Marigold.cz » A další doporučená čertba do vánoční pohody: Kolaps (Jared Diamond)
    Kancelářská krysa běhá         LED svítilny         FotonMag.cz         Chronomag.cz         Energomonitor.cz    

Chcete dostávat emailem kompletní text nového článku z Marigolda, hned jak vyjde? Přihlašte se zde (žádný spam!):

Jméno
Email *

Slíbil jsem sice původně, že se příště podíváme do hájemství anglofonní literatury a dostanete pár doporučení na hutnou četbu, ale slib poruším, protože jsem nešťastnou náhodou (=pádem kreditky do čtečky) opět vyraboval česká knihkupectví. Osudným se mi stala řada Galileo v nakladatelství Academia, kde už delší dobu vydávají knihy, které spíš než bulvární počteníčko slibují široké představení problematiky. Letos je Darwinovský rok, každý se naváží do jeho teorie, či ji plamenné hájí, na wishlistu mám Flegrovu Zamrzlou evoluci, ale my sáhneme po samotné podstatě destrukce, tématu to před vánoci aktuálnímu.

5248A82C-6592-4F4D-ACA9-A32359C47D2D.jpgKolaps Jared Diamonda má podtitul „Proč společnosti zanikají a přežívají“. Kniha se věnuje popisu společností, které v minulosti dávné i nedávné zkolabovaly nebo kolaps přežily a to především s ohledem na životní prostředí. Autor sleduje míru využívání přírodních statků, vzestup jejich cen vlivem ničení zdrojů až po situaci, kdy daná společnost zjistí, že poškodila své životní prostředí natolik, že v něm není schopna nadále přežívat. Od grónských Norů přes Aztéky, Velikonoční ostrov až po moderní Haiti a Rwandu a Austrálii. S tím, že záměrně vynechává společnosti, které se zhroutily pod vojenským tlakem, nebo alespoň ne přímo.

Jared Diamond není militantní enviromentalista (profesí je ornitolog), jeho vyprávění je střízlivé, věcné. Prodírá se argument za argumentem tématy ekonomickými, historickými, aby se vždy vrátil k tomu, že určitá úroveň životního prostředí je nakonec pro přežití rozhodující. Souvislosti, to je hnací motor jeho vyprávění.

Depresivní jsou spíše otázky, které se při čtení vynořují, jako „Co říkali lidé na Velikonočním ostrově, když šli pokácet poslední strom? Díky našim novým technologiím není stromů potřeba?“.

Doporučuji sedmsetpadesát stránek skvělého čtení.

Sdílet

Chcete přispěv na provoz Marigolda?
Můžete přes systém PayPal (tlačítko Donate níže).

Patrick Zandl @ 18:54 - Líbil se článek?

komentářů 9

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (hlasováno , průměr: 4,50)
Loading...


9 komentářů »

 1. Jestli zmiňuje i Kelty, tak mi taky upadne kreditka.

  Comment by Funtomas — 4.12.2009 @ 23:21

 2. To je náhoda, já jsem právě rozečetl „Kolapsy složitých společností“ od J.A.Taintera. Je tlustší a bere to poněkud obecněji.

  Comment by Michal Kára — 5.12.2009 @ 11:25

 3. Co říkali na velikonočních ostrovech při kácení posledních stromů, to netuším, ale když Korejci káceli stromy za války, tak jsem si dost jist, že se modlili, aby jim ty stromy vydržely, než válka skončí. A bylo to o fous – lesů starších než 60 let je v zemi jen velmi málo.

  Comment by icu — 6.12.2009 @ 9:47

 4. Díky za tip!

  Comment by pavel — 7.12.2009 @ 11:36

 5. Ahoj, pokud nechceš dále rabovat, jukni se např. na http://www.kosmas.cz, pak mi pošli seznam kniha a já Ti je donesu až ke dveřím s 18% slevou. Dobrá nabídka, ne?

  Comment by Jirka — 8.12.2009 @ 1:38

 6. Doplňuji ještě web. J.

  Comment by Jirka — 8.12.2009 @ 1:39

 7. Od Jareda Diamonda (jak to sakra sklonovat) cist vsechno…

  Comment by Suczker — 21.12.2009 @ 12:25

 8. The good thing about your information is that it is explicit enough for students to grasp. Thanks for your efforts in spreading academic knowledge.

  Comment by business logo design — 20.1.2010 @ 12:13

 9. Thank you for sharing this blog! Just what I’ve been searching for. Great info!

  Comment by Applications iPhone — 17.11.2011 @ 9:49

Přidejte komentář