, že se to vyzkouší aspoň jako test. Ale to bylo ještě v době, kdy se houfně nakupovali licence na UMTS a operátoři tvrdili, jak to bude skvělej business. No a videohovory s Infolinkou prosazovali i nejvýše postavení manažeři. Opravdu bych si přál aby tuto službu zavedli, ty holky na call centrech jsou obvykle kolem 20-25 leté a i management tam chtěl dát jenom ty výstavní kusy. Booože, už aby to bylo!