Ale ano, máme Tetra síť

Čtu si tak dneska Kamojedova, který rovněž natírá na zeleno Rolanda Mahlera za rozhovor v Týdnu. A mimo jiné tam vidím, že je pro mnohé lidi překvapení, že máme nějakou Tetra síť v ČR. Tedy veřejnou. Ano ano, opravdu máme 🙂

Ono je to obecně s veřejnými trunkovými radiosítěmi u nás docela vtipné. ČTÚ od roku 2000 porozdávalo Tetra licence, které nafasoval Ariston (o chvíli později ji převzal MobilKom), Echoton, Center OstRD-Engineering, k tomu existují licence pro PAMR systémy – například Sivera na Severní Moravě. Pásmo 450 MHz je tedy velmi solidně rozdrobeno a přehled o tom, kdo kde co má a co provozuje, je velmi těžké si udělat i podle databáze ČTÚ.

Už se nám to ale zjednodušuje – veřejnou Tetra síť dnes provozuje prakticky jen MobilKom, ostatní na výstavbu sítě nesehnali peníze. Echoton se například spokojil se systémem MPT 1327 a do Tetry se nepustil.

Ceny – měsíční paušál za jednu radiostanici MobilKomu je od 540 Kč, přičemž účtováno je pouze spojení mezi 6-18 hodinou a to částkou 90 haléřů za minutu, tarifikace je vteřinová. Dražší tarify nabízejí minuty v placeném pásmu zdarma. Radiostanice lze zapůjčit či koupit, ceny začínají od 11 000 Kč. Možné je propojení do telefonní sítě.

Mapa pokrytí zahrnuje Prahu (až po Kladno, Mělník) velkou část Jižních Čech a Brněnsko. Ovšem z mapy není jasné, zda je to jen systém Tetra nebo i ten starší motorolácký systém.

Obecně je to s PAMR sítěmi u nás vachrlaté – ale tak mne napadá, že by firmy držící licence k nim mohli udělat totéž, co Eurotel – koupit nějaký IP broadband systém (Navini atd) a místo trunkových radiostanic sítí honit rychlá data… až na to, že většina z licencí má jen úzké pásmo. Ale některé technologie si za cenu nižší kapacity poradí i s tím…

PS: Se čtyřletým odstupem nazřívám svůj článek z Mobil.cz První sítě Tetra se dočkáme snad do podzimu jako přehnaně optimistický. I když – ještě že jsem nepsal, do kterého…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

  • Překvapení se netýká toho, že máme (dokonce několik) TETRA sítí, ale toho, že ČTÚ v telekomunikačním věstníku vesele tvrdí, že máme jednu celoplošnous síť, ačkoli všichni vědí, že tomu tak ani náhodou není.

    S tím úzce souvisí další prapodivná eskamotáž ČTÚ, a to sice tvrzení, že čtyři roky od udělení licencí je síť stále ještě ve "zkušebním" provozu.

  • [1] já bych to ČTÚ nezazlíval. Ona ta síť je celoplošná, jen prostě to pokrytí tam chybí 😉

  • jo přesně tak. ČTÚ přiděluje a koordinuje frekvence a může je přidělit pro volné užití (bezlicenční) na určitý čas (pronajmutá), na vždy (koupená – u nás třeba armádní kmitočty) a pak dle místa – omezená pro určitou územní jednotku (třeba Praha), pro určitý POP, pro určitou konkrétní anténu namířenou určitým směrem s určitým výkonem, nebo celoplošně. Celoplošné sítě (frekvence) zde máme třeba gsm, nmt, všechny bezlicenční, atd. A stejně jako NMT, GSM či třeba Wi-Fi nemá ani zdaleka celoplošné pokrytí, tak se jedná o celoplošnou síť.

  • [3] Hoho.