AirGo a jeho MIMO antény

MIMO antény (Multiple In, Multiple Out) se počítají mezi chytré antény. Jde o složené antény, setkávali jsme se s nimi zatím jen v drahých Vivato WiFi switch, nyní ale přichází na trh pro segment běžných uživatelů. Výrobcem je firma AirGo, ta produkuje čipové sady a licencuje svoji technologii dalším firmám.

Výrobky s MIMO anténou jednak nabídnou proprietární rychlosti až 108 Mb/s (s reálnou propustností 45 Mb/s), ovšem důležitější je, že díky MIMO anténám nabídnou podstatně větši dosah, nebo vysílání na nižším výkonu. APčka s AirGo by měla být o cca 50 USD dražší – což není zase tak moc. Trochu problém je, že výkon odpovídá dodávané MIMO anténě a je otázka, zda se budou dodávat i MIMO antény pro venkovní použití.

Prvními dodavateli AirGo technologie na trh budou firmy SOHOware, Planex, Askey a Taiyo Yuden.

Zde jsou stránky AirGo – že by tam někde měli něco detailního o své MIMO technologii, to se opravdu říci nedá…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

4 komentáře

 • no nevím co je to Multiple In, Multiple out. To jako že se do jedné antény dá připojit více sítí? To se dá vždycky.
  Mimochodem jedna ne moc známá velmi zajímavá fičura Proximů o které by možná stálo o to napsat (jsem asi schopen i sehnat nějaký kousek na vyzkoušení) – na jednom ápéčku (respektive jednom bezdrátovém rozhraní, tedy na dvouslotových je to krát 2) můžete provozovat 16 separátních sítí! Každá může mít jiné jméno sítě, všechny samozřejmě sdílejí tu jednu frekvenci a pásmo. Každý paket každého klienta z té sítě je omarkován 8021q tagem, takže pak to můžete poslat na ethernet takto omerkované a máte-li qos enabled switch/router tak se podle té bezdrátové sítě můžete dál rozhodovat (směrovat, omezovat atd.). Můžete tak mít třeba oddělené sítě pro jednotlivé firmy či ve vnitřních sítích zvlášť pro návštěvníky, zvlášť pro zaměstnance atd.
  Možná je to něco podobného co tahle tajemná technologie.

 • [1] není to moc tajemná technologie – je to vlastně rozsektorování antény a slepení těch sektorů dohromady. Každý z těch mikrosektorů je směrová a neruší ten sousední sektor. a pak už záleží na technologii, jakou používá ta firma – například vivato ty mikrosektory napojuje na několik wifi karet, takže celá ta sestava pak nabídne větší souhrnnou rychlost.

  MIMO – vícenásobně ven, vícenásobně dovnitř.

  To, co píšeš u Proximů, umí dneska už i Compexy za pár šlupek, máš pravdu, stojí o tom někde napsat, dám to na wait list…

 • ap600 je taky za pár šlupek, ale compexy jsou taky fajn (i když některá nastavení ala filtry a wep plus mi chyběly, nevím jestli už tam jsou).
  P.S.: vzhledem k šíření signálu jenom rozsektorování nepomůže. Tam pak může jít leda o to, že je k tomu nějaká inteligence, která řídí kdy která karta vysílá a přijímá tak, aby se navzájem nerušily. Tak to dělá už mnoho let třeba BreezeAccess či WaveAccess či Tsunami multipoint.

 • [2] No jedna se sice o rozsektorovani ale jde o to jak je toho dosazeno, je tam vice dipolu, a smerovosti je dosazeno tim ze je signal k dipolum poslan s casovym posunem.