Recenze a zkušenosti: Žufánek.cz – výběrové lihoviny

Lihovar s vlastní produkcí alkoholu a eshopem. Mají tu věci, co já rád (Absinth třeba) z vlastní moc dobré produkce, expedice a dodávka zboží na úrovni. Dodávají i do kamenných obchodů, kde je můžete vyzkoušet, zda vám taky budou chutnat. Rozhodně doporučuji. Web.
Datum zkušenosti: od 2010 doteď.

Recenze a zkušenosti: Europe Easy Energy – alternativní dodavatel energií

Alternativní operátor pro dodávku levnější elektřiny a plynu. Byla to má první změna dodavatele, takže jsem se trochu bál, jak to dopadne, ale všechno bez potíží. Mají web, kde se přihlásíte a vidíte vcelku přehledně, co se děje, jen přijaté platby jim tam haprovaly a nenačítaly se mnou poslané peníze, tak to zřejmě vyhodili a předělali až v roce 2013, od té doby to běží vcelku slušně, akorát to není nijak zvláště přehledné. Poznat, zda jim dlužíte, chce matematický talent nebo čekat na upomínku. Až na tenhle lapsus je s nimi vše v pořádku, ani neotravují se zbytečnou komunikací a letáčky. Prostě dodávají plyn, elektřinu, faktury, já platím a vše funguje. Hodnotím kladně. Web.
Datum zkušenosti: 3/2012 doteď.

Recenze a zkušenosti: EspressoServis.cz – servis kávovarů

Dával jsem k nim servisovat kávovar Gaggia Classic, jedni z mála servisují Gaggia. Jenže už je to čtvrtý týden, co jsem k nim kávovar dal a nikdo se neozval, ačkoliv se ten samý týden při dodání kávovaru se měli ozvat s odhadem ceny. A když jsem jim volal, tak říkali, že se ozvou, že je toho na ně moc. Takže kávovar ke mě doputoval po šesti týdnech (tedy vyzdvihl jsem si jej sám), což mi na vyčištění nepřišlo málo času. Cena kolem tisícikoruny nakonec přiměřená. Web.
Datum zkušenosti: Podzim 2012.

Update 12/2015: znovu jsem u nich kávovar nechal servisovat, za měsíc byl opravený, vyčištěný, jen ta cena přes dva tisíce byla možná trochu víc, než bych čekal… (bylo v tom těsnění, ale to stojí šedesát). Blbý je, že žádnou alternativu jsem nedohledal.

Recenze a zkušenosti: Abax.cz – servisní centrum počítačů

Příjemné je, že notebook si umí vyzdvihnout vlastním svozem a na webu je vcelku přehledně vidět, co se děje se servisovaným počítačem. Mají široký záběr značek, ale dělají dost zakázek, což může mít vliv na rychlost. Oprava zdroje v notebooku a vyčištění trvalo s dopravou patnáct dní, stálo 2500 Kč, což jsem považoval za mírně dražší (1400 Kč práce), ale v mezích, které jsem považoval za rozumné. Hodnotím kladně, pokud potřebujete odvoz počítače. Web.
Datum zkušenosti: 10/2012.

Vánoční dárek: Ukázka z Flotily Země 2

Mám pro vás malý vánoční dárek. Dvě ukázky z připravovaného pokračování Flotily Země (s nímž se budu patlat déle, než jsem si myslel). První ukázka je prolog, to pro lepší pochopení děje. A druhá je seznámení s novým hrdinou, tentokráte už nebudou tolik umírat, tenhle myslím ani nezemře (ale jistý si nejsem). Přijměte to prosím spolu s přáním příjemně prožitých svátků vánočních…

A pamatujte prosím, že jde o ochutnávku nehotového textu, bez korektur a dalších náležitostí. Mimochodem, takový zkušený editor, kritik a oponent, ten by se mi asi fakt hodil 🙁

Prolog

Po dvaceti letech, které uplynuly od chvíle, kdy Flotila Země v bitvě u Barzy za cenu nesmírnách ztrát a obětí na hlavu porazila anoplurnské vetřelce, se historikové shodují, že šlo o přelomovou událost, kdy lidstvo vystoupilo z postindustriální éry přímo do císařského věku.

Skutečně. Po bitvě u Barzy a dalších drobných srážkách s Anoplurnou byl velitel Flotily Země Sebastian Wirzig aklamován císařem stojícím nad regionálními vládami. Hluboké politické změny provázely i změny ekonomické, následovány proměnami sociálními. Prioritou Země v boji o přežití se stalo odolávání Anoplurně a její porážka, prvním logickým krokem znovuvyzbrojení Flotily. Gigantická mašinérie se rozjela nezadržitelně kupředu, hnána ekonomikou meziplanetární těžby, podporou růstuchtivého průmyslu, expanzí lidstva do okolního vesmíru a usilovného hledání stále neznámé lokace Anoplurny.

Ačkoliv se obyvatelé Země mohli na první pohled snadno vrátit do svého sladkého pozemského života, pnutí mezi elitou Flotily a běžným obyvatelem Země bylo těžko přehlédnutelné. Neměl-li se celý tak křehký systém vztahů rozpadnout, musel chtě-nechtě hrát císař Sebastian roli svorníku, sjednotitele. A Flotila se smířit s tím, že se pozemskému životu vzdaluje stejně tak, jsou na sobě navzájem závislé.

Jenže jednu generaci daleko od obrovského utrpení je oběť bitvy z Barzy blednoucí vzpomínkou, kterou přípomínají rituální truchlohry, parádní přehlídky, výpravná vizia a povinná školní četba. Jen vědomí nebezpečí, kdy tu a tam právě budovaný Stěpanaskův val zachytí další z lodí proklaté Anoplurny, nedává ostražitosti usnout úplně. Pochybnosti a otázky o účelu a účelnosti snažení Flotily, nicméně zůstávají. Jak na Zemi, tak ve Hvězdách.

Sílí volání po demokratizaci Flotily. Hlasy připomínající, jak snadno se lidstvo vzdalo své svobody a nechalo se svázat císařským jhem. Je jistě možné připomenout, že císař nemá na samotné planetě Zemi žádných větších praktických pravomocí a že jeho panování je, jak i hymnus Flotily praví, mezi hvězdami, jenže jeho vůle se projevuje všude. V ceně každého špendlíku, v podobě každého kusu jídla, v tématu každého vizia.

Je těžké se s tím smířit.
Je těžké s takovým vědomím žít.
Ještě těžší je s ním bojovat.
A nejtěžší je, mu vládnout.

Projekt Dron

„Víte, kdo jsem?“ zeptal se hlas těsně za ním a doktor Petrus sebou leknutím trhnul. Teprve pak zjistil, že videokonference má projekci poněkud jinde, než očekával. Jistě, jak mohl čekat, že dotyčný bude sedět na stole. Seděl na druhém konci stolu, jak se při osobním jednání, byť na vzdálenost jednoho parseku, sluší a patří.

Teprve, když Lyonel Petrus přesunul svou pozornost na projekci těla důstojníka flotily v tmavomodré uniformě, se začal zabývat problémem naznačeným v otázce. S kým se měl „setkat“, nevěděl. Věděl jen, že s ním budou diskutovány detaily projektu jeho výzkumu člověkem, kdo o něm rozhoduje. A to považoval za všechno, co potřeboval vědět. 

Až teď mu došlo, že se možná o něco dříve měl zeptat na to, kdo to bude, protože na takovéhle překvapení připraven nebyl. Voják Flotily sedící přes stůl a parsek mezihvězdného prostoru byl jednou z nejznámějších tváří Země. 

I tak chvíli Lyoneli Petrusovi trvalo, než odpověděl: „Hejtman Flotily. Wojda Stěpanask.“

„Je tak,“ potvrdil viziogram muže sedícího za stolem a ležérně si přehodil nohu přes nohu. Petrusovi neuniklo, že počítač nesprávně pozicoval tělo postavy s židlí vůči stolu, takhle blízko desky stolu by se hostovi nesedělo pohodlně a kdo ví, zda by to bylo vůbec fyziologicky možné. Jenže to nebyl jeho hlavní problém, jen příznak toho, že jeho mozek zase utíká od problémů lidských k abstraktním algoritmům.

„Doktore Petrusi, tématem dnešního našeho rozhovoru by mělo být vaše detailnější obeznámení s rolí vašeho výzkumu v plánech Flotily. Všechno, co se nyní dozvíte, je přísně tajné, ale to vám předpokládám nemusím zdůrazňovat.“ 

Petrus jen přikývl. Za týden v kampusu pochopil, že to se rozumí samo sebou.

„Vaše práce na problému kvantové superpozice vás přivedla až do bodu, který má pro nás obrovský strategický význam. A proto jsme tam, kde jste. Vy na Marsu, já na vnějším obranném valu Země parsek od vás. Vy v nejmodernější a nejdražší vědecké laboratoři, já u největšího penězovodu. Pokud se pochopíme, bude naše spolupráce prospěšná oběma stranám a všichni budeme spokojeni. Vzájemné naše pochopení je tedy nadmíru důležité a pokud kdykoliv od teď po všechny časy budete mít dojem, že něco nechápete, něčemu nerozumíte či něco není dle našeho ujednání, neváhejte mne ihned kontaktovat. Vždy ke mě budete mít přímý přístup. Je to důležité,“ pokračoval Stěpanask.

„Hejtmane, děkuji za vaši nabídku, ale abych byl upřímný, nechápu, proč tak abstraktní vědecký problém, jako je superpozice, je pro Flotilu tak zajímavý.“
„Proto tu spolu sedíme, abych vám můj zájem vysvětlil. A abych vám ukázal naléhavost nalezení správného řešení. Víte vy, co dělá Flotila?“

To byla ošidná otázka, která měla miliony správných odpovědí. Flotila dělala všechno. Téměř všechno. Ale to hejtman Stěpanask zřejmě nemyslel. „Bojujete s Anoplurnou?“ spíše se zeptal, než odpovídal Petrus.

„Ano, bojujeme s Anoplurnou. A nevýhodou každého boje je, že při něm umírají lidé. Zatímco materiální ztráty umíme nahradit, ztráty lidské jsou pro nás nedozírné. Exploze každého stíhače, každého bitevníku či bombardéru nás stojí nejenom miliony korun, ale především desítky specialistů. Pilotů, střelců, mechaniků, programátorů, navigátorů. A jako v každé válce i v této rozhoduje, kdo má nakonec nejvíce jednotek. A já netuším, kolik jich má protivník.“
Petrus mlčel, protože mu unikal směr hovoru. Tedy ne ani tak směr hovoru, jako vztah k jeho problému.
„Takže potřebuju technologický průlom. Potřebuji lodě bez lidské posádky. Aby ztráty, které budou vznikat, byly jen materiální.“
„Myslíte umělou inteligenci?“ chytl se Petrus.

„Problém umělé inteligence je, že jsme v ní nepokročili dostatečně a řešení není ani na dohled,“ ušklíbl se hořce Stěpanask. „Vypadá to jako skvělý nápad, nechat počítač řídit bitvu. Jenže dnes stále zvládá jen jednoduché úkoly, které jsou náročné spíše rozsahem zpracování dat, než kreativním posouzením situace. Souhru lidské posádky sebelepší kvantové počítače pořád neumí nahradit. V boji, ať simulovaném, nebo opravdovém, zpravidla prohrávají. A moji odborníci jsou spíše skeptičtí. I proto, že ani Sargové zřejmě nezvládli umělou inteligenci schopnou vesmírného boje. Zatím je to otázka spíše desetiletí, než rychlého průlomu. I přes tenhle fakt samozřejmě dále podporujeme cokoliv, co s výzkumem AI nějak souvisí, ale to není případ této naší konverzace. Ovšemže jisté kladné postranní efekty měl výzkum umělé inteligence v podobě kvantových počítačů. A ty nás teď budou chvíli zajímat.“
„Ty přece nijak s umělou inteligencí nesouvisejí, mozek není kvantová záležitost,“ namítl Petrus.
„Pravděpodobně není. Jenže my jsme se naučili nahrát lidský mozek či spíše lidské myšlení do kvantového počítače, protože jsme zjistili, že jej kvantový počítač umí dokonale obsáhnout.“
Petrus chvíli vstřebával dosah tohoto sdělení. Nejdříve jej ohromilo matematicko-fyzikálně, pak teprve svým praktickým dopadem, než se opatrně přeptal: „Ale to je přeci průlom v umělé inteligenci, ne?“
„To jsme si také z počátku mysleli. Dokonce nám přišlo dokonalé, že můžeme replikovat mozky nejlepších lidí do kvantových počítačů a nechat je řídit tisíce lodí. Bylo to skvělé, geniální, dokonalé. Lodě mohly vyrazit na dalekou misi, zatímco lidská posádka seděla v bezpečí na základně.“
„Jenže přišel problém, na který se nepomyslelo, co,“ poškrábal se na hlavě Petrus v předtuše toho, kam až sahají kvanta.
„Přišel. Některé jsme tušili. Lidé mohli řídit právě jednu loď, nemohli jsme jejich mozky replikovat nekonečně, jen jeden biokvant – tak těmto počítačům říkáme – mohl být funkční. Ale to nám tolik nevadilo, to byl problém, který nebyl zásadní.“
„A který byl zásadní?“ zeptal se zvědavě Petrus.
„Lidé nám umírali.“
„Tak to je problém,“ přikývl Petrus – spíše než rozměr lidský ho ale zaujal problém teoretický. Tedy: proč?
„V momentě, kdy byl zničen biokvant, nebo abych byl přesný, kdy přestal být napájen, ustala aktivita mozku nahraného do biokvantu. A ve stejném okamžiku ustala aktivita i mozku lidského původce. Problém se nám doposud nepodařilo uspokojivě vyřešit a dokonce ani teoreticky objasnit. Ale vodítko máme. Našli jsme vaši práci. A soudíme, že je to problém, se kterým byste si měl umět poradit.“
Petrus šokovaně hleděl na Stěpanaska, protože v tu chvíli se mu všechno propojilo:
„Kvanta zůstávají propojena a superpozičně se ovlivňují. Zástava v jednom kvantu se okamžitě promítne do původního kvanta, takže mozek je přesvědčen, že šlo o jeho zástavu, o jeho smrt.“
Stěpanask jen přikývl.
„Takže, kdyby se podařilo zjistit, jak zamezit přenosu superpozice v rámci kvanta, bylo by možné smrti zamezit. A vy byste měl svůj biokvant, jehož lidský původce by se zástavou biokvantu neumíral…“ a teprve teď doktoru Petrusovi začalo docházet, co vlastně říká.
„Už chápete, proč má pro Flotilu váš výzkum takovou prioritu?“
Petrus neodpovídal, jen rozšířené zornice napovídaly, že jeho mozek se žene zákoutími kvantové fyziky a jejích problémů, protože teď už jsou všechna slova zbytečná.
„Jenže urychlení takového výzkumu bude nesmírně nákladné, prvotní rozpočet počítal spíše s akademickou fází výzkumu. Navíc by mi pomohlo získat přístup k předchozím výzkumům a jen doufám, že jste pokusné subjekty monitorovali.“
„Už jsem řekl. Je to pro Flotilu jedna z priorit výzkumu a nejsou tu zdroje, které by vám byly nedostupné. Netrapte se penězi, cokoliv nás zrychlí, je vaše. A samozřejmě veškeré podklady předchozích výzkumů jsou vám k dispozici, my ve Flotile jsme tým, pracujeme dohromady a nikdo z vědců si tu nesyslí svou hromádku. Což platí i pro vás…“
„To je samozřejmé,“ ofrkl si Petrus, protože si neuměl představit, že by někdo ve výzkumu ovlivnění superpozice pokročil dále, než on. Pak ho něco napadlo. Statistická chyba. Ta by ho hodně zdržela. „Kolik bylo těch … neúspěšných pokusů?“ přeptal se.
„Asi stovka.“

Až toho dne večer ve sprše doktoru Layonelu Petrusovi došlo, že tou odpovědí hejtman Flotily Wojda Stěpanask myslel, že v rámci tohoto výzkumu zemřela už stovka lidí.

