Androidí sny o mobilních telefonech

Google Phone je na světě. Tahle informace je známa už delší dobu, v kuloárech se šušká do omrzení. Teď vyšla oficiální informace a tak v té první větě uděláme dvě drobné korekce. Za prvé to není Google ale Android a za druhé to není telefon, ale software platforma pro mobilní telefony. Za třetí není na světě, ale to už jen tak bokem.

Google šel s informací o projektu Android na světlo boží 5. listopadu 2007. Než se zeptáme proč, řekneme si, co víme. Mnoho toho není.

Společnost Android koupil Google v roce 2005. Z toho někteří autoři článků vycházejí při informaci, že platforma se vyvíjí dva roky. I kdepak. Androida založil už v roce 2003 Andy Rubin spolu s dalšími lidmi, například s Chrisem Whitem a Andym McFaddem – tahle trojka stála za projektem WebTV kupříkladu. Ještě před tím byl ale Rubin CEO Dangeru, takového toho hezkého rozsouvacího smartphone Hiptop, co se nakonec prodával vlastně jen u T-Mobile. Už v té době prý Rubin přišel na to, že s výběrem operačních systémů pro mobilní telefony to není zrovna jednoduché.

Takže Android má za sebou čtyři roky vývoje. Výsledkem má být otevřený operační systém pro mobilní telefony, middleware a vývojový kit SDK, vše dostupné v ranné verzi od 12. listopadu 2007. První zařízení na Androidu se očekávají v druhé polovině roku 2008, prvním ohlášeným dodavatelem bude HTC a kódové jméno je Dream.

Z technických požadavků jen známe prohlášení týkající se procesoru: minimem bude ARM9 taktované na 200 MHz, což jednak není zrovna málo (no normální telefon) a druhak to znamená, že půjde o operační systém pro chytré telefony, těch normálních se to netýká, na ně je ARM9 zatím ještě pořád overkill. I když, všeho do času. Zbytek můžeme jen usuzovat z náznaků a účastenství: například přítomnost Packet Video ve společenství nám napovídá, že o multimédia se postará OpenCore (podporující všemožné věci kolem H.264, za příplateček WM kodeky).

Open Handset Alliance

Za Androidem stojí Open Handset Alliance, společenství zhruba třicítky firem činných kolem mobilů, které si od toho něco slibují. Zajímavé je, kdo tam je i kdo tam není. Z významných hráčů jmenujme Čínu prostřednictvím China Mobile (nejvíce uživatelů v zemi, která je trh sama pro sebe), pak KDDI a NTT DoCoMo (Japonsko prakticky celé a zase trh sám pro sebe) a za USA T-Mobile a Sprint/Nextel. Za Evropu jen Telefonica a Telecom Italia, dva regionální hráči, jeden s dopadem i na nás, ale díky mizerné horizontální koordinaci s neidentifikovatelným vlivem „globální“ účasti v projektu. Kdo chybí, je pro evropu významné naopak: za USA nejvýznamnější hráči AT&T a Verizon, za Asii korejský SK Telecom.

Za výrobce mobilů se účastní HTC (kdysi výhradně WM), dále pak LG, Samsung (oba dva v podstatě zajišťují účast korejského poloostrova a s tím i SK Telecomu) a nakonec Motorola. To samo o sobě vzbuzuje jisté oportunistické pocity, protože LG i Samsung používají cokoliv, co je na trhu dostupné včetně S60, Linuxu a WM a Motorola dokonce spoluvlastní UIQ a účastní se aktivně na LiMo, tedy Linux for Mobile ustanovené v lednu 2007 spolu s NEC, NTT DoCoMo, Panasonicem, Samsungem a Vodafone. První telefony s LiMo mají přijít na trh v prvním čtvrtletí 2008.

Kdo chybí z výrobců? Nepřekvapivě Nokia a Sony Ericsson, evropská dvojka, která tvrdě jde za svým grafickým rozhraním Symbianu. A samozřejmě Apple, pokud bychom ho počítali už i k výrobcům mobilů. Ostatní už netřeba uvažovat.

Zbytek do té třicítky dělá přehlídka výrobců čipů jako Intel, Nvidia, Broadcom, TI nebo Qualcomm, kteří sice zní honosně, ale v praxi se přiserou kamkoliv, kde to zavání prodejem čehokoliv. A pak pár software firem, od kterých čekáme spíše backend záležitosti. Čestnou výjimku tvoří Google a eBay.

Co v té asociaci dělá vrchní organizátor blešího trhu? Dvě slova. Skype a PayPal. Kromě toho Skype už před několika dny operoval s tím, že představí sám svůj Skype telefon. Světe div se, asi na Linuxu. Je to jiný projekt, nebo jde jen o derivát tohoto a mírné zmatení novinářů? Nevíme.

O zbytku se můžeme jen dohadovat. Ani nevíme, co platforma bude umět, zda a jak to bude zaměřené „chytrofonisticky“ a dokonce ani nic o tom, zda se bude šířit přes tyhle telefony reklama, o čemž pár médií píše jako o hotové věci. Víme jen, že je tu nějaká platforma, která od příštího týdne bude dostupná vývojářům a že příští rok na ní možná budou postavené nějaké mobilní telefony.

A to je to, co mne udivuje nejvíce. A to je moje největší otázka. Ne jak to bude ve výsledku vypadat, zda to bude konkurovat MS, Apple nebo Nokii. Ale to PROČ to bylo oznámeno teď. Takovéhle věci se nedělají z nudy. Banda papalášů se nesejde s novináři o týden dříve, než mají co ukázat jen tak, jen z nudy. SDK budou mít za týden, telefon za rok. Mezi tímto a příštím pondělkem se má stát něco významného. Něco, co Android potřeboval předběhnout. Jenže… co?

Jsem zvědav, kdy zjistíme, co to bylo…

A Android? Na cokoliv smrdící hodnocením je brzy. Jména slibují zajímavost, ale to není všechno. Křičet „iPhone killer“ je předčasné, už proto, že iPhone zatím nepotřebuje ani tak „killera“, jako více zemí, kde by byl v prodeji, největší jeho brzdu zatím dělá Apple. A i kdyby cokoliv: iPhone není spása. Neovládne trh masově. Je zajímavou alternativou. Ale pořád bude hodně lidí, kteří chtějí jiný přístup. Monokultura není dobrá ani v mobilech, ani jinde. Android slibuje přispět k jejímu nabourání, ale takových Linux projektů je celá řada. Od LiMo, přes OpenMoko (viva Nokia?) až po Trolltech a jejich Qtopii.

A co by tím vším získal Google? Nu, Google není tak obvyklá firma, aby musel teď přesně odpovídat na otázku, co a kolik. Spíš bych řekl, že úvaha se line v intencích: když budeme na hodně mobilů, jistě se to časem nějak zhodnotí…

A řekněme si to upřímně: kdyby v celé té alianci a šarádě nebylo jméno Google, pozornost médií by byla setinová. Asi taková, jaká je dnes věnována Qtopii …

PS: Ale článek prskajícího Christiana Lindholma (šéf UI u Nokia) stojí také za to… 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

29 komentářů

 • prosim prosim opravit publikaci RSS Feedu… padají z toho na místech s diakritikou jenom otazníky.

 • …třeba se neuděje mezi 5. a 12. vůbec nic a v pozadí je něco mnohem prostějšího… prostě vývojáři SDK nestíhají, ale PR událost nešlo odložit, takže teď tam sedí a mají nůž na krku, že to musí za týden dodělat 🙂

 • zhruba od 12.rijna (co je marigold optimalizovan pro iPhone) mam vase stranky v RSS ctecce google jako rozsypany cas (tak hrozne to neni. jenom misto diakritiky jsou ???). ma jeste nekdo jiny takove problemy? a nebo je to jenom mezi klavesnici a zidli?

 • Stejny problem:/

 • Suczker: už jsem psal, že s tím nic dělat nebudu. Mně se to neprojevuje a čas na to nemám.

 • nebyl by k mani ten odkaz na zminovany článek prskajícího Christiana Lindholma (šéf UI u Nokia)?

 • Také se přidávám – kde se dá najít Chris Lindholm, prskající?

 • Joj, to se omlouvám, Lindholm už je linkovaný v článku.

 • Nic s tím nedělejte, Patricku. Vždyť je to docela fajn hlavolam. Tohle je z Google Readeru:

  Google Phone je na sv??t??. Tahle informace je zn??ma u?? del???? dobu, v kulo??rech se ??u??k?? do omrzen??. Te?? vy??la ofici??ln?? informace a tak v t?? prvn?? v??t?? ud??l??me dv?? drobn?? korekce. Za prv?? to nen?? Google ale Android a za druh?? to nen?? telefon, ale software platforma pro mobiln?? telefony. Za t??et?? nen?? na sv??t??, ale to u?? jen tak bokem.

 • Merencin: Já to prostě v Readeru mám správně. Jak zobrazené, tak Unicodové. Takže s tím těžko něco udělám, když chybu nevidím.

 • Pouzivam GR vse v pohode.. takze by ta zidle a klavesnice? 😉 Zertuji, pouzivam
  http://www.marigold.cz/feed/ tak jestli treba nemaji ostatni neco jineho…

 • Dobré shrnutí. Ta myšlenka, že by do týdne mělo něco významného přijít mě zaujala – kdo by neměl rád trochu spekulací 😉

  K RSS feedu: Od 4.11. s článkem Zběsilá jízda… mi chodí články do čtečky 2x, jednou samé otazníky a jednou naprosto vpořádku. Třeba to pomůže někomu při ladění. (Používám Vienu na OS X 10.4)

 • Podle všeho to zřejmě przní feedburner… , zajímavé je, že když jsem to pokusně přidal na seznam, tak byla diakritika v pořádku….

 • Ke kódování RSS – včera jsem to měl rozhozené, dnes už v pořádku.

