Adobe Flash ve verzi 10 přináší podporu P2P

Tento týden představila firma Adobe betaverzi Flash 10 (kodové jméno Astro), to jste jistě nepřehlédli. Řada vylepšení se týká renderovacích schopností, filtrů, 3D zobrazení a efektů, od toho nyní abstrahujme, protože žádná z těch novinek není přelomová, v tomto ohledu Flash prostě jde s dobou (a začasté na špici). Detaily zde.

Co pozornosti většiny médií uniklo, je podpora P2P technologie ve Flashi. A to je něco, co (u)dělá z desáté verze Flashe stejně přelomovou verzi, jako z verze deváté AS3 + podpora H.264, ačkoliv na využití té technologie si počkáme. Však používat H.264 ve Flash 9 se jednotlivé projekty teprve učí a to je rok od doby, co se devítka objevila.

Pravda také je, že o P2P se přímo v popisu novinek v desítce nedočteme. Adobe ji nijak nezdůrazňuje, proč, o tom lze spekulovat.

Trochu popořádku. Klíčové změny ve Flash 10 souvisí právě s videem a P2P. Tak za prvé Flash 10 umožní ukládat soubory na disk klientského počítače. Zjevné bezpečnostní riziko, řeknete si, ale také zjevná možnost, jak s Flashem jít dále k plnohodnotným aplikacím. Za druhé jsou tu nové funkce pro média:
dynamický streaming, RTMFP a audio kodek Speex. A to jsou slušné změny.

Dynamický streaming umožní vybrat přehrávači kvalitu videa (či audia) ve kvalitě přiměřené stavu linky a získávát ze serveru tu. Drobný zádrhel: dle dokumentace to potřebuje FMS v nové verzi, nepůjde to asi s jinými streamovacími servery. Zda to tak skutečně bude, se uvidí, tohle se říkalo i o podpoře H.264 a nakonec chodí i z jiných serverů, ne jen z FMS.

Zvukový kodek Speex je důležitý pro VoIP aplikace, je to open source kodek vytvořený Xiph.org a kontajnerovaný v rámci Ogg. S oblibou používán v Asterisku na PBX.

Zkratka RTMFP vypadá nenápadně. Jako maličké rozšíření protokolu pro streamign videa. Není to tak jednoduché, Real Time Media Flow Protocol je zvláštním protokolem vyvinutým firmou Amicima. Jde o síťový rozšířený point to point protokol založený na UDP pro komunikaci mezi klienty a klientem a serverem. Důležité je, že firmu Amicima koupil v roce 2006 Adobe, její produkty pro VoIP a IM postavené na tomto protokolu zmizely z webu, doposud open-source protokol MFP zmizel z očí a dva roky se viditelného nedělo nic.

Až zmínka v Release Note pro Flash 10 přinesla rozuzlení. Adobe do Flash 10 integruje podporu P2P komunikace na bázi MFP. Ve Flash 10 bude možné nabídnout P2P aplikace používající autentizaci vůči serveru, komunikaci mezi klienty, AES kódování, klíče RSA, QoS a to znamená vyvíjet aplikace velmi podobné Joostu nebo Skype.

Jak daleko podpora P2P půjde, není zatím vůbec jasné. Oficiální zprávy Adobe jsou velmi stručné, je tu jen zmínka o RTMFP a o tom, že její využití „bude zpřístupněno přes budoucí verzi FMS nebo jiné serverové produkty Adobe“.

Blogy, které si této věci povšimly, už spekulují, jak Adobe nechá zkrachovat business CDNkových firem jako Akamai, tak jednoduše to ale nevidím. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že Flash 10 by nasadil P2P nějak bezhlavě, plošně. Zatím to spíše vypadá tak, že AŽ když se Flash 10 aplikace přihlásí na FMS s podporou RTMFP, bude aplikace schopna používat P2P distribuci dat, které servíruje danná FMS aplikace. FMS bude koordinátorem, takovým supernodem – a také bude mít kompletní sestavu dat. P2P distribuce serveru ulehčí, ale zatím to nevypadá tak, že KAŽDÝ, kdo bude mít instalovaný Flash 10, se automaticky stane členem superinternetové P2P sítě ovládané Adobe. Ačkoliv je to zajímavý model, podle dokumentace Amicima (baže už staré dva roky) se uživatel k P2P síti musí dobrovolně přihlásit, jinak to nejde.

Do toho Adobe ještě podepsalo smlouvu s VeriSignem, majitelem CDN Kontiki, což mi do hypotetických plánů na likvidaci sítí na distribuci obsahu (CDN) moc nezapadá. Výklady ve stylu Adobe tím získá páteř pro podporu P2P mi připadají příliš přitažené za vlasy.

V každém případě s podporou MFP v rámci Adobe produktů bude ještě švanda. Ano, nemýlíte se. Ve Flash 10 si budete moci vytvořit P2P aplikaci velmi obdobnou ke Skype, Joostu, nebo cokoliv vás napadne. Obsluhovat ji budete farmou distribuovaných FMS serverů, vyvíjet budete v Adobe nástrojích, na webu to nasadíte ve Flashi, časem se podpora MFP dostane do Airu, tím jsem si jist, takže i na klientské stanice.

Prostě s P2P ve Flashi podle mne bude legrace, ačkoliv vážně k nám tahle technologie začne promlouvat tak za dva roky.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

18 komentářů

 • … pokud do te doby nedopadne Adobe stejne jako Novell, Lotus nebo Netscape 🙂

 • MK: tak to nevim kde zijes, Novell vydelava a IBM (LOTUS) si taky zrovna nestezuje

 • Adobe vždycky umělo s novým Flashem přijít s průlomovými technologiemi. Co však nechápu je, že jen málokdy tyto technologie dotáhli do konce:
  – nezdokumentované local connection
  – systémově „nenažrané“ javascript API
  – nefunkční klávesy ve fullscreenu
  – absence globálního error handlingu
  – doteď nelokalizované rozhraní a instalátor
  Prostě a jednodušše: Flash je dnes nejlepší technologie pro psaní webových aplikací, ale kdyby chlapci v Adobe více poslouchali vývojáře a nesnažili se vše svázat s jejich předraženým Media Serverem, tak budu věřit, že P2P bude bomba. Tahle mě zase zbydou jen pochyby jak to ve finále dopadne. 🙁

 • Ja ziju v realite a pamatuju si, jakej mel podil Netware na sitovych OS a take vim, kde skoncil Lotus 1-2-3

  Takze je klidne mozne, ze v roce 2010 bude Adobe „uspesna“ firma, ale podil flashe bude treba stejny, jako je dnes podil netware 🙂

 • Já tomu zase tolik nerozumím, ale mám o Adobe trochu strach, že se začíná cpát malinko do oblastí, kde není tak „úplně doma“. A že se jim to může potom taky pěkně vymstít.

 • MK: V současné době je Flash například nejrozšířenějším plug-inem pro přehrávání videa.

  Který plug-in by měl Flash na první příčce nahradit a jak by toho měl dosáhnout?

 • Mozna to nebude zadny plug-in 🙂

  A pokud bude, bude to SilverLight.

  A jak toho dosahnout? Staci to dat jako povinnou instalaci pro Windows Update a nejaky balik pro firefox. Spolu s jednim nebo dvema velkymi hraci, ktere MS zmasti, aby jeji obsah byl jen pro SL …

  Jeste dnes je penetrace Windows Media playeru vetsi nez verze flashe, ktera podporuje H.264 …

 • Z toho, co píše šolimovič, by mohl vzniknout mylný dojem, že některé věci ve Flash API jsou nezdokumentované. Není to pravda, v případě local connection pouze není zdokumentováno, jak je tato funkčnost na té které platformě implementovaná. Což je podle mě v souladu s principem cross-platformní technologie, kdy vývojáře nesmí zajímat, jak funguje černá skříňka pod ním, protože příští rok na jiné platformě může být úplně jiná černá skříňka. „Nenažrané javascript API“ naproti tomu zdokumentované je (jelikož logicky funguje všude stejně) a je na vývojáři, aby jej použil nebo nepoužil, resp. použil takovým způsobem, kterým se problém nenažranosti minimalizuje prakticky na nulu. Se zbylými třemi body lze souhlasit, především nelokalizovaný instalátor je problém, který by si např. zasloužil hlasitější připomenutí pánům z Adobe na nadcházející akci AIR Tour začátkem června v Praze.

 • … az na to, ze Speex se v asterisku s oblibou nepouziva, jedna spise o takovy trpeny potrat xiph.org . Ty armady implementatoru, spolehajici na speex bych chtel videt…

 • …. k lokalizaci Flash Playeru a AIR instalátoru..
  Budeme velice rádi, když přijdete v co největším počtu na AIR Tour 9. června (bližší info na webu onair.adobe.com) a potřebu lokalizace podpoříte hodně nahlas.

  Snažíme o to, aby lokalizace proběhla co nejdříve.

  Michal M. Adobe Praha

 • Suczker: Jo to je pravda, produkcne ho nikdo na asterisku nepouziva – neni duvod ani hw. Mozna bohuzel, precejen jediny rozumny souper g729 je licencovany a mirne zatuchly(-dftm -fax). Jinak je to spis hracka pro deti – team speak 😛

  MK: Aha, uz chapu co jses zac. Kez by si byl alespon trosku korektni a kdyz uz tu tedy vytahujes flash 9 srovnaval s wmp 9+ 😛

 • To by mel zajimalo, co myslis tim, ze chapes, co jsem zac.

  Flash 9 jen velmi tezko muzes srovnat s WMP 9+. Flash je prostredi pro programovani, zatimto WMP je prehravac.

  Je to jako bys srovnaval hodinky a holinky. Oboji se natahuje, ale oboji slouzi k jinemu ucelu.

 • MK: Rozkošné na tom je, že si s tím začal ty o pár komentářu napřed, ne já. Ale i přesto mám pocit, že se to týkalo konkrétně možností videa 😛

 • Ja jsem srovnaval penetraci, nikoliv vlastnosti. A to je tak asi jedina vec (mozne krome systemove nenzazranosti), kterou clovek muze srovnavat 🙂

 • MK: V tom případě mi uniká proč to vůbec srovnáváš a jaké závěry z toho lze vyvodit. Ostatně jestli by nebylo lepší to porovnávat penetraci wmp s potencionální oplodnitelností čilých šedesátiletých důchodkyň, minimálně hodnota takového „výzkumu“ by byla stejná. Tak nějak tuším, že máš asi bouřlivé období, kdy všichni krom tebe jsou blbci.

 • Srovnavam to proto, ze (bohuzel) se obe dve platformy pouzivaji pro prehravani videa a argumenty zastancu flashe jsou dva (aplikovane najednou):

  1) Flash od verze 9.x.y.z. (pozor nikoliv od 9.0.0.0) podporuje H.264, ktere je srovnatelne s VC-1

  2) Flash ma vetsi penetraci nez WM.

  ————
  Oba vyroky plati, ovsem nikolivek najednou.

  Bourlive obdobi nemam, diky za optani.

 • Aha, to je jiná. Tak to tvoje věta
  „Jeste dnes je penetrace Windows Media playeru vetsi nez verze flashe, ktera podporuje H.264 …“ je jaksi přesnou ukázkou toho co tu prezentuješ u zastánců flashe naopak. Lehce evokuje představy, že z hlediska penetrace je lepší dělat to „kvalitní“ video pro wmp, což pokud nelžou statistiky co jsem četl pravda není.

 • Huh? Pokud chces delat kvalitni video pro maximum populace, tak VC-1.

  Plati totiz zaroven, ze:

  1) VC-1 je mnohem lepsi kodek nez kodeky (jine nez H.264) ve flashi

  2) Penetrace uzivatelu, kteri maji VC-1 kompatibilni player je lepsi nez penetrace uzivatelu, kteri maji flash kompatibilni s H.264.

  ———

  Muzeme se pochopitelne bavit take o tom, zda je lepsi H.264 nez VC-1. Troufam si tvrdit, ze existuje shoda na tom, ze VC-1 je lepsi nez puvodni H.264 (Part 2). Diskuse o tom, zda je lepsi H.264 AVC (Part 10) nebo VC-1 je stale v behu. Dle meho nazoru je H.264 AVC 10 lepsi v rozliseni „PAL/NTSC“, u HDckoveho obsahu zalezi na obsahu nahravky.