Pak pokrčil rameny. Stovka… z toho by už mohly být průkazné výsledky.

 

V zajetí nástrojů

V posledních letech se potýkám s problémem, který si připouštím až v poslední době. Jsem v zajetí nástrojů. Místo toho, abych nějakou věc řešil, trávím mnoho času tím, že hledám vhodný nástroj na její vyřešení. A nakonec mne to, včetně času na samotné řešení, zažere času mnohem více.

Takhle popsáno to vypadá divně a nesrozumitelně. Prostě od doby iPhone, Steve Jobse a jeho „mám na to prográmek“, hledám nejlepší prográmek na svou potřebu. Třeba psaní. Kdysi jsem sednul k jakémukoliv programu, co byl na psaní a v tom psal. Ba dokonce mnoho článků jsem spokojeně napsal v Google Docs ještě v době, kdy neuměly skoro nic a než se změnily v bůhvíco. Pak jsem našel „distraction-free“ editory jako WriteRoom a nyní iA Writer a přešel jsem na ně. WriteRoom běžel i na mém obstarožním notebooku, iA Writer běží i na iPadu a iPhone, takže se dá fakt psát kdekoliv a přes iCloud si to synchronizuju. Mantra synchornizace. Další mantrou je jednoduchost, přizpůsobení psaní textu, kdy nechci být rušen. Bájo.

Jenže tak nějak nejsem zcela spokojen. Když jsem začal psát obsáhlejší texty, než článek, říkal jsem si, že by bylo fajn mít něco sofistikovanějšího. Vyzkoušel jsem StoryMill, jenže v něm se ošklivě psalo, používal jsem ho jen na závěrečné sumarizování dlouhého textu, tak vznikl Příběh strýčka Martina. Každou kapitolku jsem napsal zváště v Docs nebo Writeroomu a až ve StoryMillu sesadil. Přišel Ulysses, který sliboval, že bych to všechno mohl dělat v něm, ale zase tak mě nepřesvědčil a nakonec v něm prakticky nepracuju. Novou verzi StoryMillu jsem ani ještě nevyzkoušel, zato mám na iPadu nainstalovanou hromadu dalších software, jako je Manuscript atd, z nichž většina má tu potíž, že neumí pracovat s větším množstvím textu a ani nemají protikus na desktopu, který by tohle uměl. Co jsem naopak nenašel, je uspokojivé záložkování a poznámkování. Potřebuju si do textu udělat poznámku, co tam mám dodělat, předělat, pak ji jednoduše najít a označit jako hotovou. Potřebuju mít ke kapitolám poznámky, co se tam děje či si ukládat poznámky na příště. Tedy, to si říkám. Spoustu času jsem trávil tím, že hledám, zda už to někdo nenaprogramoval, nakonec ale skončím u toho, že to píšu do papírového moleskinu.

Nemám to jen u textového editoru. Hledám nástroje na vedení osobních úkolů. Na vedení firemních projektů. Dokonce na evidenci toho, co dělám: možná vás ani nenapadne si to běžně evidovat, ale já si tím kontroluju, zda jsem se ten den flákal vědomě, nevědomě či vůbec. Jenže používat Daily nebo Tyme, když každý má pro, proti a hlavně nedostatky? Používat pro To-Do Things, OmniFocus nebo Wunderlist? To jsou dilemata!

Teď jsem na to brutálně narazil ve firmě. Z nedostatku vhodných kandidátů jsem musel já začít dělat wireframe, na což používám léta letoucí OmniGraffle, v němž se hezky dělají drátové prototypy stránek. Jenže OmniGraffle neumí ukázat, z které stránky se na jakou přechází, není interaktivní, neumí ukázat hierarchii stránek. Což je přeci jen mírná vada, protože lidem navržený web exportujete jako obrázky a musíte jim říkat, odkud kam se přejde, nebo jim to psát (na což kašlou to číst). Tak jsem si řekl, že použiju něco více profi. Axure nebo Prototyper? Balsamic mi byl moc jednoduchý. Přitom naučit se s těmito programy a konvertovat do nich hotovou práci sežere hodně času. Tfujho. Zastavil jsem se až na poslední stránce, kde už jsem opisoval číslo kreditky na vyklopení pětikila dolarů za Axure. Kdybych nekravil s nástroji, měl jsem to dávno nakresleno 🙁

Začal jsem běhat. Tedy, než mě schvátila měsíční choroba. Ale výběr toho, zda běhám s RunKeeperem nebo Runtastic či jak se ty ostatní softy jmenují, to bylo další dilema. Zvítězil RunKeeper. To si pamatuju. Značku bot ani tu vesnici, do které doběhnu, to si nepamatuju.

Trávím víc času volbou nástroje, než nakonec tou prací. Mám dokonce podezření, že kdybych se tolik nebabral s výběrem nástroje, už jsem dávno měl dopsanou další knihu … 

Jsem v zajetí nástrojů. Měl bych se léčit. Nebo dostat pár facek.

Nic, jdu pustit MarsEdit a přes něj nacpat doznání nástrojového závisláka do WordPressu na blog.

Komodizace mobilních služeb a ozvěny operátorské smrti

Jedním ze strašáků mobilních operátorů je komodizace jejich služeb, lidově řečeno to, že se stanou pouhými trubkami přepravujícími informace. Mohli bychom namítnout, že tohle přeci jsou odjakživa, jenže tak docela pravda to není. Operátoři dnes provozují mobilní službu, se službou se pojí emoce, s emocemi lze marketingově pracovat, protože emoce je něco, za co jsou lidé ochotni prémiově zaplatit. Fakt. Fakt jsou lidé, kteří jsou (či ještě nedávno byli) ochotni tvrdit, že ten a ten operátor je nejlepší, protože to tak je. Pokračujte ve čtení článku…

Cesta k sítím 5G (aneb skoro vše, co nepotřebujete vědět)

Už i v Praze máme tu a tam LTE síť a těch několik set metrů čtverečních pokrytí přináší lákavou myšlenku, co bude pak. Nemyslím pak, až vyjdete za pár minut z pokrytí nebo za dalších pár minut, kdy vám přijde SMS, že jste vyčerpali FUP. Ale PAK – co přijde po 4G a sítích LTE. No ano, správně. Další vývoj. Prozatím bez velké invence označovaný jako 5G.

Proč by nás to mělo zajímat? Především proto, že o mobilních sítích páté generace se začíná mluvit v době, kdy už je zřejmé, o co v mobilních sítích vůbec jde: o data. O hodně dat. A naopak je zřejmé, o co nejde: o jednotný standard. Ještě v třetí generaci jsme vnímali ostrý souboj evropského WCDMA a amerického CDMA2000, který nakonec kontumačně vyhrálo WCDMA. Tehdy to trochu mohlo překvapit, jenže „poražený“ Qualcomm se vzdal svého jména ve standardu, business a vliv mu zůstal. Malý ústupek za velký zisk. K obecnému ulehčení se tedy čtvrtá generace vytvořila již jako „jednotný standard“, aby se ukázalo, že má tolik variant a tolik různých frekvencí, že stejně záleží na výrobci zařízení, co do nich dokáží nacpat.

Pokračujte ve čtení článku…

Agent 067

Když jsem odcházel z Lupy, řada lidí téměř automaticky předpokládala, že moje další štace budou zase nějaká ta média. Nabízelo se to, je to něco, co dělám rád a s čím mám nějakou tu zkušenost a kde doba změn nutí ledaskoho k experimentům a najmutí si člověka, o němž je souzeno, že tomu rozumí. A tak se skutečně sešlo pár nabídek, některé i velmi hezké jak po stránce obsahu práce, tak po stránce příjmů.

Všude jsem se nakonec slušně omluvil a nešel jsem do toho. Situaci mi ulehčilo i Aktuálně, které napsalo tak kulantně formulovaný článek, že se z něj dalo usoudit, že jsem nastoupil právě tam a tím pominula potřeba cokoliv vysvětlovat. I když poslední dobou se mne dost lidí soustrastně ptá, zda už mne Bakala také vyrazil. Nevyrazil.

Důvod, proč jsem dal přednost vlastnímu podnikání a založil s Pavlem firmu v odvětví, které dnes obecně nepovažují lidé za podnikání přející, je vlastně prostý. Instinktivně jsem cítil, že média se řítí do problémů a doba, kdy se v nich dalo slušně uživit a ještě udělat kus práce, je ta tam. Jistě, mohl bych „restrukturalizovat“, nastoupit někam jako vyhazovač, jenže já radši rodím, než pohřbívám. A porodů, které vypadají nadějně, bylo mezi pozvánkami málo. Když jsem si teď, po více jak roce procházel všechny ty nabídky, zjistil jsem, že instinkt mne nezklamal. Až na čestné výjimky by šlo o spolu/práce, které by právě končily rozlučkou, ekonomickými nebo morálními dilematy a kompromisy, ke kterým jsem nedospěl.

Čímž se obloukem dostávám k možnosti vytvořit si médium vlastní. Ještě před pár lety se mi zdálo, že je vhodná příležitost k další vlně konsolidace, jenže tu pak provedla Mladá Fronta a další vlna by byla komplikovaná a i inzertně o dost méně zajímavá. Navíc peníze z inzerce už dávno nepatří mezi jednoduché a upřímně: pokud nemáte v týmu někoho, kdo inzerci pořádně umí, je lepší se do toho nemotat. Mám, pravda, jednu firmu, kde provozujeme řadu digitálních médií, ale výnosy z nich neproudí inzercí. Dělat novináře a dělat obchodníka, je setsakra rozdíl. Druhá vlna konsolidace mi sice v hlavě ležela dlouho, ale když jsem vzal do ruky kalkulačku, zjistil jsem, že by byla asi tak výnosná, jako kdybych si udělal další eshop (což, jak vím ze zkušenosti, nechci) a za podstatně více práce.

A tím se obloukem vracím k Petru Koubskému a jeho novému médiu 067. Vezměme si do ruky kalkulačku. Tři pořádné články za dva týdny, to je fulltime režim (je k tomu něco marketingu, něco programování, úřadování atd) jednoho člověka. Aby to mělo smysl, měl by to být ekvivalent práce, na jakou by Petr dosáhl, dovolte mi od stolu říci že milion korun ročně (nezapomínejme, že část sežerou daně, nájmy, vývoj, overhead kolem firmy), aby to nebyla vysloveně low-cost záležitost a i uživatel měl profi dojem.

Při 900 Kč ročního předplatného nám dává 1111 předplatitelů, kteří jsou potřeba. To na první pohled není moc. Insider patřící pod Aktuálně za rok nasbíral 1400 předplatitelů. Měl více tarifů, více klientských možností (mobilní klienti a tak). A fungoval na trhu, kde je fest konkurence, tedy politické zpravodajství. A taky větší zásah, teoreticky.

067 vstoupilo na trh inteligentního čtení o techno-společnosti, kde kromě anglického Wired v češtině nic není (to není vtip!). Média IDG jsou mrtvoly, Chip a PC Extra či jak se to jmenuje, sem rozhodně nemíří. 067 je zaštítěno jménem Petra Koubského, který v tomto žánru publicistiky patří ke špičce a k těm lidem, kteří jsou schopni přitáhnout další jména, neb s každým vyjde. Pokud si chcete odpočinout od Dana Dočekala na Lupě, nebudete mít mnoho jiných možností, po čem sáhnout.

Záleží samozřejmě na tématech. První číslo by mě nepřesvědčilo, že jde o čtení pro mne. Úvodník Petra Koubského přináší zajímavé postřehy a paraboly, jenže je to úvodník. Článek o čučení na letadla je pro mne hobby článek o „fenoménu“, který znám a který mne jako „fenomén“ nezajímá. A do čísel za „fenoménem“ nás nahlédnout nenechá, což by mne už zase zajímalo. Jakkoliv je hezky zpracovaný, je to jen stoplusjedna zahraniční zajímavost. Do třetice Kašpárkův slovník nových interesantních pojmů je taková všehochuť, sice čtivá, ale nic, z čeho bych měl dojem ponoru do hloubky, jen vkusně sestavené inteligentní výplně. K tomu se ve Wired také používá, na leitmotiv magazínu je to málo.

Všeho všudy, když odečtu úvodník a výplň, zbyl mi jeden hobby článek o hobby, jemuž neholduju. Nic, co by se mi protínalo do businessu, co by mi otevíralo nové světy a kladlo hlubší souvislosti či nároky na mne jako čtenáře. A smůla je, že jako řada náročných čtenářů si nemohu dovolit na takové hobby články utrácet svůj čas. Kdyby mne pán ponořil do světa sledování letadel s čísly návštěvností webů, sledování letadel miliardářů či výhledů na pracovní místa a netradiční morální/ekonomická dilemata, bylo by to něco jiného. Ačkoliv bych v tom podnikat nechtěl, byl by to pro mne zajímavý zvonek.

Z jednoho čísla zdarma neradno dělat hlubší závěry, zejména, když se pohybujeme na ledě přetvářejícího se mediálního průmyslu. Zjevně si i Petr Koubský uvědomuje, že to chce onu pověstnou „one more thing“ – jíž je v tomto případě Zeď po způsobu Milionové homepage s logy předplatitelů. A jistě budou další „one more“, pokud a kam peníze dovolí.

Vypočítat, zda se 067 zaplatí, dopředu nejde, to je ta pointa pointa podnikání. Ale lze odhadnout trend. V lepším případě ano, zaplatí se a nebude jej autor dotovat svou prací. V nejlepším vznikne nový magazín, který se v průběhu deseti let etabluje a bude i něco vydělávat. Na víc současná česká mediální scéna v rozvratové krizi a bez prostředků i agresivního přístupu nemá.

A to je nakonec důvod, proč jsem od novinařiny zase odešel. Je tu jen velmi málo prostoru na to, slušně se tu uživit. To je první vada. A prestiž novinářského povolání klesla tak hluboko, že i při smalltalku v taxíku na otázku, co dělám, radši říkám, že prodávám smaltované hrnce důchodcům. Vzbuzuje to pozitivnější emoce.

Bylo by na dlouho říkat, proč to tak je, šetření v médiích a protiútok politků i ne-profi (čili czech-like) píáristů by v tom hrálo prim. Za téhle situace ztratíme celou řadu novinářů, kteří prostě rodinu z platu neuživí, už nepomůže ani vedlejšák po večerech a do toho se přidává otázka po smyslu toho, co děláme. Všimněte si při té příležitosti, kam odcházejí lidé z redakcí, kde se nyní láme chleba (a uhlí). Zhusta mimo branži. A to je průser. Zvyšuje se počet pendlerů, externistů. To znamená nestabilitu na obou stranách a zejména názorovou pružnost. To, že dobrá novinařina výrazně vymizela, je fakt, který známe. Teď se k tomu dozvídáme, že se nemá odkud objevit, zrestituovat. Snad za dvacet let, při příští generační obměně, až dorostou noví novináři, kteří se řemeslu přiučí v cizině a vrátí se sem dojati zájmem o ně a jejich celospolečenskou potřebností.

Z počinu 067 se tak stává spíše spasitelské dílo, spasitelské v jiné rovině, než babišovská United Media. Spasitelské zdola, vědomím toho, že když chce člověk dělat něco pořádně, nezbývá mu v tom bordelu nic lepšího, než to udělat sám a strhávat příkladem, ne kecáním o tom, jak se to jinde dělá špatně. Proto je dobré tomuto počinu držet palce (když už jsem sám na to neměl koule). Aby devětapadesát padlých po Jamesi Bondovi nebylo obětováno zbytečně.

Jednoduché to nebude na žádné straně. Kvalitní média se prosazují pomalu proti implicitní nedůvěře, čtenáři si cestu hledají také pomalu, protože velká reklama je znechucuje, malá nezasáhne. Drží palce oběma stranám.

Sám jsem zbaběle z barikády slez a našel si jinou. Rozhodně ne jednodušší, protože jestli si myslíte, že v energetice jde něco jednoduše, tak to byste tu ještě všech deset oblízli na RRTV. Ale novou, jinou, s větší možností revoluce, většími prohrami i zisky.