ADSL sice drahé, ale ono se to pohne…

Patrick Zandl · 3. březen 2003

Nechal jsem si trochu odstup, abych ceny ADSL v České republice nekomentoval ihned po jejich zveřejnění. Zařekl jsem se, že na Marigoldovi nebudu mluvit sprostě, i když si to situace zaslouží, takže k cenám jen shodně s ostatními komentátory řeknu, že mi to přijde trochu přestřelené. Našli jste ostatně někde názor, že ADSL dává Telecom za příznivé peníze? Samozřejmě mimo firemní weby Telecomu?

Takže abychom to shrnuli, nejlevnější přípojka 192/64 kbps vyjde včetně pronájmu základního modemu na 1600 Kč u IOL, u konkurentů ji koupíte o pár desítek korun levněji. Za cenu rovnající se ceně nejrychlejšího připojení přes UPC Mistral (320/92 kbps) spolu s desítkou programů televize, dostanete od Českého Telecomu poloviční rychlost. Namítnete, že u ADSL máte větší regionální pokrytí a že UPC a jiné kabelovky jsou jen v Praze a Brně. I ADSL ale v první fázi (která bude trvat neznámo jak dlouho) bude jen ve čtyřech městech. Do toho nabízí ADSL hodně vysokou míru agregace - Telecom osobně nastavuje pro nejlevnější variantu 1:50, takže o jednotku reálné rychlosti do internetu se bude dělit padesát zákazníků. No, to je dost šílené - za ty peníze.

Neházel bych ale flintu do žita. Telecom je známý svojí opatrností a svými cenovými úlety. Ani ISDN nebylo za hubičku od začátku a dneska se s ním Telecom dostal na únosnou úroveň, ačkoliv vysloveně atraktivní službu z toho dodnes neudělal. Také ADSL padne do roka a do dne s cenou - z Telecomu se nesou (neoficiální jistěže) hlasy, že se můžeme těšit na tisícikorunu za nejlevnější ADSL linku. Telecom si nejdříve musí osahat, jaký reálný provoz a reálnou zátěž generují uživatelé ADSL, tedy kolik stažených dat a kolik on-line času vygenerují, když se jim nedají žádná omezení. A protože to dneska nikdo neví, je opravdu lepší cenu nastřelit a pak zlevnit, než ji podhodnotit a pak zdražovat.

Uvidíme, jak to s ADSL dopadne - zatím je opravdu spíše podhoubím pro sdílení linky skrze sousedské sítě, než aby si každý zájemce ADSL pro sebe pořídil. Ostatně proč ne - routery nabízející ADSL propojení s WiFi a ethernetem existují, od Telecomu si můžete za pětikilo měsíčně pronajmout Alcatel modem Pro, který nabízí ethernet router a do něj si jen hodíte access point a celý panelák už jede. Při tom overbookingu, který Telecom nabízí, vám skoro může být jedno, že se tlačíte všici na 192 kbps lince :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook