Ajaj. Budeme regulovat IP telefonii. Jen co regulátoři vymyslí, jak.

Včera, když jsem psal o kmitočtové tabulce vydané ČTÚ, všiml jsem si také zprávy na webu ČTÚ Stanovisko k zavádění technologie IP (web ČTÚ). Nejzajímavější pasáž:

Evropská komise v současné době projednává z hlediska regulace problematiku přístupu ke službám, které jsou poskytovány prostřednictvím telekomunikačních sítí, využívajících technologii na bázi internetového protokolu.

Společné stanovisko Evropské komise a evropských regulátorů k této problematice je předmětem zpracování Skupiny evropských regulátorů (ERG) a jeho návrh by měl být projednán do konce roku. Stanovisko vychází z nového regulačního rámce pro elektronické komunikace a jeho konečné znění zveřejní Evropská komise na svých internetových stránkách.

Poslední douška zprávy metaforicky sděluje, že ČTÚ rovněž sama pracuje na zásadách regulace elektronické komunikace že odborná veřejnost je vyzvána k zaslání svých připomínek. Učiňte tak prosím, protože taková věc hrozí průšvihem, tedy tím, že ČTÚ začne regulovat něco, co pod regulaci nespadá.

IP telefonie, když si budeme hodně fandit, sama o sobě nemá v regulačním rámci co dělat, protože regulace v jejím případě nesplňuje ani jednu ze dvou svých opodstatněni – nemá ani technický, ani ekonomický důvod. Na trhu není majoritní subjekt (zatím), který by si mohl monopolně diktovat pravidla hry ani není třeba řešit technické náležitosti.

Zde samozřejmě s výjimkou vstupu do telefonní sítě. A právě o tuto výjimku se opírá většina regulátorů, když si vyšlápnou na regulaci IP telefonie. Telefonní síť již regulaci podléhá a od toho alespoň prozatím není pomoci.

K americké FCC se dovolávali telco operátoři toho, aby na IP telefonii vzal metr regulace za to, že z IP telefonů se nelze zdarma dovolat na nouzovou linku 911 a že IP operátoři za její provoz neplatí. FCC tuhle habaďůru ustál a operátorům vzkázal, že jestli je nouzová linka tak důležitá, ať ji prodají jako konkurenční výhodu svých linek. Snad to u nás dopadne podobně…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

7 komentářů

 • Regulace IP telefonie by mi přišla jako nehorázná drzost, která nemá žádné rozumné opodstatnění a jediný, kdo z ní bude profitovat, bude pár molochů, zatímco bude k neprospěchu obrovskému počtu uživatelům.
  Obávám se, že je velká šance, že bude prosazena.

 • Jedna vec je regulace a druha je vymahatelnost. Jakym zpusobem chce regulacni organ monitorovat IP provoz, zvlaste pokud se jedna o peer to peer spojeni.

 • Za regulaci IP telefonie v Evrope stoji dve veci. Tou prvni je, ze ve vetsina zemi evropy je dominantni operator nejaky polostatni podnik a nejvetsi vyvar (c o do profitu) delaji na predrazenych mezinarodnich hovorech. V souvislosti se Skypem ji tento byznys do nekolika let definitivne padne.

  Druhym duvodem je obtizna moznost odposlechu u IP volani.

 • [3] hlavně ta možnost odposlechu chybí 'velkému bratrovi'…

 • predstavte si situaci, kdy CTc spusti IP telefonii pro uzivatele sveho ADSL, jejichz pocet (i pres snahu napriklad UPC) stale roste. Uzivatele ADSL jsou technicky vyspeli (maji doma minimalne pocitac 🙂 ) a snadno si tuto novou "funkcionalitu" oblibi, pricemz Telecom jim muze poskytnout nejake volani bud levneji nebo uplne zdarma, ci za pausal ( a kdovi, jestli se casem nepresune majoritni mnozstvi provolanych minut u techto ADSL volani z vytaceneho spojeni na IP – nove telefony tomuto meze nekladou)

  Nerikam ze toto je argument proc regulovat IP telefonii, ale muze to byt duvodem, proc by mohli alternativni operatori volat po regulaci, az jim rezidencni zakaznici prestanou generovat minuty.

  Zjednodusene receno – Telecom unikl s ADSL regulaci (protoze jde o pomerne mladou sluzbu a v podstate je kazdy rad, ze uz se to konecne hybe), nicmene mu pri jejim prodeji fakt, ze je monopolem na trhu hlasovych sluzeb (uz jen kvuli vybudovane siti) pomaha a na sluzbe (IP telefonii), ktera ma znaky regulovane sluzby, a je postavena na teto neregulovane sluzbe (ADSL), zcela unikne regulaci (ale stale plati, ze se do teto situace dostal diky tomu, ze ma monopol) – coz je podle meho nazoru chovani, ktera rozhodne nema znaky zdraveho soutezeni na telekomunikacnim trhu (btw nakonec proc by nemohl pouzit licenci Skype, pokud se tento smerem poskytovani sveho brandu vyda – za rok vyrostl, za 2 roky uz muze licencovat svoji technologii IP poskytovatelum, a kdyz ne on, tak kdokoliv jiny)

  🙂 uz je dost hodin, snad jsem svoji hypotezu nevysvetlil prilis slozite …

 • [5] Proc by Telecom mel poustet cokoliv "pro uzivatele sveho ADSL"? IP telefonii muze dnes pouzivat kazdy, kdo ma plnohodnotne pripojeni k Internetu (a nektere z aplikaci i ti, kteri pouzivaji "Internet" pomrseny prekladem adres) s dostatecnymi kvalitativnim a kvantitativnim predpoklady (propustnost pripojky, zpozdeni, rozptyl zpozdeni) …

  Mimchodem, proc by Telecom nabizel IP telefonii po ADSL, kdyz Vas NUTI mit s ADSL pripojkou i pripojku telefonni?