All-in-one zařízení (kombinace foto-mobil-média) jsou cesta do pekel

Nedávno jsem u Radka Hulána četl spot, v němž přesvědčoval, že budoucnost patří jen kombinovaným zařízením, takzvaným též All-in-one. Nemyslím si to, ačkoliv tento názor jsem slýchával na 3GSM World až příliš často a od chytrých lidí.

Mohl bych předeslat, že kombinovaná zařízení se uplatňují jen výjimečně – například televize spojená s videorekordérem je obchodně propadák, i když je to logická záležitost. Kombinovaná zařízení se uplatňují spíše tam, kde lze do stávajícího zařízení přídělat něco, co zvýší jeho původní funkčnost, nikoliv přidá novou. Kupříkladu kombinací pušky, automatického nabíjení a velkého zásobníku vznikne samopal, což je věc, která se prodává dobře. Ještě k němu můžete přidělat baterku a laserové zaměřování, možná bajonet – a to je asi tak všechno. Pokusy americké armády tuto sestavičku rozšířit ještě o komunikační modul s GPS už v praxi narazily a takovéto “komunikačně-palebné” centrum vojáci hromadně vraceli. Jak by ne – od zbraně se očekává, že může spadnout na zem, což elektronika nemá ráda. A dost možná si někteří vojáci pletli ústí zbraně se sluchátkem a spoušť s PTT tlačítkem, to nevím, tak daleko jsem to nezkoumal.

V telekomunikacích se nedělají kombinace s palnými zbraněmi, spíše se mluví o kombinaci telefon – very-personal computer – fotoaparát – herní mašinka – přehrávač multimédií – – přijímač TV a rádia – navigační zařízení.

Většinu takových zařízení lze dnes nacpat právě pod ten pojem very personal computer, velmi osobní počítač, protože chytré telefony jsou dnes schopny obsloužit multimédia, příjem TV/rádia i poměrně výkonný software. Fotoaparáty se dnes stále více miniaturizují a navigace do chytrých telefonů pomalu také přichází (v Asii už tam je).

Jenže to není všechno. Některé části této kombinace nejsou zatím technicky dost na výši, zejména fotoaparát), aby konkurovali samostatným zařízením pro běžného uživatele (digitálním kompaktům) – jenže to je věc, která se během pěti let srovná a fotoaparáty v mobilu budou mít schopnosti naprosto dostačující pro běžného uživatele. To není nic, co by nesrovnal dnes myslitelný evoluční pokrok.

Pak je tu ovládání. Ovládání MP3 přehrávače se podstatně liší od ovládání PDA nebo fotoaparátu a kombinovaná zařízení se s tím vyrovnávají všelijak, zatím ale nedostatečně. Zkušenému uživateli s notnou dávkou tolerance to nevadí, ale pro uživatele běžného, technicky neerudovaného, to problém bude. iPod jako přehrávač hudby vede ve světě právě jednoduchostí, s jakou se ovládá. Vede tím, že je pro hudbu zcela přizpůsoben. Má velké ovládací kolečko, malý displej a velkou paměť – to je všechno, co má. Požadavky samotného smartphone jsou zcela jiné – malé ovládací kolečko, velký displej. A taková paměť, aby se SmartPhone dobře prodával – i když to může vyřešit paměťový slot a možnost dokoupit kartu. Další rozdíly jsou v ovládání fotoaparátů nebo GPS. Zkonstruovat All-in-one zařízení je o kompromisu a dnes ten kompromis musí být příliš velký.

Řešení tohoto problému není vůbec snadné. Buďto si člověk na kompromisy zvykne, nebo bude dále dávat z nejrůznějších příčin přednost samostatným zařízením. Jedinou možností, kterou vidím, by bylo, kdyby se podařilo vyvinout nějakou hmotu schopnou měnit tvar. Pokud byste své zařízení chtěli používat jako MP3 přehrávač, změnilo by se na iPod. Pokud byste chtěli fotit, objevily by se tlačítka fotoaparátu. A pro používání PDA by se celá zadní stěna změnila na displej. Tohle není taková utopie, jak to vypadá, pokusy v tomhle ohledu již běží, ale do dvacet let to na žádnou komerční technologii nevypadá…

Třetím problémem je různá inovační doba jednotlivých částí kompaktu. Telefony a PDA mají jiný inovační cyklus, než fotokamery a GPS. Toho si zejména erudovaní uživatelé více všímají, navíc do kompaktů většinou právě kvůli kompromisům míří technicky zastaralejší výrobky. Schopnosti pořizovat kvalitní fotky u fotomobilu a nejbližšího stejně velkého fotoaparátu jsou diametrálně rozdílné – mizerný megapixel vůči skvěle vykreslujícímu troj-čtyř megapixelu. Tenhle náskok se nestahuje jednoduše a obrovské firmy jako Intel s tím mají problémy. Samotný Intel kdysi tvrdil, že bude schopen vyrábět ve stejném čase procesory pro notebooky, jako pro desktopy na stejné frekvenci. Dodnes toho není schopen a taktovací frekvence desktop procesorů mají razantní náskok. Jedinou cestou pro all-in-one zařízení je skutečnost, že určité aspekty takového souboje časem ztratí na důležitosti, protože běžný uživatel již neocení rozdíl ve kvalitě fotografie pětimegapixelu a osmimegapixelu. Jenže bude zase jiné hledisko, kde se bude moci srovnávat. Však vzpomeňme, jak v osmdesátých letech hudební průmysl prohlašoval, že vývoj hudebních nosičů skončil, protože nic kvalitnějšího, než hudbu z CD, není schopno lidské ucho rozpoznat. A kolik novinek dnes máme – MP3 na CD, SACD, AudioDVD, MiniDisc, Cactus 🙂

Odstranit třetí problém by znamenalo sladit inovační cykly, jenže když se to nepodařilo jediné firmě ve vlastním výrobním programu u procesorů, těžko lze čekat, že se to podaří desítkám konkurenčních společností, z nichž každá vyrábí něco.

Tři problémy: ovládání, zastaralost, různé inovační cykly. To trápí All-in-one zařízení a jejich zákazníky. Čtvrtý problém je obchodní – většina lidí už nějaké to zařízení doma má a toto zařízení je zpravidla lepší, než to, které je v all-in-one. Kompaktní fotoaparát byť analogový, je podstatně lepší, než ten v mobilu. Uživatel má málo důvodů, proč si připlácet za ten vestavěný a tak je otázka, nakolik obchodníci věří tomu, že by uživatel potřeboval každou chvíli fotit a byl ochoten si za tu pohotovost připlatit. Čtvrtým problémem je tedy cena versus užitná hodnota pro uživatele.

Vybalancovat All-in-one mezi těmito čtyřmi minovými poli se zatím nedaří, neznám prakticky jediné univerzálně použitelné All-in-one zařízení (pokud odmyslíme Ak-47 s tou lampičkou). Většina akcí je dopředu předvídatelných – člověk jede na dovolenou = bude fotit = vezme fotoaparát. Člověk jede na čundr = ztratí se = vezme mapu nebo GPS. Jasně, pokud vás unesou ufoni z Melmeku a po rozpitvání vás vysadí v neznámé oblasti, proklejete mne, že jste si kvůli mně nekoupili mobil s GPS a fotoaparátem, jenže to není nic, co by nevyřešil dobrý psychiatr…

Result: All-in-one zařízení snadno nadchnou. Znám to z vlastní zkušenosti. Koupíte si je, pár týdnů si libujete, jak je to super. A pak vás ta omezení začnou štvát. Proč vaši kamarádi mají na webu fotky, které nejsou do modra a obličeje lidí tam nevypadají jako schodiště? Proč se ten MP3 přehrávač tak blbě ovládá a nevejde se do něj tolik hudby? Proč si k té GPS v mobilu musíte ještě dokupovat za tisícovky mapu, když GPS vašeho kamaráda ji má vestavěnou, lepší a zdarma. Za tři měsíce zjistíte, že takové zařízení používáte zase jako mobil a synchronizaci kalendáře, kontaktů. Takže Radek Hulán má dva měsíce na to, aby si spokojeně užil svoji Siemens SX1 jako to nejlepší All-in-one, které mu nahradí vše ostatní…

PS: K tomuto poznání jsem se dopracoval vlastnictvím různých a drahých All-in-one zařízení. Nikdy mi nic nenahradily a i když je fajn si s nimi hrát, v praxi mi na nic nebyly. Papírový diář, normální mobil a Sony 717 rulez… Ušetříte si četná zklamání, když budete od takových zařízení očekávat, že nahradí specializovaná zařízení v běžném provozu. Zatím ne a nečekám to od nich ani do budoucna.

!++9++!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

33 komentářů

 • Foťák v mobilu bude podle mě vždycky jenom šidítko, protože ta optika se prostě ošulit nedá. Naopak MP3 přehrávač bych uvítal, akorát by ten telefon musel mít slot na paměťovou kartu a výstup na sluchátka.

 • On ale hlavni problem fotomobilu neni v cipu, nybrz v optice, v tuto chvili se proste kvalitni objektiv ve velikosti pro mobil vyrobit neda. Existuji sice jiste prisliby do budoucna, jako treba fluidni cocky, ale zatim je to vse hodne nejiste.

  Jinak s clankem souhlasim, taky na all-in-one neverim…

 • uplný souhlas… proto je 6310 pořád jedním z nejoblíbenějších telefónů… myslím že lidi v telefonu cipovinky moc nechtějí – možna ještě tak týnejdžři a hračičkové :o)

 • Skvělý článek. Souhlasím.

  Možná jen poznámečka, All-in-one zařízení je ale určitě DOBRÝ nápad – proč mít telefon co umí jen telefonovat, když mohu mít telefon se kterým v případě nouze zjistím svoji polohu, uložím si na něj důležitý soubor nebo vyfotím bouračku svýho auta? Pořád to je jen telefon, nenahrazuje mi ostatní věci (kvalitní GPS, foťák na dovolenou atd), ale ty věci navíc se prostě někdy hodí.

  Ale to je samozřejmě hlavně o ceně kolik hodlám obětovat třeba za špatný foťák který použiju pouze párkrát.

 • [3] jo, ale ti cely technicky pokrok v mobilech zivi (resp. jejich rodicove…) 😉
  Jinak — jedine "kombinovane" zarizeni, co mam, je fotak v T610, jehoz jedina vyhoda je, ze je porad pri ruce (fotky jsou ale male a priserne). Zabudovany MP3 prehravac bych asi uvital, pokud by to nezralo baterky mobilu nad miru. Ale herni zarizeni? Televize?? To uz snad radeji ten samopal… (ovsem baterka v mobilu je vec uzitecna, ja si aspon svitim displejem).
  IMHO dalsim problemem je tu i cena (to souvisi s temi inovacnimi cykly). Pokud si ted koupim mobil za 7000, za mesic fotak za dalsich 7000 atd., tak je vsechno OK. Pokud bych si ted mel koupit fotakoGPSmobilokonzolotelevizor se zabudovanym samopalem za 30000, tak i kdyby to byla polovina souctu tech veci, tak si je snad radeji koupim postupne samostatne. Uz proto, ze ne na kazdy vylet s sebou musim mit vsechna zarizeni a ztratit fotak+mobil celkem za 14000 je jiste neprijemne, ale porad lepsi nez ztratit neco za 30000.
  Proste all-in-one: diky, nechci.

 • [2] Jenže ta čočka je zase jen drobný vývoj, s tou optikou se to myslím časem taky vyřeší, to není problém na trvalo…

 • [6] Problém miniaturizace optiky se řeší už opravdu hodně dlouho (to není otázka doby od nástupu digitální techniky) a prd. Nebyl bych tak optimistický. A čím větší rozlišení, tím je tenhle problém palčivější.

 • [6] Není to jen v optice. I kdyby byla sebelepší, způsob držení mobilu při focení nezaručuje stabilitu a tedy i kvalitu při delších. Řeší to zabudování stabilizátoru (gyroskopy)? Asi ano, jenže to už je vážně směšné.

  Zkrátka s Tebou souhlasím a článek podepisuji.

 • [8] Chybí mi tam "delších časech". :o(

 • Povime si to za 2-3roky.MP3 se bezne sezene a bude pouzitelne.Fotaky to maji k soucasnym 3-4MPxum tak 3-5let.GPS me teda nebere,ale i to bude bezne.Vaha kolem 80-110g podle typu/ceny/vybavy.Kdyz se podivate na kamery Hi8 a DV takz jsou velikostne i parametry nekde jinde…proste ono to pujde.Prvni vlastovky cekam pristi leto a do tech 3-4let lavina…tedy nerikam ze kazdy chce mit fotak a mp3 porad u sebe…ja trebas ANO a i 2MPx by me na blbnuti stacili.Nerikam ze vte dobe(2-4roky) bych svuj 6-12MPx nekoupil,ale asi ani ne a kdyz tak leda nejake dlouhe sklo.MP3 do mobilu je prirozena nutnost a ovladani stim nema co do cineni…2tlacitka,karta a jeto.

 • [6] Prave ze to tak jednoduche neni. Takto naivni predstavy o tom, ze se to "trochu" dodela ma rada lidi, jenze ono uz to je dneska dost o fyzikalnich limitech. Proc se treba jinak skvely digital Sony F828 neda poradne zaclonit? Ze by Japonci neco neumeli? Prave naopak – kdyz si spoctete vazbu velikosti pixelu na cipu vuci rozptylovemu krouzku, difrakci a x dalsim vecem, tak z toho celkem jasne vyjde, ze 828 je zkratka ponekud na hrane a dany parametr je naopak nastaven docela dost spravne…
  S tim mobilem je to totez – mame "jednoduchou" ulohu: malinky snimac, malinkou vzdalenost od nej k cocce (aby nebyl mobil tlusty), minimalni vahu (aby nahodou nebyl v letaku o 1,5 gramu tezsi nez konkurent) a pokud mozno musi byt byrobni naklady tak do 1,5USD. Uloha ovsem ponekud postrada reseni a to opet na zaklade principialnich veci.

  Zminene fluidni cocky by mohly vyresit ostreni (zatim je vetsina, ne-li vsechny mobily fixfokus), ale ostatni potize zadnym zazrakem nezmizi.

 • No, je zajímavé že si nikdo neštěžuje na to, že se displaye na mobilech nedají kloudně použít třeba na CAD, z repráčku že se nedá pořádně pustit varhaní koncert aby byl slyšet přes celý obývák, ale že se s foťáky v mobilech nedá kloudně fotit aby se to dalo tisknout na A3, to vadí každému druhému.

  "Mobil s foťákem" není "mobil a foťák", ale mobil s něčím navíc. A měl by se ten foťáček jako doplněk mobilu také používat – a nečekat od něj nic víc než doplňkovou funkčnost dneska ani zítra (viz odkazy na fyzikální i fyzické bariéry výše).

 • GPS v mobilu to tu uz bylo…. Benefon Esc! (http://www.benefon.com/products/esc/…) 🙂

 • Me osobne by se treba fotak v mobilu hodil. Ne na bezne kazdodenni foceni. Ale obcas clovek vidi neco, co by si chtel "vizualne zkopirovat". A kdyz do vas nekdo naboura s autem, tak se taky hodi si situaci vyfotit pro pripadne spory a ne vzdy s sebou tahate plnohodnotny fotak. ten fotak

 • [12] Display i repráčky mají primárně jiný účel. Foťák je na tom jinak, ten není k funkci mobilu nutný. Opravdu vidím jeho použitelnost nanejvýš jako obrazový záznamník (viz [14] ) kterému se zhoršená kvalita nechá s trochou dobré vůle tolerovat. Ovšem o tomhle reklamy nehovoří.

 • [15] No, já abych se přiznal, tak reklamy moc nesleduju. Ale nechce se mi věřit že by se tvářily jako že "teď máte v mobilu plnohodnotný foťák".

  Např. z pohledu operátora je účelem foťáku zvýšit datový provoz a tím i zisk (proto je mají operátoři rádi a očekával bych, že reklamy budou mířit tímhle směrem, ke službám okolo foťáčků). Pokud si vzpomínám na reklamy na první nokie s foťákem a taky na svůj rozhovor s nějakým chlapíkem z nokie před dvěma lety, tak oni vždy dávali důraz na to že hlavně můžete fotku hned odeslat MMS nebo třeba emailem, tedy na službu a okamžitost -na možnost mít to pořád po ruce protože mobil sebou člověk tahá všude a ne na kvalitu fotek.

  Opravdu vidím jeho použitelnost nanejvýš jako obrazový záznamník. S tím naprosto souhlasím (a chtěl jsem to vlastně svým předchozím příspěvkem říct. Nepřijde mi také od věci mít foťáček třeba v záznamníku (kdybych ho potřeboval, tak bych to asi zkusil).

  Mimochodem, telefon bez displaye fungovat může 🙂

 • Já jsem (pravděpodobně jako autor) prošel několika stadií od úplného odmítání komplexních všeumělů až po vynášení jich do nebe. Zůstal jsem uprostřed mírně přikloněn k AIO (All-In-One). Jsem rozhodně pro to aby zde byly. Aby byly i nadále vylepšovány a rozvíjeny, stejně tak jsem pro to aby existovaly a rozvíjely se jednoduché účelové zařízení. Pak si každý bude moct vybrat co mu vyhovuje.
  Ve všední dny bych měl u sebe malého chytrého – pro případ. Ale když vím jistě, že budu potřebovat něco pořádného, tak si to přibalím… Analogicky běžně sebou nosím švýcarský nožík (typu AIO), zvládnu s ním toho hodně, ale auto bych s ním neopravil. Porot když vím, že jdu opravovat auto, tak si vezmu velkou brašnu s opravdovým nářadím (mnoho jednoučelových nástrojů).

 • můj pohled je takový, že cesta do pekel by to byla jen když by se to dělalo revolučně. Ovšem přirozenou cestou k tomu všichni dispějeme. Už teď je problém sehnat slušný mobil bez foťáčku, za dva roky bude mít každý mobil nějaký operační systém (symbian, linux, wince), velikost veškerého hw bude tak malá, že se do mobilu bude muset přidat spousta věcí, aby to lidé neztráceli, takže displeje se budou zvětšovat až do maxima, klávesnice se bude skrývat, přesouvat až se od ní nakonec úplně upustí a půjde se cestou nějakých gelových průhledných výstupků na dotykovém displeji (třeba). S velkým displejem a operačním systémem budou ve svém živlu hry. Dražší verze pak přijdou s GPS (možná s její lehčí verzí která bere údaje o poloze z BTS), a přidá se tak navigace …
  Jde o to, že výrobci potřebují udržet cenovou hladinu mobilů maximálně vysoko, operátoři je budou tlačit do dalších a dalších blbostí, které budou moci operátorům přinášet peníze, načež na ně budou dělat reklamy, čímž budou vytvářet poptávku … prostě klasika business

 • [16] Nevím jak reklamy v televizi, bez té šťastně žiju už osm let. Reklamy v časopisech na mě tím dojmem působily. Přiznávám, nijak podrobněji jsem je nezkoumal, protože mě neoslovily.

 • Ono je to Patricku ale mírně jinak..

  V mém článku hlavně píšu: Hlavní výhoda “All-In-One”, zařízení, tedy “always ready” totiž přebije všechny ostatní potencionální nevýhody. PDA je mrtvo.

  Nikde netvrdím, že není lepší na profi foto si vzít externí foťák. Je. Taky mám Canon D60, profesionální digitální zrcadlovku s výměnnýmo objektivy.

  Nicméně: je to věc, co má víc jak 1.5kg, a rozhodně ji netahám každý den. Představa, že jdu na party, a mám u sebe foťák, MP3 přehrávač, telefon, PDA, a pár dalších věcí v tašce, co váží 5 kg, je docela směšná… Nic proti, ale článek je (mírně) demagogický. Pokud jedu na dovolenou, vezmu si i Canon D60, ale rozhodně jej netahám pořád.

  All-In-One *je* budoucnost, ona je to už i současnost, ono takové orgranizační funkce v All-In-One zařízení budou VŽDY horší než v něčem specializovaném, nicméně, já od doby co mám SX1 už nepoužívám svůj iPAQ. Nechce se mi jej nosit. Ano, SX1 je oproti iPAQu mírně omezuje, ale, zase tahám jen jednu malou věc, ne dvě.

  Ano, pořád budou existovat zařízení specializovaná, ale stále více lidí se spokojí s kompromisem All-In-One zařízení, tak jak se tato zařízení zlepšují.

  Proč? Protože kolik funkcí použíješ u MS Wordu? 20% Kromě "pocitu nového" potřebuješ nutně na napsání dokumentu Word 2003, nebo ti stačí Word 97? Rozhodně to druhé… A pokud se oprostíš od pocitu (který jsem měl MOC dlouho), že jen to nejlepší je dost dobré, a zavzpomínáš, jak jsi měl radost z Canonu D60 a iPAQu, a jak pak skoro pořád leží doma, a porovnáš to s použitelností, praktickou, SX1, kterou máš u sebe pořád, a když se ti rozbije, tak si prostě koupíš novou, tak.. není co řešit. All-In-One RULEZ 🙂

 • Článek je přesný, problémy all-in-one vystihuje.

  All-in-one prvky mnohdy vytvářejí dojem neprofesionality. (často je vážně jen dojem). Je to vidět například u foťáků. Když jsem měl první digitální zrcadlovku, nikdo nemohl pochopit, proč tak drahý foťák postrádá některé funkce, které mají řádově levnější modely.

  Když se mě ptali, proč profesionální foťák nemá funkci videozáznamu, odpovídal jsem, že profící netočí filmy foťákem, ale kamerou.

  Dokonce Olympus se pokusil zvýšit prestiž své poslední zrcadlovky E-1 tím, že odstranil interní blesk. Žádná technická překážka tam nebyla, jen chtěl víc profi = míň all-in-one foťák, než byla E-20.

 • je to otazka ceny, az bude All-in-one za cenu obycejneho mobilu, tak si ho koupim a nebude mne vadit, ze nevyuziji vsechny funkce.

 • Pěkný článek, díky! S Vámi vyslovenými názory souhlasím; spíš bych jen dodal analogii s minulostí – nepříliš velký úspěch "all-in-one" zařízení v oblasti hi-fi audio ve srovnání s prodejem jednotlivých audiokomponent. Svět samozřejmě není černobílý a na trhu se prodává obojí; velikosti trhu ovšem hovoří jasně.

 • [19] s tou televizí jsme na tom stejně 🙂

 • [21] o foťáku je zde opravdu VELICE předčasné mluvit.. Neznám člověka, který by na dovolené fotil děti mobilem. Na to je Canon D60, pravá digitální zrcadlovka s výměnnými objektivy 😉

  Nicméně, znám už moc lidí, co místo kombinace telefon + mp3 přehrávač + PDA nosí jen SmartPhone a je to pro ně lepší řešení. A počet těchto lidí se zvětšuje 😉

  Argumentovat zrovna foťákem v mobilu *je* trošku mimo…

 • A co vyťukávání písmenek a skládání slov na číselné klávesnici na telefonu, který je určen k tomu, aby si z něj člověk zavolal? Ano – mluvím o SMS. Zkuste se oprostit od dnešního stavu. Původně šlo jen o jakousi dodatečnou fíčuru (už dávno něco takového mohlo být na signalizačním kanálu i pevných telefonech), do GSM to propašovali a nikdo netušil, co s tím. Jenže telefony to uměli a jejich cena nebyla o moc vyšší než u těch co to neuměli (v ČR je ta historie moc krátká – tady to uměli všechny – i když v počátcích tu také byly přístroje, co uměli jen přijímat, a ne odesílat).

  A právě proto si myslím, že je to velmi podobné i s dalšími fíčurami, byť SMS se nejspíš jen tak opakovat nebude. Pokud ale GPS bude v telefonu a bude tam rozumná cena – uvítám to! Stává se mi, že zabloudím a map mám sice hafo, ale doma v kniohovně. Foťák? Mám super digitál, ale mobil je v kapse vždy zapnutý, digitál je ve skříni, případně v tašce a ještě v brašně. Použít foto z telefonu je otázka vteřin, s digi foťákem se dostanu tak na 30 vteřin. MP3? Když je tam datová karta, tak to beru, píchnu sluchátka a jedu. A když budou levná data, tak si ty písničky rovnou odněkud stahuju.

  Už teď umí i "blbé" telefony e-maily – a opbčas se mi to hodí – nechci startovat notebook, ale chci vědět, jestli do sebe mám hodit oběd a vykašlat se na zákusek, protože je třeba něco vyřešit, nebo jde naopak o hovadinu, takže v klidu dojím, pozákuskuju a ještě poklábosím nad kafem. Stejně tak si všechny kontakty uložím rovnou do telefonu, který je v ruce a podobně i schůzky.

  Co se týče Patrickem zmiňovaného ovládání, které je vždy kompromisem – není to náhodou tak, že kompromisní to přijde tomu, kdo všechna ona jednotlivá zařízení má a používá? Už je prostě zvyklý na určitý způsob ovládání. Pokud jsem ale dosud GPS neměl, třeba mi ovládání modulu GPS zabudovaného v telefonu přijde naprosto běžné a naopak se budu divit opravdovým GPS, že se ovládají jinak. A jak to, že nejsou online připojené k mapě, ale musím ji čas od času kontrolovat a nahrávat nějakou aktuálnější?

  Ale neberte mě jako zastánce all-in-one. Momentálně mi stačí telefon za 4 litry a umí všechno, co od něj čekám (až na výdrž – asi si pořídím Nokii 3100 – ta asi ve výdrži momentálně nemá konkurenci).

