Demagogův průvodce: Jak rozpoutat flame war snadno a rychle

Pro jistotu to napíšu hned na začátek a následně rozvedu: článek Windows Vista je špatný systém jsem nemyslel vážně a byla to jen parodie na sociosystém lůzy …

Došlo to menšímu počtu lidí, než jsem očekával. Předchozí článek věnovaný Windows Vista nebyl míněný vážně. Byl to jen takový sociologický pokus. Proč? Inu, jednoduše jsem vzal jeden Hulánův demagogický článek věnovaný Apple a Mac OS X a suše jsem nahradil slova Apple za Microsoft a Mac OS X za Windows Vista. Namísto článku hanícího Apple vznikl stejně hodnotný článek hanící Windows Vista. Jen pasáž věnovanou myším jsem musel trochu přepsat, protože jsem moc nepochopil, co jí původní autor chtěl sdělit.

Nebyla to žádná parodie, žádná nápodoba – jen a prostě převzatý text se zaměněnými slovíčky. Ničemu to nevadilo – všechny ty chyby a problémy se daly bez problémů vyčíst stejně tak Vistě. Je milé, že si Michal myslí, že jsem tentokráte napsal text pod svou úroveň – nenapsal jsem ho já, takže mne těší, že mne klade autorsky mimoděk výše 🙂

Text RH Text můj
Disclaimer: tento článek je psán záměrně přehnanou formou. Pokud vlastníte Apple, a budete se jím cítit uražen, předem se omlouvám, nebylo to opravdu mým cílem. Cílem článku je pouze poukázat na řadu sporných momentů s Apple spojených, což v žurnalistické nadsázce lépe vynikne.

Pixy si koupil PowerBook G4 a rozplývá se nad hardwarem tohoto stroječku. Nerozumím lidem, co používají Apple počítače, Apple stroje jsou totiž nesmírně zaostalé a zcela hloupě lpějí na tradicích, dávno překonaných.

Disclaimer: tento článek je psán záměrně přehnanou formou. Pokud vlastníte Windows Vista, a budete se jím cítit uražen, předem se omlouvám, nebylo to opravdu mým cílem. Cílem článku je pouze poukázat na řadu sporných momentů s Microsoftem spojených, což v žurnalistické nadsázce lépe vynikne.

Radek Hulán si pořídil Windows Vista a rozplývá se nad softwarem tohoto systému. Nerozumím lidem, co používají Windows Vista počítače, Microsoft systémy jsou totiž nesmírně zaostalé a zcela hloupě lpějí na tradicích, dávno překonaných.

Otázka je, proč jsem to udělal. Maje Mečíka, sleduju články jemu věnované, abych ho jako začátečník mohl lépe využívat. Navíc i u nás ve firmě stoupl podíl Mac OS X na úctyhodných 10% a předehnal využívanost Linuxu (když odmyslíme servery), takže občas potřebuji někomu něco poradit. A články Radka Hulána věnované Apple, to je opravdu naprostá ukázka záměrných lží a demagogie. Nebo naprosté neznalosti.

Příkladem může být mnou zparodovaný článek. Radek Hulán vyčítá Mac OS X něco, co můžete vyčíst jakémukoliv operačnímu systému a když to uděláte bez argumentů (a to je ten jediný správný demagogický přístup), vždy se najde dost lidí, kteří souhlasí. Hovořit o deset let staré koncepci operačního systému je směšné zejména v momentě, kdy vývoj operačních systémů přesahuje pět let, ať si PR oddělení říkají, co chtějí. A tak dále.

Podobných článků by se dalo najít více. Příklad s tím, že Apple zpoplatňuje update software, je dalším příkladem takových lží – a je třeba na rovinu říci, že lží, protože je postavený na záměně faktu, jenž je autorovi známý, ale který stačí zamlžit pro běžného neinformovaného čtenáře a lze jej vydávat za pravdu. Apple nezpoplatňuje update, zpoplatňuje nové verze. Jen značí verze jinak. Operační systém Tiger je značený jako 10.4 – to je číslo jeho verze. Aktuální distribuce je 10.4.9 – ta devítka je update, který je zdarma, sám se stáhne po netu a integruje do systému. Číslo 10 je generace (rozdíly mezi 9 a 10 lze přirovnat k rozdílům mezi Windows 3.11 a Vista), číslo 4 je verze. Proč Apple zpoplatňuje přechody mezi verzemi (kromě toho, že to samé dělá Microsoft a většina ostatních)? Hlavně proto, že součástí operačního systému jsou i aplikace – a použitelné aplikace, ne krámy jako Malování nebo Write, se kterými nic slušného neuděláte. A nové verze těchto aplikací si holt Apple nechá zaplatit – například v iMovie přibyla podpora HD standardu, takže zatímco v Avidu nešlo HD ještě dlouho zpracovávat, na laciném Apple (proti Avid střižnám je fakt zadarmo) jste si mohli klidně zpracovávat HD film za cenu upgrade 3000 Kč.

Jak druhá skupina čtenářů rozumně nazřela, podobné demagogie nemají smysl. Používám Mac OS X proto, že chci. Protože mi vyhovuje nejlépe na to, co dělám. Ostatní, nechť si používají cokoliv, na to jim netřeba lhát a utvrzovat je v tom, že používají to nejlepší – sami jsou schopni to vyhodnotit. Lhaní a demagogie je špína, která sice vede k návštěvnosti, ale také k opovržení.

Článek posloužil i svému druhému účelu. V praxi jsem ověřil, že platí rozdělení uživatelů, které jsem u podobně pitomých článků očekával. Za prvé se objeví jedni, kteří využijí příležitost ke flame a jsou pro nebo proti článku v závislosti na svém osobním přesvědčení, bez ohledu na obsah článku. Nadpis rozhoduje.

Pak jsou lidé, kterým je to k smíchu, článek si přečtou a pokud ho okomentují, tak autorovi po právu napíšou, že je blbec.

A pak tu byli lidé, kteří pochopili, kde jsem ten článek vzal a jak vznikl. Ti nad tím buďto nejvíce přemýšleli nebo znali Radka Hulána a zdroj textu – ti pochopili, že to byla jen parodie.

Poslední skupina, která zná dobře mne a ví, že takto nepřemýšlím ani nepíšu, mi soukromě vyjadřovali účast a ptali se, jestli jsem v pořádku – že jsem tak divný (=pitomý slovy kamaráda) text dlouho nenapsal.

Radek Hulán se ke svému textu postavil poněkud macešsky – krátce po vydání tohoto článku jej ze svého serveru smazal, protože ho nemohl obhájit a vymazáním článku chtěl změnit minulost (najdete jej přes Internet Archiv). Nebylo jak jej obhájit – jeho texty o Apple/ATI/AMD a dalších jeho hate tématech nemají racionální základ a spíše než smysluplnou argumentaci nahrazují psychofarmaka.

Rozuzlení je tedy prosté. Flame war nemají smysl. Vyprovokovává je nejsprostší lůza, aby sobě podobným dala potravu. My ostatní nad tím asi i nadále budeme kroutit hlavou a budeme předpokládat, že výběr na trhu pracuje pro nás, nikoliv proti nám.

Přihlásit k odběru Patrickova newsletteru

11 komentářů

 • Jakapak luza 🙂
  Zapominate na nas, kteri se flamovanim dobre bavime, kdyz je cas. Proc si nezaflamovat, kdyz je chvile casu a v clancich ci diskusich pod nim se pisi casto neuveritelne kraviny.
  Ja se naopak smeju lidem, kteri se nad flamy pojoursuji. Proc jim tak vadi ? Zeby v tom take byla nejaka v hlubinach mozku skryta zalezitost ?

 • nekladu te vyse mimodek ale umyslne. 🙂 (pristi obed platis ty 😀 )
  Ten puvodni RH clanek jsem znal, nektere doslovne vety si i pamatoval , ale i tak mi to prislo slabe.

  Demagogy typu RH ja radeji ignoruju, merit se s nima ci je kritizovat nema cenu. Aneb – koukni na posledni dva clanky RH, ty „nenávistná zakomplexovaná „ovce““ .

  BTW, ja bych te tipoval spise na berana 😀 😀

 • Tohle nemá chybu 🙂 Fakt parádní nápad, mám úsměv od ucha k uchu.

 • Patriku, kdy myslis, ze pribyla podpora HD do Avid Xpress?

  Jinak Avid bych fakt nesrovnaval s iMovie (i kdyz Avid Free asi ano). Srovnani s Final Cutem je na miste, ale ten prece Apple nedava zadarmo …

 • Imovie s Avidem urcite srovnavat nejde, ale i FCS za 40tis je paradni cena proti HD Avidu, nebo uz avidove zlevnili?

 • Prima clanek Patriku, ja presel na MACka spolu z brachou na zacatku roku a nakazil jsem dalsi 2 kamose a uz maji MacBooka. Windousi uz mi nesmi prez prah. Jedina odpoved na weby typu Ulhana je necist je, proto navrhuji iniciativu „Delete Ulhans RSS feed“ a ja jdu prikladem prave jsem ho smazal.

 • Avid Express Pro stoji v list price 1579 EURO

  Pokud vim, tak Express rada stala plus minus porad stejne. Podpora HD rozliseni je tam uz docela dlouho.

 • Už jsem se začínal bát, ze by si tu snad pan Ulhán nezalinkoval… 😉

 • Imho tady nemá cenu se namáhat s reakcí – Radkovi jde stejně jen o to napsát co nejvíc IT bulváru. Čert vem, že v Linuxu 64 bit funguje mnohem lépe než pod Windows (pro nechápavé: Linux 64 bit: 64 bit systém, většina aplikací 64bitových, několik málo výjimek 32bitových; Windows 64 bit: 64 bit systém, většina aplikací 32 bitových, několik 64 bitových), hlavní věc je psát co nejbulvárněji a klidně i úplně lživě – viz článek „Jak přejít na 64 bitů?“:

  > „Nepatří sem ani Linux, protože řada i hardcore linuxáků od x64 odchází zpět k x86 (32-bitovým) verzím“
  Demagogie – jaká řada, prosím konkrétní jména.

  > „neuvěřitelný „nekoncepční bordel“ v /lib, /lib64 a /usr/lib, /usr/lib64″
  Nebo ve Windows Vista x64 Program Files a Program Files (x86), že?
  Co je na tom oddělovat od sebe 32 a 64 bit věci nekoncepčního?

  > „znamená, že i taková základní kompilace Apache x64 ze zdroje na x64 Linuxu je často neřešitelný problém.“
  … pro Radka, nemluvě o tom, proč kompilovat vlastní Apache, když si jej může nainstalovat skrze balíčkovací systém i s mnoha rozšířeními.

  > „Rovněž Mac OS X pro Intel je koncepčně zastaralý 32-bitový systém.“
  Rovněž lež, minimálně Mac OS X Tiger je 64 bitový, dále do minulosti to zkoumat nebudu, od které verze konkrétně či zda celá řada X je 64 bitová. Koncepce není nikterak zastaralá – to je regulérní přístup k uživateli, udělat systém, který se snaží být nastaven tak, aby ho mohl kde kdo (i ta Radkova ovce) ovládat a díky bohu existují i takové systémy, které se snaží uživateli vyjít vstříc. Podobný přístup má u Linuxu například desktopové prostředí GNOME.

  Nicméně v některých věcech má pravdu, ale aby ho někdo bral vážně by musel psát trochu seriózním způsobem a ne použít cokoliv včetně lží k prosazení svého jediného správného náhledu na svět. Ostatně to co je na jeho uhrovatě teenagerovém blogýsku na úvodní stránce je taková prasárna, že nechápu, jak ho může vůbec kdokoliv brát vážně.

 • Sice jsem poznal, že je to parodie až skoro u konce, ale poznal 🙂

  Bylo vtipné si pak znovy přečíst Radkův článek. S Mac OS X jsem ale bohužel nikdy neměl to štěstí se potkat, takže vážně netuším, jestli je něco z toho článku pravda, či nikoliv…

 • Oba dva články jsou ubohé a může je napsat maximálně tak člověk zaslepený marketingem Apple. Já si teď pustím excelentní Windows Vista, 10000x stabilnější než Mac OS a Linux dohromady.