Automatická pokuta za překročení rychlosti, co vy na to?

Patrick Zandl · 14. duben 2004

Kamojedova vyprovokovalo moje zamyšlení nad GPS k vlastnímu zamyšlení nad GPS, kde sumarizuje současné používání GPS v mobilech dnes. Kamojedov upozorňuje, že lidé nebudou mít na výběr - já k tomu dodávám, že moje tvrzení bylo hlavně o tom, že si GPS v mobilu nebudou kupovat za stovku euro a další desetieuro měsíčně. Kamojedov se následně dostává k tomu, že GPS se nakonec protlačí do aplikací jako je špiclování osobních aut a kol, zda jezdí, kudy mají atd - říká se tomu spisovně tuším digitální mýtní systém.

A nyní k problému, který už mi nějakou dobu leží v hlavě. Představte si, že se do všech aut bude montovat tento digitální mýtní systém v podobě, kdy komunikuje s GPS a umí tedy rozpoznat i rychlost vozu. A umí předávat data, ať již sběrným rámem nebo via GPRS. A nyní si představte, že policie začne na základě těchto dat automaticky rozesílat vyúčtování za rychlou jízdu. Rychlost překročena minimálně o 5 km/h na minimálně dvacet vteřin se jednou za půl hodiny účtuje á 500 Kč za každé započaté překročení o 5 km/h. Jedete ve městě a jedete šedesát? Koncem měsíce dostanete účet na tisícovku. Co vy na to?

Současný systém pokut za rychlost je postavený na tom, že jen při malém počtu porušení rychlostního limitu vás změří radar a dostanete pokutu. Co by se stalo, kdybyste pokutu dostali automaticky při KAŽDÉM překročení rychlosti? Najednou by domů drsnějším řidičům (=hovadům na silnicích) přišel účet na stopadesát tisíc... co by se stalo?

Dneska víme, že rychlost ve městě je omezena na 50 km/h. Proti tomu se nebouříme, protože třeba v Praze mne ještě za tu dobu, co tu žiju, žádný radar nezměřil (ačkoliv mám jistou výhodu, že se snažím držet rychlost, ale promiňte, dvouproudá silnice z Bůtovic na Radlickou opravdu za 40-50 km/h nebude...). Nyní za to budou strhávat body a bude to stejné - netrápí nás to zatím, protože kontroly jsou tak zřídkavé a tak profláklé, že je pravděpodobnost, že padnou na vás, docela malá.

Najednou by vám díky GPS v autě (povinné, policie kontroluje a odebírá auta bez GPS) přišla účtenka VŽDY. To by byl poprask. Naučili bychom se pořádně a slušně jezdit? Byly by na silnicích větší zácpy, protože by nikdo nemohl drsně předjíždět, nebo by naopak chaos díky tomu, že by prasata nemohla jezdit jak prasata, poněkud ustoupil?

To jsme si ještě nevšimli, že právě k tomu systém digitálního mýtního systému směřuje? A podle mne to bude dobře, protože to nehorázně prasáckou dopravu u nás jen pročistí. Tedy pokud každý druhý papaláš nedostane výjimku.

Jen na těch dálnicích by mohla jít rychlost o něco nahoru...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook