Aktualizaci cen nezvládl každý VoIP operátor, Fayn ale zdražuje

Od 1. ledna 2004 platí nová výše DPH na telekomunikační služby, místo doposavadních 5% se zvýšila na 22%. Podíval jsem se dnes ráno, jak si se změnou DPH poradily firmy nabízející internetovou telefonii. Viphone aktualizaci vůbec neprovedl a nadále uvádí jako DPH 5%, na druhou stranu to ale tak nevadí, protože ceny udávají bez DPH a stačí si připočítat správnou výši DPH a nenechat se zmást.


Wirphone na to šel šalamounsky, pokud si chcete zobrazit kompletní ceník, napíše pouze upozornění, že aktualizuje data. Jenže na zkrácený ceník se dostanete a v něm nikdo žádnou změnu neprovedl, takže jen mate. O DPH tam žádná informace není, můžete se jen domýšlet, že ceny jsou bez DPH.


Jediný Fayn si mezi VoIP operátory s aktualizací cen dal práci, při té příležitosti ale zdražil o více, než o rozdíl DPH. Zdražení postihlo Zónu 1, ta původně stála 2,10 Kč a nyní vyjde na 2,60 – vše ceny bez DPH. Měsíční paušál stoupl z 88 Kč s DPH na 105 Kč s DPH, což je rovněž o maličko více, než by odpovídalo změně DPH. Fayn tím asi uživatele příliš nenadchnul, navíc ani v prosinci se mu nepodařilo dodržet několikrát odsunutý termín zavedení telefonních čísel. Navíc měla síť Fayn v prosinci vážné problémy a uživatelé si stěžují, že to s jejím fungováním bylo bledé. V diskusích se ozývají horké hlavy, které říkají, že za těchto podmínek nemá Fayn smysl, já si ale myslím, že výpadek byl přechodného charakteru. Snad jen Faynu moc neprospělo, že o něm nebyl schopen uživatele informovat…