 • [11] Jsem přesvědčený, že ve vývoji je ještě dost velká rezerva. Pokud vezmu např. lidské oko, tak myslím že rozměry i to rozlišení o.k. Jen vymyslet interface a strčit to do mobilu 😉 …a nebo strčit mobil do hlavy a píchnout se na oční nervy… …a nejen na ně, ale to už jsem vážně ulít 😀

 • tenhle clanek je ale pekna kravina, to je jako tvrdit, ze pocitac, ve kterym je zvukovka, by nemel mit grafickou kartu, nebo dokonce ze pocitac, ktery ma hodne pameti a monitor, by nemel mit klavesnici, to je uplna hovadina, podle logiky clanku by notebooky mely byt naprosty komercni propadak

  fuj co je tohle za sajt proc toto musim psat do takovy uzky nudle kde vidim jen pet pismenek to sou husty technolocky antitalenti tady bleeee

 • [28] ale prd. v článku je jasně napsáno, že určité věci spolu jednoduše a jasně jdou. Počítač se bez klávesnice neobejde, alespoň zatím nebo špatně. to není kombinace, ale součást funkčnosti.

 • [27] Argumentovat tim, ze priroda to dokaze je kapanek mimo misu. Co se tyce miniaturizace a umistovani neuveritelne komplikovanych mechanismu na maly prostor je totiz priroda (Buh pro Lidovce), tak neuveritelne efektivni ze muzeme jenom zirat a nejsme schopni se tomu ani priblizit.
  Vezmete si napriklad, ze jenom takovou trivialni vec jako rozvod signalu (kterou mi resime normalni Cat5 metalikou) vyresila priroda tak komplikovane, ze pres veskerou snahu a miliardy investovane do lekarskeho vyzkumu nejsme schopni opravit obycejne preruseni.

 • [17] K tomuto malá poznámka. Přirovnání se švýcarským nožíkem je velmi výstižené, ale… Nevím, jak vy ostatní, já s sebou jako příruční zavazadlo nosím trochu větší ledvinku, do které se mi vejde peněženka včetně všech dokladů a platebních karet (a přiměřeného množství peněz), PDA (palm M515, celkem mrňous), slušný digitální foťák (minolta Z3) pár drobností (švýcarský nožík, baterky do foťáku, papír, tužka …) a v případě potřeby se tam dá nacpat i malý diář A5. MObil (ME 45) nosím na opasku v klasickém koženém pozdře. Kdybych se obešel bez toho diáře a minoltu nahradil olympusem C450, stačila by mi běžná ledvinka, kterou bych stejně nosil v každém případě, protože tu pěněženku někam dát musím a v zadní kapse kalhot mi zavazí. Takže já už své all in one dávno mám, navíc přesně podle mých požadavků a bez kompromisů. U současných zařízení "vševjednom", především v kombinaci s telefonem mi vadí snížení funkčnosti toho primárního zařízení (tedy telefonu), které je těžší, má menší výdrž a mizernou podporu co se týká příslušenstí, že si mezi těmito zařízeními není zrovna velký výběr je další minus. A když si představím, jak držím 10 minut u ucha cihlu jako N9xxx, nebo nějaký iPaq … :-(.

 • [26] Ještě k té pohotovosti. Možná někteří z nás nosí mobil trvale v ruce, ale já mezi ně nepatřím. Takže ta "pohotovost" a připravenost k akci je IMHO hodně diskutabilní. Než vylovím mobil z kapsy/tašky/pouzdra/…, odemknu mu klávesníci a zapnu fotorežim, tak to už ten foťák, když ho mám s sebou vytáhnu a připravím skoro stejně rychle, rozdíl ve prospěch mobilu tam asi většinou bude, ale řádově ve vteřinách. Zato budu mít k dispozici podstatně vyšší rozlišení a nesrovnatelně lepší objektiv, což by často mělo převážit nad těmi pár vteřinami zdržení navíc. Protože buď musím dokázat fotit doslova ve vteřině (náhodné neopakovatelné děje), nebo už je jedno, jestli fotím za 8 vteřin hračkou pro děti, nebo za 15 4MPx ultrazoomem – tedy co se nebezpečí z prodlení týká. Kvalita fotek je bez diskuze.

 • V tom s Vámi souhlasím. Máme se stále ještě hodně co učit a dohánět. Můj příspěvek byl reakcí na thr "…jenze ono uz to je dneska dost o fyzikalnich limitech… ". Tak jsem si půjčil oko, aby se mi lépe oponovalo 🙂