Ale ano, SMS jízdenku lze obelstít

Na jedné vánoční párty se mi chlubil vývojář aplikace pražských SMS jízdenek, že to mají tak chytře vymyšlené, že to nelze obejít. Zdvořile jsem se usmál té sebevíře a namítl, že obejít lze všechno a je to jen o vůli toto obejít. Prý ne, prý to nejde obejít.

Takže si postavme modelový příklad, jak lze pražskou SMS jízdenku obejít (je to jen modelové řešení s četnými pozdravy dotyčnému):

Máme jeden centrální telefon s aplikací, která každých 90 minut objedná jednu SMS jízdenku. Máme skupinu zákazníků, kteří platí provoz tohoto telefonu. Všichni tito zákazníci znaji telefonní číslo tohoto telefonu. V případě kontroly nahlásí revizorovi svůj telefon jako vybitý (pokud ho chce vidět) a uvedou mu telefonní číslo tohoto telefonu. Revizor ověří terminálem platnost SMS jízdenky a ta je záhy potvrzena jako validní, protože skutečně validní je a revizor nemá jak ověřit, že cestující toto číslo nemá při sobě a jízdenku sdílí s ostatními.

Trocha matematiky: při platnosti jízdenky za 26 Kč po dobu 90 minut potřebujete 416 Kč denně na SMS jízdenky. Pokud uvážíme měsíc o 31 dnu, potřebujeme cca 13 000 Kč na SMS jízdenky, abyste pokryli 24 hodinový interval. Při ceně měsíční jízdenky 550 Kč (v Praze) potřebujete minimálně 24 lidí, kteří se budou na akci spolupodílet, pravděpodobně ale alespoň dvojnásobek, aby se jim to všem rentovalo, studenti mají navíc jízdenku levnější.

Optimalizace: SMS jízdenky lze kupovat na různé zvýhodněné prepaid kupony. Lze také platit jen v dobu 5-24 hodin, kdy jezdí metro. Atd atd.

Obrana: ne právě snadná, leč myslitelná. Bylo by potřeba přidat příznak, že revize této jízdenky byla provedena v jiné lokalitě, dotyčný se bude bránit, že dostat se metrem z Anděla na Černý most za pět minut je jeho osobní problém. Variantou je povinnost předložit číslo ke kontrole, což ale začnou řvát ti, jimž se mobil opravdu vybije. Prostě mne nenapadá komfortní vychytání této možnosti.

Dopravnímu podniku zbývá doufat, že se to nikomu nevyplatí organizovat. Udělat to pro pět kamarádů je něco jiného, než shánět padesátku důvěryhodných lidí, s nimiž by někdo jízdenku takto sdílel.

Ale řešení to je 🙂

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

36 komentářů

 • Ten telefon se bude v logu krásně vyjímat. Velmi nenápadné. ;o)

 • Ze by toto bylo skutecne „obelsteni“ ve smyslu neodhalitelneho vygenerovani falesneho kodu, to skutecne neni.
  Spis mi to pripomina variaci na na spolky cernych jezdcu co se skladaji na fond, ze ktereho pak proplaceji pokuty pro chycene cleny.
  A pripadna obrana DPP muze byt velmi snadna – nejaky FUP na pocet jizdenek na cislo a den.

 • jednodussi varianta – kazdy z „klubu“ pred tim nez vleze do metra „prozvoni“ centralni nakupovaci mobil, a ten obratem koupi jizdenku. Pokud v dobe platnosti jizdenky prozvoni nekdo jiny z klubu, posle mu obratem sms do kdy je jiz koupena jizdenka platna. Tohle uz vyzaduje aby centralni mobil byl zapojen na PC, ale zase na oplatku je mozno delat podrobne vyuctovani vsem.
  Pokud ma nekdo zajem, klidne to spacham (ale nezucastnim se, nejsem prazskej)…

 • Co ještě jednodušší varianta? Dám na kolejích dohromady deset studentů různých škol, kteří řekněme mezi 9.30 a 11-00 cestují všichni na přednášky (různými linkami nebo v různé časy, aby revizor nenačapal v jedné tramvaji deset cestujících se stejnou jízdenkou). Ti si pak v 9.30 koupí jednu jízdenku, např. ze společné předplacenky a nic neřeší…

 • Je to hodně stupidní nápad. Není to obelstění systému. To už je asi jednodušší plácnout revizora přes hlavu a utéct.

  Ovšem nechápu proč dopravní podnik akceptuje tu výmluvu na vybitý telefon. Ta pravidla měla být, že cestující se má být schopen prokázat platnou jízdenkou. Vybitý telefon má být k tíži cestujícího.

 • Když jsem tentýž modelový příklad uváděl zde na blogu do diskuse ( http://www.marigold.cz/item/sms-jizdenka-malickosti-ktere-zabiji-fajn-sluzbu ), byl jsem obviněn z organizovaného zločinu 🙂
  Tuto myšlenku jde samozřejmě vylepšovat do nekonečna. Nejpoctivější možnost by zřejmě bylo internetové výměnné úložiště „nedoprojetých“ jízdenek. Když vycházím z metra a náhodnému člověku strčím jízdenku, na které zbývá ještě třičtvrtě hodiny, je to tresné?
  Dokonce jsme se kdysi bavili tak, že jsme měli pár cvaknutých platných jízdenek a  ochomýtali se kolem revizorů. Jakmile revizoři někoho chytili, hlídka přiběhla s platnou jízdenkou se slovy „pane, něco vám vypadlo“.

 • [Martin] Hehe, to uz me taky napadlo, dotycny by pak po akci rad dal treba stovku na ruku za to ze usetril petistovku, zeby napad pro mlade enterprisery? Treba ten typek co uz rok prodava NP na IP Pavlove (nejoblibenejsi stanici revizoru) by si takhle vydelal mnohem vyc nez postavanim s Novym Prostorem ;)) Asi mu to v ramci charity poradim 🙂

 • no když jsem před dvěma týdny četl ty podmínky, tak je tam doslova uvedeno, že cestující musí prokázat, že si jízdenku koupil a musí umožnit nahlédnutí do mobilu. Takže vybitý mobil je problém cestujícího.

  Krom toho je takový systém blbost, existuje výrazně výhodnější varianta, kdy se koupí jedna společná roční lítačka bez rodného čísla, cena (teď plácám, takže plus mínus) 5 tísíc Kč za rok. Opět okolo toho vytvořit libovolně velkou skupinu (výhodné už pro 2), a prostě když někoho nachytají, tak řekne, že si jí zapomněl doma, lítačku si půjčí a na kase zaplatí tuším 50 Kč. Když budu počítat 5 lidí a každého že chytnou 1 za měsíc (ve skutečnosti jsem nejhorší krátkodobý průměr měl asi 1 za 6 měsíců), tak to na jednoho vychází 5000/5/12 + 50 Kč měsíčně, tedy nějakých 120 Kč. Kdyby těch lidí bylo 24 jako v patrickově případě, tak by to bylo asi 7 pětek na měsíc.

  Dlouhodobě nejvýhodnější varianta ale podle mých zkušeností je jezdit na černo, dlouhodobý průměr vykazuje asi 1 chytnutí za rok, takže je to tuším 200/12, tj. asi 20 Kč (možná je to víc než 200, každopádně prakticky nic). Do té doby, než tohle číslo bude nižší než cena měsíčního kupónu, tak to nemá smysl řešit. Pro mě je v dnešní době výhodnější ušetřit každoroční mnohadesítekminut dlouhou frontu na kupón (notabene × 4 nebo × 12 u studentů), a pak jednou za rok se slušně omluvit, dát 200 a strávit tím 1 minutu.

  Takže ať se zavedou v metru lítačky jako mají v naprosté většině států a jako jsme měli tuším někdy do roku 85

 • Pro modré proradarové zaslepence – už je to venku:

  Rozhovor, ve kterém již mrtvá Benazir Bhuttová řekla, že Usama Bin Ladin byl zavražděn: http://www.youtube.com/watch?v=UnychOXj9Tg

  ŠŤÍPNĚTE SE !

 • Noname – placas, aspon ze to uznas.

  50,-Kč – přirážka při zapomenuté časové jízdence, která byla vydána na základě poskytnutých osobních údajů, s měsíční nebo delší dobou platnosti a platné v době kontroly.

  http://www.dpp.cz/index.php?q=cs/prepravni-kontrola

 • 50 Kč pokuty platí pouze pro časovou jízdenku vydanou na základě poskytnutých osobních údajů, na níž je fotografie, natištěné jméno a příjmení a natištěné datum narození. Vše zataveno v jednoduché fólii. Jinou variantou je legitimace s fotografií a se jménem, ale bez data narození (samozřejmě zatavená), avšak tam se dává pokuta 500 Kč (při platbě na místě nebo do dvou týdnů na pokladně DP, jinak 950 Kč). Mám s tím drahou osobní zkušenost z října 2007, zapomněl jsem si vyměnit kvartální kupón. 🙁
  Přenosná roční jízdenka stojí 6750 Kč (rok 2008). Ta se dá pořídit pro skupinu vzájemně si půjčující, s rizikem té vyšší pokuty.
  Průměr mých setkání s revizory je asi 1,5 r./měsíc.
  Asi nejsem dostatečný technický hračička, ale pořád jsem nepochopil tu úžasnou výhodu sms jízdenek. Znám několik lidí, kteří si to zkusili ze zvědavosti, ale používají dál papírové. Mnohem víc bych ocenil jinou službu DP, resp. na území DP – delší otevírací dobu veřejných záchodů u stanic metra, a tu dobu opravdu dodržovat. To už jsem hodně off topic, ne? 😉

 • to Noname: doplnim svoji zkusenost – kazdodenni dojizdeni do prace Bulovka Sokolovska ( tzn. vyhradne tramvaji ). Asi pul roku jsem jezdil bez chyceni, potom me ale zacali chytat cca 1x za 2 mesice.
  Pokuta neni 200 Kc, ale 500 Kc.
  Tato cisla celkem dost narusuji tvoji teorii vyhodnosti cerneho pasazera ;o) i kdyz si stale myslim, ze to vyhodne je, ale ne tam moc, jak jsi to popsal.

 • Nestacilo by, kdyby revizor zkusil na udajne „vybity mobil“ poslat SMS? Resp. zkusit ho prozvonit? Pravda, jde nastavit trvale presmerovani hovoru v ramci site, takze prozvoneni by asi nefungovalo.
  Ale poslat tam SMSku s dorucenkou by IMHO fungovalo. Pokud by se vratila zprava ze je SMSka dorucena, tezko muze dotycny tvrdit ze ma mobil vybity.

  Ale uplne nejjednodussi by asi opravdu bylo, kdyby DPP pridal do podminek pravidlo, ze cestujici musi byt schopen SMS jizdenku predlozit.

  Kdyz si cvaknu papirovou, a pak mi vypadne z kapsy, taky mi nepomuze tvrzeni ze jsem si ji prece KOUPIL, a tak mi revizor musi verit …

 • „Když vycházím z metra a náhodnému člověku strčím jízdenku, na které zbývá ještě třičtvrtě hodiny, je to tresné?“

  Podle některých soudů ano: http://www.slv.cz/54

 • Prominte, zdá se mi to celé, včetně některych komentářů, jako pěkny příklad typicky českého „TRŽNÍHO“ uvažování!
  Malá skupinka se domluví, něco na tom TRHNE a ostatní na to doplatí (omezením četnosti linek MHD) a nebo dotováním dopravního podniku z daní… :-p

  (jdu vymýšlet jak se domluvit a něco trhnout na sociálním a zdravotním… 😀 )

 • 1) SMS jízdenky se hodí, když máte od operátora předepsanou povinnou minimální měsíční platbu.

  2) Ztráta anonymní papírové jízdenky je něco zcela jiného, než vybití mobilu, ze kterého lze nákup bezpečně prokázat.

  3) Nápad, aby prodejci NP mohli prodávat i dosud platné jízdenky, které už jejich původní majitelé nepotřebují, je vynikající.

  4) Navrhuji, aby byli revizoři povinně vybaveni autobaterií, střídačem na 230V a adaptéry na všechny mobily, ze kterých lze SMS jízdenky koupit 🙂

 • to P.C.: autobaterie není potřeba – existuje nabíječka na kličku (mám a už jsem bohužel i musel použít). Prodává se včetně konektorů na cca 5 druhů mobilů.
  A nebo nouzovka na 5(?6) tužkových baterek.

 • Pokud vydrží u moci takový hovada jako jsou tam teď, tak nám budou zakrátko dávat čipy, jako psům! A fa. Kapsch si nás už zkontroluje! Jako brány budou sloužit futra od bytu (ušetří se za energii, zaplaťsi to sám když chceš někam courat!) a jak uděláš krok vem budeš cálovat!
  Kdo má po nás ty chodníky a pošlapaný čáry na přechodech furt opravovat, že? Dopravní značky taky něco stojej.

 • Ty všechny teorie o tom, jak oblafnout revizory se ale patrně zakládají na pohybu v okrajových částech Prahy. Pokud jezdíte například v tramvaji na Bílou horu, revizora s největší pravděpodobností potkáte cestou tam i zpět téměř každý den. Vím, je to trasa, kde mají revizoři žně díky tomu, že ji využívají především turisté, ale právě proto třeba v tomto směru se jízda na černo prostě nemůže vyplatit ani kdybyste moc chtěli…

 • Podle mne existuje legalni moznost ro firemni zakazniky, resp. pro jejich zamestnance. Pokud zaplatite sms jizdenku z firemniho mobilu a firma je platcem dph, tak:

  a) bude jizdenka stat firmu o 4.15 Kc mene (to je tech 15% dph – ne tedy 26 Kc, ale cca 21.85 Kc bez dph)
  b) pokud bude firma chtit, muze timto zpusobem platit svym zamestnancum jizdenky (protoze se jen zapoctou do sms na mesicni fakture)

 • omlouvam se za preklepy – samozrejme „moznost pro firemni zakazniky“ a „19% dph“..

 • Stačí, aby měl revizor druhý telefon a do něj by vložil vaší sim pro zjištění čisla.

 • anonym: Dá se to naklonovat, ale myslim, že by byli problémy u operátora (jednu SIM by nepustil)

  Btw, tohle se mi celý zdá, jako když jsem dřív přemejšlel o tom, že bych si dal do ucha pidisluchátko (špunt?), kabel bych zamaskoval (vlasy na to mám), nahodil bych to na rádio od větnamců za 39 CZK a měl bych písemky z češtiny o tři stupně lepší :-). FM štěnici není problém vyrobit.

 • @ Milan: to soudni rizeni je snad o nekom kdo ty listky prekupoval…

 • „to soudni rizeni je snad o nekom kdo ty listky prekupoval“

  Podvod = Kdo ke škodě cizího majetku (DP) sebe (pokud prodává) nebo jiného (pokud daruje) obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti (smlouvu o přepravě uzavřel a cenu uhradil někdo jiný), a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou …

  Takže překupovat netřeba, stačí darovat a aby ten obdarovaný lístek použil.

  U Nejvyššího soudu to tenkrát neprošlo, ale soudy nejsou tímto názorem vázány a tak člověk nikdy neví…

 • Ještě k tomu prodeji papírových jízdenek v trafikách. Prodejci z prodeje nemají ani %. Ceniny se nakupují s nulovou marží (kolky, známky, jízdenky).

 • Ach jo, kdy uz konecne vymizi z lidi tohle komunisticke uvazovani, pak nam bude vsem lip. Kdyz nekam jedu autem, tak taky nepremyslim, kde ukradnu benzin – kazda cesta neco stoji, tak se s tim konecne smirte a platte – chovejte se jako rozumny lidi a ne jako levicovy vyzirky – kdyz na to nemate, tak si penize poctive vydelejte nebo chodte pesky… Tohle nema s chytrosti nic spolecneho, jedna se moralne o normalni kradez, no fuj. (NEjsem zamestnanec ani akcionar dopravnich podniku, ani benzinovych pump, rafinerii, Kapsch, …)

 • Naprosty souhlas s  Danielem

 • kdykoliv jedu MHD (pravidelně se pohybuji v Praze, Budějicích a Pardubicích), tak ani neuvažuji o tom, že bych jízdenku nekoupil. zdá se mi fér zaplatit za službu, která je mi poskytnuta. bohužel, kvalita podle mého názoru té ceně občas neodpovídá (mám na mysli zejména pražský DP…).

 • V Pardubicích neplatim.
  1. Za cenu za 2/3 Perníkovic se dalo přejet celý Brno (v prosinci). Teď je rozdíl menší, ale je.
  2. Pardubice nejsou tak velký, aby se nedaly jít pěšky…

 • Vybity mobil? kdyby u sebe revizor mel par nabijecek, on by vam hned prokazal jak mate koupenou jizdenku …

 • 2Daniel: Nepokradeš! No to je úctyhodný tvrzení, ale úplně prázdný. Podívej se na to jinak: každý má právo se chovat ekonomicky ve svůj prospěch. Když někdo nemusí za něco zaplatit, protože neexistuje riziko dopadení ani sankce, pak ať to neplatí. Přesně z toho důvodu každý sebere pětikorunu ze země, i když taky není jeho. Na lidi, kteří se řídí dogmatickou morálkou, stejně není spoleh. Nikdo neví, kolik jich je a kdo z nich tu morálku v soukromí neporušuje taky. Na ekonomické chování ale je spoleh. Chová se tak 95 procent lidí.
  To není žádná ctnost nevyužít mezeru v systému jenom proto, že se bojím, že po smrti přijdu do pekla. Je zcela legální tu díru využít (ta díra není trestná, proto je to díra), tím na ni upozorním provozovatele systému, a ten ji pak opraví. Vždyť mu to vlastně šetří náklady na vývoj. Na vykřikování božích přikázání se vykašli. Svět už s tím dávno nepočítá. Je to všechno hra.

 • Ach jo, kdy uz konecne vymizi z lidi tohle komunisticke uvazovani, pak nam bude vsem lip. Kdyz nekam jedu autem, tak taky nepremyslim, kde ukradnu benzin – kazda cesta neco stoji, tak se s tim konecne smirte a platte – chovejte se jako rozumny lidi a ne jako pravicovy dobytek – kdyz na to nemate, tak si penize poctive vydelejte nebo chodte pesky… Tohle nema s chytrosti nic spolecneho, jedna se moralne o normalni kradez, no fuj. (NEjsem zamestnanec ani akcionar dopravnich podniku, ani benzinovych pump, rafinerii, Kapsch, …)

 • Karel/Daniel svým příspěvkem o sobě říká, že je emocionální člověk, jistě i morální, a nelíbí se mu, že mizí ten starý svět, který s osobní morálkou počítal.

  Dnes na morálce opravdu společnost nestojí, protože by přišla na buben a dojela na pokrytectví. Osobní morálka je nespolehlivá a nevymahatelná. Proto je lepší nastavit zákony tak, aby se tzv. „nemorální“ chování prostě finančně nevyplatilo. Pokud se ale někomu vyplatí, je to jen jeho věc. Ať to pak klidně dělá, protože mu v tom stejně nic nezabrání (jen riziko sankce, které on musí vyhodnotit jako vysoké).

  V případě placení lístků v tramvaji je to stejné. Navíc v tomto případě peníze, které nezaplatíte, nikomu nechybí, protože narozdíl od auta, by ta tramvaj jela i prázdná. Cena jízdného je nastavena tak, aby měl DP zisk i s určitým procentem neplatičů, pokuta a počet revizorů je zase nastaven tak, aby to DP moc nestálo, ale aby si i chronický neplatič při určitém podezření lístek štípnul.

  Dopravnímu podniku je osobní morálka cestujících ukradená. Vy můžete buď platit lístky nebo občasné pokuty revizorovi, DP je to jedno, proto žádná jiná sankce není stanovena, není to podvod, nestihne vás hanba, ani nemusíte mít výčitky svědomí – je to jen ekonomická volba.

  Hájit provozovatele DP je taky velká naivita. Myslíte, že by snížil cenu jízdného, kdyby začali platit i homelesové? Ani náhodou. I DP zvyšuje cenu jízdného jak se mu zlíbí, a to vždy na horní hranici psychlologické únosnosti, jak je k tomu nucen vlastními marketingovými stratégy, nebo využívá roustoucí kupní sílu obyvatel, ovšem s cílem bohatnout, nikoliv krýt náklady. Takže jeho morálka vůči cestujícím je taktéž nulová.

  Karle/Danieli, bude nám všem lépe, až bude méně fanatiků a pokrytců, a více lidí, kteří se prostě jen chovají racionálně a předpověditelně.

  Bucha

 • Docela by me zajimalo, ktery vyvojar se chlubil na vanocni party. Znam vsechny, kdo se na projektu SMS jizdenka podileli, ale nikdo z nich nebyl na vanocni party 2007 a i kdyby byl, rozhodne by se nechlubil tim, ze je sluzba super zabezpecena. Kdo to tedy asi byl….?

 • No jsem revizor, tak tu jen ze slušnosti opravím pár omylů, pokud zapomenete doma tzv. časovou jízdenku s platností delší jak 30 dní bez osobních údajů, tedy tu dražší, nelze ji zpětně doložit a přirážka je prostě 700, dále reakce na tzv. vybitý mobil, no je to Váš problém, jelikož cestující je povinnen předložit, a pokud ze své strany nepředloží tak má prostě smůlu a při případné reklamaci, kterou řeší ČTÚ, ne DP, jaksi to nebude sedět, nebudu psát proč, to by byl návod, ale opravdu sms jízdenka je neprůstřelná, usvědčí Vás Váš vlastní mobil, a poslední věc, DP nevytváří zisk, je to názor z neznalosti, třeba DP Praha a.s. je v majetku magistrátu hl. města, jak může vytvářet zisk, když mu magistrát ročně dává dotaci ve výši 8 miliard korun, a závěrem, ano naše práce je pochopitelně neoblíbená, ale ruku na srdce, slušný člověk nekrade, nelže a jedná slušně.