3G Týden: prý jsou před rozmachem…

O 3G témata je stále více zájmu, zase jich ale není tolik, aby se tomu dalo věnovat každý den a mělo to nějaký rozsah, který kromě kusé informace také přinese srovnání s okolím. Takže jsem se rozhodl pro formát týdeního shrnutí s tím, že když nebude nic zajímavého, tak prostě nebude ani 3G týden.


Tento 3G týden je zcela ve znamení 3GSM kongresu v Cannes a souboje Arona Sarina s René Obermannem, šéfů Vodafone a T-Mobile.


Oba pánové považují tento rok pro UMTS sítě za přelomový, jak by ne, v tomto roce spustily obě firmy své UMTS sítě.


Vodafone spustil UMTS sítě v sedmi zemích: Německu, Holandsku, Itálii, Portugalsku, Španělsku, Švédsku a ve Velké Británii, ve všech zemích ale 3G funguje pouze jako datová služba s kartou Vodafone Mobile Connect 3G/GPRS. I tak je to ale zajímavé – data jsou v UMTS síti přenášena rychlostí až 384 Kb/s v downloadu, pokud není UMTS v dosahu, provede přechod do GPRS sítě.


T-Mobile svoji německou UMTS síť spustil maličko jinak – nabízí v ní i hlasové hovory, ovšem v případě, že si zákazník sám někde pořídí 3G telefon, T-Mobile Německo je sám nenabízí. Do nabídky ale uvádí Data Card, prakticky stejnou datovou kartu jako Vodafone. Cena datových přenosů ale je stejná, jako v GPRS síti, tedy 9 Euro za 1 MB dat.


Obermann se Sarinem se shodují na tom, že největším problémem startu UMTS sítí je nedostatek (vhodných) mobilních telefonů. Ty, které jsou v nabídce, jsou velké, mají problematickou výdrž na baterie a hodně se zahřívají.  A je to tak – kdo se podíval ještě v lednu do nabídky britského UMTS operátora 3, viděl tam telefony, které opravdu nevypadají přehnaně lákavě oproti stávajícím GSM telefonům a ani jejich funkce nejsou okouzlující.


Situace se postupně zlepšuje. V Cannes byly představeny nové telefony pro UMTS/GSM. Véčko NEC e616 s vestavěným bluetooth, USB podporou, GPS, javou, kamerou, displejem 65k barev a GPRS Class 8, 19MB paměti a podpora Memorystick Duo. Dalším véčkem (na obrázku 8150) je LG U8150/8100 – rovněž s podporou UMTS/GPRS Class 10, kamerou v otočném kloubu, USB, IrDa, videopodpora, java, displej 262k barev a 256 MB paměti. Podobně je na tom Samsung SCH-W110 a se svojí řadou 1000 přišla i Motorola.


Také Jorma Ollila, šéf firmy Nokia, potvrdil, že firma chystá další 3G telefony, výrazně sdílný ale nebyl. Spolu s dalšími zdrženími Ericssonu Z1010 je to další voda na mlýn pesimistických výroků k evropským výrobcům – Ollila ale na to namítal, že Nokia bude raději testovat a dodávat na trh pořádně vyladěné telefony, než nabízet problematicky použitelné telefony. A v tom má pravdu – dnes prodávané UMTS telefony mají špatné funkční vlastnosti, z těch právě prodávaných nemůže žádný parametry (výdrž, váha, vzhled) konkurovat současným GSM telefonům a ovládání rozšířených funkcí jako videokonference, je problematické, nebo nebylo implementováno. Však i LG U8150 je citelně větší véčko, než jiná véčka pro GSM od téhož výrobce a jeho váha je 126 gramů. Modelu Ericsson Z1010 se dokonce přezdívá „BigMac“ – i on je rozměrově větší, vypadá ale velmi elegantně.


ThreePay – předplacené 3G


Významnou událostí v britské síti 3 bylo spuštění předplacené služby ThreePay. Jde vlastně o první předplacenou službu v UMTS síti. Kupony předplacené služby mají v každém případě platnost 30 dní a nabízejí se v hodnotách 15, 25 a 35 liber, za tuto hodnotu nabízejí 100, 500 nebo 750 minut hovoru bez rozlišení sítě. Textová zpráva stojí 10 pencí, za dalších 10 liber si může zákazník dokoupit měsíční předplatné k textovému a videoobsahu sítě 3. Co je ale slabinou – ThreePay je dostupné pouze s telefonem Motorola A835. Alespoň zatím. Trojka přitom právě do prodeje uvádí mimo Motoroly A835 také NEC e616 a e313, Motorola A 925 by měla následovat.


Další síť 3 provozovaná společností Hutchison Whampoa v Hongkongu získala za první měsíc svého fungování 50 000 zákazníků. Britská „Trojka“ získala při svém startu vloni v březnu  25 000 zákazníků a italská 90 000 zákazníků. Hongkongská „Trojka“ startovala 27. ledna 2004.


Motorola A925
Motorola na trh konečně začne dodávat svůj UMTS telefon A925 – tisková zpráva o jeho uvolnění do distribuce právě vyšla a podrobnosti o telefonu jsou zde.


Operátor Orange označil letošní červen termínem startu své 3G sítě ve dvaceti městech Velké Británie a Francie, jako jsou Londýn, Manchester, Edinburgh, Toulouse a Lille. Orange v současné době testuje svoji 3G síť za pomoci 4000 testovacích klientů.


DoCoMo má problémy s FOMA P900i
Pouhé dva týdny po zahájení prodeje nových 3G telefonů FOMA P900i je musel japonský operátor NTT DoCoMo jejich prodej zastavit. Důvodem byla softwarová chyba, která bránila přijímání emailů v případě, že véčkový telefon byl příliš brzy uzavřen po zapnutí. Od 6. února bylo prodáno přes 68000 těchto telefonů. Do telefonů je dodávána oprava firmware a jejich prodej se opět rozjíždí.


A na závěr dobrá zpráva: osmá verze nejrozšířenějšího operačního systému pro chytré mobily Symbian se dočkala rozšíření o podporu 3G sítí. Smartphone se Symbian 8.0 by se tak na trhu mohly objevit do konce letošního roku. Podrobněji o Symbian 8 zde.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

2 komentáře

  • Zdravim,
    velice me zaujali clanky o 3G atd…mam uz 3G telefon doma NEC e616v,ale co z toho kdyz neumim rozchodit gprs,wap a mms …o jave ani nemluvim…..nemohl by mi nekdo poradit,za kazdou informaci moc dekuji ! piste frib@centrum.cz

  • Potřeboval bych poradit jak nastavyt Bluetoot nevým jak se nastavuje skoušel sem se spojit skamošem a nic a přes PC taky nic Dekuji za rady nashle