A zase práce jak…

Není vhodné měnit design, zvláště, když člověk ví, že je v velmi preliminary stádiu a má do toho práce jak… Ale nemohl jsem si pomoci.

Jinak obecně veselo. Například jsme od 12.1. zákazníky NIXu, s čímž si Vreco vyhrál. V tabulce peeringu je už celá řada zářezů, prakticky s každým, kdo má nějaké klienty, jichž nám je třeba. S řadou sítí jsme propojeni na bázi vyrovnávacích cache serverů nebo přes jinou síť, takže už to vypadá, že je, o co se opřít. To také znamená, že ostrý start se blíží. A když se řekně „blíží“ tak to = moře práce…

Jilm publikoval článeček Může Stream uspět, kde se nás snaží analyzovat. Vcelku prozřetelně dodává, že ačkoliv to vypadá jako kombinace mínusů, jsme na začátku. Já bych k tomu dodal, že je třeba se nenechat zmást dvěmi věcmi: 1) dojmem, který jsme chtěli vzbudit u některých skupin, které nejsou cílové a tím, že naše cílová skupina je někde jinde, než jsou geekové.

Zajímavé je, že na Webtrh blogu nás označují za web, který nepřemýšlel o obchodním modelu. Kde na to autor přišel, těžko říci. Jestli tak usuzuje z toho, že v testovacím provozu nedáváme reklamu žádnou? Vždy jsem to považoval spíše za znak soustředění se na podstatné a nerozptylování se pokusem zobchodovat něco, co teprve startuje, nic jiného, co by ten dojem podpořilo, mne nenapadá. Tak jen pro informaci, ano, máme svůj obchodní model, což neznamená, že ho roztrubujeme na potkání. Internetová televize je běh na dlouhou trať a vyhrát válku neznamená vyhrát všechny bitvy, natož pak na začátku cesty.

Upload videa se na Stream TV hezky rozjel, databáze se plní docela slušnými videi. Porovnával jsem si to. Jednu otázku, kterou jsem na nějaké prezentaci dostal, umím zodpovědět už dneska: proč dávat videa na Stream.cz a ne na YouTube? Protože na Streamu dojdou větší pozornosti. Našel jsem si videa autorů, kteří je dali před několika měsíci na YouTube a před pár dny k nám. Už dnes na nich u nás mají dvojnásobnou návštěvnost. Prostě se na YouTube ztratí v návalu čínských, japonských, amerických, tureckých a arabských videí… U nás se neztratí.

Taky jsem si zkusil jedno „reklamní“ video udělat. Těch deset minut práce s iMovie mne poučilo, jaký je rozdíl mezi amatérským a profi střihacím software. Zatímco v iMovie uděláte většinu věcí velmi rychle, v profi softu to trvá déle. Jenže jakmile se dostanete z ranku funkcí, které iMovie zvládá, tak máte utrum. Přesto se s iMovie dají udělat velmi hezké věci, i když na sestřih Hvězdných válek bych asi použil přeci jen FinalCut (jenže v tom jsem se nezorientoval a hlavně mně ke střihu StarWars nikdo nepouští, takže jsem v klidu). Takže malá videonáladovka, která stojí za to spíš kvůli hudbě… 🙂 (Vojta, nechť se prosím netlemí!)

No a na závěr: na Wireless Wednesday jsme vytvořili něco jako anketní video. Zapoměl jsem tam dorazit, takže ani nevím, jestli ho pustili, ale prý jo. Takže, jak mladí používají mobily?

A pokud máte náladu na česká videa, přidejte si do své RSS čtečky tenhle odkaz na RSS uživatelských videí na Streamu…

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

14 komentářů

 • Ze by dalsi dil serialu? 😉

 • Jak lidi pouzivaji mobily – super 🙂
  videonaladovka skutecne hlavne kvuli te hudbe …

  prijel jsem po celym dni k pocitaci a s chuti jsem se podival na video … pokud to bude jednoduse naservirovane, treba pres ten zmineny RSS, dokazu si sam sebe predstavit jako konzumenta tohoto obsahu, ac jsem k tomu byl na zacatku skepticky…

 • Nepříjemná je situace, kdy se video dopřehrává a panel pro ovládání je zmizelý. Nejde si vido pustit znovu jinak, nez reloadem.

 • 🙂

 • Bizzy, stačí najet myší na video a panel zase odzmizí a objeví se tam. Schovává se, aby nebyl ve videu 🙂 Neříkej, že jsi to nezkusil a už vůbec neříkej, že to nejde 🙂

 • Bizzy myslím myslí situaci, kdy už je celé video dohrané. Potom není možné posunout se zpět na nějakou sekvenci, jen spustit od začátku, dokonce se to snad i nově stahuje.

 • Aha. I to jde tuším. Je třeba vzít ten červený konec toho baru. Jen se to zle realizuje. V březnové verzi už je to udělané podstatně zřetelněji, je tam taková zarážka, kterou lze uchopit snáze. Stahování je záměr.

 • Ano ta hudba je dobra… Tady je nekdo fanousek Nightwish. A kdyby ta skladba Planet Hell pokracovala, byl by slyset i zpev zpevacky Tarji Turunen…

 • Obavam se, ze to RSSko je trosku spatne – v  ma byt kompletni URL, ne pouze relativni cesta, minimalne moje ctecka si to mysli – v patek vecer po mne nikdo studium RFC nechtejte;)

 • Podle grafu pripojky v NIXu data tecou a to je to co se musi. Data musi tect. Je jedno odkud kam, ale musi tect. 🙂
  Kdyz budu parafrazovat slovy jednoho byvaleho kolegy.

  A mohlo by to tect jeste vic, kdyby byly dalsi dily Gynekologie.
  Uz divaky napinate nejak dlouho! 🙂

 • lidi .. taky mate ty videa tak zubaty jako ja? Zadnej antialiasing – zejmena na textech je to opravdu hnusny.. A kdyz se to zvetsi tak potom uz je to skoro nekoukatelny

  pro Marigolda: je chyba u me nebo … ?

 • Proč se s tou statistikou v NIXu nepochlubíte zde? http://www.nix.cz/cz/mrtg

 • Není se čím chlubit, zatím tam máme rozchozené všeho všudy dva switche, dva cache servery a provizorně diskové pole, protože čekáme, až nám do racků přivedou elektriku, resp. dodají power switche (vše mělo být hotové 15.1., ale člověk a smlouvy míní a technici mění :-)). Takže data zatím primárně neservírujeme z vlastního AS a zbytečně by to některé komentátory inspirovalo k zavádějícím komentářům. 🙂 Pokud máte přístup do NIXu a vidíte ty grafy, tak jen pro informac – to, co tam teče jsou jen data do O2 a to ještě ty nejvíc vytížené (z cache, ne ze storage), nic víc…

 • to Martink – ja mam obraz v poradku … muzu se optat stream-teamu jakou technikou tocite reportaze a v cem to vysledne zpracovavate ?