ADSL ztrácí na internet přes kabel

ADSL prý dohání kabelovky, zprávu jsem zaznamenal už včera, ale chtělo to delší komentář a na ten nezbyl čas. ADSL má nyní cca. 38 tisíc zákazníků (napříč všemi operátory), kabelový internet 42 tisíc zákazníků. Za poslední čtvrtletí nahrabalo ADSL cca. 15 tisíc zákazníků, kabelový internet asi polovinu. Zástupce Telecomu se tím samozřejmě chlubí, ale je opravdu čemu se chlubit?

 • Podle údajů ČTc je ADSL dostupné na 2,5 milionu linkách (toto číslo mi přijde přehnané, realita bude v uplynulém čtvrtletí někde okolo 1,5 milionu, ale dobře)
 • Kabelovky mají svůj internet dostupný u 700 tisíc zákazníků.
 • Průměrná cena kabelového internetu je cca. 1200 Kč s DPH, průměrná cena DSL (90% zákazníků si bere variantu 512/128 s 3 GB) je cca. 800 Kč s DPH.
 • Na Slovensku měli v květnu 12,5 tisíce zákazníků, v srpnu 20 tisíc, má polovinu obyvatel co ČR a ještě méně pokrytých linek.

co z toho všeho vyplývá? Čtěte dále.

 • Kabelovky tedy mají 6% penetraci, Telecom jen 1,5%
 • Za poslední čtvrtletí oslovily kabelovky svou nabídkou 1% svých zákazníků, Telecom jen 0,6%
 • A to přesto, že nabídka kabelovek je o 50% dražší než nabídka ADSL (výnos z DSL je tedy oproti kabelovkám několikanásobně menší)
 • Na Slovensku mají větší penetraci na obyvatele než ČR a navíc se jim podařilo za poslední čtvrtletí náskok ještě zvýšit.
 • Doporučuji k prohlédnutí graf počtu přípojek z posledního čtvrtetí, jestli v Chorvatsku nespali, tak jsme stále předposlední (po Řecku) z celé Evropy a i ze všech zemí OECD.

Je na tom něco k chlubení? Já bych je za takový „úspěch“ vyhodil.

Telecom si s ADSL nakálel do bot mnohými problémy už od zavedení – příšerná úvodní cena, dashboard (pamatujete?), problémy s rychlostí, poté navýšení rychlosti za cenu datových limitů, zapnutí agregace znamenající pád na rychlost dial-upu, výpadky, problémy s partnery, žaloby … Tohle jsou chyby, které si může dovolit malý lokální poskytovatel s pěti domácnostmi, nikoliv majoritní operátor. Navíc měl tuším přes rok na testování (včetně „živého“).

DSL kvůli tomu získalo velmi špatnou pověst a je opravdu velmi těžké ji získat nazpátek. Bit na tom není jen Telecom, ale i firmy, které chtějí poskytovat řešení přes LLU, kde se nic jiného než (S)DSL nabídnout nevyplatí, a ačkoliv mají zcela jiné řešení s nesrovnatelně lepší kvalitou, zákazníci to těžko akceptují.

V posledních třech měsících se ale evidentně přístup Telecomu mění. Už zjistili, že se nemusí bát přílišného odlivu od jejich několikanásobně předražených pevných linek (dvoumegabit Praha-Prčice od Telecomu, stojí tolik co od jiných operátorů Praha-New York), zvýšení obratu z DSL jim takto vzniklé ztráty vynahradí. Proto také oznámili, že pokryjí víc oblastní než původně plánovali. Zavedli také ještě levnější variantu (která se ale nevyplatí oproti nabídkám třeba COL či Contactelu, které jen za pár korun navíc nabízí podstatně více). Dokonce se pokusili šalamounsky vyřešit ve své maloobchodní nabídce problém s datovými limity, což ale znamená, že jejich ADSL je v průměru i o 30% pomalejší než nabídka jejich konkurentů. Zkusili také začít content-providing – StarZone – ale to je opravdu jen parodie.

Jak dál?

Český Telecom by měl předně naprosto přehodnotit své chování. Vůči zákazníkům se komunikace v poslední době zlepšila, ke svým největším partnerům – AO – stále přistupují jen jako ke konkurenci a místo kalkulací „jak to slušně udělat a rozdělit, abych na tom byl nejlépe“  se objevují propočty „bude pro mě výhodné nepřistoupit na rozhodnutí nadřízených orgánů, oddalovat soudně a pak zaplatit pokutu?“. Musí skončit prasárny typu obvolávání zákazníků svých partnerů, aby je přetáhl pod sebe, přesvědčování na infolinkách ČTc, aby si koupili službu od IOL nikoliv od AO, že to bude rychlejší a spolehlivější a podobně. Jen tak v nich získá aktivní velkoprodejce svých služeb.

Měl by také přehodnotit nabídku DSL a více jí přizpůsobit zákaznickým potřebám – opravdu je tak nutný datový limit? Kolik peněz přináší peníze z dat navíc oproti paušálu? 1%? Kolik procent zákazníků by získal navíc při unlimited variantě 50%? Evidentně to má podstatně větší význam než nabídka nějaké ještě více osekané varianty o padesátikorunu levněji – vždyť konkurence prodává o 50% dráž a je 6× úspěšnější!

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

9 komentářů

 • Telecom je vůbec mimo. Linky mu neustále ubývají a on se přitom nezdráhá neustále zdražovat. Přitom se stačí podívat do světa a hned by tu řešení bylo: Chápu, že dávat něco docela zadarmo je ošemetné, lidi pak využívají i služby, které vůbec nepotřebují, ale co takhle zavést hovory v rámci sítě během víkendů a státních svátků za 10 haléřů/min? Myslím, že díky tomu by si každý rozmyslel, jestli pevnou linku nechat nebo zrušit. A paušál by platil. Proč něco takového neudělají?
  Co se týče dat, tam telekom v minulosti zkazil co se dalo a i dnes hodnotím ADSL až jako další variantu z kabelovkou. A myslím, že to tak dělají všichni. Se současným přístupem se na tomhle nic nezmění.

 • K tabulce rozšíření DSL ve světě

  V rozšíření DSL budeme v podobných přehledech vždy na chvostu. Důvodem je obrovské rozšíření outdoorového wirelessu. Lidi prostě nechtějí měnit za jiné připojení, pokud jsou spokojeni s wifinou. Takže tabulka nemá vypovídací hodnotu, jestli u nás je nebo není rozšířený "broadband", ale skutečně jen DSL.

 • U kabelovky je sice vyšší cena (a o něco širší pásmo), ale především tam není hloupá FUP. Když si ráno pustím rádio na 128 kb/s a večer ho vypnu, tak za dva dni jen přes rádio vyčerpám gigabajtový limit pro levné ADSL. Jenže já mívám rádio puštěné denně i dýl než 8 hodin a někdy pouštím i stanice s vyšší bitratem. Když připočtu další multimédia, která (legálně) stahuju, FUP z ADSL pro mě není. Proto kabel.

 • [3] proto také Martine píšu ten poslední odstavec. On datový limit je spíše psychlogická bariéra – když by tam nebyl, tak by lidi stahovali v průměru místo současného 1,5 GB asi 2 GB (mám vyzkoušeno na hodně velkém vzorku), peníze, které má operátor z dat navíc se počítají v promilích! Přitom ale je to ohromná psychlogická bariéra, kvůli které hodně lidí prostě raději koupí něco o 50% dražšího! Prostě limit je oklešťování na nepravém místě a když by nabídli velkoobchodně nepočítaná data, s tím, že operátor připlatí 30 Kč, tak jim na to všichni přistoupí ve finále jim to přinese i na existující bázi zákazníků více peněz, 98% si jinak stejně data nepřikoupí, a hlavně by to zatraktivnili pro všechny ostatní.
  Jenže to by museli myslet na svůj zisk, nikoliv na to jak co nejvíc uškodit ostatním.

 • [2] já tu také celou dobu srovnávám ADSL, nikoliv broadband. To že tu není ADSL není proto, že je zde Wi-Fi, ale Wi-Fi je zde proto, že zde není rozumné ADSL.

 • Aniž bych chtěl autorovi brát jeho názor na Telecomu, některá jeho tvrzení ve mě vzbuzují otázky, <b>zda není padlej na hlavu.</b>

  Nejprve výrok: "Musí skončit prasárny typu obvolávání zákazníků svých partnerů, aby je přetáhl pod sebe". Stejně tak alternativní operátoři obvolávají zákazníky Telecomu – je to také prasárna? Telecom k obvolávání nepoužívá databázi svých zákazníků, ale databáze telefonních kontaktů, které kupuje od externí firmy.

  A představa, že vedu např. samoobsluhu, přijde tam zákazník a já jako majitel mu budu doporučovat "u mě nekupujte, zajděte si raději naproti ke konkurenci"…

 • [6] No nevím Patriku odkud pocházíš a jaké máš zkušenosti s jednáním ČTc, či kdo tě platí, ale současná situace se má tak, že např. zákazník se dotáže na dostupnost ADSL od nějakého AO. Ten má od ČTc speciální webovou aplikaci, kde zadá číslo zákazníka a objeví se mu, zda-li je ADSL dostupné. Jenže "zcela náhodou" za pět minut nato volá zákazníkovi obchodík IOLu, jestli nechce náhodou ADSL.
  Někdy dokonce následovaly i rozhovory typu Z: "ne, děkuji, už objednávám u operátora ABC" O: "ale přes nás to bude rychleji, my objednávku AO můžeme o 30 dní podržet, u nás to už pozítří máte"
  Nebo AO dostane odpověď, že linku není možné zřídit, ovšem okamžitě po uvolnění kapacity na DSLAMu toho zákazníka, který poptal jenom AO, obvolá opět obchodník IOLu. A tak bych mohl pokračovat.
  Odmysli si příklad ze samoobsluhou a zamysli se nad srovnatelným obchodem, kde výrobce má zároveň partnerský prodej i vlastní maloobchodní řetězec (např. Škoda). A představ si, že ty – partner Škody, zavoláš, že chceš pro zákazníka červený auto, oni ti řeknou že nemají a za hodinu zavolá někdo z maloobchodního řetězce Škodovky, že jestli náhodou nechce červený auto. Takový partner by okamžitě začal prodávat Renaulty a to si piš, že by udělal takový poprask a publicitu, že by Škodě odešli všichni partneři, možná i VW, a byl by takový propad v sales, že by okamžitě končil koncernový ředitel. Prostě základ u těhle kšeftů je – ano, může být, ale maloobchod a velkoobchod musí být personálně, technicky i finančně zcela oddělen. ČTc má ale jeden společný informační systém, finančně a personálně je to taky teď jedna pakáž.
  Tento příspěvek hovoří o hypotetické situaci, všechny zmíněné názvy jsou smyšlené, ČTc znamená "Čest Tuhnoucímu cementu", AO znamená "Alternativní Operace", IOL je anglický zkratka "Idiot na drátě", ADSL je "absolutely distinctly superior lubricant", DSLAM je "Dojič slaboduchých Lam". Autor se předem omlouvá těmto firmám, jestli se jich dotknul

 • [7] Neudelalo podobnou prasarnu HP jednomu svemu partnerovi? Zjistilo si kolik dodavaji do Makra a ….

 • [7] Kéž by informační systémy Telecomu byly schopné pracovat tak, jak líčíš. 😀