3G sítě a UMTS/WCDMA k 31.12.2003

Je zajímavé podívat se na statistiku 3G sítí ke konci roku 2003. Podotýkám, že výše uvedená čísla jsou součtem oficiálně oznámených čísel 3G operátorů, skutečná čísla budou patrně ještě o něco vyšší.


Celkem do konce roku 2003 bylo 74 operátorů 3G sítí v 37 zemích, přičemž počet ohlášených uživatelů je 73 milionů – tolik ohlásilo 40 operátorů, zbývajících 34 svá čísla neudalo, ale také nejsou zrovna ti největší (s výjimkou .


Zajímavý je poměr pro jednotlivé standardy:  • CDMA2000 1X – 67,9 milionu klientů

  • CDMA2000 EV-DO – 4,39 milionu klientů

  • WCDMA/UMTS – 2,92 milionu klientů

Při pohledu na čísla WCDMA/UMTS je vhodné si uvědomit, že jde o čísla zahrnující i japonské operátory NTT DoCoMo (1,8 mil klientů) a J-Phone (Vodafone). Takže na evropské UMTS provozovatele mnoho zákazníků ve statistikách nezbývá, britský operátor 3 (dost blbé jméno na googlování) hlásil kolem 660 000 klientů a dokonce ohlásil 5000 postavených Node B (to jsou základnové stanice pro UMTS), ale v konferencích na internetu se objevují zprávy o tom, že hodně zákazníků mu utíká a stěžuje si.  Zbytek evropy prakticky nestojí za řeč a z funkčích UMTS sítí stojí za to zmínit tedy jen konglomerát sítí 3 (vlastněných Hutchinsonem) v Británii, Itálii, Austrálii, Rakousku, Švédsku, Dánsku a v letošním roce pak spuštěna v Hong Kongu. V Evropě ještě jede rakouský Mobilkom a na start se chystá německá dvojka Vodafone a T-Mobile (resp už odstartovali, ale hodně tiše, aby jim do sítě nikdo nelezl), jinak vymeteno, prázdno a maximálně tak testovací provoz.


Asi darmo plakat – výsledky jsou pro UMTS žalostné, UMTS prakticky nefunguje kromě Británie v nějaké větší míře. A dlužno dodat, že v Británii pro síť 3 napínají své síly firmy NEC, Siemens a Nokia a dost je to zaměstnává.


UMTS sítě jsou složitý slepenec nejroztodivnějších technologií a snaha takový slepenec rozchodit dává zabrat výrobcům sítí, jejich stavitelům i výrobcům mobilů. Nějak mi přijde, že by nebylo od věci, kdyby také někdo v Evropě nadrzo spustil CDMA2000 síť…