Aktualizovaný přehled WiFi přístupových bodů a směrovačů

Patrick Zandl · 9. listopad 2003

Aktualizoval jsem (konečně!) přehled přístupových bodů a směrovačů, routerů, na Marigoldovi. Vybírat si můžete z třicítky APček a dvacítky směrovačů, nově jsou v přehledu nejenom ceny, ale také další detaily, například začínám zaznamenávat podporu Radius, WPA nebo 802.1x atd, někde přibyly odkazy na detailní informace u výrobce. Vyhrál jsem si s tím, už to bylo potřeba, některé ceny tam vyloženě zasmrádaly.

Díky tomu jsem se také dokopal k tomu, abych přehled rozdělil a do zvláštní tabulky jsem vyhodil zařízení, která nejsou aktualizována více jak čtyři měsíce. Jsou to většinou starší zařízení, která už se neprodávají, nebo jejích výrobci neaktualizují ceny - ale můžete na ně někde narazit, tak proč je vyřazovat z přehledu. Těchto zařízení je další zhruba dvacítka.

Učinil jsem několik postřehů: především má smysl sledovat nabídku AutoContu, který na sebe natáhl několik známých značek (US Robotics, Buffalo, 3Com) a nabízí na ně opravdu zajímavé ceny. Linksys je oproti těmto značkám citelně dražší - G access point Buffala stojí skoro o tisícovku bez DPH méně, než totožně vybavený Linksys, 3Com je levnější rovnou o dva litry a je surově nejlevnějším APčkem s podporou 802.11g.

Podobně je tomu u routerů - Linksys je oproti svým konkurentům citelně dražší, přitom nemá nic navíc a například U.S. Robotics je na tom se svým Turbo routerem velmi zajímavě - nabízí nejenom 802.11g a hromadu dalších funkcí, ale i proprietární rychlost dvojnásobku 802.11g.  Vtipné je, že G access point stojí u USR více, než router.

Ve výsledku je ale patrné, že značkové výrobky začaly válcovat neznačkové produkty. Pokud totiž chcete 802.11g, pořídíte paradoxně značkový výrobek levněji, nebo za podobnou cenu, jako Z-Com/Zcomax, Compexy a další - tyto firmy často ani nabídku G produktů nemají. To je také důvod, proč jsem věšinu těch méně značkových produktů ani nepřidával: zkrátka nebyly cenově konkurenceschopné. Čím to je? WiFi se chytili velcí distributoři - zejména AutoCont jej výběrem nabízených značek pojal ve velkém stylu. A při velkých odběrech si může také dovolit nasadit lepší ceny, jimž malí odběratelé nakupující neznačkovou produkci nemohou zatím účině konkurovat. Uvidíme, nakolik se to změní, až se G produkty stanou i u "noname" firem zavedenější.

PS: Přehled WiFi najdete pochopitelně v rubrice Přehled WiFi techniky. Nic z toho na Marigoldovi nelze koupit, jsou tam linky na prodejce, tak mi laskavě žádné objednávky neposílejte.

 

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook