3G Týden: nové mobily přicházejí

Síť Vodafone Italia začíná do svých 3G služeb zahrnovat i roaming. Roamovat mohou od 1. dubna (a není to apríl) v 3G sítích v Británii, Portugalsku a Španělsku, pracuje se na zprovoznění roamingu s Francií, Holandskem, Řeckem, Švédskem a Japonskem.


Švédská Trojka zdarma


Švédský operátor 3 nabízí zdarma videohovory a normální telefonní hovory ve vlastní síti – kdykoliv, v kterémkoliv čase. Základní měsíční tarif stojí 99 švédských korun, tedy zhruba 350 Kč a již v něm jsou hlasové i videohovory v rámci švédské sítě 3 zdarma. Závazek je na jeden nebo dva roky. A pak že 3G sítě jsou hlavně o službách a ne o tlaku na ceny: jistě že je to o cenách, jen je potřeba si to přiznat.


Trojka také na švédský trh přichází s novým mobilem NEC e313, sympatickým 3G low-endem s bohatou nabídkou funkcí, například s podporou Javy, videohovorů, integrovaným fotoaparátem, barevným 65k displejem, MP3 přehrávačem a podporou memory sticků, email POP3/IMAP a lokalizací polohy via GPS, to vše v váze 126 gramů. Trojka ve Švédsku tento mobil dává k tarifům se závazkem zdarma, kupříkladu její britská sestra vyžaduje alespoň 50 liber v závislosti na výši tarifu. Preview telefonu v češtině na Mobil.cz zde.


NEC c616


Když už jsme u těch NEC telefonů, začíná se jim v 3G sítích dařit. Jak by ne – jsou určeny pro UMTS sítě a jsou to první slušné 3G telefony v prodeji, které nevypadají jako výběhový model GSM z roku 1997. Síť 3 v Hong-Kongu začala prodávat a masivně podporovat NEC c616. Jde o sympatické véčko, rovněž nadupané funkcemi potřebnými pro správný odpich v 3G sítí (video, fotoaparát atd) a především s adekvátní výdrží. V Honk-kongu se prodává verze s baterií 1800 mAh a tedy s výdrží 277 hodin pohotovosti či pěti hodin hovoru nebo 3 hodiny videohovoru. Cena telefonu při nákupu služby 3 je 1980 hongkongských dolarů, což jestli mne neklame přepočet, je cca 7000 Kč.


Sony Ericsson Z1010 se začne dodávat


Sony Ericsson prohlásil, že jeho první 3G telefon Z1010 se začne dodávat zákazníkům během několika dní, protože v těchto okamžicích končí poslední testy. Na první UMTS mobil Sony Ericsson se čeká už dlouho a především velmi napjatě, protože se předpokládá, že Ericsson jako velký iniciátor 3G sítí bude udávat v 3G telefonech tón kvalitním software a odladěním telefonu. Z1010 přezdívaná Big Mac je sympatické véčko (ovšem o něco větší a těžší než GSM véčka výrobce) s nabídkou všech moderních služeb jako je videotelefonie, fotografování, přehrávání videa i hudby. Podrobnosti o Z1010 v loňském preview na Mobil.cz a více obrázků z CeBITu. Musím říct, že z 3G telefonů, které jsem měl v ruce (=NEC, LG, Samsung, Motorola/Siemens, Nokia) na mne udělal Z1010 nejlepší dojem.


I Čína začíná vyrábět 3G mobily


Čínská společnost Datang představila první čínský 3G telefon založený na TS-CDMA. Podrobnosti zde v Shanghai Daily a česky na Vucako. Vznik telefonu pracujícího na čínském standardu TS-CDMA je jednou z podmínek, aby čínská vláda udělila 3G licence pro tento standard.


T-Mobile Rakousko má další frekvence


Rakouský T-Mobile získal další 3G frekvence – 2 x 5 MHz od konkurenčního 3G Mobile. Převod frekvencí ještě musí schválit místní regulátor. Rakouský T-Mobile tak bude mít v párovém spektru 2x 15 MHz a 10 MHz v nepárovém spektru. Když v prosinci 2003 převedla španělská Telefonica Moviles svůj podíl v 3G Mobile na Mobilkom Austria a opustila rakouský trh, bylo podmínkou regulátora, aby byl jeden blok frekvencí převeden na společnost, která nemá vztah k Mobilkomu. To se nyní stalo převodem na T-Mobile, kolik ten zaplatil, není známo. T-Mobile Rakousko v současné době nabízí pokrytí 40% sítí UMTS.


NTT DoCoMo hlásí 3 miliony uživatelů


Japonský operátor NTT DoCoMo hlásí, že přesáhl koncem března 3 miliony uživatelů své 3G sítě FOMA. Za dva měsíce tedy získal jeden milion uživatelů a vypadá to, že příliv uživatelů do jeho sítě neustává. DoCoMo říká, že hlavním podílníkem tohoto nárůstu jsou nové FOMA telefony série 900i vybavené emailovým přístupem, prací s videem, javou a 2M fotoaparátem.


FOMA síť má také zakrátko dostat nová zařízení, takzvané „domácí ovladače“ – tedy FOMA zařízení umožňující skrze mobily ovládat takové věci jako programování videa na dálku, kontrolování prostoru vestavěnou kamerou a možnost zobrazit si videostream snímaného prostoru na svém 3G mobilu a dalšími a dalšími funkcemi. FOMA ovladač je vybaven infračerveným rozhraním i kabelovou přípojkou a USB, takže se dá napojit na jednotlivé domácí spotřebiče a naučit jejich ovládání. Podrobnosti o projektu jsou bohužel pouze v japonštině na stránkách Foma Future Project. Ovladač se připojuje do sítě datovou kartou. Tohle je směr, který se mi osobně zdá velmi zajímavý, už v minulosti například Nokia představila MMS kameru založenou na 7650, která byla schopná monitorovat prostor a posílat snímky v případě pohybu via MMS, v případě FOMA ovladače jde ale o mnohem komplexnější zařízení s většími možnostmi využití.