3G Týden: Portugalské 3G, sdílení infrastruktury ve Finsku a další

Patrick Zandl · 21. duben 2004

Portugalský mobilní operátor TMN (dceřinka místního telekomu) spustil 19. dubna svoji 3G síť. Zatím pro ni prodává jediný mobilní telefon a to Siemens U15 (přebarvená obdoba Motoroly A835) za 699 euro. Služba je dostupná v Lisabonu a Oportu, do léta se má rozrůst na dalších šest měst. Do 3G sítě investoval TMN zatím 180 milionů euro a tiskovou zprávu mazaně vydal jen v portugalštině, takže další podrobnosti mohu jen odhadovat (neznaje příliš portugalsky :) Takže do konce června je cena za videohovor 5 eurocentů, potom to bude 99 eurocentů, tedy zhruba třicet korun. Do konce září je také poloviční sleva na datové přenosy a ještě k tomu 420 minut ve WiFi síti TMN zdarma - jinak platí stejné ceny, jako pro GSM/GPRS.

3 prodává Nokia 7600

Britská Trojka zase začala prodávat ve své síti telefony Nokia 7600. To jsou zatím nejlehčí a nejmenší, ale také nejméně tradičně pojaté telefony pro 3G sítě. Telefon je zdarma až cenu 140 liber podle tarifu, který si uživatel vybere. Podrobnosti o tarifech a cenách zde.

Korea povoluje dotace

Jižní Korea povolila dotování mobilních telefonů v místních 3G sítích. Dotování bylo zakázáno v roce 2000 jako trh deformující, nyní je povolena maximálně čtyřicetiprocentní dotace. Jak se ukázalo, trhu to neuškodilo - jihokorejský trh patří mezi nejbouřlivěji se vyvíjející.

WiFi předstihne v roce 2007 3G sítě

V USA věštci s křišťálovou koulí publikovali další předpovědi, podle nichž bude více lidí využívat WiFi, než 3G připojení již v roce 2007. Příjmy z WiFi mají v roce 2008 dosáhnout 1,5 mld dolarů. Graf vidíte zde - zprávu si můžete celou koupit u Pyramid Research. Pyramid publikoval také zprávu věnovanou tomu, jak mobilní telefony začínají nahrazovat pevné telefonní linky. I ta je draze placená, ale měla by zodpovědět na otázku, jak to vypadá s nahrazováním pevných linek mobily.

WiFi prognoza Pyramid Research pro USA

Sdílení infrastruktury ve Finsku

Finský regulátor schválil místním držitelům 3G licence možnost sdílet infrastrukturu. Je to důležité rozhodnutí a podle mne i moudrý postup. Operátoři nebudou muset investovat obrovské sumy, budou sdílet techniku a až se 3G přeci jenom rozjede, mohou vždy vybudovat vlastní oddělené sítě. Dohoda se týká operátorů TeliaSonera, Tele2, Finnish Elisa a DNA, sdílená infrastruktura ale smí představovat maximálně jednu třetinu sítě.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook