Asus WL-500GX – nový domácí směrovač s USB 2.0

Asus WL-500GX

Asus na letošním Computextu představil několik novinek, které stojí za povšimnutí. Především je to inovovaný domácí čtyřportový směrovač Asus WL-500GX, navazující na u nás také velmi oblíbenou řadu.

Nový Asus se vyznačuje podporou rychlosti až do 125 Mb/s, pokud pracuje s rovněž novými WiFi produkty Asus WL-100GX nebo WL-120g. Jde o technologii Broadcom Afterburner, takže by mělo být možné tuto rychlost provozovat i s dalšími produkty jiných firem postavené na Broadcom čipsetech.

Samozřejmostí je podpora WPA, firewall na bázi překladu adres NAT a také SPI, odpojitelná anténa a WDS potěší. Co je ale nejdůležitější a nejzajímavější: integrovány jsou dva USB 2.0 porty určené pro připojení webové kamery, tiskárny nebo (a to ideálně) pevného disku.

USB 2.0 na domácích směrovačích se stává hodně zajímavou vymožeností. Ceny pevných disků připojitelných přes rychlé USB padají střemhlav, disky se pohodlně používají a jsou opravdu slušně rychlé, navíc po jejich připojení na router lze obsah disku jednoduše sdílet mezi uživateli sítě bez nutnosti mít zapnutý velký počítač, což je pro komunitní sítě a domácí sítě velmi zajímavé. Zatím jediným problémem u tohoto Asuse je, že není zcela jasné, jak se na disk bude možné připojit. Asus WL-500GX má sice vestavěný Linux, ale na Sambu v paměti asi nemá místo, takže přístup na sdílený disk bude jen přes FTP, zřejmě nebude možné jej namapovat jako síťový disk, což by bylo samozřejmě komfortnější. Ale nechme se překvapit.

Cena ani termín dodávek nejsou známy. Stránky výrobce.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

6 komentářů

 • Vlastnim Asus wl-500g tedy starsi model je pravda ze je tam mista pomalu ale pri vhodnych upravach se tam samba vejde a navic je tady predpoklad ze novy model bude mit vice pameti vice na chupa.nl

 • Nasel jsem jeste dalsi zarizeni hned se 4 USB 2.0 porty s mnohem vice funkcemi nez WL-550g, ale doufam, ze to v teto nov verzi bude zu rovnocene…(nasazuji asusy casto 🙂 )
  Napr. VPN server, 4x printserver USB, QoS, samba, 4x usb kamera, napajeni pro externi disk!
  OvisLink WMU-9000VPN
  http://www.ovislink.com.tw/

 • [2] Ten OvisLink by byl asi hezký, ale má s ním někdo osobní zkušenost?

 • Taky mám Asus wl-500g, ale nemám odvahu hrabat se firmware. Má s tím někdo zkušenosti? Může se mi někdo, kdo to dělal ozvat?

 • Netušíte někdo, kdy se ten Asus WL-500GX objeví v nabídce? Právě mi hrozí koupě něčeho takové, tak bych rád věděl, jestli ještě počkat nebo…