 • takhle vypada share jednoho z clanku na „moji“ google reader:
  http://www.google.com/reader/shared/user/08426212038500355825/state/com.google/broadcast?c=CJ27iI3WwI8C

  jenom at nemusite klikat. jsou tam ??? misto diakritiky.
  kdo to ma v google reader ok a muze zverejnit share na nejaky clanek z marigolda?

  zkousel jsem uz i „vystoupit/nastoupit“ a feed je porad s otazniky.
  pokud se divam na: http://feeds.feedburner.com/Marigold pres ff 2, tak vidim taky ?, ale pokud tuto stranu zobrazim v ie 6, tak je text spravne (cti cesky).

 • Mne to dnes (poprve) v opere taky prislo rozsypane.

 • Crax: ale ten tvůj reader já čtu taky v pořádku. a dokonce i soubor mám v pořádku 🙁 A hlavně jsem nic neměnil…

  Mno, zkusím někde časem sehnat windows. Ale na macku to prostě jede.

 • tak nevim co se stalo, ale najednou je to spravne vsude! aspon ted u mne. takze ten svuj odkaz na share uz vidim vsude ok. a feed v readeru se spravil cely (i starsi clanky co jsem videl rozsypane).

  tak snad asi ten feedburner? no ono je to jedno. hlavne, ze to funguje 🙂

 • Nebyl to problem omezenej jenom na wokna, mne se pri prvnim nacteni taky zobrazily jenom otazniky, pred chvili po refreshi se to spravilo. Pouzivam Akregator 1.2.7 v KDE 3.5.7.

 • Potvrzuju, už to jede správně. Tak hlavně že se to podařilo opravit. 😉

 • aleho: i to mne napadlo. Ale predstavit novinarum nefunkcni sdkneni nic tezkeho, pokud je ve firme grafik. Udelat download na registraci a tu uvolnit za tyden take ne. Mozna jsem paranoidni, ale zarazilo mne to …

 • Resubscribe v Google Readeru zdá se pomáhá… ale vůbec tomu nerozumím, a to si dovoluji tvrdit, že mám s unicode určité zkušenosti…

 • Kódování správně v RSS není – Win XP a FeedReader 3.09.

 • safari OK, výsřišky v gmailu pořád otazníky

 • Patriku, ty otazniky tam skutecne jsou:

  wget -S http://feeds.feedburner.com/Marigold
  –08:54:15– http://feeds.feedburner.com/Marigold
  => `Marigold‘
  Resolving feeds.feedburner.com… 66.150.96.119
  Connecting to feeds.feedburner.com|66.150.96.119|:80… connected.
  HTTP request sent, awaiting response…
  HTTP/1.1 200 OK
  Date: Wed, 07 Nov 2007 07:53:46 GMT
  Server: Apache
  X-FB-Host: chi-write9
  Last-Modified: Wed, 07 Nov 2007 07:53:46 GMT
  ETag: EqvTCsA9fLXS8/W0GrYN/X6/CrE
  P3P: CP=“ALL DSP COR NID CUR OUR NOR“
  Connection: close
  Content-Type: text/xml;charset=utf-8
  Length: unspecified [text/xml]

  takze by to melo byt utf8, fajn, overime:

  $ hexdump -C Marigold | head -n 500 | tail -n 50
  00001c20 61 20 63 6f 6b 6f 6c 69 76 20 73 6d 72 64 3f 3f |a cokoliv smrd??|
  00001c30 63 3f 3f 20 68 6f 64 6e 6f 63 65 6e 3f 3f 6d 20 |c?? hodnocen??m |

  0x3f je otaznik…

 • tak otazniky strikes back 🙁 a ze vsech feedu co mam v ctecce je to jenom u marigolda. uz jsou videt (kdyz se divam ja a par lidi co jsem jim poslal odkaz) i na tom share z google reader co jsem tady uz postoval. zkouseno na ie6, ie7, ff2.

  http://feeds.feedburner.com/Marigold
  v ie7 se dokonce zobrazi tato chyba:
  Aplikace Internet Explorer nemůže zobrazit tento informační kanál.
  Tento informační kanál obsahuje chyby v kódu.
  Řádek V obsahu (content) typu Text byl nalezen neplatný znak.
  : 86 Znak: 205

 • http://feeds.feedburner.com/certodej
  treba tohle je pro ie7 v poradku a i cestina je ok.

 • zkuste si to zkontrolovat pres feedvalidator a hned uvidite, kde je chyba… je to v tom prispevku o defualtne nefunkcnim firewallu. Stacilo by smazat 3 divne znaky v anglicke citaci nazvu clanku … ale pan Zandl na to nema cas a on chybu neudelal, deklarujme otazniky jako novy standard cestiny…

 • Aleho, PZ : tak predstaveni SDK mame za sebou, a od toho PR vystoupeni se nejspis neudalno nic podstatneho, aspon o tom nevim. Tak to byla jen paranoia 😉

  BTW : co rikate na to SDK ?