ADSL a Český Telecom podruhé

Patrick Zandl · 16. prosinec 2002

Dneska Technet publikoval článek věnovaný ADSL - a tak jsem si updatoval přehled o tom, co se ohledně ADSL v Českém Telecomu děje, abych vás mohl poinformovat o věcech, které v článku nebyly, protože je autor nevěděl. Je už téměř jisté, že nová nabídka ADSL od Českého Telecomu bude platná od 1.2.2003 a to pravděpodobně pro celou ČR, ne jen pro ta pilotní města, jak tomu bylo dříve.

A jak to bude s cenami? Zatím to vypadá tak, že 256 Kbps linka by se měla vejít do 1300 Kč bez DPH. Potvrdit fakt, že půjde o linku bez omezení dat, mi ale zatím nikdo z telekomáků nechce, i ti vysoce postavení se ohánějí tím, že v prvé řadě půjde spíše o ověření, kolik dat lidé přes tuto ADSL linku přetáhnou, takže je možné, že se nasadí limit, ale zatím se nebude uplatňovat. No, uvidíme.

Důležité je, že se nástupu ADSL obává i UPC, které ostatně před vánocemi razantně propagovalo svůj Mistral. Není se čemu divit, nejlevnější linka od UPC stojí 1030 Kč a nabízí 128 Kbps, zatímco u Telecomu dostanete dvojnásobnou kapacitu za 1300 Kč. UPC podle podpultových informací zatím měnit cenu nebude - ostatně jeho linka je "nelimitovaná" a stávající uživatelé asi na ADSL jen tak nepřejdou, ty tři stovky navíc za vyšší rychlost se jim jako jednotlivcům nevyplatí.

Jenže jaký to má dosah pro WiFi? Komunitní sítě potřebují levné a rychlé připojení do internetu. A s ADSL už nebude takový problém zřídit si access point s WiFi v paneláku nebo v zástavbě domků a připojit sousedy za podíl na ceně linky. Proto je ADSL pro WiFi tak důležité - a zkušenosti z Ameriky to dokazují. Nu, už se těšíme...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook