802.11a nebude povolené, nikoliv zakázané…

Patrick Zandl · 31. červenec 2003

Dneska vyšly články věnované uvolnění pásma 5 GHz u nás na Živě a na Technetu. Při té příležitosti jsem si povšiml nepatrného rozdílu ve tvrzeních - ČTÚ implicitně (zatím) nezakazuje provoz zařízení podle 802.11a, nicméně jej nepovoluje.

V čem je ten nepatrný rozdíl?
Hlavně v tom, že taková zařízení budete moci provozovat, ale pouze v rámci vnitřních prostor. Na Živě se několik lidí dalo do spekulací o tom, že anténu dáte za okno (tak aby byla v místnosti) a pak nemůžete za to, že vyzařuje ven - a tím tedy je vnitřní. Jenže to je omyl - vy za to můžete a ČTÚ vás může vyzvat k nápravě a uhrazení pokuty.

Dlužno dodat, že provoz zařízení podle standardu 802.11h je oproti 802.11a významně lepší. Nabízejí totiž dynamickou změnu kanálu (DFS) a automatickou regulaci vyzářeného výkonu (TPC) - tím snímají nutnost starat se o to z uživatelů a také přispívají k tomu, aby uživatelé nemohli ustanovení regulátora obcházet. Tato ustanovení mají svůj smysl - mají zaručit to, aby provozovat lokální bezdrátové sítě mohlo co nejvíce lidí. To, že si u nás hodně lidí plete WiFi a WLAN s WWLAN či MAN, tedy lokální síť se sítí rozsáhlou nebo metropolitní, jistě není chyba regulátora.

Rozhodnutí evropských regulačních orgánů o povolení provozu pouze u 802.11h nebo Hiperlan zařízení pak každý, kdo chce radiové sítě tohoto typu používat k tomu, k čemu určeny jsou, tedy k propojení na krátkou vzdálenost, asi jen uvítá.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook