Apple, lightning a sluchátka

Patrick Zandl · 8. září 2016

Včerejský keynote Apple potvrdila dlouho předpokládané. Firma u iPhone 7 odstraní analogový konektor pro připojení sluchátek a napříště bude možné používat sluchátka jen přes Lightning konektor a nebo bezdrátově připojená přes bluetooth.

Důvodů, proč analogový audio konektor odstranit, je více (dobře je probírají tady): 

  • vodotěsnost (ta byla s jackem složitěji řešitelná)
  • místo v telefonu (analogový konektor zabíral dost místa, které jde využít účelněji)
  • kvalita zvuku (převod digitálního zvuku na analog přináší ztrátu kvality plus kvalita je následně nehlídatelná, i když na metru kabelu by se nemělo nic pokazit)

Já se pozastavím u důvodů, proč to problém je.

Za prvé je to existující audiotechnika. Tříapůlmilimetrový jack je prostě všude a problémy s ním jsou známé a dobře prošláplé, navíc je jich fakt málo. Naopak drátová sluchátka přes konektor lightning se zatím nevyrábějí, ačkoliv to se jistě změní. Problém ale není v samotném konektoru zástrčky, ten Apple bohatě licencuje v rámci programu MFI. Horší je to se zástrčkou, tedy protikusem. Nemůžete vyrobit hifivěž a dát do ní zástrčku typu lightning - to může momentálně jen Apple. Apple tedy běžnou, rozšířenou a bezproblémovou technologii nahrazuje technologií proprietární.

A to je druhý podstatný problém. Pokud si koupíte nová sluchátka s lightning koncovkou, do domácí hifivěže si je nezastrčíte a musíte si koupit jiná.

Za třetí, analogový kabel byl z principu nekontrolovatelný. Jím přehrávaná hudba se dala libovolně přehrávat a zachycovat. Digitální koncovku plně ovládá firma, která ji vytvořila a tak bude pohodlně možné zakázat hudbu přehrávat z velkých reproduktorů nebo ji kopírovat, pokud se ovládající firmě zachce. Že to tak dnes není? To spraví jeden OTA update.

Za čtvrté: použití stávající techniky je možné pomocí redukce z lightning na jacka. Každá další redukce je nepraktická a náchylná k poruchám (vypojení kabelu atd). Je to opruz navíc. Někomu to vadí, někomu ne.

Za páté, nepůjde nabíjet a poslouchat přes drátová sluchátka, což je přitom můj častý modus operandi. Ani nepůjde použít stejná kabelová sluchátka pro iPhone a pro notebook (dokonce ani Macbook).

Apple Airpods

Je možné připustit, že situace značně vyhovuje značkovým výrobcům sluchátek, protože tlačí na použití bluetooth sluchátek. To jsou ta dražší. U nich je navíc fest vidět, jak kvalitně zvládáte výrobu a kvalitativní rozdíl oproti noname výrobcům je zde dost vidět, projeví se kvalita implementace BT stacku a vůbec celé digitální zpracování signálu. Bluetooth sluchátka sice seženete za pár dolarů, ale když si koupíte kvalitní za několik tisíc korun, rozdíl poznáte na první poslech i když jste nahluchloun, jako já. Měl jsem nějakou levnou čínu a nyní upgradoval na Jabra Sport Pulse a to jsou nebe a dudy.

Bezdrátová sluchátka nevyhovují všem

Na druhou stranu bluetooth sluchátka nevyhovují všem. Především dobíjení je problém, sluchátka vydrží pár hodin, typicky čtyři, pět - ani ne celou pracovní směnu. Na dobíjení musíte tedy pamatovat a většinou se řeší přes mikroUSB - není to úplně pohodlné. Apple ho řeší bezdrátově, což má svou výhodu.

Musíte si také rozmyslet, v jaké formě bluetooth sluchátka chcete. Například já je potřebuju mít propojená kabelem. Příjemnější je to sice bez kabelu, jako jsou nové applácké bezdráty, jenže já bych je rychle ztratil.

Situace se často přirovnává k momentu, kdy Apple odstranilo floppy jednotku z iMaců. Nu, to bylo v době, kdy disketa nabízela necelé 3MB dat (spíš 1,44MB, ale dle verze) a v zásadě se na ni už v té době vešlo pár fotek, zatímco ceny vypalovacích CD mechanik klesly a dalo se na ně dát 200x tolik. Z hlediska uživatele bylo jedno zda disketová mechanika bude odstraněna, protože z důvodu velikosti přestal prostě diskety používat a těch pár starých záloh nárazově přetáhl. Jenže přechod na bezdrátová sluchátka neběží zase nijak moc rychle, řada lidí jim prostě na chuť nepřišla hlavně kvůli dobíjení a kvůli složitější obsluze, zejména párování. To by měl vyřešit BT5 v příštím roce, ale sliby chyby. Často mají lidé také svá stará oblíbená audiofilská za mnoh peněz a přeci nebudou nyní vyhazovat Kossky s doživotní zárukou jen kvůli konektoru omezenému na svět Apple.

Nic z toho neznamená, že Apple si neprosadí svou. Ani to, že to značné části uživatelů nebude jedno. Jen to znamená, že tentokráte Apple nepřináší pokrok, ale ukazuje vstup na ohraženou zahrádku.

Kdyby Apple přinesl otevřený standard, tleskal bych. Přitom pokud by chtěl využít Lightning konektor a otevřít jej jen pro hudbu všem, mohl. Neudělal to. Budou mít ostatní digitální sluchátka USB-C a budou tu tři verze redukcí?

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook